بازدید 30476

جانشین وزیر دفاع از قطعی شدن خرید جنگنده «سوخو۳۵» و بالگرد «میل۲۸» خبر داد

سردار سیدمهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر گفت: در حوزه هوایی، ورود هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰، جنگنده سوخو ۳۵ و بالگرد میل ۲۸ به کشور قطعی شده و فرآیند آن در حال انجام است.
کد خبر: ۱۲۰۷۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴ 28 November 2023

جانشین وزیر دفاع از قطعی شدن خرید جنگنده «سوخو۳۵» و بالگرد «میل۲۸» خبر داد

 

تابناک _ سردار سیدمهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

در گفت‌وگویی از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل ۲۸، جنگنده سوخو ۳۵ و هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به سازمان رزم نیرو‌های مسلح خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: در حوزه هوایی، ورود هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰، جنگنده سوخو ۳۵ و بالگرد میل ۲۸ به کشور قطعی شده و فرآیند آن در حال انجام است.

سردار فرحی به تسنیم گفت: سال گذشته نظام نوآوری دفاعی توسط وزیر دفاع ابلاغ شد و این ابلاغ خیلی اثربخش بود؛ اما به این معنا نیست که ما در همه حوزه‌ها به بالاترین فناوری رسیده‌ایم، در برخی حوزه‌ها جزو چند کشور برتر هستیم و در برخی حوزه‌ها مسیر بلوغ را طی می‌کنیم. در این مسیر باید برای تکمیل توان دفاعی علاوه بر توسعه توانمندی‌های درون‌زا از راه‌های میانبر نیز استفاده کنیم که یکی از این حوزه‌ها، حوزه فناوری هوایی است.

جانشین وزیر دفاع ادامه داد: در حوزه بالگرد ما قابلیت‌های خوبی داریم. به همین دلیل از لحاظ کمیت در منطقه برترین هستیم، اما ارتقای کیفی بالگرد‌ها در دستور کار قرار گرفته است. در این حوزه ده‌ها پروژه تعریف شده که برخی از آن‌ها مانند پرواز در شب، ارتقای سامانه‌های اویونیک و سامانه‌های موشکی انجام شده است. امروز شرکت پن‌ها (شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپتر‌های ایران) با وضعیت سی سال گذشته خود بسیار متفاوت است و فکر می‌کنم نیرو‌های مسلح از فرآیندی که در این مجموعه طی می‌شود، راضی هستند.

گفتنی است، ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۱ «ایگور لویتین» دستیار ویژه رییس جمهور روسیه در دیدار با «محمد مخبر» معاون اول رییس جمهور کشورمان از آمادگی شرکت‌های روسی برای «تولید مشترک بالگرد» با ایران خبر داد.

پیش از این هم امیر مجتبی روحانی مدیرعامل پن‌ها (پشتیبانی و نوسازی هلی‌کوپتری ایران) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی تسنیم از تبدیل شدن ایران به قطب منطقه‌ای تعمیر بالگرد‌های شرقی خبر داده بود.

* شکارچی شب

بالگرد میل ۲۸ یا «شکارچی شب» یک بالگرد رزمی ساخت کشور روسیه با دو موتور توربوشفت با قدرت ۲۵۰۰ اسب بخار است که سرعتی معادل حدود ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت به این بالگرد می‌دهد.

این بالگرد مجهز به توپ ۳۰ میلی‌متری ۲A۴۲ است که در نفربر بی. ام. پی.۲ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، دو بالچه جانبی این بالگرد به آن اجازه حمل طیف متنوعی از تسلیحات مختلف مانند انواع راکت‌های ۸۰ و ۱۲۲ میلی‌متری و موشک‌های هدایت‌شونده ضد تانک اتکا و اشتورم را می‌دهند.

علاوه بر این، بالگرد میل ۲۸ می‌تواند برای دفاع هوایی، از موشک‌های هدایت حرارتی دیگر نیز استفاده کند، همچنین این بالگرد می‌تواند با تجهیز به مخازن سوخت خارجی به برد عملیاتی بیشتری دست یابد.

میل ۲۸N با تجهیز به انواع سامانه‌های دید در شب پیشرفته، مخصوص پرواز و عملیات در شب طراحی و نمونه NE آن با تجهیز به سامانه‌های ارتباطی پیشرفته و امکان ارتباط با پهپاد، برای صادرات در نظر گرفته شده است.

همچنین کابین خلبان این بالگرد از حفاظت خوبی در برابر گلوله‌هایی تا کالیبر ۲۳ میلی‌متری برخوردار است، علاوه بر آن، بالگرد میل ۲۸ به انواع هشداردهنده‌های لیزری و حرارتی و همچنین فلر برای منحرف کردن موشک‌های حرارتی مجهز است که سطح حفاظت این بالگرد را در حد قابل قبولی ارتقا داده است.

بالگرد میل ۲۸ همچنین می‌تواند یک رادار موج میلی‌متری روی روتور اصلی ملخ خود حمل کند که به این ترتیب قادر خواهد بود از موشک‌هایی با این نوع هدایت نیز استفاده کند.

هدایت موج میلی‌متری به شیوه‌ای از هدایت موشک گفته می‌شود که در آن امواج رادار به سطح زمین تابانده می‌شود. در حالت عادی، امواج برگشتی طول موج ۵۰ میکرون دارند و در صورتی که شیئی دیگر روی سطح و جنس آن متفاوت باشد، طول موج امواج بازگشتی متفاوت خواهد شد و موشک طول موج‌های متفاوت را دنبال می‌کند تا به هدف برسد.

تعداد بازدید : 2372

 

بالگرد میل ۲۸ مجهز به رادار موج میلی‌متری

این شیوه هدایت در دریا نیز کاربرد دارد، زیرا دریا سطحی صاف و بدون عارضه دارد که کوچک ترین عارضه در سطح آن قابل تشخیص و هدفگیری است.

با توجه به ظرفیت‌های بالگرد میل ۲۸ در حوزه حمل سلاح که چند برابر بالگرد‌های کبراست و همچنین سطح حفاظت مناسب آن، به‌نظر می‌رسد گزینه مناسبی برای نیروی زمینی سپاه باشد.

 

* سوپر فلانکر

سوخو ۳۵ یکی از قدرتمندترین جنگنده‌های نسل ۴++ دنیاست که به رادار پیشرفته آرایه فازی N-۰۳۵ مجهز است و امکان کشف ۳۰ هدف و درگیری با ۸ هدف را هم‌زمان دارد. برد این رادار ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است که در بین جنگنده‌های موجود دارای بیشترین برد است. این رادار قادر است همزمان اهداف هوایی، دریایی و زمینی را کشف و با آن‌ها درگیر شود و از آنجایی که دارای بیش از ۱۶۰۰ المان گیرنده و فرستنده است، اخلال روی آن کار دشواری است.

علاوه بر این، رادار یک سامانه الکترواپتیکی حرارتی به نام OSL ۳۵ روی دماغه این جنگنده قرار دارد که قادر است اهداف را از فاصله ۹۰ کیلومتری به صورت غیرفعال و به صورت دید حرارتی شناسایی کند.

سوخو ۳۵ از دو موتور AL۴۱F۱ دارای توان ۱۹۴۰۰ پوند در حالت معمولی و ۳۱۹۰۰ پوند در حالت پس سوز هستند. این موتور دارای خروجی متغیر است که توان مانور پذیری جنگنده را به صورت قابل توجهی افزایش داده است.

حداکثر سرعت این جنگنده در ارتفاع پست ۱۵۰۰ کیلومتر و در ارتفاع بالا ۲۵۰۰ کیلومتر بر ساعت است و عمر عملیاتی موتور‌های قدرتمند آن در هر دوره خدمت قبل از نیاز به کنترل و اورهال ۴۰۰۰ ساعت است.

این جنگنده همزمان به انواع موشک‌های هوابه‌هوا و هوا‌به‌زمین و ضدکشتی و ضدرادار نیز مسلح می‌شود؛ علاوه بر آن، توانایی پرتاب و شلیک انواع بمب و موشک‌های لیزری و ماهواره‌ای و راداری را نیز در خود دارد. سوخو ۳۵ می‌تواند تا ۱۰ موشک رادار فعال R-۷۷، شش موشک رادار نیم فعال R-۲۷، چهار موشک R-۷۳  و یا ترکیبی از آن‌ها را برای رزم هوایی حمل کند.

علاوه بر این، سوخو ۳۵ می‌تواند شش موشک KH-۲۹، شش موشک KH-۳۱، موشکی‌های KH-۳۵ و KH-۳۵ و KH۵۹  نیز حمل کند. بمب‌های هدایت شونده ۵۰۰ و ۱۵۰۰ کیلویی سری KAB و انواع بمب‌های سقوط آزاد سری FAB به همراه یک توپ ۳۰ میلیمتری داخلی از دیگر تسلیحاتی است که سوخو ۳۵ می‌تواند با خود حمل کند.

 

* «یاک»؛ سرباز جدید نیروی هوایی

اما اولین پرنده از این سه‌گانه، «یاک ۱۳۰» بود که ۱۱ شهریور ماه امسال ۲ فروند از آن تحویل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

یاک ۱۳۰ یک هواپیمای پیشرفته آموزشی-رزمی است که توسط شرکت یاکولوف روسیه طراحی و تولید شده و قادر است نیاز آموزشی خلبانان نیرو‌های هوایی ارتش به آشنایی و فراگیری پرواز با جنگنده‌های نسل ۴ را برآورده کند. این هواپیما بنا به سفارش ارتش روسیه برای جایگزینی با جت آموزشی ال ۳۹ طراحی شده و قابلیت‌های پرواز با هواپیما‌های نسل ۴++ مانند سوخو ۳۵ و نسل ۵ مانند سوخو ۵۷ را فراهم می‌کند.

این هواپیما از سال ۲۰۱۱ رسما وارد خدمت شده و علاوه بر ارتش روسیه کشور‌هایی نظیر الجزایر، ویتنام، بنگلادش، بلاروس، میانمار و سوریه این هواپیما را سفارش داده و یا به کارگیری کرده‌اند.

یاک ۱۳۰ هواپیمایی دوسرنشینه با بدنه‌ای از جنس آلومینیوم و کامپوزیت است که قادر است علاوه بر ماموریت‌های آموزشی در نقش یک جنگنده پشتیبانی نزدیک زمینی (CAS) نیز به ایفای نقش بپردازد. این هواپیما قادر است تا سه تن انواع مهمات با خود حمل کند و برای این منظور دارای ۱۰ جایگاه حمل تسلیحات در زیر بدنه و بال‌ها و نوک بال‌هاست.

این هواپیما فاقد توپ ۳۰ میلی‌متری داخلی است، اما می‌تواند یک غلاف خارجی توپ ۲۳ را زیر بال خود حمل کند. علاوه بر این، یاک ۱۳۰ می‌تواند انواع تسلیحات معمولی و هدایت‌شونده شامل بمب‌های ۲۵۰ و ۵۰۰ کیلویی، راکت‌های ۸۰ و ۱۲۲ و ۳۳۰ میلی‌متری، بمب‌های هدایت‌شونده کاب ۵۰۰ و موشک هدایت‌شونده خا ۲۹ و دو موشک حرارتی آر ۷۳ برای درگیری هوایی حمل کند، همچنین این هواپیما می‌تواند دو غلاف جنگ الکترونیک در دو سر بال‌ها و مخازن سوخت خارجی را برای افزایش برد عملیاتی با خود حمل کند.

 

جنگنده سوخو35 مجهز به بمب‌های هدایت لیزری KAB و موشک‌های هوابه‌هوا R-77 و R-73
جنگنده سوخو35 مجهز به بمب‌های هدایت لیزری KAB و موشک‌های هوابه‌هوا R-77 و R-73
بالگرد تهاجمی میل28
بالگرد تهاجمی میل28
بالگرد میل28 مجهز به رادار موج میلی‌متری
بالگرد میل28 مجهز به رادار موج میلی‌متری
جنگنده یاک130 نیروی هوایی روسیه
جنگنده یاک130 نیروی هوایی روسیه
جنگنده یاک130 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
جنگنده یاک130 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۴۰
الان غرب زده ها خودشون رو راست میکنن میکوبن زمین. چه خوشتون بیاد چه نه سلطه آمریکا در جهان توسط ایران شکسته خواهد شد همین الان تا حد زیادی سلطه دیکتاتوری آمریکا بر جهان لگد مال شده توسط ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
غربزده اشتباهه ، غربگدا درسته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
من با نظر شما مخالفم من یک غربگدا هستم و شما باید خجالت بکشید به نظرم ما برای اینکه رفاه داشته باشیم باید پای آمریکا جان را ببوسیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
دنیا همه رعیت اند و اوست کدخدا
مستدام باد چماق کدخدای عالم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
با افتخار تمام به جهانیان اعلام مینمایم که گدای غرب هستم .
گدای رفاه و آسایش
گدای صداقت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
من الان حدود 37 سالمه
حداقل بیست ساله که این خبر رو، یعنی قطعی شدن خرید جنگنده از روسیه رو دارم چند ماه یا نهایت سالی یه بار میشنوم
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
برادر دقت کن. ما میخایم از روسیه تعدادی جنگنده بخریم دقت کن تعدادی نه همه ارتش روسیه را. روسیه ای که اتم داره و میراث دار شوروی هست. شوروی که نصف کره زمین رو صاحب بود.
به نظرم خرید این جنگنده ها عالی هست و قدرت دفاعی ما رو بالا میبره در مقابل مهاجمین و نه فقط آمریکا اما اگر مقایسه کنیم این تجهیزات در حد ترقه بازی هست در جنگ با آمریکا
از قدیم گفتن سنگی رو که نمیتونی برداری بشین زیر سایه اش.
ناشناس
| Brazil |
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
تمام چیزی که غرب به ظاهر داشت در جنگ غزه به لجن کشیده شد.
ناشناس
| United States of America |
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
غرب گرا از وطن فروش بهتره
واقعا خوشحال کننده است
با این تجهیزات پیشرفته
امیدوارم ایران سرآمد پیشرفت در نیروی هوایی منطقه باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
امیدوارم مثل قضیهf16 های امریکا نشه که پولش را بدیم و بعد بهمون ندهند. روسها سامانه s300 را وقتی به ما تحویل دادند که سامانه s400 را به ترکیه تحویل داده بود و این سامانه از رده خارج شده بود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
همه این تجهیزات پیشرفته :-) رو پوتین گیر کرده توی باتلاق اوکراین
جالبه .
پس کشورهای عربی حق دارند از خرید اسلحه آمریکا اینقدر خوشحالی میکنند.
چه جنگ افرارهای خوشگلی .
غرب به عربها میفرشه و شرق هم به ایران.
والا الان 2 ساله که میگن داره میاد داره میاد
خدا رو شکر
ایران قوی یعنی تولید سلاح بازدارنده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
الان به نظر شما ژاپن و آلمان که هر کدام یه قدرت هستند توی الکترونیک و اقتصاد در دنیا ، چه سلاح بازدارنده ای دارند؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
ایران قوی یعنی ۴۰ درصد مردم زیر خط فقر مطلق نباشن
ایران قوی ۷۰ درصد مردم در حال رفتن به زیر خط فقر نباشن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
ایران قوی یعنی اینکه هِی گُر و گُر حمله نکن شاچراغ
اون بالگرد k52 کاموف که عملکردی بهتری داشته نسبت به میل 28 ، البته ما که سردر نمیاریم چی برای ایران بهتره ولی خب عملکرد بالگرد کاموف عالی بوده در جنگ اوکراین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
در جنگ اوکراین بود که پوتین سوراخ شد
تجهیزات فقط 50 درصد قضیه ست ، مهم مهارت نیروی انسانیه ، یک خلبان میتونه در کسری از ثانیه جنگنده 50 میلیون دلاری رو به فنا بده
گاهی هم یک پهپاد 5 هزار دلاری تانک 10 میلیون دلار رو نابود میکنه
آیا جمهوری اسلامی ایران امکان ساخت و تولید مشترک باک ۱۳۰ وسوخو ۳۵ و میل ۲۸ را در داخل خاک خود را دارد و می تواند به تولید انبوه برساند و دیکتاتوری آمریکا و رژیم صهیو نیستی را در جهان لگد مال نماید و ایران قدرت ابر قدرتی آمریکا را در جهان بگیرد و از نظر نظامی و اقتصادی سر آمد آمریکا و کشور های اروپایی و غربی گردد......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
با سلام
خیر
جنگ فقط با بمب اتمی
400 تا در یک روز
باقیش بچه بازیه و اسباب بازی یه مشت سیاستمدار پشت پرده !!
پاسخ ها
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
آنوقت میخواهی کجا زندگی کنی، یکبار فیلم چرنوبیل را ببین بعد راجب بمب هسته ای صحبت بکن، هیروشیما که جای خود داره
اینا اگه خوب بود و کارایی داشت به داد پوتین میرسید توی اوکراین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
پوتین سوراخ است زلنسکی پیروز است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
پوزه پوتین کش آمده و مالیده شده به خاک اوکراین غیور
سردار صبر کن هر وقت تحویل گرفتید اعلام کن. بر اساس تجربه این همه سال، روسیه بیشترین امتیاز با بالا قیمت ها را با شما حساب کرده اما از تحویل خودداری خواهد کرد. حالا ببینید! چاره کار کجاست؟ با دنیا تعامل کنید تا بین آنها رقابت برای فروش اسلحه به شما پیش بیاد. آنوقت بهترین تجهیزات با کمترین قیمت را خواهید داشت!
چرا روسیه شل وسفت کن راه انداخته یه روز میگند سوخو ۳۵ در فرودگاه مهرآباد فرود اومد یه میگند تعلیق مثل موشک های اس سیصد ایکس نشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
اصلا برای چی میخواهید اب به اسیاب پوتین متجاوز بریزید و این ات و اشغالهای عهد بوقشو که بدرد خودش نخورده بخرید ؟؟؟؟
پوتین با وجود داشتن اینا کماکان سوراخه
با وجود همین تسلیحات عقب افتاده مونتاژی روسیه ؛ مادر پوتین به عزایش نشسته در کشور اوکراین
منتظر باشید بهتون میده،همینطور که نیروگاه بوشهر را تکمیل کرد وداد!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۷
بهشون میده ولی سنسورها و قطعات اصلی را بهشون نمیده
تابناک لطفا لطفا این خبر را هر شش ماه یک بار به مدت 2 سال، منتشر کن. اگر روسیه به قول خود عمل کرد که هیچ. اما اگر عمل نکرد، (که مطمئن باشید عمل نخواهد کرد) همین خبر را برای سردار ارسال کن تا بدانند مردمی که میگویند به روسیه اتکا نکنید، منظورشان چیست
فقط میشه گفت مرگ و لعنت بر پوتین / مستدام
خرید اینها مگه هنره؟ اگر اینطور باشه عربها که هنرمندترند
قیمت این تجهیزات جنگی را چرا ننوشتید؟
ما به یک سیستم دفاعی خوب که ساخت خودمانست احتیاج داریم و هم موشکهاییکه با سرعت بسیار زیاد جند متر بالای سطح زمین پرواز می کنند و به هدف میرسند. که هر جنگی شد دشمن کشته و نابود بشود.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم