پیش بینی بورس فردا ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

در معاملات روز سه‌شنبه هفدهم مرداد ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران ۱۳ هزار و ۲۰۸ واحد افت و به سطح ۲ میلیون و ۳۷ هزار و ۸۶۳ واحد رسید و خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای سومین روز متوالی منفی شد. فردا در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص بورس سبزپوش می‌شود؟
کد خبر: ۱۱۸۶۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۱ 08 August 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، وجود خبرهای ضد و نقیض در رابطه با مسائلی مانند عرضه خودرو در بورس کالا یا اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی، فعلا اجازه تداوم روند صعودی را به بورس نداده و از سمت دیگر به نظر می‌رسد که نگرانی‌های اخیر هنوز اثرات منفی خود را از دست نداده‌اند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در نهایت کار خود را با یک کاهش ۰.۶۴ درصدی به پایان رساند و به محدوده ۲.۰۳۷ میلیون واحدی عقب‌نشینی کرد و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز در همین راستا با افت ۰.۸۴ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد نیز که به جز برخی روزها در سطوح پایینی نوسان می‌کند، امروز عدد ۴۵۰۷ میلیارد تومانی را ثبت کرد که با خروج پول ۶۰۷ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی همراه بود.

تلاش ناکام برای صعود بورس

اگرچه در روزهای گذشته برخی خبرها از احتمال تغییراتی در تصمیمات اخیر دولت در رابطه با صنایع شنیده شد اما اگر به اتفاقات سه ماه گذشته بورس تهران نگاهی بیاندازیم، می‌توان به صورت کامل دلیل رفتار بازار را در این روزها متوجه شد. اتفاقاتی که از ۱۷ اردیبهشت ماه و عرضه‌های سنگین هماهنگ در یک زمان شروع شد و بعدها با مشخص شدن دلایلش، اندک اعتماد برگشته به بازار را نیز از بین برد. اعمال نرخ خوراک ۷ هزار تومانی برای پتروشیمی‌ها، لغو سود شناسایی شده توسط شپنا، وضع عوارض صادراتی بر محصولات خام و نیمه خام، خبرهای ضد و نقیض درباره عرضه خودرو در بورس کالا، شروع انتشار اوراق دولتی، شایعه توقف عملیات بورس کالا و بسیاری موارد دیگر که هرکدام به اندازه کافی برای زمین زدن بازار سهام کافی هستند.

تقریبا عدم شفافیت و انتقال خبرهای مهم با فاصله زمانی بسیار زیاد به سهامدارانی که از رانت اطلاعاتی برخوردار نیستند، به امری طبیعی در بورس تهران تبدیل شده و در طول همین سه ماه بارها شاهد آن بودیم. از سمتی اما انتشار چنین شایعه‌ای آن هم در حالی که نتیجه آن منفی نبوده، نشان می‌دهد که گویا عده‌ای به عمد دست به تخریب بورس می‌زنند و احتمالا از این منظر منتفع می‌شوند. با تمام این تفاسیر بدیهی به نظر می‌رسد که بورس تهران با روزهای بسیار کم‌رمق و بی‌جانی معاملات خود را سپری کند.

پولبک یا شکست حمایت؟

همانطور که در تصویر زیر پیداست، شاخص کل بورس پس از اینکه توانسته بود بار دیگر به بالای خط روند میان‌مدت خود صعود کند، امروز روند معکوسی را طی کرد و با کاهش ارتفاع همراه شد و از این رو می‌توان دو سناریو را برای شاخص در روزهای آینده در نظر گرفت. اگر شاخص کل بتواند در بورس فردا با برخورد به خط روند که اکنون نقش حمایتی دارد، به مسیر صعودی بازگردد، عملا پولبک اتفاق افتاده و هدف نماگر تالار شیشه‌ای محدوده ۲.۰۹ میلیون واحد خواهد بود. از سمتی اما اگر این روند نزولی ادامه داشته باشد و خط حمایتی به سمت پایین شکسته شود، احتمال کاهش تا محدوده ۱.۹۵ میلیون واحد دور از ذهن نیست.

پیش بینی بورس فردا ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

 

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده، انتظار می‌رود که بورس فردا کار خود را در محدوده منفی آغاز کند و پس از مدتی به سمت تعادل حرکت کند اما احتمالا بار دیگر با روزی کم‌رمق و کم‌حجم مواجه باشیم./فردای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی