بازدید 8953

خودروی نیم میلیاردی ایران خودرو در بازار/ معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم/ آیا آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر خواهد شد؟

در بسته خبری اقتصادی امروز تیتر‌هایی مانند تسویه ۵۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل، وزارت راه و شهرسازی: خانه های ۲۵ تا ۳۵ متری نمی سازیم، صفر شدن صف وام ازدواج شرط دارد، اوپک: قیمت نفت ایران افزایش یافت و افزایش نرخ یورو در مرکز مبادله ایران را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۱۹۲۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۶ 12 September 2023

پیمانه اقتصادی تابناک هر روز بسته‌ای خبری از آخرین اخبار و تحولات مهم اقتصادی ایران و جهان را ارائه می کند. پیمانه ای شامل تغییرات بیست و چهار ساعت اخیر از بازارهایی همچون ارز، خودرو، طلا، انرژی و مسکن، که در کنار آن به واکنش ها و صحبت های اقتصادی مسئولان نیز پرداخته می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به این سوال که دولت سیزدهم چه میزان از بدهی دولت قبل را پرداخت کرد؟ تاکید کرد: دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود تاکنون، در پرداخت بدهی‌های دولت گذشته قریب به 290 هزار میلیارد تومان صرفا در زمینه اوراق تسویه کرده است. البته به بدهی اوراق مالی، باید تنخواه گردانی که در 5 ماه پایانی دولت دوازدهم اخذ شد نیز اشاره کرد که دولت سیزدهم 53 هزار میلیارد را از این بابت پرداخت کرده است. خاندوزی با تاکید بر اینکه در مجموع بیش از 550 هزار میلیارد تومان بدهی های دولت قبل به همت دولت سیزدهم تسویه شد، اضافه کرد: حدود 230 هزار میلیارد تومان از این مبلغ بدهی هایی است که پیش از این در حوزه تامین اجتماعی و شرکت های ذیل وزارت نیرو از طریق تهاتر با سازمان مالیاتی یا انتشار اوراق توسط دولت سیزدهم بازپرداخت شده است.

وزارت راه و شهرسازی: خانه های ۲۵ تا ۳۵ متری نمی سازیم

خسرو دانشجو معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در خصوص مطرح شدن پیشنهاد ساخت مسکن ۲۵ متری در رسانه‌ها و موضع وزارتخانه در این رابطه، گفت: تامین مسکن با عرضه واحدهای ۲۵ تا ۳۵ متری، سیاست و رویکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم نیست. وی با اعلام اینکه سیاست‌ کلی وزارت راه و شهرسازی در موضوع تامین مسکن، ساخت واحدها با شیوه معماری ایرانی-اسلامی و واحدهای مسکونی در شان خانوارهای ایرانی است، افزود: وزارت راه و شهرسازی با شیوه‌های گوناگون و به طور جدی پیگیر تامین مسکن در شان مردم برای آحاد جامعه است. دانشجو تصریح کرد: در حوزه معاونت معماری و شهرسازی علاوه بر تامین عرصه و زمین جهت اجرایی شدن پروژه‌های تامین مسکن، مطالعات و تحقیقاتی در دستور کار دارد و در تلاش هستیم تا تمامی طرح‌ها از معماری واحدها تا طراحی شهرهای بزرگ را با مشورت گرفتن از استادان فن، متخصصان و فعالان این حوزه منطبق با سبک و سیاق زندگی ایرانی-اسلامی به نتیجه برسانیم. وی گفت: ساخت مسکن کوچک مقیاس ۲۵ متری به عنوان سیاست وزارت راه و شهرسازی، تکذیب می‌شود.

رئیسی: تهران ۶ میلیارد دلار آزاد شده را هر کجا که نیاز داشته باشد، هزینه می‌کند

رئیس جمهور ایران به شبکه خبری آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز گفت که دولتش تصمیم خواهد گرفت که چگونه ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده را که قرار است در توافق تبادل زندانی با آمریکا آزاد شود، هزینه کند و این پول «هرجا که ایران نیاز داشته باشد » هزینه خواهد شد. آیت الله سید ابراهیم رئیسی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه ان بی سی نیوز در تهران با بیان اینکه توافق مبادله زندانیان ایران و آمریکا در زمان مقرر تکمیل خواهد شد  و زندانیان آمریکایی در وضعیت سلامتی «بسیار سالم» قرار دارند، گفت که آمریکایی‌هایی زندانی در ایران به  زودی به خانه بازخواهند گشت. شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا نوشت: رئیس جمهور  اسلامی ایران ادامه داد که تهران «اختیار» چگونگی مصرف این پول را دارد. به گفته یک مترجم دولت ایران، وی تاکید کرد: «این پول متعلق به مردم ایران و دولت ایران است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که با این پول چه کند.» رئیسی در پاسخ به این سوال که آیا این پول به غیر از نیازهای بشردوستانه برای مصارف دیگری نیز مصرف می شود، گفت: «بشردوستانه یعنی هر نیازی که مردم ایران دارند، بنابراین این پول برای آن نیازها هزینه خواهد شد و  تعیین نیازهای مردم ایران و تصمیم گیری در مورد آنها  از سوی دولت ایران انجام خواهد شد.» /منبع: ایرنا

صفر شدن صف وام ازدواج شرط دارد

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: در اوایل تیر ماه حدود 414 هزار نفر در صف وام ازداوج قرار داشتند و پس از دستور رییس جمهور و پیگیری های بانک مرکزی این صف علیرغم اینکه در تیر ماه الی شهریورماه بیشترین میزان ثبت نامی را داشتیم 100 هزار نفر کاهش پیدا کرده و انتظار می رود با همکاری شبکه بانکی این صف به مرور کاهش پیدا کند. اگر بخواهیم امروز صف را به صفر برسانیم 137 همت منابع لازم است که پیش بینی ما این است که بانکها تا پایان سال 144 همت منابع را جذب کنند و بتوانند تسهیلات را پرداخت کند لذا امید است مانند سنوات قبل بانکها همکاری لازم را داشته باشند و تا انتهای سال این سهمیه محقق خواهد شد. /تسنیم

اوپک: قیمت نفت ایران افزایش یافت

جدیدترین گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک نشان می‌دهد: متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه ۹۹.۹۲ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۳۰.۱۲ دلاری را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بشکه ۶۹.۸۰ دلار بوده است. نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸ دلار فروخته شده است. این در حالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت افزایش یافته است. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم

داوود منظور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره موضوع افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه دوسال جاری با توجه به عدم کاهش تورم وفشارهای اقتصادی به مردم بیان کرد: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم. افزایش حقوق ها یک بار در سال لحاظ می شود و افزایش حقوق سال جاری ابتدای سال مدنظر قرار گرفت.

افزایش نرخ یورو در مرکز مبادله ایران

در معاملات امروز مرکز مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار در مقایسه با روز گذشته یک تومان کاهش، ۴۱ هزار و ۲۸۲ تومان و نرخ هر یورو نیز با ۱۸۱ تومان افزایش ۴۰ هزار و ۳۱۶ تومان تعیین شد. این در حالی است که امروز بهای هر اسکناس دلار آمریکا در بازار غیررسمی تهران، حدود 49600 تومان بود.

سکه به روند کاهشی ادامه داد

در دادوستدهای امروز بازار طلا و سکه تهران، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

تغییرات اندک قیمت طلا در بازار جهانی

قیمت طلا امروز در سکون بود زیرا سرمایه‌گذاران منتظر انتشار ارقام تورم ایالات‌متحده بودند که می‌تواند دیدگاهی به روز در مورد نرخ‌های بهره پس از توقف گسترده در هفته آینده ارائه کند. بهای هر اونس طلا با ۱.۱ درصد کاهش به ۱۹۲۰ دلار و ۷۰ سنت و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۰۶ درصد کاهش به ۱۹۲۱ دلار و ۷۰ سنت رسید.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال چند میلیارد دلار شد؟

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۱.۰۳ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل  ۰.۳۷ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۸.۹۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۳۷ درصد افزایش داشته است. حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۳۵.۹۷ میلیارد دلار است که ۶۸.۸۰ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۲.۲ میلیارد دلار است که ۶.۱۰  درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال بوده و حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۳۳.۶۱ میلیارد دلار است که ۹۳.۴۴ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

جولان خودروهای چینی در خیابان های روسیه

یکی از مدیران اتحادیه خودروهای چین گفت که تحریم‌های غرب علیه روسیه تقاضا برای خودروهای ساخت چین را افزایش می‌دهد و این افزایش تا ماندگاری این تحریم‌ها ادامه خواهد داشت. به گزارش ایسنا، شو هایدونگ، معاون مهندس ارشد انجمن خودروسازان چین به خبرنگاران اظهار کرد که خودروسازان چینی به دنبال مونتاژ خودرو در روسیه و بومی‌سازی تولید هستند. شو گفت: تقاضای زیادی در بازار روسیه وجود دارد اما این تقاضا تنها به واردات متکی نیست. صادرات خودروی چین به روسیه همچنان در ۲ تا ۳ سال آینده تقاضای بالایی خواهد داشت و پس از آن بخش خودروی چین احتمالاً بومی‌سازی خود را در بازار روسیه افزایش خواهد داد. بر اساس گزارش رویترز،داده‌های انجمن خودروسازان چین  نشان می‌دهد که روسیه بزرگترین مقصد صادرات خودروی چین در هفت ماهه اول سال بوده است. مکزیک با ۲۲۴ هزار دستگاه در جایگاه دوم قرار گرفت. داده‌های این انجمن همچنین نشان می‌دهد طی سال گذشته، مکزیک با ۲۵۴ هزار دستگاه، بزرگترین واردکننده خودروهای چینی و روسیه با ۱۶۲ هزار دستگاه، پنجمین واردکننده بزرگ خودروهای چینی بوده است. طبق داده‌های شرکت تحلیلی اتواستات، خودروهای وارداتی چینی اکنون ۴۹ درصد از بازار روسیه را به خود اختصاص داده‌اند که در ژوئن به ۴۰ هزار دستگاه رسیده است، در حالی که سهم قبل از جنگ تنها ۷ درصد در ژوئن ۲۰۲۱ بود. شرکت‌های چینی همچنین در حال مونتاژ خودرو در روسیه هستند و کارخانه‌هایی را که خودروسازان غربی تخلیه کرده‌اند، تصاحب می‌کنند.

خودروی نیم میلیاردی ایران خودرو در بازار امروز

خودروی نیم میلیاردی ایران خودرو در بازار امروز/

آیا آیفون ۱۴ و ۱۵ رجیستر خواهد شد؟

قرار است امروز سه شنبه ۲۱ شهریورماه ساعت ۲۰ به وقت ایران، اپل از سری جدید آیفون ۱۵ رونمایی کند. در حالی طرفداران این مدل از گوشی در سراسر جهان منتظر رونمایی از محصول جدید اپل هستند که در کشور ما در واردات و رجیستری آیفون ۱۴ ممنوع شد و آیفون ۱۳ آخرین مدلی بود که قانونی و بدون حواشی عجیب در اختیار مردم قرار گرفت. در حالی واردات و رجیستری آیفون ۱۴ از اول اسفند سال گذشته ممنوع شد و دلایل مختلف برای آن ذکر شد که گوشی‌های سامسونگ هم‌رده قیمتی آیفون وارد و به فروش می‌رسید. همچنین این ممنوعیت با ایجاد التهاب در بازار سبب شد تا آیفون ۱۳های موجود در بازار به دو برابر قیمت واقعی به فروش برسد. مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل درخصوص ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به اقتصادآنلاین گفت: به دلیل شرایط تحریمی، کمبود ارز و ارزبر بودن آیفون‌ها حاکمیت به این نتیجه رسیده است که اساسا واردات آیفون را بسته نگه دارد. عبقری افزود: ضمن این که نباید از تاثیر مسائل دیگر در این موضوع چشم‌پوشی کنیم. آمریکا واردات فرش و پسته ایران را تحریم کرده است و اجازه واردات نمی‌دهد، تصمیم ایران در ممنوعیت واردات آیفون به نوعی عملکرد تقابلی در جهت این اقدام بوده است.

یارانه 300 و 400 هزار تومانی واریز شد
 
بر اساس اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه کمک معیشتی مرحله 151 بر اساس دهک‌بندی اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به حساب سرپرستان خانوار واریز و از ساعت 24 روز دوشنبه 20 شهریور ماه قابل برداشت شد. بر همین اساس، در صورتیکه سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم هستند، مبلغ 400 هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتیکه جزو دهک‌های چهارم تا نهم قرار دارند، مبلغ 300 هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز شده است. چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند رقم کامل یارانه برای ایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به همان میزان از یارانه خانوار کسر گردیده و باقی مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۷
افزایش حقوق یک بار در سال
افزایش قیمتهای تحت نظارت دووووووووللللللللللتتتتتتت هرچی زورمون برسه.....
عدالت واژه فراموش شده.
تسویه 550 هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بابا جمع کنید این بساط بی معنی تسویه بدهی دولت قبل را ! دولتها مجموعه خدمتگذارانی هستند که هر چهار سال یکبار مسئول و رئیسشان عوض می شود . آیا رئیس دولتی می توتند در اولین ماه شروع مسئولیتش بگوید ماه گذشته مربوط به دولت قبل بود و من از پرداخت حقوق آنها معذورم ؟ یا پل نیمه تمامی را تعطیل کند و حقوق کارگران و مهندسان را پرداخت نکند که این پل در زمان دولت قبل شروع شده ؟ همانگونه که دولت فعلی نخواهد توانست همه حساب و کتابهایش را با طرف معاملات دولتی و هزینه های جاری را در انتهای مسئولیتش صفر کند پس اعلام این آمار و ارقام هیچ مزیتی برای دولت فعلی ندارد و باید منتظر شمارش جوجه های این دولت در پاییز پایان عمر دولت بمانیم
آقای معاون رئیسی: مردم ما راست و دروغ را خوب می فهمند، همان زمان که امثال شما برای سکوت اقشار زحمتکش صحبت از افزایش حقوق در نیمه دوم سال کردید می‌دانستیم که نادرست میگویید،
اقتصاد یعنی شما بتوانی اعداد و ارقامی را مطابق یک روند برروی نمودار پیاده کنی و بتوانی حداقل برای یکسال آینده برنامه ریزی کنی.
آیا شما چنین چیزی در ایران می بینید.
اصلا ما اقتصاد داریم.
یا یک دریای پرتلاطم که با هر موج خود زندگی های بیشتری را نابود می کند. و فقط عده کمی موج سوار که از این شرایط بیشترین سود را می برند.
حالا این بدهی دولت قبل رو چجوری پرداخت کردن؟اصلا کی داده و کی گرفته؟چرا چرت و پرت میگید اینم یه روش دیگه برا سرپوش گذاشتن به ناکارامدی دولت ریسی.جم کنید اقا
پاسخ ها
رکسانا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
احسنت
کارمندها را بدبخت کردید و رفت، افزایش حقوق ۲۰ و تورم ۶۰ کجا میخواند.پدر مردم
را درآوردند و ول کن نیستید.
"معاون رئیس جمهور: افزایش حقوق جدید در نیمه دوم سال نداریم"
ولی در نیمه دوم سال افزایش قیمت کالاهی مورد نیاز مردم را داریم. اگر بلد نیستید برنامه ریزی کنید خب بروید از ترکیه یاد بگیرید که با افزایش تورم ، برای عدم کاهش قدرت خرید مردم شان، هر سه ماه یک بار حقوق را افزایش می دهد
رئیسی: تهران ۶ میلیارد دلار آزاد شده را هر کجا که نیاز داشته باشد، هزینه می‌کند....مثل پولهای قبلی که اوباما داد...هرجا به غیر از ایران خرج می کنند!
آقای رئیسی آیت الله نیست
چطوره که واردات گوشی های جدید سامسونگ که قیمتشان با آیفون برابری می کنه مشکل ارز ندارن؟!
دولت رئیسی در یک کلام: دولت کمرشکن قشر ضعیف جامعه، و حقوق بگیران کارگر، کارمند و بازنشسته و دیگر هیچ.
ممکنه بفرمایید دولت جدید چقدر پول چاپ کرده و چقدر بدهی به بانک ها و بانک مرکزی و شرکتها و همچنین اوراق بدهی ایجاد کرده..... شما موقع دادن وعدههای انتخاباتی از وضع کشور خبر نداشتید(همانگونه که اکنون هم اطلاع ندارید....) بخدا واگذارتان مکنیم.......
شرف و وجدان هم مدیران ندارند چرا در اقدام رزیلانه برای تعیین دستمزد شب عید وعده دوباره و وسط سال دادند و امروز بر طبق قانون حرف می زنید و بجا اما با تورم بالای 50 در صد قانون کجا بود و اما و اما بدانید بی وجدانتر از شماها مدیرانی که ریا کار هستید تاریخ به خود ندیده حقوق و امکانات و رانت به وفور اما در معیشت حقوق بگیر و مزد بگیر اینگونه و چگونه در وسط سال توانستید با توجه به بودجه سال قبل حقوق فلان نیرو را اضافه کنید و این رسم مدیریت و انسانی در هیچ ایین و مذهب و قانونی مورد پذیرش نیست و یادتان باشد اضافه کار یازده ماهه فلان کس می شود نزدیک به نیم میلیارد تومان و هنوز بر سر زبان است و نباید به زودی الزایمر گرفته باشید دستمرد کارگر در سال با چانه زنی می شود در سال در حدود نود میلیون تو مان و لعنت بر چنینین مدیران و خدمت
گوشت کیلو ۵۰۰هزار ماهی کیلو ۷۰۰هزار هروز قیمتها میره بالاوبالاتر و دولت فقط اعلام میکنه کسی حق ندار افزایش قیمت بده با حقوق ۱۴میلیونی چطور میشه مواد غذایی پوشاک لوازم و التحریر وسایل خونه و.... رو خرید هرکسی میشه مدیر ی حقوق ۲۰۰ میلیونی و ی ۴۰ میلیون اضافه کار برای خودش میزنه و بعد ۱۱ماه میفهمن فقط اخراجش میکنن بعدی هم میاد ۱۱ماه بعد میفهمن که چیکار کرده نه قانونی هست نه محاکمه ای فقط قشر کارگر همش باید چشم انتظار رئیس جمهور های بعدی و بعدی و وعدهای ....باشند.
از ماست که بر ماست ،
آبرو و حیثیت را از کارمند و بازنشسته گرفتید
داوود منظور
نیمه دوسال جاری با توجه به عدم کاهش تورم وفشارهای اقتصادی به مردم بیان کرد
بی سواد چی باید بگیم به تو واونی که تو رو انتخاب کرده با همین دریافتی که مقرر شده از ابتدای سال مردم نمی تونن گوشت و مرغ و نون بخورن تو میگی تورم نیمه اول سال کاهشی بوده شما اول دخل و خرج مردم رو به تناسب برسون بعد بیا در مورد کاهش حرف بزن کجا درس خوندین شما
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار