بازدید 3547

اسلامی: آب سنگین اراک متقاضیان زیادی دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه توانسته‌ایم در عرصه غنی‌سازی، در یک و نیم سال گذشته به اندازه ۱۱ سال ظرفیت‌سازی کنیم، گفت: آب سنگین مرکز هسته‌ای خنداب (اراک) امروز متقاضیان زیادی دارد و در حال تکمیل سرمایه‌گذاری در مشتقات آن هستیم.
کد خبر: ۱۱۸۸۳۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳ 18 August 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در جریان بازدید خبرنگاران از مرکز هسته‌ای شهدای خنداب ضمن گرامیداشت هفته خبرنگار و عرض تبریک به همه فعالان عرصه رسانه اظهار داشت: شما فعالان رسانه در خط مقدم مقابله با روایتگری‌های ظالمانه علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان قرار دارید.

وی افزود: شما به عنوان بخشی از ملت ایران، همیشه توانسته‌اید افکار عمومی را به درستی تغذیه کنید و همچنین با کسانی که با تولید محتوای مورد نظر خودشان در صف اول اتهام زنی به ایران قرار دارند، همواره مقابله کرده‌اید.

معاون رئیس جمهور در نشست صمیمانه با خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به اینکه باید چهره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران در سطح جهان نمایان شود، گفت: برخی کشور‌ها به دنبال نشان دادن چهره‌ای مخوف از برنامه هسته‌ای ایران در جهان هستند که این مسأله، ظرفیت بالای صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان را از حالت فنی خارج کرده و با سیاسی کردن این صنعت، شرایط را برای دفاع از آن سخت می‌کنند.

* سیاست در‌های باز و نوآوری باز در سازمان انرژی اتمی

وی افزود: با وجود هیاهوی به راه افتاده از فعالیت هسته‌ای ایران، شاهد اجرای سیاست «در‌های باز، نوآوری باز» در سازمان انرژی اتمی ایران هستیم و این مهم نصب‌العین این سازمان قرار گرفته است.

اسلامی تصریح کرد: با یک برنامه‌ریزی دقیق و برای از بین بردن این هیاهو، پیشرفت و سرعت بخشیدن در همه برنامه‌ها را سرلوحه کار خویش قرار داده‌ایم تا شاهد تاثیرات این صنعت در زندگی مردم باشیم و بتوانیم جلوه‌ای از اقتدار ملی را نمایان سازیم.

وی افزود: خروجی رقم خورده از فعالیت‌های سازمان انرژی ایران با همه تهدیدها، تخریب ها، خرابکاری‌ها و دیگر موارد، جلوه‌ای از باور و اعتقاد تک تک تلاشگران و دانشمندان ما در این صنعت است. در فضا و شرایطی سیاسی که برای فعالیت هسته‌ای ایران رقم زده‌اند، همکاران بنده با اعتماد به نفس و قدرت، وظایف خویش را دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: دشمنان ایران دنبال ایجاد رعب و ناامیدی بوده و هستند و با مطرح کردن مسایلی نظیر فرار مغز‌ها و خالی شدن کشور از وجود متخصصان، به آن رنگ می‌دهند.
وی ادامه داد: در شرایطی که تحت چنین تهاجم سیاسی و روانی قرار داریم؛ شاهد دستاورد‌های جوانان کشور هستیم و اکنون و با تلاش‌های متخصصان، سازمان انرژی اتمی ایران را از یک سازمان تحقیقاتی به یک مجموعه صنعتی تبدیل کرده‌ایم و تأثیر فعالیت‌ها را در جامعه خواهیم دید.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در ادامه تصریح کرد: در دوره فعلی این مسأله مهم بود که برای ارتباط با زندگی مردم این سازمان صنعتی شود و کار خود را به شکل تجاری‌سازی شده دنبال کند تا با ایجاد سازوکار مناسب و یک ریل‌گذاری هدفمند، اقدامات خویش را به ثمر برساند. با توجه به پتانسیل‌های موجود و در شرایط کنونی باید نتیجه اقدامات و دستاورد‌ها به مردم کشورمان ارائه شود.

* ثبت ۱۵۹ دستاورد

اسلامی در ادامه نشست صمیمانه با خبرنگاران حاضر در مرکز هسته‌ای شهدای خنداب به افق و چشم‌انداز ۲۰ ساله سازمان انرژی اتمی ایران اشاره کرد و گفت: یک ریل‌گذاری و مسیر پرسرعت را برای تحقق اهداف صنعت هسته‌ای کشور به وجود آورده‌ایم؛ به‌طوری‌که همه اقدامات در بخش‌های مختلف سوخت هسته‌ای، انرژی، لیزر، پلاسما، پرتوها، محیط زیست، آب و خاک و دیگر موارد نشأت گرفته از یک تفکر منسجم و تحت تاثیر این چشم انداز است.

وی افزود: براین اساس کار را از سال ۱۴۰۱ آغاز کردیم و توانستیم ۱۵۹ دستاورد دانشی را به ثبت برسانیم و این روند همچنان ادامه دارد.

اسلامی با اشاره به اینکه به لحاظ کمی وکیفی به دنبال رونق اقتصاد هسته‌ای هستیم، گفت: در بورس‌های بزرگ دنیا، صنعت هسته‌ای یکی از صنایعی است که بالاترین تراز را دارد که تاکنون ما از این امر مهم غفلت کردیم، البته در نظر داریم در مسیر ویژ‌ه‌ای به اقتصاد هسته‌ای توجه خاص داشته باشیم.

وی تصریح کرد: با کاری پرسرعت و بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی توانسته‌ایم در عرصه غنی‌سازی، در ۱.۵ سال گذشته به اندازه ۱۱ سال ظرفیت‌سازی کنیم و باید تاکید کنم که همچنین توانسته‌ایم تمامی سرفصل‌های صنعت را که برای ما مهم بوده است را فعال کنیم.

* متقاضیان زیاد آب سنگین اراک

معاون رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در این مسیر و طبق تاکید مقام معظم رهبری لازم است در راستای جهاد تبیین حتما روایتی پیشدستانه از دستاورد‌ها و تلاش صنعتگران ایرانی داشته باشیم، گفت: به عنوان مثال آب سنگین مرکز هسته‌ای خنداب امروز متقاضی فراوانی دارد، زیرا با مصرف آن، متوجه کیفیت و خلوص بالای آن شده‌اند و به دنبال خرید آب سنگین ایران هستند.

وی افزود: مشتقات آب سنگین بسیار گران قیمت است و در حال تکمیل سرمایه‌گذاری در این زنجیره با ارزش افزوده بالا هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث شناسایی و استخراج مواد پرتوزای هسته‌ای از معادن کشور با تأکید بر اینکه این سازمان در مسیر رونق اقتصادی معادن گام برمی‌دارد، گفت: در زمان ورود اینجانب به سازمان انرژی اتمی تنها ۲ معدن فعال داشتیم، اما هم اکنون این تعداد به ۸ معدن فعال رسیده است و سال آینده از تعداد ۲۰ معدن فعال گذر خواهیم کرد.

وی افزود: در این مسیر سازمان انرژی اتمی ایران به مساله شکوفایی معادن توجه ویژه‌ای داشته است. البته باید دانست که معادن ما نیاز به سرمایه گذاری دارند تا محصولات استخراج شده و مواد پرتوزا، فرآوری شوند.

اسلامی در پایان تصریح کرد: هم اکنون با روش‌های مختلف از جمله روش جدید هیپ‌لیچینگ در همان محل معدن، مواد پرتوزا، عناصر همراه، کمیاب و نادر نیز استخراج و فرآوری می‌شود. این سازمان با حداکثر توان به دنبال گره گشایی از وضعیت معادن کشور است و توسعه و رونق اقتصاد معادن که به توسعه اقتصاد مناطق مختلف کشور منجر خواهد شد را در دستور کار خود دارد.

گفتنی است در ادامه این مراسم سید قاسم بی‌نیاز مدیرکل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ضمن تبریک روز خبرنگار و خوشامدگویی به اصحاب رسانه به خاطر حضور در مرکز هسته‌ای شهداب خنداب، به ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های این مرکز در یک سال اخیر پرداخت.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی