بازدید 2188

کاهش تورم مواد غذایی در ایران به روایت بانک جهانی

بانک جهانی از کاهش تورم مواد غذایی در ایران طی ۱۲ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۲ به ۳۷.۴درصد خبر داد.
کد خبر: ۱۲۰۲۹۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۴ 06 November 2023

به گزارش تابناک اقتصادی، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم 12ماهه مواد غذایی در ایران منتهی به سپتامبر 2023 (شهریور 1402) را 37.4 درصد اعلام کرده است.

تورم مواد غذایی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل کاهش و نسبت به یک سال قبل کاهش قابل توجه داشته است. در 12ماهه منتهی به اوت 2023 (مرداد 1402) نرخ تورم مواد غذایی در ایران 38 درصد اعلام شده بود که این رقم در ماه سپتامبر به 37.4 درصد کاهش یافته است.

همچنین طی یک سال گذشته نرخ تورم مواد غذایی در ایران تقریباً نصف شده است. در اکتبر 2022 برابر با مهر 1402 نرخ تورم مواد غذایی در ایران به 71.4 درصد رسیده بود. پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی قیمت مواد غذایی در ایران افزایش قابل‌توجهی یافت و نرخ تورم این مواد در اوج خود به 80.3 درصد رسید اما از ماه می 2023 (اردیبهشت امسال) شاهد روند نزولی تورم مواد غذایی در ایران بوده‌ایم.

*ونزوئلا، لبنان و آرژانتین در صدر کشورهای جهان از نظر تورم مواد غذایی

میان کشورهای جهان، ونزوئلا رکورددار نرخ تورم مواد غذایی بوده است، نرخ تورم 12ماهه مواد غذایی منتهی به ماه سپتامبر در این کشور به 318 درصد رسیده که بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم 239درصدی و آرژانتین با تورم 150درصدی به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند. نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه نیز 75.7 درصد برآورد شده است و ترکیه با این نرخ تورم در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری