پیش‌ بینی بورس فردا ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

در معاملات روز شنبه یازدهم شهریور ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران هزار و ۱۸ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۷۰۲ واحد رسید. رشد بازار سرمایه فردا هم ادامه دار است؟
کد خبر: ۱۱۹۰۹۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۰ 02 September 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، به نظر می‌رسد که برخی از معامله‌گران پس از کسب سودهای کوتاه به دنبال شناسایی سود هستند. البته بورس امروز با خبر مهمی نیز از سمت وزیر اقتصاد همراه بود که برخی دلیل افزایش عرضه‌ها را همین موضوع می‌دانند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک افزایش اندک ۰.۰۵ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۱۰۵ میلیون واحدی ایستاد. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که دو روزیست عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل دارد، با یک افزایش ۰.۱۶ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز اگرچه از عدد روز گذشته کمتر بود اما با ثبت عدد ۶۰۲۹ میلیارد تومانی، در محدوده‌های قابل قبولی نسبت به روزها و هفته‌های گذشته قرار گرفت که این موضوع با خروج پول ۵۸۳ میلیارد تومانی همراه بود.

شروع معاملات امروز بازار سهام با کاهش هیجانات مثبت هفته گذشته همراه بود و از همین رو انتظار می‌رفت که بازار با قدرت کمتری به کار خود ادامه دهد که با انتشار خبر وزیر اقتصاد، شرایط تا حدودی تغییر کرد و ابتدا با افزایش تقاضا و سپس بازگشت فروشندگان مواجه شد.

خبرهای مثبت و تابلوی منفی

درپی نامه اعتراضی شورای رقابت به رئیس‌جمهور درخصوص تبعات تامین ارز خودروسازان از محل صادرات خود، «منوچهر منطقی» معاون وزیر صمت در نامه به شورای رقابت این مساله را تکذیب و تاکید کرد: تغییری در تخصیص ارز خودروسازان به وجود نیامده و نگرانی از این بابت نیست. ۲۲ مرداد امسال توکلی مدیرکل خودرو وزارت صمت، در نامه‌ای از خودروسازان خواسته بود برای تأمین ارز مورد نیاز به فکر صادرات باشند یا اینکه از دیگر صادرکنندگان ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند. انتشار این نامه باعث شد تا شورای رقابت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کند در شرایط ثبات بازار خودرو انتشار این نامه‌ها بر التهابات بازار اضافه خواهد دارد. در این نامه تاکید شد: نامه مدیرکل دفتر صنایع خودرو در خصوص «خودروهای مونتاژی» موضوع فصل (۹۸) بوده که تاکنون نیز از محل ارز غیر از نیما نظیر تهاتر، صادرات و ارز اشخاصی استفاده می‌شد. لذا تغییر خاصی در این خصوص به وجود نیامده است.

از سمتی خاندوزی، وزیر اقتصاد، نیز در مصاحبه‌ای عنوان کرد که این وزارتخانه با همکاری وزارت صمت در تلاش است که روند واگذاری سهام خودروسازان و شرکت‌های تودلی آن‌ها با سرعت بیشتری انجام شود. اگرچه خبرهای منتشر شده برای این گروه رنگ و بوی سبزی دارد اما رنگ سرخ نماد این شرکت‌ها در بازار سهام نشان از عدم توجه به این موضوع دارد و بورسی‌ها همچنان به اقدامات مثبت در جهت رفع مشکلات این گروه خوشبین نیستند.

نگاهی به روندهای روزانه

نگاهی به مسیر شاخص کل بورس طی معاملات روز چهارشنبه نشان می‌دهد که بازار اگرچه روندی مثبت را طی کرد اما قدرت بالایی نداشت و از نیمه دوم شاهد کاهش قدرت خریداران و افزایش فشار فروشندگان بودیم به طوری که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در نهایت کار خود را در محدوده منفی به پایان رساند و این اتفاق می‌تواند بر شروع روند بورس فردا نیز اثرگذار باشد.

پیش‌ بینی بورس فردا ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

 با توجه به نکات ذکر شده و از آنجا که به نظر می‌رسد بورسی‌ها به واسطه نامشخص بودن نتیجه نهایی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و بسیاری مسائل دیگر در سردرگمی و ابهام به سر می‌برند و همچنین با توجه به برگشتی که در انتهای معاملات شکل گرفت، پیش بینی می‌شود که بورس فردا روز متعادل و کم‌حجمی را سپری کند. در این بین افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی در روزهای پایانی هفته میلادی نیز می‌تواند در روند قیمت صنایع کامودیتی‌محور اثرگذار باشد./فردای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه