بازدید 24134

اصلاح قانون جدید به کنکور ۱۴۰۳ نمی‌رسد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به رد مصوبه مربوط به تغییر شیوه برگزاری کنکور از سوی شورای نگهبان، گفت: هر گونه اصلاحی درباره قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال ۱۴۰۳ نمی‌رسد.
کد خبر: ۱۱۹۵۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳ 28 September 2023

علیرضا منادی سفیدان در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات اخیر رئیس سازمان سنجش مبنی بر اینکه با رد مصوبه اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در شورای نگهبان، آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود، گفت: طبق قانون، یک سال قبل از برگزاری کنکور سراسری باید تکلیف متقاضیان مشخص باشد و آنان باید بدانند که شیوه برگزاری آزمون چگونه است. بر این اساس رئیس سازمان سنجش این مطلب را بیان کرد تا داوطلبان تکلیف خود را بدانند.

وی ادامه داد: از آنجایی که داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ باید زودتر بدانند که شیوه برگزاری کنکور در سال آینده چگونه است، بعد از رد مصوبه مجلس شورای اسلامی، شیوه برگزاری کنکور سال آینده اعلام شد تا متقاضیان تکلیف خود را بدانند و سردرگم نباشند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان اصلاح این مصوبه از سوی مجلس شورای اسلامی در زمان مقتضی وجود نداشت تا این مصوبه به کنکور سال آینده برسد، تصریح کرد: این مصوبه برای رفع ایرادات شورای نگهبان باید ابتدا در مجلس بررسی و اصلاح شود که باید دید چه زمانی فرصت بررسی آن در صحن مجلس وجود دارد. بعد از آن هم مصوبه اصلاحی مجلس باید مجدداً به شورای نگهبان ارسال شود تا آنان اعلام نظر کنند. از آنجایی که این فرایند زمان بر است، هر اصلاحی روی این مصوبه انجام شود، به کنکور سال آینده نمی‌رسد.

منادی سفیدان تاکید کرد: البته کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال اصلاح قانون سنجش و پذیرش بود و تاکید ما بر این بود که هر سال اثر قطعی معدل را شورای عالی آموزش و پرورش پیشنهاد دهد و سازمان سنجش آن را تصویب کند. با وجود این، طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در صحن مجلس بررسی و تصویب شد که البته این مصوبه از سوی شورای نگهبان مغایر قانون اساسی شناخته شد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر گونه اصلاحی درباره قانون سنجش و پذیرش به کنکور سال ۱۴۰۳ نمی‌رسد و فرصت کافی برای این کار وجود ندارد. با وجود این، کمیسیون آموزش مجلس جلسات کارشناسی خود را درباره این موضوع با شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه خواهد داد تا آنچه قانون گفته است، اجرا شود؛ در قانون آمده است مجلس باید با شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای اجرای قانون سنجش و پذیرش هماهنگ باشد. برای اصلاح قانون سنجش و پذیرش برای سال‌های بعد (بعد از کنکور سراسری ۱۴۰۳) در حال مذاکره با شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

کنکور ۱۴۰۳ در دو نوبت با تأثیر ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی برگزار می‌شود

به گزارش مهر، طبق گفته عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو نوبت برگزار می‌شود که نوبت اول در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است و میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی در این گروه‌ها، ۳۷/۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی ۱۲/۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد است و همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد است. دروس عمومی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ همچون آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ صرفاً از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۱۴
کنکور یک فرآیند صد درصدی است که ۵۰ درصد آن از طریق سازمان سنجش و۵۰ درصد دیگر از طریق آزمونهای تک درس که به صورت تشریحی توسط آموزش وپرورش انجام میشود. حال اگر کسی پشت کنکوری شود حق مسلم اوست که سال آینده نیز به طور صد درصدی در کنکور شرکت کند حال اگر آموزش وپرورش اجازه ترمیم نمره یاهمان ۵۰ درصد را به او ندهد حق آنها را ضایع کرده وبه آنها خیانت کرده و وزیر باید استیضاح و بر کارشود.وحتی تحت پیگرد قضایی قرار گیرد
مصوبه شورای انقلاب یک لکه ننگی بود که بر اموزش کشور گذاشته شد. با تصویب این مصوبه و حذف عمومی ها که کمکی بود بر دانش اموزان بی بضاعت تا بتوانند خودشون بدون هزینه نقاط ضعفشون رو به این وسیله برطرف کنند مدارس عادی و مناطق محروم رو به طور کامل از بین بردید.
امیدورام مجلس برای سالهای آتی حتما به این وضع نابسامان رسیدگی کند
اگر آموزش وپرورش اجازه ترمیم نمره (برابرعمومی فرصت هرسال)یاهمان ۵۰ درصد را به او ندهد حق آنها را ضایع کرده و وزیر یا هر مسئول و مسببی باید استیضاح و بر کنارشود.وحتی تحت پیگرد قضایی قرار گیرد!
ناامید کردن جوانان خیانت بزرگ است به نظام جمهوری اسلامی ،طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب ح
پاسخ ها
الهام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
بیشتر از یک بار ترمیم معدل هم دادن ظلم به ما ا
زهرا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
الهام جان ما هم‌حق داریم با شرایط برابر کنکور بدیم چرا مخالف فرصت مجدد ترمیم معدل هستید؟کجاش نا عدالتیه ؟
با سلام احترام ...ضمن تشکر از نمایندگان محترم مجلس بابت مصوبه لغو تاثیر قطعی معدل ولی واقعا گلایه مند هستیم و شدیدا هم این نقد به جا هست چطور شما با

شعور دانش آموزان عزیز بازی می کنید ..وقتی شما می دانید برای این مصوبه بحث‌زمانی خیلی مهم هست چرا خوب یک‌ ماه پیش این کار نکردید....الان هم لطف کنید حداقل به سازمان سنجش بگین تاثیر پنجاه درصدی را کم کنه بزاره بیست درصد واقعا مدارس عادی چکار باید بکنند عملا الان مناطق محروم دانش آموزانش باید با رشته های پزشکی خداحافظی کنند واقعا تاسف میخوری آدم سرنوشت چندین میلیون دانش آموز دست کیا افتاده
من جوانی هستم بیست ونه ساله نیرو خرید خدمات وپیشتیبان تو آزمون آموزگاری نفر اول شهرستانم آوردم ارزیابان نمره کم دادن ردم کردن تو آزمون دبیری هم قبول شدم تا نتایج بیاد از شما خواهشمندم در نتایج دبیری نذارید حق من جوان را ضایع کنن ما که تو هر دوآزمون قبول شدیم نباید تو این ازمون دبیری ردم کنن دفاع کنید از حقمون
توروخدا مجلس یه کاری بکن، زندگیم بابت ترمیم معدل به فنا رفت، نمی دونم باید چی کار کنم یه دغدغه داشتیم اونم کنکور بود. الان بزرگترین دغدغه شده امتحان نهایی، استرس ها رو بیشتر کردن، مشکلات نه تنها کمتر نشده بیشتر هم شده.
با سلام
تاثیر قطعی معدل علاوه بر کلاس های کنکور، کلاس های دروس نهایی هم بازارشان گرم شده و خانواده ها باید جور هزینه های کلاس نهایی هم بکشن لطفا بازنگری دوباره به قوانین داشته باشید برای سال 1404 نگذارید این روش برگزار شود.
امیدوارم اگرقراربرای ۴۰۴ عمومیا برگرده هرچه زودتراعلام کنن اینطورنشه که بعدازعید بیاین بگن یکسال وقت هست وطبق قانون یکسال جلوتراعلام کردیم ،اخه چطورمیشه درسای دوسال پیش به اضافه ی درسای دوازدهم وباهم خوند،واگرقراره همین تاثیرقطعی معدل باشه،خواهش تاثیرشو کم کنن چه خبر۵۰ ،۶۰،همه ی دانش اموزان اموزش نمیینن،کلی مدارس برار،درخشان،غیرانتفاعی...‌‌هست که طبیعتا سطح اموزش بالاتری دارن واین عین بی عدالتی
پس تکلیف ما۱۴۰۳ ها جی میشه ؟؟همه میدونن که این طرح به درد نمیخوره حق خیلی ها رو ضایع میکنه ولی دوباره نیخواین اجراش کنید ""جلوی ضرر رو هر موقع بگیرن نفعه""
چرا واقعا فرصت دو بار ترمیم معدل داد؟ نمیشه طرف ۵ سال پشت کنکور هست . انواع کتاب تست وکوفت وزهر مار کار کرده با محصلی که هم مدرسه میره وکنکور میخونه دارای یه فرصت باشن. باید حذف بشید وبروید دنبال حرفه . چرا نمیفهمید سیاست دولت بر این است که افراد به جای پشت کنکور نشستن دنبال حرفه برن. مسیر باید عوض بشه. به خدا اونایی که یه حرفه را بلدن درآمدش از پرستار ومهندسی ودکتر بیشتره. نون دست این افراد هست. ما کشور جهان سومی. علم ارزشی نداره.
تعداد دفعات ترمیم نمرات باید افزایش پیدا کنه. این حداقل کاریه که برای داوطلب پشت کنکوری که اینهمه در کنکور ۴۰۲ حقش ضایع شد، میشه انجام داد.
مافیای کنکور خواب حذف تاثیر قطعی معدل را خواهد دید ??
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی # پردیس افکاری
وب گردی