بازدید 6343
۶

کناره‌گیری رئیس دانشگاه ژاپن به‌علت سرقت علمی از خود

توشیاکی میازاکی؛ رییس دانشگاه آیزوی ژاپن بعد از آن که مشخص شد او یک مقاله کنفرانسی را در موارد متعدد منتشر کرده است، مجبور به کناره‌گیری شد.
کد خبر: ۱۱۸۶۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱ 03 August 2023

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا از تی اچ ای، پس از انتشار گزارش دو تحقیق و بررسی که در آنها عنوان شده بود، رییس یکی از دانشگاه‌های ژاپن به طور مکرر مقاله‌های علمی خود را سرقت کرده و یا آن‌ها را دو بار ارسال کرده است، این رییس دانشگاه مجبور به استعفا شد.

توشیاکی میازاکی بر اساس بیانیه‌ای که در ۳۱ ژوییه صادر شد، توسط دانشگاه آیزو به دلیل درخواست بودجه تحقیقات فدرال «بدون انجام مراحل رسمی دانشگاه» مجرم شناخته شد. در این بیانیه عنوان شد: پروفسور میازاکی که تحقیقاتش بر شبکه‌های اطلاعاتی و پردازش متمرکز است، پس از توصیه هیئت رسیدگی به استعفا، بلافاصله از سمت خود کناره‌گیری کرد.

استعفای او تقریباً سه سال پس از آن صورت گرفت که دانشگاه فوکوشیما ادعاهای ناشناسی مبنی بر سرقت علمی توسط میازاکی دریافت کرد. ادعا شده بود که میازاکی دست کم چهار مورد سرقت علمی انجام داده است. در فوریه ۲۰۲۲، تحقیق و بررسی دانشگاه این ادعاها را تایید کرد و ۲۰ درصد از حقوق یک ماه او را قطع کرد.

با این حال، یک ماه بعد میازاکی، خودش گزارش داد که ۱۲ مقاله دیگر او نیز مشکوک به سرقت علمی هستند. تحقیق و رسیدگی در مورد ۵۴ مقاله او اکنون به نتیجه رسیده است و او در هشت مورد از این مقاله‌ها و در مجموع در ۱۲ مورد، سرقت علمی از خود داشته و یا آنها را دو بار ارسال کرده است.

بر اساس این تحقیق و بررسی که توسط دانشگاه آیزو منتشر شده است، یک مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۲ شامل «فصل‌هایی مشابه با سه مقاله قبلی او بوده، اما در کتاب‌شناسی مقاله، آن‌ مقالات درج نشده بودند».

مقاله دیگری که به کنفرانسی در سال ۲۰۱۱ ارائه شده است، فقط نسخه کوتاه شده یک مقاله قبلی او بوده و هیچ چیز جدیدی در آن وجود نداشته است. در حالی که مقاله دیگر او در سال ۲۰۱۱، تنها ترکیبی از مطالب چهار مقاله پیشین او بوده است.

همان موضوع تحقیق که در مقاله دیگری نیز مورد بحث قرار گرفته بود، بر اساس مطالبی بود که به طور مداوم در کنفرانس‌های بین‌المللی ارائه شده بود.

نتیجه اینکه میازاکی به طور قابل توجهی از وظیفه اساسی مراقبت که یک پژوهشگر انتظار می‌رود، غفلت کرده است. این تحقیق و بررسی نشان داده که او قوانین ارسال مقاله را بررسی نمی‌کرده است. در صورتی که این قوانین هر بار باید هنگام ارسال هر مقاله بررسی شود. اگرچه نمی‌توان گفت که این نقض قوانین عمدی بوده است یا نه.

این گزارش همچنین بر رویه‌های ضعیف در مورد نویسندگی برخی از مقالات تاکید کرده است. در یک مورد او کار یک دانشجو را به صورت تک‌نویسنده و به عنوان مقاله خودش ارسال کرده بود و نام دانشجو را تنها در بخش تقدیر و تشکر درج کرده بود. میازاکی در این باره گفته است که او فکر می‌کرده که داده‌ها و نتایج پژوهش‌های دانشجویانش که در دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند، متعلق به اوست؛ چرا که آن‌ها تحت نظارت او بودند و نمی‌توانستند در یک شرایط برابر با او گفتگو کنند.

به گفته دانشگاه آیزو که یک دانشگاه تخصصی علوم و مهندسی کامپیوتر است، این تخلف‌ها «نقض وظایف حرفه ای معادل اخراج» محسوب نمی‌شود؛ اما هیئت انضباطی مشخص کرده است که مسئولیت هیچ شخص حقیقی و حقوقی در برابر چنین حوادثی قابل تبرئه نیست و توصیه کرده است که میازاکی داوطلبانه و به سرعت از سمت ریاست هیئت عامل  و ریاست دانشگاه استعفا دهد.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۶
3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خودم در 3 دانشگاه برتر ایران مربوط به رشته خودم درس خوندم و اساتید زیادی دیدم.بعنوان یک دانشجوی دکتری میگم که اگر قرار باشه اینطوری که ژاپنی ها با این رئیس دانشگاه برخورد کردند ما با اساتید خودمون برخورد کنیم،80 درصد اساتید ما باید استعفا بدهند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۲
هم چنین بالای 90 درصد از مدیران مملکت که حداقل دارای مدارک دکترای علمی از آن اساتید محترم هسند .
اگر این قانون در ایران اجرا بشود کلا هیچ استادی باقی نمی ماند همه باید کناره گیری کنند چون سیستم آموزشی توسط سارقین آموزش داده میشود وضع مملکت این است
چه قدر لوس! در دانشگاه های ما، تقلب یک امر عادی شده. وضعیت خرید و فروش پایان نامه ها را ببینید.
عجب!!!!!! بی دین های کافر!!!!!!
عین اساتید دانشگاهای ما!!!!
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل
آخرین اخبار