بازدید 51960
ششصد و بیست و یکمین روز از حمله روسیه به اوکراین

لحظه ساقط شدن سوخو ۲۵ روسیه توسط ارتش اوکراین + فیلم/آغاز عملیات روسیه برای تسلیحات حاوی اورانیوم اوکراین

ششصد و بیست و یک روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۲۰۴۹۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۷ 16 November 2023

بین الملل تابناک: ششصد و بیست و یک روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

روسیه از آمار فساد مالی مقامات اوکراین پرده برداشت
۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۲۰:۲۱

 «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نسبت به فساد مالی در میان مقامات اوکراینی و اختلاس در زمینه کمک‌های مالی غرب به «کی‌یف» خبر داد.

خبرگزاری تاس با انتشار این خبر افزود: به گفته زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، فساد مالی در بخش های مختلف اقتصاد در اوکراین امری عادی بوده و بین ۲۰ تا ۳۶ درصد از تمامی کمک های مالی که از سوی غرب به کی یف داده شده توسط مقامات اوکراینی مورد سوءاستفاده و اختلاس قرار گرفته.

زاخارووا دراین باره گفت: بنا بر اطلاعات ما، بین ۲۰ تا ۳۶ درصد از کل کمک های مالی غرب توسط مقامات اوکراینی اختلاس شده است، من در (اینجا) مورد مقامات ارشد سابق وزارت دفاع اوکراین صحبت می کنم.

تاس بدون پرداختن به جزئیات بیشتر این خبر افزود:الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع سابق اوکراین در ماه سپتامبر در بحبوحه رسوایی‌های فساد متعدد مالی برکنار و «رستم عمروف» جانشین وی شد.-

آغاز عملیات روسیه برای تسلیحات حاوی اورانیوم اوکراین
۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۲۰:۱۵

دبیر شورای امنیت روسیه با اشاره به افزایش تهدیدات زیستی آمریکا، از تقویت سیستم‌های پدافند هوایی روسیه در مناطق ناحیه فدرال مرکزی خبر داد و گفت: با هدف پیشگیری از خطرات گلوله‌ها با اورانیوم ضعیف شده، انبار آنها در اوکراین را هدف قرار می‌دهیم.

به گزارش منابع خبری روس، نیکولای پاتروشف در جلسه‌ای با اشاره به تداوم اجرای برنامه‌های نظامی-زیستی آمریکا برای ایجاد عوامل بیماری‌زای مصنوعی مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ها و واکسن‌ها، اعلام کرد که چنین اقداماتی زمینه را برای احتمال ظهور پاندمی‌ها و اپیدمی‌های جدید فراهم می‌کند.

وی خطر اصلی در خصوص امنیت زیستی مناطق ناحیه فدرال روسیه را مرتبط با فعالیت‌های آمریکا در اوکراین دانست. به گفته وی، ایالات متحده شبکه‌ای از آزمایشگاه‌ها را در اطراف فدراسیون روسیه مستقر کرده است که در آنها آزمایشاتی را با مختصات زیستی مردم اسلاو انجام می‌دهد.

با اشاره به تقویت سیستم‌های پدافند هوایی روسیه، پاتروشف گفت که مقامات به دنبال اقدامات تکمیلی برای دفاع از امنیت مردم و زیرساخت‌های منطقه ناحیه فدرال هستند. به گفته وی، شرایط سختی در این ناحیه حاکم است و اقدامات تروریستی، خرابکارانه و تیراندازی از سوی اوکراین افزایش داشته است.

پاتروشف از بیش از هشت هزار تیراندازی به مناطق بلگوگراد، بریانسک و کورسک در سال ۲۰۲۳ خبر داد که خسارتی معادل هفت میلیارد روبل بر جای گذاشته است. همچنین در این مدت ۱۲۸ عملیات تروریستی، عمدتا توسط پهپادها در منطقه ناحیه فدرال اتفاق افتاده است.

این مقام روس نسبت به افزایش احتمال خرابکاری از سوی کی‌یف با استفاده از سلاح های زیستی خبر داد. به گفته وی، روسیه انبار گلوله‌های اورانیوم ضعیف شده در اوکراین را طی یک عملیات ویژه برای جلوگیری از استفاده از آنها علیه خود منهدم می کند.

پاتروشف گفت انهدام این گلوله‌های اورانیوم در اوکراین قبلاً منجر به انتشار ذرات آن در اروپا شده است، اما مقامات آنجا حتی نسبت به مردم کشورهای خود نیز بی‌تفاوت هستند.

ناحیه فدرال مرکزی یکی از هشت ایالت فدرال روسیه است که بخش‌هایی از غرب این کشور از جمله مراکز مهم اقتصادی را در بر گرفته‌است.

دیوید کامرون به اوکراین سفر کرد
۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۲۰:۱۲

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین امروز (پنجشنبه) با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» از میزبانی «دیوید کامرون» وزیر خارجه جدید انگلیس خبر داد. 

او در این پیام نوشت: میزبان دیوید کامرون در اولین سفر او به اوکراین به عنوان وزیر خارجه بریتانیا بودم. ما دیدار خوبی با محوریت تسلیحات برای خط مقدم، تقویت دفاع هوایی و حفاظت از مردم و زیرساخت‌های حیاتی خود داشتیم. از بریتانیا برای حمایتش سپاسگزارم!

در ویدئویی که دفتر زلنسکی منتشر کرد، کامرون می‌گوید با این سفر «می‌خواهد بر حمایت لندن از اوکراین تاکید کند». زلنسکی هم می‌گوید از این سفر سپاسگزار است  که در بحبوحه درگیری در خاورمیانه که به گفته او توجه جهانی را از جنگ اوکراین با روسیه که اکنون در بیست و یکمین ماه خود قرار دارد و چشم‌انداز پایان زودهنگامی هم ندارد، انجام شده است.

کامرون می‌گوید: «آنچه با حضورم در اینجا می‌خواهم بیان کنم این است که به حمایت معنوی، دیپلماتیک...اما مهمتر از همه حمایت نظامی که به آن نیاز دارید نه فقط امسال و سال بعد، بلکه تا هر زمان طول بکشد، ادامه خواهیم داد». وی در اشاره به نگرانی زلنسکی که گفت «جهان چندان روی وضعیت میدان نبرد در اوکراین متمرکز نیست و این تقسیم تمرکز واقعاً کمکی نمی‌کند»، گفت بریتانیا با متحدانش همکاری خواهد کرد تا اطمینان یابد توجه اینجا در اوکراین است. 

کامرون ۵۷ ساله پس از کناره‌گیری در سال ۲۰۱۶ از سمت نخست‌وزیری انگلیس بعد از آن که نتوانست بریتانیا را در اتحادیه اروپا نگه دارد، به خط مقدم سیاسی بازگشته است. 

انگلیس در کنار آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا از آغاز درگیری‌ها در اوکراین، تلاش کرده‌ با حمایت همه‌جانبه از کی‌یف شکستی سنگین بر روسیه تحمیل کند. اخیراً «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس بر ادامه ارسال تسلیحات به اوکراین تاکید کرد.

وی در پیامی در ایکس نوشت: «ما نخستین کشوری بودیم که به کی‌یف تانک ارسال کردیم و بیش از ۱۰ کشور دیگر از ما پیروی کردند. ما نخستین کشوری بودیم که با آموزش خلبانان اوکراینی موافقت کردیم و الان بیش از ۱۰ کشور اقدام مشابه انجام دادند. من به متحدانمان این را می‌گویم،‌ به اوکراین ابزارها را بدهید، آن‌ها کار را تمام می‌کنند».

این ادعا در حالی است که به اذعان کارشناسان و حتی مقام‌های غربی و خود اوکراینی‌ها، کی‌یف نتوانسته در ضدحملات علیه ارتش روسیه به‌رغم در اختیار داشتن تسلیحات و تجهیزات پیشرفته غربی موفق عمل کند و تلفات و خسارات سنگینی را متحمل شده است.

لحظه ساقط شدن سوخو ۲۵ روسیه توسط ارتش اوکراین+فیلم

ارتش اوکراین موفق شد، یک فروند جنگنده سوخو ۲۵ روسیه را در منطقه آودیوکا را ساقط کند.

تعداد بازدید : 9413

ناراحتی زلنسکی از سرعت پایین آموزش خلبانان اوکراینی

 چهارشنبه، رئیس جمهور اوکراین در دیدار با نمایندگان برخی از کشورهای آفریقایی، گفت: آموزش خلبانان اوکراینی برای کنترل و هدایت جنگنده‌های اف-۱۶ آغاز شده، ولی سرعت این آموزش‌ها بسیار پایین است.

وی تاکید کرد: ما خواستار این هستیم که کشورهای غربی، حجم و سرعت آموزش خلبانان اوکراینی برای کنترل و هدایت جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی را افزایش دهند.

زلنسکی با تایید این موضوع که در حال حاضر آموزش خلبانان اوکراینی در حال انجام است، افزود: ماموریت‌های آموزشی در جنگنده‌های اف-۱۶ آغاز شده است اما مقیاس آن زیاد نیست و باید افزایش یابد.

رئیس جمهور اوکراین همچنین با اشاره به اینکه این کشور خلبانان زیادی ندارد، تاکید کرد: ما نمی‌توانیم همه خلبانان خود را برای یادگیری کنترل و هدایت جنگنده‌های اف-۱۶ به خارج از کشور اعزام کنیم.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که پدافند هوایی روسیه بر اساس تجربه خود می‌تواند تمام جنگنده‌های اف-۱۶ اهدایی به کی‌یف را در بیست روز سرنگون کند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز پیشتر گفته بود که اوکراین تا قبل از بهار سال ۲۰۲۴ استفاده از جنگنده‌های جنگنده اف-۱۶ آمریکایی را آغاز نخواهد کرد.

حمایت آمریکایی‌ها از کمک کشورشان به اوکراین کاهش یافت

 تازه‌ترین نظرسنجی در آمریکا نشان می دهد، حمایت مردم آمریکا از کمک های واشنگتن به اوکراین کاهش یافته است.
 
در نظرسنجی که توسط شبکه خبری فاکس نیوز انتشار یافت، میزان حمایت آمریکایی ها در حمایت واشنگتن از جنگ اوکراین از ژانویه گذشته تاکنون به میزان ۹ درصد افت داشته و اکنون بیشتر نگرانی ها متوجه تحولات غزه است.
 
در نظرسنجی تازه فاکس نیوز ۵۴ درصد رای دهندگان آمریکایی بر ادامه کمک های مالی آمریکا در جنگ به اوکراین حمایت کرده، در حالی که این میزان حمایت در ژانویه گذشته ۶۳ درصد بود.

در همین حال میزان مخالفت به کمک های آمریکا به اوکراین در این نظرسنجی نسبت به نظرسنجی دوره قبل افزایش یافته، به گونه ای که ۴۳ درصد از رای دهندگان آمریکایی در نظرسنجی اخیر مخالف کمک های آمریکا به اوکراین بوده، درحالی که این میزان نسبت به ژانویه قبل ۳۴ درصد را نشان می دهد.

بنا بر این گزارش، بیشتر کاهش حمایت از کمک های آمریکا به جنگ اوکراین در میان جمهوری خواهان است که دراین نظرسنجی تنها ۳۵درصد از جمهوری خواهان خواستار ادامه کمک ها به اوکراین بوده که این میزان حمایت در این حزب در ژانویه گذشته ۵۱درصد بود.

اما در مقابل دموکرات ها با درصد بالایی، ۷۶ درصد در نظرسنجی کنونی ـ که در نظرسنجی ژانویه گذشته ۷۹ درصد بود ـ همچنان از کمک های کاخ سفید از کی‌یف حمایت می کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۳
غربگرایان اوکراین با اصرار بر اینکه خط مقدم غرب در برابر روسیه باشن این کشور رو نابود کردن. در حالی که گذشته مشترکی با روسیه داشتن و بخش بزرگی از مردم این کشور فرهنگ و زبان روسی داشتن با رفتن به دامان غرب و شاخ و شونه کشیدن برای روسیه و روس زبانان اوکراین، کشورشون رو درگیر مصیبتی کردن که نتیجه‌اش نابودی زیرساخت ها و جدا شدن یک چهارم اوکراین بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
ناراحت نباش، زندگی صد سال اولش سخته، میگذره
عباس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
روسیه حمله و تجاوز کرده واقعیت رو با محتویات ذهنی نمیتونی عوض کنی. اوکراین به عنوان کشوری دموکراتیک و مستقل دوست داشت هم‌پیمان امریکا باشه که روسیه این شکست رو نمی‌توانست بپذیره. این مغز دوگانه شما در مورد جنگ ها اذیتتون نمیکنه ؟!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
عباس
شما محو رسانه های غرب هستین
عامل اصلی حمله روسیه به اوکراین،کشتار روس زبان شرق اوکراین بود یعنی لوهانسک و دونتسک. درگیری های اون منطقه که چند سال قبل از حمله روسیه شروع شده بود تا زمان حمله روسیه،چهارده هزار تلفات داشته که اغلب روس زبانان اوکراین بودن.
مژره به پوتین و پوتینی ها. زمستان امسال امریکا و اروپا خیلی غیر معمول هست. از زمستان سال گذشته به مراتب گرمتر هست. حالا باز هم امید زمستان سخت باشید! طبیعت هم گوش به امر نمی دهد!
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
بایدنگی شنیدم که ارزش پول روسیه نابود شده خبر داری؟
از بس زمستان گرم هست قیمت جهانی نفت امروز تا به این لحظه 4 دلار یا 6 درصد دیگر سقوط کرده. انقدر پوتین به روسیه و سایر کشورهای نفت خیر بد کرد و سرمایه اصلی ملی انها را بی ارزش کرد که در تاریخ خواهند نوشت. بعد از حمله پوتین و تهدید قطع نفت و گاز به اروپا همه کشورهای مصرف کننده نفت و گاز رفتند به سوی انرژی های نوین. الان تنها دلیلی که قیمت نفت به زیر 40 دلار سقوط نمی کند خواست خود بایدن و اروپا هست. دمکراتها و اروپاییها می خواهند سرمایه گذاری های شرکتهای انرژی نوین انها ضرر نده. برای این منظور قیمت نفت باید بالای 70 دلار باقی بماند. حالا هر اندازه مصرف نفت دنیا کمتر بشود روسیه و ایران و عربستان باید از تولید نفت و گاز خود بکاهند. به دنیا جدید خوش امدید.
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
خب که چی
ناشناس
| Turkey |
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
شما هم ماشالله با این پرچم کانادا همش و راجع به همه چیز نظر می دین و چقدر ساده بینی هست که احساس می کنید نفت فقط برای سوختن و گرمایش هست
دیدر شی با بایدن انجام شد و همه حرف چین این بود که ما رقابت و دشمنی با امریکا نداریم شی به بادین گفت که دنیا انقدر بزرگ هست که هر دو ما( جین و امریکا) بتوانیم ان را با هم بخوریم و دعوا نباید داشته باشیم! پوتینی هایی که امید حمله چین به تایوان بودند دیدن پیدا کردند.
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
آقای کانادایی تایوان چی است یک کشور مستقل یا ناحیه ای خودمختار همین همسایه جنوبی شما آمریکا تایوان را بخشی از خاک چین میداند و همین جایی که ساکن هستید اگر باشید هم تایوان را بخشی از خاک چین میداند پس ببند
matsuri
| Canada |
۰۶:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
پس خودتم قبول داری آمریکا جهانخواره
ناشناس
| United States of America |
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
پوتینی هایی که امید حمله چین به تایوان بودند" "
در این هنگام این جاندار" متخصص مغز" نیاز دارد
ناشناس
| Canada |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
اقا متسوری. کسی را سراغ بیار که نرمال باشد و به دنبال منافع خود و خانواده نباشد. کشورها هم همین هستند. حالا اسمش را جهانخواری یا فرصت حدمت یا تشته خدمت یا هر چیز دیگر
ناشناس
| Canada |
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
اقا محمد. تایوان اصلا حودش را مستقل یا جدا از چین نمی دانو. بلکه خود را دولت قانونی چیت می داند و اعتقاد دارد مائو و کمونیستها شورشیانی خاین بودند که با گمگ استالین به ناحق کشور چین را اشغال کردند. تاریخ هم ثابت کرد که کمونیستها اشتباه می کردند و ملی گراها که به تایوات عقب نشینی کردند در جهت درست ایستاده بودند. الان چین چیزی جز همان مدل تایوان نیست با این تفاوت که تک حزبی و همش واس ماست هست
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
پس قبول داری که قضیه تایوان داخلی است پس آمریکا چیکاره است
دم ارتش اکراین گرم یاد زمان دفاع مقدس میافتم زمانی که در منطقه بودم وقتیکه هواپیما صدام را میزدیم خوشحال میشدیم برگ بر متجاوز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
استان اوکراین ؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
بله سربازای ما هم هواپیماهای دشمن رو میزدند، ولی این موضوع گیری شما نشون میده که شما الان یه چیزای دیگه میزنی
پوتین تاوان غربگدایی خودش رو میده سالها نوکر غربی ها بود اما اونا به دلیل تنفر نژادی وحشتناک از روسیه هیچ وقت با روسیه خوب نشدن و آخرش پوتین مجبور شد راه رفته رو برگرده.
لعنت به روسیه متجاوز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
زنده باد روسیه ناسیونالیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
مرگ بر استان اوکراین
سزای متجاوز سرنگونی هست بابای پوتین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
زنده باد ولادیمیر پوتین مسیحی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
مرگ بر انگلیس
همین روزها اکراین برای همیشه به درک واصل خواهد شد انشاءالله. اون زلنسکی دلقک هم اعدام میشه. نزدیکه همین روزهاست ... حالا شما هم هی براش دم تکون بدین
پاسخ ها
عمیر
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
بیشتر گریه کن روسگدای حقیر
ایران زمین
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
حالا تو چرا برای ارباب پوتینت دم تکون میدی و زبونت از حلقت اومده بیرون ؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
زنده باد ولادیمیر پوتین مسیحی ارتدوکس
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
مرگ بر زلنسکی
اسرائیل برای کل جهان خطر است و باید با ان مبارزه کرد نابودی اسرائیل نزدیک است در اینده نزدیک
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۶
چه ربطی داشت....متن بالا در مورد تجاوز روسیه به اکراین هست
جنگ را نمیشه از روی کامنت من و تو پیش‌بینی کرد
جنگ غزه ویورش حماس تماما با روسیه بوده شک نکنید
مرگ برروسیه متجاوز
طرف میگه اوکراین نتیجه اعتماد به آمریکا ست. غزه نتیجه اعتماد به کی هست؟! با این تفاوت که غزه سقوط کرد ولی کیف بیش از دویست هزار جنازه رو دست پوتین گذاشته
حالا تو این بحران فلسطینیها شما دمتان را به دم پوتین گره میزنی پوتینی که هم پهباد از ایران گرفت هم برنامه ریزی برای تحت تسلط اوردن جمهوری اسلامی انجام میدهد
من از اول جنگ تا الان هزار بار گفتم دعوای چین و تایوان داخلی است دو رژیم سیاسی است که باهم مشکل دارند
چقدر هم که زلنسکی پر رو تشریف داره ..طلبکار هم هست جوری حرف میزنه مثل اینکه همه کشورها بش بدهکارن هر چی هم بش میدن سیر نمیشه میگه بازم کمه. به آمریکایی ها و اروپایی ها نمی خورد اینقدر احمق باشن اونم تا این حد
پاسخ ها
حسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۷
آقا رضازلنسکی داره برای اروپا وجهان آراد میجنگه و همه بهش بدهکارن
آزادی و استقلال هزینه دارد و اکراین این هزینه رو یک بار برای همیشه می پردارد و در جای درست تاریخ ایستاده است
اوکراین پیروز است؛ روسیه نابود است .
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی