بازدید 6903
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به «تابناک»:

رویکرد شورای نگهبان همواره بر مشارکت مردم در انتخابات بوده، اما به دنبال عدول از قانون هم نیستیم / لایحه عفاف و حجاب به شورای نگهبان ارسال نشده و حتی در کمیسیون هم نهایی نشده است

هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، صبح امروز (شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲) در نشستی که با خبرنگاران و اصحاب رسانه داشت، به تشریح بررسی ۹ طرح و لایحه ارسالی از سوی مجلس شورای اسلامی و چهار اساسنامه ارسالی از سوی دولت در شورای نگهبان پرداخت.
کد خبر: ۱۱۸۹۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱ 26 August 2023

رویکرد شورای نگهبان همواره بر مشارکت مردم در انتخابات بوده اما به دنبال عدول از قانون هم نیستیم/لایحه عفاف و حجاب به شورای نگهبان ارسال نشده وحتی در کمیسیون هم نهایی نشده است

 

تابناک _ هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، صبح امروز (شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲) در نشستی که با خبرنگاران و اصحاب رسانه داشت، به تشریح بررسی ۹ طرح و لایحه ارسالی از سوی مجلس شورای اسلامی و چهار اساسنامه ارسالی از سوی دولت در شورای نگهبان پرداخت.

وی نخست خبر داد که طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل تایید شد و گفت: این طرح در مرحله قبل با ایرادات و ابهاماتی مواجه شده بود که با رفت و آمدهایی که بین شورای نگهبان و مجلس داشت و اصلاحاتی که در مجلس صورت گرفت، خلاف قانون اساسی و موازین شرع شناخته نشد و به تایید شورای نگهبان رسید.

سپس سخنگوی شورای نگهبان در خصوص لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت قرقیزستان نیز اظهار داشت: این لایحه تنها واجد اشکال استفاده از واژگان غیرفارسی طبق اصل ۱۵ قانون اساسی است.

دکتر طحان نظیف درباره لایحه تسهیل تکالیف مؤدیان جهت اجرای «قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» هم عنوان کرد: نسبت به این لایحه، دو ابهام و یک اشکال قانون اساسی داریم؛ یک ابهام به حقوق مردم برمی‌گردد و لایحه باید دقیق نگاشته شود. در ماده ۸ این مصوبه هم عدم بیان ضابطه برای مودیانی که موضوع این قانون هستند، مغایر قانون اساسی است.

وی در ادامه از تایید اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری ارسالی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: این اساسنامه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و تایید شد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح حمایت از گزارشگران فساد هم که در مرحله قبل با ابهامات و ایراداتی مواجه شده بود، گفت: با اصلاحاتی که مجلس شورای اسلامی انجام داد، تنها یک مورد جزئی مانده و اگر مجلس آن مورد را هم اصلاح کند، دوباره در شورای نگهبان بررسی خواهیم کرد. 

دکتر طحان‌نظیف در بخش دوم این نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و ابتدا خبر داد که شورای نگهبان به سامانه ملی دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شد.

وی سپس در پاسخ به پرسش خبرنگاری اظهار داشت: بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات پیش روی، بنا به قانون جدید انتخابات انجام خواهد شد؛ هرچند در این موضوع تغییراتی در قانون جدید به وجود نیامده و تنها شرط پنج سال سابقه فعالیت در اجرایی، آموزشی، پزوهشی، قضایی در بخش‌‌های دولتی، عمومی و غیردولتی افزوده شده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار «تابناک»، مبنی بر اینکه در نظرسنجی به عمل آمده از مخاطبان، دومین عامل برای افزایش در مشارکت در انتخابات _ پس از عامل بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی_ موضوع نگاه موسع شورای نگهبان در احراز صلاحیت هاست و این شورا در این زمینه برای انتخابات اسفندماه چگونه عمل خواهد کرد، گفت: البته درباره نظرسنجی نمی توان قطعی نظر داد، بلکه باید شرایط و نحوه انجام آن را مورد توجه قرار داد، زیرا ممکن است در نظرسنجی های دیگری عوامل دیگری نقش داشته و اتفاقا موضوع احراز صلاحیت ها در مراتب نخست نباشد لذا باید به شرایط انجام نظرسنجی هم توجه کرد، ولی کلا شورای نگهبان کمک به افزایش مشارکت در انتخابات را از وظایف خود می داند، ولی دنبال عدول از قانون هم نیستیم، زیرا باید قانون مبنا قرار گیرد، حال آنکه به طور کلی عوامل مختلفی در مشارکت مردم در انتخابات نقش دارند. رویکرد شورای نگهبان نیز همواره بر مشارکت مردم در انتخابات بوده اما این شورا طبق قانون عمل می‌کند و قانون معیار عمل این شوراست. اگر قانون در همه فرایندها مبنا باشد، ضامن انتخابات پرشور، سالم و رقابتی خواهیم بود.

دکتر طحان‌نظیف در پاسخ به سوال خبرنگاری این را هم عنوان کرد که اگر دخالت نمایندگان در انتصابات و امور اجرایی محرز باشد، در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار خواهد گرفت. صلاحیت‌های نمایندگی در قانون آمده و نباید چیزی به آن افزود یا کاست. اقداماتی که دخالت شناخته می‌شوند را باید تفکیک کرد. ممکن است برخی، پیگیری اجرای قانون و نظارت بر روند اجرا، برخی مشورت و برخی دخالت باشد که هر یک احکام خاص خود را دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره لایحه عفاف و حجاب هم گفت: این لایحه هنوز به شورای نگهبان ارسال و در کمیسیون تخصصی مجلس نیز نهایی نشده و هنوز برای زمان بندی اجرای آزمایشی در صحن علنی مجلس تصمیم گیری نشده است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص قانون شفافیت منابع مالی نامزدها هم این پاسخ را داد: طراحی سامانه در مورد اجرای قانون شفافیت منابع مالی نامزدها بر عهده وزارت کشور است. در جلساتی که با وزارت کشور داشتیم، تاکید کردیم که این قانون باید در انتخابات پیش‌رو اجرا شود. به نظر می‌رسد که تعداد نامزدهای انتخاباتی نیز نقشی در اجرای این قانون ندارد. این قانون، قانون جاری کشور است و باید در انتخابات پیش‌ روی مبنای عمل قرار گیرد.

دکتر طحان‌نظیف درباره پیش ثبت‌نام هم گفت: شورای نگهبان در فرآیند پاسخ به استعلامات افرادی که در مرحله پیش ثبت‌نام، نام‌نویسی کردند نقشی ندارد. افرادی که پاسخ استعلام‌هایشان مثبت شود از تاریخ ۲۷ مهر می‌توانند در مرحله اصلی به ثبت‌نام نهایی بپردازند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران تاکید کرد: درب‌های شورای نگهبان برای گفت‌وگو با احزاب و شخصیت‌های سیاسی باز است. اگر آن‌ها نکته و مطلبی داشته باشند، آمادگی شنیدن آن مطالب را داریم. این موضوع در دوره‌های گذشته وجود داشته و در این دوره نیز استقبال می‌کنیم.

وی همچنین گفت: در بررسی صلاحیت‌ها ابتدا هیات‌های اجرایی، سپس هیات‌های نظارت و در نهایت شورای نگهبان اعلام نظر خواهند کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به توهین به قرآن کریم در برخی از کشورهای اروپایی که موضوع سوال یکی از خبرنگاران بود هم گفت: توهین به قرآن کریم در استمرار سیاست‌های اسلام‌هراسی است. این اقدام بر خلاف قوانین بین المللی است. قرآن یکی از اصلی‌ترین منابع فقهی و شرعی است.

دکتر طحان‌نظیف در پاسخ به سوال انتخاباتی یکی دیگر از اصحاب رسانه هم اینگونه پاسخ داد: مقطع کنونی، زمان بررسی صلاحیت‌ها نیست. اکنون دستگاه‌ها باید مدارک بارگذاری شده را بررسی و به استعلامات افراد پاسخ دهند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است افرادی که در گذشته تایید شده‌اند، به دلیل اعمال و رفتاری که داشته‌اند، ردصلاحیت شوند. همچنین ممکن است کسانی که در گذشته تایید نشده باشند، اکنون با به دست آمدن اسناد و مدارکی تایید صلاحیت شوند؛ مثل اینکه فردی در گذشته حکم قضایی داشته و اکنون حکم برائت دریافت کرده باشد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۲
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۴۰
بودجه شورای نگهبان در سال 1402 چقدر است؟ این نهاد چند کارمند دارد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
کار اساسی شورای نگهبان گلچین کردن کاندیداها است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
تحت هر شرایطی رای بی رای
ناشناس
| France |
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
بودجه شورای نگهبان در سال 1402 با افزایش 190 میلیارد تومانی نسبت به سال قبل، 862 میلارد تومان است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
میزان رأی ملت است.
یعنی اول باید میزان شکل بگیرد.
با مشارکت حداقلی ، میزان شکل نمی‌گیرد که بتوان با آن مجلس تشکیل داد.
ا پیداست که چنین مجلسی در رأس امور نخواهد بود
تشکیل شورای سران قوا گواه این مطلب است
ناشناس
| France |
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
سفر فضاپیمای ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی با فرماندهی یاسمین مقبلی آغاز شد. راکت فالکون روز شنبه آغاز سفر فضاپیمای ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی را استارت زد!
نعمت
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
من نظری ندارم لطفا اینقدر با دفتر و منشی بنده تماس نگیرید و وقت بی ارزش ما را تلف نکنید بگزارید چرتمون رو بزنیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
تا الان کار شورای نگهبان تصفیه نیروهای کارآمد و تشکیل مجلس گوش بفرمان بوده
دیگر رای نخواهم داد چرا که انتخاباتی وجود ندارد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
سالی داشته ایم که انتخاباتی هم نبوده و کسانیکه در زمینه انتخابات در آن شورای کار می کنند حقوق بیکاری خودشان را می گیرند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
این تعارفات را کنار بگداریم عملکرد شورای نگهبان معلوم است
چزا اعضای شورای نگهیان تا این حد کهنسال هستند؟
پاسخ ها
خانمی
| United States of America |
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
راندمانشون بالاست!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
وقتی آدمی بچسبه به پستی دیگه ولش نکنه خوب کهنسال هم که بشه اونجاست. بعد بنظر میاد که کهنسال هستند ولی دلیلش اینه. میگی نه امتحان کن الان شما برو بچسب به پستی بعد کنار هم نرو تحت هیچ شرایطی ها شرطش اینه نکنی بعد بگی پس چرا نشد. همین که می گم رو قدم به قدم انجام بده. بچسب بهش و تحت هیچ شرایطی هم کنار نرو بعد صبر کن چند دهه که بگذره کهنسال شدی یهو ببین چی میشه.
پسر رییس شورای نگهبان با اینکه 30 سال کوچکتر از پدرش است، 3 سال پیش به سن بازنشستگی رسید.
آن یکی پرسید اشتر را که هی * از کجا می آیی ای فرخنده پی * گفت از حمام گرم کوی تو * گفت خود پیداست از زانوی تو
زیاده عرضی نیست!!
اگر شورای نگهبان قانون اساسی در کار خود جدی و به قانون اساسی توجه داشت، در طی این سالها تا این حد شاهد نقض قانون اساسی نیودیم. از حق تحصیل رایگان گرفته تا برپایی تشکیلات موسوم به جلسات سران 3 قوه.
عدالت این است که مجلسی که نماینده اکثریت مردم نباشد نمی تواند قانون تصویب کند برای تصویب قانون نمایندگان آن مجلس باید حداقل بیش از 50 درصد رای همه مردم کشور را داشته باشند
مگه انتخاباته؟؟
جالبه . ما میریم به کسایی رای میدیم که قبل از ما شورای نگهبان بهشون رای داده . یعنی از بین انتخاب آنها باید انتخاب کنیم . اسم اینو گذاشتید انتخابات؟
اصلا مگر در جمهوری اسلامی بی قانونی داریم؟ اصلا مگر قانون داریم؟ هیچ کجای دنیا این چنین قوانینی وجود داره که ما داریم؟
اتفاقا مردمم میخوان شما قانونا اجرا کنید وعدول نکنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
اونا این کار رو نمی کنند. مسئله اینه که شورای نگهبانی قراره بر قانون نظارت کنه و خودش ناظری نداره. این میشه bug و یه چرخه معیوب. میشه اینی که هست. الان نماینده باید نظر شورای نگهبان رو جلب کنه که رای بیاره نه قانون و نه مردم.
رای بی رای.
طحان نظیف عملکرد شورای نگهبان در خصوص مطالبه علی لاریجانی و سایرین ، برای اعلام کتبی دلیل رد صلاحیت شان را توضیح دهد.

قانون کجای این رفتار قرار داشت؟

چرا شورا علیه نهادی که اطلاعات دروغ درباره علی لاریجانی تولید کرده بود، اقدام نکرد؟

حق تعدیل و سانسور برای تابناک محفوظ است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
بر چه معیاری مینو خالقی را بعد از انتخاب براساس یک عکس رد صلاحیت کردید در صورتیکه خود مجلس باید تصمیم می گرفت این خلاف قانون بود
با لایحه زوری حجاب و عفاف عملا به جنگ مردم می روید بجای این کارها اولا اقتصاد را درست کنید و بعد در کشور اسلامی کارفرهنگی بکنید نه کار زوری....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
پلیس و دولت محترم امنیت ایجاد کند امار گوشی زدن و‌خفت گیری بسیار اگه مقاومت کنی با چاقو میزننت بهت حمله میکنن میدونیدچه
شوکی به شخص ایجاد میشه مخصوصا اگر خانم باشد وقتی هم میری کلانتری بهت میگن برو‌خدا روشکر کن بهت اسیبی نرسیده و یاصرفا شکایت کن بخاطر اطلاعات داخل گوشیت مشگلی برات پیش نیاد و گرنه گوشیت رفت بسلامت
نیازز به توضیح نیست همه ملت با رویکرد شورای نگهبان در انتخابات آشنا هستند و با گوشت و پوستشون آن را تجربه کرده اند!
مشکل هم همین قانونی هست که در این سیستم به سختی قابل تغییر و اصلاح است.
شورای نگهبان مسئولیت عدم مشارکت در دور قبل را بپذیرد و این دور رد صلاحیت سلیقه ای نکند هر چند بعید می دانم ملت رای بدهند
لایحه عفاف و حجاب هم به نظرم اگر رفراندوم شود این مساله که پتانسیل زیادی برای بغرنج کردن مسائل فعلی دارد به صورت دموکراتیک حل می شود
هر چند دنیای ما که به دنبال حل مساله هستیم با دنیای آنها که می خواهند حرفشان بر کرسی بنشیند زمین تا آسمان فرق دارد
مهم نیست شما چه می کنید مهم مردم هستند که اکثریت بزرگی از آنها در انتخابات شرکت نمی کنند .
این شورای خیلی محترم به مردم زحمت نده بجای تعیین صلاحیت خودش نمایندگان رو اعلام کنه و جلوی هزینه های بیخودی را بگیره .اینایی که هستند قبلا انقلاب مردم را به نام خود زده اند و حاضر نیستن سهمی به دیگران بدهند و مردم کامل این را فهمیده اند.
شورای نگهبان برای نمایندگان محمد شهر کرج سخت گیری نفرماید چون بود ونبود شان برای مردم محمد شهر هیچ فرقی نمی کند چون کسی که 15 سال پیش به محمد شهر رفته اگر حالا بیاید هیچ فرقی نکرده. یک شهرک کارگاهی دارد به نام زیبا دشت از سال 88 قرار بوده شهرک صنعتی شود. ولی همان طور رها شده. شهردار وشورای شهر هم کبریت بی خطر هستند. خدا قوت دلاوران محمد شهر.
مشارکت در انتخابات مجلس رو من با بیشترین دقت حساب کردم، فقط 17 درصد مشارکت کننده خواهد بود، البته میمونه یک 10 درصد که مجبور هستند شرکت کنند و یک 7 درصد که منافع دارند
رای بی رای کلا.
همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس قانون انجام نشده است در زمان خدمت از ما پول کم شده است
وحقوق ما بر اساس قانون وسنوات پرداخت نمی شود
واز سویی شرکت های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی بعضا عملکرد نداشتند که پول صندوق را بدهند وما محرومیت اقتصادی داریم
از سویی مسئول اجرایی می فرمایند که بازنشستگان تولید ندارد
ودر چهار چوپ قانونی هیچ مسئولی نتوانسته است همانند سایر صندوق های بازنشستگی مثل شهرداری بانک ها اداره اب و برق ..... تفاوت حقوق زیاد است وتبعیض در حقوق بازنشستگی مشهود است
هر مسئولی که به خدا اعتقاد دارد وبه ولایت فقیه اعتقاد دارد
اطلاع رسانی نمایید تا ما را از ظلم وتبعیض نجات دهند وهمه صندوق های بازنشستگی را ادغام نمایند
رای بی رای
تابناک ما یه مدتی هست قیچی مون بیکاره میشه کنار این سانسورچی های قیچی به دستت این قیچی رو هم استخدام کنید.برای تکه تکه کردن نظرات مردم عنصر خوبیه .شماها قرار بود نماینده بینای مردم تون باشید .امروز مردم رو سانسور میکنید و بر روی فساد مسئولین هم خاک پاشی میکنید واقعا متخصص سانسور هستین.آینده متعلق به مردم خواهد بود .
صبح امروز شنبه یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌آمریکایی، همراه با سه فضانورد دیگر از سه کشور مختلف، در ماموریت ناسا با راکت فالکون شرکت اسپیس‌اکس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.
حالا او نخستین فضانورد ایرانی‌تبار است که به صورت حرفه‌ای به فضا رفته است. خانم مقبلی فرمانده این ماموریت است
الان اگر ایران بود به جرم‌بی حجابی جریمه می‌شد و فضا پیما را هم برای یکماه در پارکینگ‌می خواباندند.
به نظر می رسد قانون حجاب مذکور تصویری کاملی از اصول وضوابط شیعه دوازده امامی وچهارده معصومی است دردود برتبریک بالاخره کلیه خواستته های شیعه را در این قانون اوردید خسته نباشید
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری