بازدید 11473

بزرگ‌ترین بدهکار بخش غیردولتی ، چند درصد از معوقات بانکی را در اختیار دارد؟

محمد رستمی‌صفا متهم اصلی پرونده گروه رستمی‌صفا به عنوان مالک یا ذینفع شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی، از طریق تشکیل این شرکت‌ها، تسهیلات و اعتبارات کلان ارزی و ریالی از نظام بانکی کشور دریافت کرده است.
کد خبر: ۱۱۸۹۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۳ 25 August 2023

بزرگ‌ترین بدهکار بخش غیردولتی ، چند درصد از معوقات بانکی را در اختیار دارد؟

 

تابناک _ صدور رای گروه رستمی‌صفا، از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تهران در اواخر ماه گذشته، واکنش‌های بسیاری درباره این پرونده و متهم اصلی آن یعنی «محمد رستمی‌صفا» در رسانه‌ها و فضای مجازی در پی داشت.

محمد رستمی‌صفا متهم اصلی پرونده گروه رستمی‌صفا به عنوان مالک یا ذینفع در بیش از ۲۰ شرکت داخلی و ۲۰ شرکت خارجی، از طریق تشکیل شرکت‌های متعدد و یا خرید سهام شرکت‌های دیگر، تحت عنوان اشخاص حقیقی و حقوقی با همراهی اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته از جمله فرزندان خود، در طول سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ تسهیلات و اعتبارات کلان ارزی و ریالی از نظام بانکی کشور دریافت کرده است.

طبق تحقیقات انجام شده از سوی نهاد‌های مربوطه همچون معاونت حقوقی سازمان اطلاعات سپاه و بازرسی کل کشور، گزارش‌ها و شکایات‌ بانک‌های شاکی، نظر هیات کارشناسی دادگستری، دریافت این اعتبارات و تسهیلات در حالی انجام می‌شد که محمد رستمی‌صفا، بخش اعظم این منابع مالی دریافتی را با ارائه اسناد متقلبانه و برای سرمایه‌گذاری شخصی در داخل و خارج کشور هزینه می‌کرده است.

گروه رستمی‌صفا، با انجام تخلفاتی همچون: انعقاد قرارداد‌های صوری، ارائه فاکتور‌های غیرواقعی به مسئولان بانک، عدم هزینه تسهیلات و اعتبارات دریافتی در سرفصل‌های قانونی، عدم واردات کالا‌های مورد ادعا به منظور دریافت تسهیلات ارزی، تبانی با برخی مدیران ارشد و میانی بانک‌ها، ارسال اطلاعات خلاف واقع به بانک مرکزی، فرار مالیاتی، و بسیاری از تخلفات دیگر، تسهیلات ارزی و ریالی هنگفتی از بانک‌های کشور و حتی صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده است.

یکی از دلایل مهم اتهامی محمد رستمی‌صفا و مالکین شرکت‌های دریافت‌کننده تسهیلات و اعتبارات این است که این افراد با تشکیل شرکت‌هایی در خارج از کشور، این شرکت‌ها را در عملیات مجرمانه خود در داخل کشور برای دریافت تسهیلات و اعتبارات دخالت می‌دادند. به عنوان مثال پیش‌فاکتور صادره از فروشندگان به ظاهر خارجی ـ که در واقع متعلق به رستمی‌صفا بوده ـ بابت واردات و دریافت ارز از بانک‌های شاکی از جانب این شرکت‌ها صادر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که تعداد ۲۰ شرکت متعلق به محمد رستمی‌صفا در خارج از کشور معرفی شده که هیات مدیره عمده این شرکت‌ها، اعضای خانواده محمد رستمی‌صفا و اشخاص وابسته و مرتبط با او هستند؛ برای نمونه، یکی از شرکت‌های محمد رستمی‌صفا در خارج از کشور شرکتی است به نام ساتیکو که از این طریق توانست از بانک پارسیان، اعتبار اسنادی ارزی کلان دریافت کند.

ذینفع واحد بودن متقاضی گشایش اعتبار اسنادی و ذینفع اصل اعتباری اسنادی، می‌تواند تقلب در اعتبار اسنادی از قبیل عدم ورود کالا به کشور، تقلب در اسناد گمرکی ارایه شده و تقلب و مغایرت در نوع و ارزش کالا وارده یا کالای اظهار شده را در پی داشته باشد.

طبق نظر دادگاه با در نظر گرفتن این نکات که در بخش قابل توجهی از تسهیلات ارزی دریافتی رستمی‌صفا، واردات محقق نشده و صرفا ارز از کشور خارج شده و در بخش تسهیلات ریالی نیز این تسهیلات با اسناد موهوم، متقلبانه و فریب بانک دریافت شده، مشخص می‌شود که متهمان این پرونده از ابتدا قصد استرداد منابع مالی دریافتی را به نظام بانکی کشور نداشته‌اند، و اقداماتی در این سطح اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور را محقق می‌سازد.

در واقع، آنچه رفتار محمد رستمی‌صفا را مجرمانه می‌کند، این است که وی بعد از دریافت منابع کلان ارزی و ریالی از بانک‌های کشور، با فرا رسیدن زمان سررسید بازپرداخت اقساط آن، از بازپرداخت خودداری می‌کرده، به نحوی که این اقدام او، باعث بلوکه شدن منابع ارزی و ریالی کلانی از نظام پولی کشور شده است.

به عنوان نمونه، بانک پارسیان در گزارش سال ۱۳۹۹ خود به دستگاه قضایی اعلام کرد در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ حدود ۳۰ درصد کل معوقات این بانک در اختیار گروه محمد رستمی‌صفا بوده است.

همچنین طبق نامه مورخ ۹۹.۱.۱۹ اداره کل پیگیری و وصول مطالبات بانک ملی ایران، حدود ۱۰ درصد از کل معوقات بانک ملی در اختیار گروه رستمی‌صفا بوده است.

از طرفی با توجه به اینکه این گزارش‌ها مربوط به چندسال پیش است، ممکن است در حال حاضر بیشتر هم شده باشد. ارقام کلانی که می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی اقتصاد یک کشور بگذارد و به همین جهت قطعا علاوه بر ضرورت برخورد قاطعانه دستگاه قضایی، نیازمند مطالبه همگانی مردمی برای بازپرداخت بدهی و مجازات مرتکبان است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۲۹
صبح روز سوم شهریور (امروز) ، یک مینی‌بوس در شهرستان ورزقان استان آذربایجان‌ شرقی به دره سقوط کرد که این سانحه به مرگ شش نفر و مصدومیت ۱۱ تن دیگر منجر شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
عزت و اقتدار
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
یه وام ۵۰تومنی از بانک توسعه تعاون گرفتم،قسطش دو روز عقب افتاد،پیامک داده که عواقب نپرداختن قسط متوجه شما و ضامنین خواهد بود!اونوقت طرف میلیاردها تومن وام گرفته،گردن کلفتی میکنه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
هر چیزی را به هر چیزی ربط ندهید تو دهات ما هم خر یکی را گاز گرفته !
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
،از بانک سپه وام گرفتم یک روز پرداخت قسط عقب افتاده،دقت کنید تنها یک روز علاوه بر پیغام و پسغام،پیامک جریمه هم شدم،.کسی ک ۳۰ درصد تسهیلات اعطایی را دریافت میکند و پس نمیده با مدیران بانک ارتباطات قوی داره،ب قول حاج اکبر رفیق دارم بانک پارسیان بنامم میزنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
گردن کلفتی رستمی وفا ناشی از رشوه های پرداختی به مسئولین کشور مرتبط با تسهیلات از جمله صنایع ، بانک ها است.
محمد اکرمی، رییس انجمن علمی ژنتیک پزشکی ایران روز پنج‌شنبه دوم تیرگفت: چندی پیش بخشنامه‌ای از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی ابلاغ شد که بر اساس این بخشنامه هر گونه واردات و تولید کیت‌های غربالگری ممنوع است.
لطفاً برای اینکه سر منشاء فساد مشخص شود از وزیر دارایی سوال کنید که طی سالهای 1393 لغایت 1398 وقتی 30 در صد ار معوقات بانک پارسیان و 10 درصد از معوقات بانکملی را این حضرات وام گرفته اند مجموع مالیات اخذ شده از اینها چند ریال است ؟
اين اقا الان ٢٠ سال كارش همينه ولي هنوز كاري باهاش تكردن
وقتی بابک زنجانی با میلیاردها دلار اموال بالا کشیده و حکم اجرای اعدام در 5 سال پیش، هنوز زنده و نفس می کشد، بقیه هم از او الهام می گیرند.
اگر 700 میلیارد دلار نفتی را که احمدی نژاد در مدت 8 سال فروخت، حسابرسی کنید، مطمئناً صدها بلکه هزاران نفر مانند رستمی صفا پیدا خواهید کرد.
میگیند که اینهمه دلارچپ وراست آزادشده درکره ودرعراق ودرچین وبسیارجاهای دیگر ولی یک ریال ارزش پولمان بالانرفته وتاخت وتازدلارفروکش نکرده حالا میخواهند پول دیگری راجایگزین دلارکنند درست مثل بازی زمان کودکی ما اخرهرپولی راجایگزین کنیم ارزش پول ما بالا نمیرود وقطعاًپائینترهم میآید همانطورکه باشاهکاراقتصادی ما پولمان درکره‌ به پول کره تبدیل شد واکنون میخواهیم باتبدبل آن به یورو ودلارکلی صرر بدهیم چون پول کره کارآئی دلارراندارد و فعلاًیک میلیارد دلارضررکردبم که میتوانست تمام نیازداروئی وبخش اعظم‌غدائی مارابر طرف کند مااگرحریف امریکا نشویم حریف خودمان میشویم که انتقام امریکا راازخودمان بکیریم اقتصادپویا یعنی همین
بد نیست رقم بدهکاران را اعم از دولتی و غیر دولتی لیست کنید و معادل امروز آنها راتا عمق فاجعه را ببینید
در دانشگاه دولتی ما برای خرید یک لپ تاپ آموزشی چندین مسئول باید امضا کنند و تائید کردند ولی پس از 8 ماه خریداری نشده است می گویند پول نداریم.
الان هنوز داریم با پنتیوم 4 اسلاید نشان میدیم.
بابک زنجانی کار افرین ساخته وپرداخته بانک مرکزی بود رستمی صفا کار افرین بازار اهن فروشها است وعوامل دیگران کارافرین خط وخطوط خودشان اند۔موشهای متفاوتی برای خوردن گندم همواره حضور دارند۔کار کار یک موش نیست۔۔
بسمه تعالی
با عرض سلام احترام
اکثر سرمایه داران و تولید کننده گان بزرگ از رانت های متفاوت و به شکل ها ی متفاوت استفاده کرده اند و وجوه دریافتی از بانک ها با توجه به نوع سرمایه گذاری که کرده اند درآمد های کلان برای خود ایجاد کرده اند و وجوه بانک را هم پر داخت نکرده اند
مثلا وجوه بانک بعد از چند سال با نرخ بهره و نر خ تورم و جریمه ها میشه ۴۰ درصد ولی سرمایه گذاری در مسکن حدود ۴۰۰ در صد رشد داشته خوب شما حالا حساب کنید چند دوره که سرمایه بانک را در مسکن و یا موارد دیگر سرمایه گذاری کنند بیشترین سود عاید آنها شده در صورتی که به بانک با تمام جریمه ها پنجاه درصد هم نخواهد داد بنابراین. توجه کنید این دریافت. کننده گان‌وجوه بالا از بانک
هر روز بر سرمایه خود می افزایند و پول بی ارزش شده بانک را هم بعد از سالها به بانک میدهند و یا نمیدهند و اکثر اینها این وجوه را به خارج از کشور انتقال میدهند
محمد رستمی‌صفا پیر مردی شده که دیگر برایش فرقی ندارد محکوم شود یا نشود تمام اموال ایشان در خارج کشور در دست فرزندان ایشان که در خارج کشور زندگی میکنند است باید ده سال پیش این محاکمه را راه میانداختید
اگر دولت راست میگه وواقعا دست این اشخاص کوتاه بشه باید سریعا اعدام بشه زیرا همین الان بالای دویست نفر دولتی پست بالا پشت سر همین اقاست وگر نه الکی به کسی وام نمدن این جاست که قوه قضایی خودشو نشون میده الابرکتل لا
کسی تا به حال باهاش کاری نداشته.. واسه چی باید بدهیش رو پس بده؟ کسی ازش نخواسته بدهیش رو پس بده
حاجی تسبیح ب دست،قسطش نداده؟؟واقعا چ آرامشی،انسان غبطه میخوره!!اینجاس ک میگن قرض مال مرده،اونم چند هزار میلیارد!!!!!!!
چندبار گرفتنش به سفارش مراجع و زعما ازاد شد .
اینبارم ماست مالی میشه متاسفانه
کلاه گذاشتن سر بانک آسان بوده چون کارمند بانک بیست درصد وام را به جیب خود زده
معلوم ساخت پاخت کردن . یک کارمند بانک تعریف کرده به من ۱۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ وام گرفته با ماهی ۱۶۰۰۰۰۰۰ میلیون بدون سود خود وام هم گذاشته بانک ۲۰ درصد سود میگیره نصف فسط میده بقیه می زنند تو رگ
با توجه به گذشت سالهای مدید از زمان ارتکاب دزدی یا اختلاس تا زمان روشنگری فساد، اعلام ارقام دزدی به ریال فقط باعث گمراهی هموطنان میشود و آنها را نسبت به اینگونه حوادث بی تفاوت تر میکند. مبالغ میبایست به ارزی معتبر نطیر دلار، یورو یا یوان اعلام شوند تا بزرگی جرم به مرور زمان کوچک نشود. ضمن اینکه وقتی در یکسو خاوری و نعمت زاده باشند، وجود افرادی چون زنچانی و رستمی صفا در سوی دیگر هیچ بعید نیست.
سلام ودورد بر ابر بدهکاران ایران زمین
درفکر بودم که چگونه این عزیزان ابر بدهکار شدن با چند نفری صحبت کردم هرکدام حرفی زدند یکی می‌گفت لقمه حرام یکی می‌گفت رانت یکی می‌گفت از راه حرام وووو ولی خودم به این نتیجه رسیدم فکر اقتصادی اینها باعث ابربدکار شدنشان شده که نه زندان میروند نه مالی ازاینها مصادره میشود امکان دارد بگویید چرا اگر کمی تحمل کنید خدمتان عرض خواهم کرد وقتی یکی اصل پولوجریمه دیرکرد وجریمه دادگاه را پرداخت کند دیگر نه زندان دارد نه توقیف اموال بطور مثال فردی درسال نود هزار ملیار از بانگ وام بیست درصد با باز پرداخت ده ساله دریافت میکند وهزار ملیار را صرف خرید مثلاً سکه میکند سکه درسال ۹۰یک ملیون این فرد با هزارملیارد یک ملیون سکه خریداری کرد نه قسط داده نه دیرکردربهره هرسال دویست میلیارد برای مدت ده سال میشود دوهزار میلیارد هزار میلیارد اصل فرض بگیریم دوهزار میلیارد هم جریمه دیرکرد جمعا تاراینجاهرمیشود پنج هزاراصل بهره ده ساله دیر کرد دادگاه هم پنج هزار میلیارد جریمه می‌کند میشود ده هزار میلیارد بسیار خوب تا اینجا لیکن جناب ابر بدهکار یکملیون سکه دارد با ده هزار میلیارد اصل پول وجرییه سریع یکملیون سکه را بفروش میرساند بقیمت ۲۸ هزار میلیارد ده هزار ملیار اصل بهره دیرکرد جریمه دادگاه پرداخت میکند والباقی ۱۸هزار ملیاده سود میکند ازنظر قضایی چون فرد کل بدهی وجریمه هارا پرداخت کرد دیگر زندان ندارد پس نتیجه خواهیم گرفت مثل هادی رضوی وامسال آنها آزاد می‌شوند درپایان این وسط فرد ابرربدکار مالک ۱۸هزار ملیاد پول شده
بدهکاران کلان بانکی ناشی از سیستم آلوده بانک ها ، دستگاه های دولتی و فساد سازمان یافته در دستگاه های مذکور و قوه قضائیه است .
با این اختلاس ها می‌شد بجای هند در کره ماه فرود آمد
راستی چرا از این موفقیت بزرگ هندوستان چیزی نمی نویسید
ایشان که به تنهایی این کار را انجام نداده است و همکارانی در سیستم بانکی و گمرکی و ...داشته است که با رشوه گرفتن با او همکاری کرده اند.لذا این افراد پاسکار راهم بایستی شناسایی و مجازات شوند چون سرمایه های مردم که بصورت امانت در اختیار آنها بوده،حیف و‌میل کرده و خیانت در امانت کرده اند.
دراین که اشون خلاف کرده هیچ شکی نیست .ولی هیچ میدونید ایشون سه سال تولید کننده برتر شده وبیش از5000 کارگروکارمند داشت اول باید برید سراغ اونهایی که زمینه این رانت ووامهای کلان رو صادرکرده برخود سخت بشه.بعد باایشون برخورد کرد.
لطفا یکبار به مسئولین کشور بگوئید هر وام بالای ۵۰ میلیون تومان را روی سایت بانک مرکزی بگذارید تا جلوی تمام این مفسده ها گرفته شود
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری