بازدید 19779

مقصر اتفاقات بازی سپاهان - الاتحاد مشخص شد

بازبینی اتفاقات بازی سپاهان و الاتحاد نشان می‌دهد ناظر AFC به برداشتن موانع تردد داور برای بررسی VAR تاکید داشته اما سپاهانی‌ها با سهل‌انگاری یک اتفاق ساده را به مشکلی بزرگ تبدیل کردند.
کد خبر: ۱۱۹۷۷۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۴ 10 October 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا با تصمیم ناظر AFC لغو شد تا تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع به جلسه کمیته اجرایی لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ آسیا بازگردد. این در حالی است که مکان برگزاری بازی در نامه رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران مورد تأیید قبلی قرار گرفته بود.

مهر در گزارشی جزئیات کامل این اتفاق را تشریح کرده است؛

جلسه هماهنگی بدون مشکل و تذکر برگزار شد

رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در حالی برگزار می‌شود که طبق آئین نامه مسابقات یک روز قبل از هر مسابقه در مرحله گروهی نشستی بین مسئولان AFC، نمایندگان دو تیم و همچنین افسران امنیتی و اجرایی فدراسیون فوتبال کشور میزبان برگزار می‌شود. در این جلسه در خصوص جزئیات نحوه برگزاری و حتی محل قرارگیری تماشاگران در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی می‌شود. محل قرارگیری نیروهای آمبولانس، آتش نشانی و حتی دوربین‌های فیلمبرداری نیز ارزیابی شد تا مسابقه سپاهان و الاتحاد عربستان برگزار شود.

مسئول اجرایی AFC با اشاره به استفاده از سیستم داور ویدئویی محل جا نمایی دوربینی که تصویر مورد نیاز داور اول برای تشخیص هرگونه صحنه مشکوک اعلامی از سوی کمک داور ویدئویی را به باشگاه سپاهان به عنوان میزبان اعلام می‌کند تا هیچ مانعی در این مسیر وجود نداشته باشد. نشست هماهنگی در حالی به پایان می‌رسد که امضای حاضران در جلسه گرفته می‌شود تا طبق آن تمام مسائل ریز و درشت مورد ارزیابی ناظر AFC در روز مسابقه قرار بگیرد.

تذکر ناظر AFC شبانه بود

ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از پایان آخرین تمرین تیم الاتحاد در اصفهان ارزیابی نهایی از ورزشگاه نقش جهان را انجام می‌دهد. در این بازدید که مسئولان باشگاه سپاهان نیز حضور داشتند نسبت به محل قرارگیری نیمکت ناظر داوری و همچنین سه سردیس به دلیل قرار گرفتن در مسیر رفت و آمد داور هنگام مشاهده تصویرهای VAR تذکر می‌دهد. او به صراحت خواستار تغییر محل این سردیس و برداشتن مانع رفت و آمد داور می‌شود اما مسئولان سپاهان مدعی هستند در همین بازدید توانسته‌اند ناظر را توجیه کنند که به دلیل طولانی بودن عملیات عمرانی برای برداشتن نیمکت و همچنین سردیس‌های نصب شده جانمایی دیگری برای VAR صورت پذیرد.

الاتحاد آماده بازی بود

باشگاه الاتحاد عربستان پس از ورود به ورزشگاه نقش جهان اصفهان لیست ترکیب خود را به نماینده AFC اعلام می‌کند و او نیز طبق روال آن را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد تا لیست اولیه دو تیم هم منتشر شود. مربیان الاتحاد به همراه تعدادی از بازیکنان این تیم برای آشنایی با فضای ورزشگاه نقش جهان در چمن نیز حاضر می‌شوند. تدارکات الاتحاد توپ‌های تمرینی و ابزار لازم را در زمین قرار می‌دهد تا بازیکنان برای تمرین کردن آماده شوند.

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد الاتحاد عربستان هیچ مشکلی برای برگزاری این دیدار نداشته است و حتی بازیکنان این تیم دقایقی هم در راهروی رختکن بدن‌هایشان را گرم می‌کنند اما برای ورود به زمین منتظر مجوز ناظر AFC می‌شوند که صادر نمی‌شود.

اخطار دوم ناظر و سپس تماس با مقر AFC

بر خلاف ادعای مسئولان سپاهان، ناظر AFC نسبت به وجود سردیس شهید سلیمانی و نیمکت ناظر داوری در مسیر بررسی تصویرهای VAR توسط داور اخطار جدی تری را در فاصله سه ساعت مانده به شروع بازی می‌دهد که سپاهانی‌ها اعلام می‌کنند این موضوع قابل تغییر نیست چون زمان مناسبی برای برداشتن سردیس‌های نصب شده وجود ندارد. مسئول بازی پس از سرپیچی باشگاه سپاهان نسبت به این موضوع دلیل آنها را غیرموجه می‌داند و با استناد به اخطارهای قبلی تماس مستقیم با مسئولان اجرایی لیگ قهرمانان آسیا در مقر AFC برقرار می‌کند.

سفیر عربستان در اتاق ویژه!

پس از تأخیر در اجازه ورود تیم الاتحاد عربستان به زمین مسابقه برای گرم کردن بدن‌های خود این موضوع به مسئولان عربستانی حاضر در جایگاه ویژه ورزشگاه منتقل می‌شود که با ورود سفیر عربستان به راهروهای ورزشگاه، رختکن الاتحاد و سپس اتاق ناظر AFC همراه است. در جلسه‌ای که مسئولان باشگاه الاتحاد و سپاهان حضور داشتند ناظر AFC مدعی می‌شود سردیس‌ها در مسیر صحیحی قرار ندارد. موضوعی که سپاهانی‌ها مدعی هستند اخطار سیاسی بودن بابت شخصیت سیاسی و نظامی داده شده است.

مدیران باشگاه سپاهان مدعی هستند ناظر AFC از تصمیم «POLITIC» برای لغو بازی استفاده کرده در صورتیکه گزارش ناظر AFC تاکنون منتشر نشده است. این در حالی است که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد پس از آن که مسئولان سپاهان از درخواست ناظر طفره می‌روند و حاضر به جابجایی سردیس نمی‌شوند، وی از این عنوان استفاده می‌کند. چه بسا اگر سپاهانی‌ها خواسته او را برآورده می‌کردند کار به کنفدراسیون آسیا و سیاسی کردن مسئله هم کشیده نمی‌شد.

به بیان واضح‌تر این که لجبازی مسئولان باشگاه سپاهان و سرپیچی از خواسته ناظر AFC اوضاع را پیچیده می‌کند و وی پس از آنکه مطمئن می‌شود سپاهانی‌ها نمی‌خواهند به حرفش گوش بدهند، با مقر این کنفدراسیون تماس می‌گیرد و در آن زمان است که از واژه «POLITIC» استفاده می‌کند.

بی توجهی سپاهان دردسرساز شد

عدم توجه باشگاه سپاهان به درخواست منطقی AFC مبنی بر برقراری قانون‌های جاری برای نصب VAR نه تنها لغو این دیدار را به همراه داشت بلکه بیهوده باعث تعابیر مختلف سیاسی از آن شد. این در حالی است که باشگاه سپاهان به راحتی می‌توانست با حفظ شأن و کرامت و منزلت جایگاه شهید «حاج قاسم سلیمانی» مانع از برداشت‌های نامتعارف سیاسی و امنیتی از این موضوع شود.

در واقع محل استقرار سردیس‌های شهید سلیمانی همچون محل قرارگیری جایگاه ناظر داوری مشکل اصلی در جانمایی دوربین VAR بوده است که هیچ ربطی به موضوعات سیاسی نداشته است.

الاتحاد با اجازه AFC رفت

باشگاه الاتحاد عربستان هیچ مشکلی برای برگزاری بازی با سپاهان نداشت. حتی آنها پیشنهاد میزبان برای ورود به چمن از جایی دیگر را هم می‌پذیرند اما ناظر AFC تخلف سپاهان و اصرار آنها روی مسیر ورودی تیم‌ها و همچنین نظارت داور روی صحنه‌های VAR را تخلف دانسته و بدون ذکر مشکل امنیتی خواستار رفع مشکل شده بود. عدم حل این معضل در چارچوب قوانین ورزشی باعث بازگشت الاتحاد به کشور عربستان بدون برگزاری بازی با سپاهان اصفهان طبق نظر AFC شد.

در انتظار تصمیم AFC

مشکل به وجود آمده در دیدار سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان نه تنها تبدیل به حاشیه رقابت‌های فصل جاری این بازی‌ها بلکه محل گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و عربستان شده است. حالا AFC قرار است درباره این بازی تا ۲۲ اکتبر (۳۰ آبان ماه) تصمیم‌گیری نهایی داشته باشد تا یکی از احتمالات در نظر گرفته برای این دیدار نظیر اعلام نتیجه انضباطی بازی، برگزاری مجدد در اصفهان یا برگزاری دیدار در شهر یا کشور دیگر اعلام شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۱
جالبه تابناک دشمنی با سپاهان را حتی در مقابل باشگاه خارجی و بیگانه هم نشون میده انگار نه انگار سپاهان و طرفدارانش ایرانی هستند
پاسخ ها
رضا اهوازی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
چی میگی؟!!!
کمک داور ویدئو خودش وقفه تو بازی میندازه ،تو مسیر داور هم مانع بذارن دیگه بفرما برای بازدید یه صحنه کلی وقت بگیره
فقط اینجاست که این لجبازی های هزینه ساز انجام میشه
تو رسانه های ایران این موضوع کاملا بر عکس انعکاس داده شد، طوری که انگار سعودیها با تندیس مشکل داشتن. معلوم شد که مقصر اصلی خود سپاهان و شخص ساکت بوده. عجبا تو این مملکت از صبح تا شب فقط دروغ می شنویم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
واقعیت را چطور در روز روشن و دوران عصر اطلاعات وارونه کردند و برای حفظ رابطه با عربستان حاضر به تغییر واقعیت می شوند اگر دلیل لغو این موضوع بوده چرا همان شب و زمان بازی اعلام نشد شما یک هفته برای چنین طراحی و سناریوسازی نیاز داشتید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حسام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
اونا با عکسم مشکل داشتن پس سناریوی تابناک دروغه
اوهوووم پس مقصر سپاهان بوده
پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد الاتحاد عربستان هیچ مشکلی برای برگزاری این دیدار نداشته است و حتی بازیکنان این تیم دقایقی هم در راهروی رختکن بدن‌هایشان را گرم می‌کنند اما برای ورود به زمین منتظر مجوز ناظر AFC می‌شوند که صادر نمی‌شود.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خیلی ساده انگاری و با عرض معذرت احمقانه است که فکر کنید مشکل بوجود آمده یک پلتیک واقعاً سیاسی بوده است و نقشه ای که اگر به میل سعودیها که بوسیله ناظر بازی باجرا درآمد انجام می شد در بازیهای بعدی به تصویر امام خمینی بعد رهبر انقلاب و شاید به علایم پرچم هم گیر میدادند ! ایستادگی در برابر این دسیسه ها برای ما حیاتی است !
وقتی یه چیزی مینوسید یه ذره احترام هم واسه شعور خواننده در نظر بگیرید
این گندی است که مدتهاست آقای ساکت با حمایت آقای تاج به فوتبال این مملکت زده و همچنان با لفاظی و دروغ ادامه می دهند . سردار سلیمانی کم کسی نیست که سپاهانی ها بخواهند از این قهرمان ملی برای کارهای جاه طلبانه سوئ استفاده کنند .
چه ماست مالی می کنند . اصل قرار گرفتن تندیس ها مورد مناقشه بود نه محل قرار گیری آنها . حالا که ایران در این دعوا محکوم شده برای حفظ ظاهر قضیه در برابر خودی ها ، محل قرار گیری را مطرح کردند ولی اخبار ای اف سی و خارجی دقیقا فعل قرارگیری را مطرح می کنند .
آخه تندیسی که پایش بتنی چه جوری تو 3 ساعت اونم جلو جمعیت جابجا کنن، بعد محل قرار گیری VAR مگه پشت نیمکته ناظره که توراهشونه..بابا یکم پشت هم باشیم ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
چرا باید تندیس را جای نامناسب نصب کنندکه این داستان ها بوجود بیاد؟ عقل اگر داشتیم که این اوضاع و احوالمان نبود.
همین کج سلیقگی ها باعث وخامت اوضاع سیاسی و امنیتی کشور طی سال های گذشته شده است.
بالاخره از تاج و ساکت که هردو اصفهانی و تخلفات زیادی در دوره مسئولیتشان داشتند انتظار دیگری نیست ضمن اینکه دادگاهی تاکنون برای تخلفات این ها تشکیل نشده تا ضرر هائی که به ورزش و بیت المال و نظام زدند بررسی شود.
همه جا تاریک خانه شده و چراغ را خاموش کردند تا معلوم نشود چه کسی چه کار می کند.
پاسخ ها
محسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۸
یعنی اصفهانی بودن به ارتکاب جرم ربط داره؟
دو متن چند بار نوشتید که تندیس به زمین نصب شده، و جابجاییش زمانبره. بعد نوشتید سهل‌انگاری سپاهان. مطلب ضد و نقیضه……
ماستمالی به سبک مسئولان ایرانی
واقعا ازتفرقه اندازی بین مردم واسطوره بزرگ چه چیزی بدست می‌آورید وبه چه قیمتی ؟وطن پرست باشید
ممنونم که نظر قبلی من را با سانسور حذف کردید. تابناک سوزناک
دروغه.خودتون میدونید علت برگزار نشدن بازی اعتراض الاتحاد به مجسمه بود همون‌طور که وزیرخارجه عربستان حاضر نشد جایی که قاب عکس سلیمانی بود مصاحبه کنه.اونجا مقامات سیاسی پذیرفتند جابجایی اتاقها انجام بشه و اینجا نپذیرفتند
سپاهان مظلوم
توی این مملکت هر چه ندونی بهتر است اون روز سیاسی بود الان لجبازی!
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار