بازدید 3226
۲
بسته ویدیویی «تابناک»

تصاویر رنگی عملیات بارباروسا، بزرگ‌ترین نبرد تاریخ / حال و هوای هنگ کنگ از دهه 30 تا 80 میلادی / خلیج فارس از پنجره ایستگاه بین المللی / سیستم تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۲۰۵۵۶۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۷ 19 November 2023

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 

 

تصاویر رنگی عملیات بارباروسا، بزرگ‌ترین نبرد تاریخ

عملیات بارباروسا | Operation Barbarossa | Unternehmen Barbarossa که با عنوان تهاجم آلمان به اتحاد جماهیر شوروی نیز شناخته می‌شود، اسم رمز یورش ورماخت (نیروهای مسلح آلمان) و برخی متحدانش در نیروهای محور به اتحاد جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی دوم بود که به‌عنوان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین یورش نظامی تاریخ در روز یکشنبه 22 ژوئن 1941 آغاز شد. این عملیات قصد داشت هدف ایدئولوژیک آلمان برای تصرف سرزمین‌های غربی شوروی به‌عنوان فضای حیاتی و جای دادن نژاد آلمانی در آن را به منصه اجرا بگذارد. هدف آلمانی‌ها از طرح جامع برای شرق به‌دست آوردن منابع نفتی قفقاز و همچنین اراضی کشاورزی شوروی بود. در طول عملیات بارباروسا، حدود سه میلیون نیروی مهاجم (بزرگ‌ترین نیروی تهاجمی در تاریخ نظامی) در جبهه‌ای به‌طول 2900 کیلومتر با قریب به 600 هزار خودرو و 625 هزار اسب، به شوروی حمله بردند. این تهاجم نقطه اوج جنگ جهانی دوم به‌لحاظ جغرافیایی و نظامی بود. آغاز این عملیات موجب گشوده شدن جبهه شرقی جنگ برای آلمان گردید؛ جبهه‌ای که بیشترین شمار نیروها نسبت به هر جبهه دیگری در تاریخ را به خود دید و تأثیر بسزایی بر سیر جنگ جهانی دوم و تاریخ سده بیستم داشت. در جریان این عملیات نیروهای آلمانی با جلوداری چهار گروه زرهی زیر چتر پشتیبانی هوایی لوفت‌وافه، با غافلگیر کردن ارتش سرخ در مجموعه‌ای از حملات متوالی، در مدتی کوتاه یعنی کمتر از شش ماه، پیشروی سریعی در سه محور راهبردی شمالی، مرکزی و جنوبی در عمق 1000 تا 1200 کیلومتری تا حومه لنینگراد، مسکو و روستوف-نا-دونو صورت دادند. نیروهای آلمانی با اجرای تاکتیک جنگ برق‌آسا در اعماق خطوط دفاعی دشمن در مجموع بیش از سه میلیون سرباز ارتش سرخ شوروی را به اسارت گرفتند. با وجود موفقیت‌های اولیه، تهاجم آلمان به مشکلات عدیده‌ای همچون معضلات ترابری و تدارکاتی، کاستی‌های طراحی عملیاتی و زمستان روسیه گرفتار شد. در پایان این عملیات در دسامبر 1941، نیروهای آلمانی با شکست در نبرد مسکو و ضدحمله زمستانی شوروی از حومه پایتخت به عقب رانده شدند. آلمانی‌ها با اطمینان بالایی انتظار فروپاشی سریع ساختار حاکمیت و مقاومت در شوروی همانند لهستان و فرانسه را داشتند اما حکومت شوروی و ارتش سرخ با نجات از تهاجم اولیه، دشمن را وارد یک جنگ فرسایشی نمودند؛ جنگی که آلمان با محدودیت در منابع مادی و انسانی مهیای آن نبود. نیروهای فرسوده ورماخت با از دست دادن ابتکار عمل، دیگر قادر به رسوخ در عمق سرزمین‌های شوروی نبودند و در نهایت متحمل شکست قطعی شدند. تصاویر رنگی عملیات بارباروسا را در تابناک می‌بینید. 

 

 

حال و هوای هنگ کنگ از دهه 30 تا 80 میلادی

«هنگ کنگ /香港/ Hong Kong» یک ناحیه در غرب دلتای رود مروارید و دریای جنوبی کشور جمهوری خلق چین است. هنگ کنگ در پیمان نانجینگ از سال 1842 تا 1997 با نام هنگ کنگ بریتانیا جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا شد. البته در نبرد هنگ کنگ، امپراتوری ژاپن توانست هنگ کنگ را در سال 1941 تسخیر کند. در سال 1997 و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ درحال حاضر از مهم‌ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به‌شمار می‌رود. حال و هوای هنگ کنگ از ابتدای دهه 1930 تا انتهای دهه 1980 را در تابناک تماشا می‌کنید. 

 

 

خلیج فارس از پنجره ایستگاه بین المللی

ایستگاه فضایی بین المللی | International Space Station در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از زمین با سرعت 27600 کیلومتر در سرعت و 15.5 دور در هر 24 و یک بار در هر 93 دقیقه دور زمین می‌گردد. این ایستگاه همچنان در حال تکمیل است و تا پایان دهه کنونی میلادی به 450 تن و 1200 متر مکعب فضا خواهد رسید. ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه چند بار بر فراز ایران حرکت می‌کند و با چشم غیر مسلح نیز به صورت یک ستاره پرنور دیده می‌شود. خلیج فارس را از پنجره ایستگاه بین المللی از جمله تازه ترین و واضح ترین آنها را در تابناک می‌بینید. 

 

 

سیستم تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

ویدیویی جالب که توضیح میدهد سیستم های تشخیص چهره کامپیوتری چگونه کار می‌کنند و از چه روشی برای شناسایی چهره اشخاص از زوایای مختلف استفاده می‌کنند. برای این کار سیستم تشخیص چهره کامپیوتری از روش تشخیص چهره انسانی بهره می‌ٍ‌برد، با شناسایی و مقایسه نقاط گره سیستم‌های کامپیوتری می‌توانند ترکیب بندی چهره را تشخیص دهند و برای آن کدی اختصاصی تعریف کنند با این حال این به خودی خود کافی نبوده و با توجه به سه بعدی بودن چهره و تاثیر زاویه در شکل چهره این نرم افزار ها می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته تصویر دو بعدی چهره را تبدیل به یک مدل سه بعدی کنند و سپس از آن برای مقایسه حالات مختلف چهره در دو تصویر استفاده کنند و موفق به تشخیص آن چهره در فیلم یا عکس شوند. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
این تصاویر انسان رایاد آخرالزمان میاندازد که همه جا ظاهراًبی آب وعلف است بهتربودازتصاویری که خانم مقبلی ازهمان فاصله ازکشورمان وشهرتهران ازفضا فرستاده بود استفاده میکردید که هم تصاویرواضح تربودندوهم قرابت بیشتری برایمان داشت ولی واقعاً وقتی به این تصاویرنگاه میکنیم پی میبریم که چقدرکره خاکی کوچک است وهرکدام ازما از اندازه یک ذره ریزی چون ملکول هم دربرابرآن کوچکتریم ولی بعضی ازهمین ذرات ریزبی ارزش چه جنایتها که نمیکنند و حق همدیگرراپایمال میکنند وبحقوق همدیگر چه تجاوزهائی که نمیکنند هرچنددربرابرعظمت هستی هیچ هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
انسان مختار است و فرصت انتخاب دارد می‌توانید انسان خوب و مفیدی باشید مثل پزشکانی همچو ابوعلی سینا و فیلیپین
انسان اشرف مخلوقات است اما با این شرط واقعاً انسان باشد و گوهر وجودی خود را بشناسد
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه