دوازدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری پایان یافت /مخبر: ارز ترجیحی به سه دلیل حذف شد؛ رئیس جمهور پیش از حضور در انتخابات برای حل مشکلات برنامه داشت

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در ابتدای دولت، وضعیت ذخایر کشور بسیار بد بود و در برخی استان‌ها برای دوازده روز ذخیره گندم داشتیم، گفت: وضعیت فروش نفت دچار مشکل بود، تورم کشور ۹.۳۶ درصد بود، تقریباً تمام تنخواه کشور مصرف شده و رشد نقدینگی بیش از ۴۲ درصد بود و با این وضعیت کار را آغاز کردیم.
کد خبر: ۱۱۹۵۳۴۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۲ 27 September 2023

دوازدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری پایان یافت/مخبر: ارز ترجیحی به سه دلیل حذف شد؛رئیس جمهور پیش از حضور در انتخابات برای حل مشکلات برنامه داشت

 

تابناک _ مجلس خبرگان رهبری در پایان اجلاس رسمی خود در دوره پنجم، با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. در این اجلاس دو روزه که از سه‌شنبه، چهارم مهر تا عصر امروز (چهارشنبه پنجم مهر) در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی در تهران برگزار شد، سیدابراهیم رئیسی و محمد مخبر گزارش‌هایی درباره عملکرد دولت در دو سال اخیر به اعضای این مجلس ارائه کردند.

صبح امروز نیز اعضای خبرگان رهبری با حضور در مرقد امام راحل به مقام بنیانگذار انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

مخبر: رئیسی پیش از حضور در انتخابات برای حل مشکلات برنامه داشت

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: اعتراف می‌کنم به دلیل اینکه رئیس‌جمهوری قبل از آنکه نامزد انتخابات شوند مسائل را می‌دانستند و برای حل‌شان برنامه‌ای تدوین کرده بودند، کار دولت راحت شد.

محمد مخبر در آخرین روز دوازدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مشکلاتی از گذشته مانده است، گفت: باید اعتراف کنم به دلیل اینکه رئیس جمهوری قبل از آنکه نامزد انتخابات شوند مسائل را می‌دانستند و برای حل آن‌ها برنامه‌ای تدوین کرده بودند، کار ما راحت شد.

وی با تأکید بر اینکه در حالی دولت سیزدهم روی کار آمد که روزانه بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ تن از کرونا فوت می‌کردند، افزود: در این حال، نه به ما واکسن می‌دادند و نه اجازه می‌دادند واکسن بسازیم. حتی وقتی واکسنی در کشور ساخته شد و اولین تزریق انسانی آن انجام شد، تجهیزات و مواد اولیه ما را ضبط کردند و شرکت دانش‌بنیانی که برای این کار در نظر گفته شده بود، تحریم کردند!

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در ابتدای دولت، وضعیت ذخایر کشور بسیار بد بود و در برخی استان‌ها برای دوازده روز ذخیره گندم داشتیم، گفت: وضعیت فروش نفت دچار مشکل بود، تورم کشور ۹.۳۶ درصد بود، تقریباً تمام تنخواه کشور مصرف شده و رشد نقدینگی بیش از ۴۲ درصد بود و با این وضعیت کار را آغاز کردیم؛ اما به دلیل اشراف رئیس‌جمهوری و برنامه‌ای که از قبل تدوین کرده بود کار راحت‌تر شد و در دو ماه وضعیت به حد قابل قبول رسید.

وی افزود: رئیس‌جمهوری موضوع واکسن را با دیپلماسی حل کردند و ما ۱۵۰ میلیون دُز واکسن با پول خودمان از برخی کشور‌ها تأمین کردیم و برخی تحریم‌ها برای واکسن‌سازی داخلی رفع شد. ۶۰ میلیون واکسن هم در داخل کشور تولید کردیم. پول‌های بلوکه شده در اکثر کشور‌ها آزاد شد و در اختیار کشور قرار گرفت.

مخبر یادآور شد: یکی از بهترین اسفندماه‌هایی که در سال‌های گذشته داشتیم در ۱۴۰۰ بود؛ هم به دلیل فراوانی اجناس و هم ارزانی قیمت‌ها و می‌خواستیم در سال ۱۴۰۱ طرح دوم رئیس‌جمهوری را اجرا کنیم، اما اتفاقاتی همچون جنگ در منطقه، باعث شد فراوانی کالا‌های اساسی در جهان مشکل پیدا کند و ما نیز هم در تأمین کالا و هم در قیمت‌ها مشکلاتی پیدا کردیم. البته در کشور‌های اروپایی هم تورم از رشد عجیبی برخوردار شد؛ مثلاً در بلژیک ۱۲ برابر، در هلند ۷ برابر، در دانمارک ۹ برابر و در دیگر کشور‌ها نیز همین طور و در نتیجه، بالاترین سطح تورم مواد غذایی در ۲۰ سال گذشته در کشور‌های اروپایی اتفاق افتاد.

معاون اول رئیس‌جمهوری تأکید کرد: اتفاق دیگر، حذف ارز ترجیحی بود که ما به سه دلیل این کار را کردیم؛ اولاً الزام قانونی بود، چون در قانون بودجه ۱۴۰۱ آمده بود. ثانیاً تفاوت قیمت جدی کالا‌های اساسی در کشور ما و در کشور‌های همسایه وجود داشت که عامل قاچاق کالا‌های اساسی بود و ثالثاً در سال ۱۴۰۰، از طریق ارز ترجیحی ۳۶۰ همت یارانه می‌دادیم که خلاف عدالت بود، زیرا عادلانه به همه مردم تعلق نمی‌گرفت.

مخبر اظهار کرد: این اتفاقات باعث شد در خردادماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه ما ۱۲.۲ درصد باشد که همگی بسیج شدیم تا تورم را در مردادماه به ۲ درصد برسانیم که با قضیه اغتشاشات روبه‌رو شدیم که نباید از کنار آن راحت گذشت، زیرا اتفاقات بی‌سابقه‌ای در اغتشاشات رخ داد و آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار برای حمایت از اغتشاشات اختصاص داد.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: مدیریت بانک‌ها و حل ناترازی بودجه از اقدامات لازم برای مهار تورم است که در حال پیگیری است و در این جهت برنامه‌هایی برای کاهش رشد نقدینگی در دست اقدام است که آن را تا اسفندماه ۱۴۰۲ به ۲۵ درصد برسانیم؛ امروز این میزان حدود ۲۶ درصد است و تا قبل از پایان سال به نقطه هدف خواهیم رسید.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # حج
وب گردی