بازدید 17760

لزوم توجه بیشتر به جزائر سه گانه ایرانی

حسین علایی
کد خبر: ۱۱۸۳۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵ 13 July 2023

حضور وزیر خارجه روسیه در اجلاس مشترک وزرای امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس و حمایت روسیه از مواضع امارات در باره جزائر سه گانه ایرانی، حاکی از آنست که ایران باید موضوع حاکمیت بر این جزائر را جدی‌تر بگیرد به طوری که امارات و کشور‌های حامی وی را از طرح مداوم این مسئله نا امید کند.

اقدام غیردوستانه روسیه علیه ایران در پی سفر رئیس جمهور چین به عربستان در اواسط آذرماه ۱۴۰۱ و همراهی وی با مواضع کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس در همه حوزه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، صورت می‌گیرد.

اقدام روسیه علیه ایران بار دیگر موضوع اهمیت جزائر سه گانه ایرانی در خلیج فارس و مسئله تمامیت ارضی ایران را در افکار عمومی مطرح کرده است و مردم را نسبت به نیت روسیه به شدت مشکوک کرده است.
صرف نظر از تجزیه و تحلیل و چرایی رفتار زشت حکومت‌های چین و روسیه با ایران در موضوع جزائر ایرانی، باید بررسی شود که برای نا امید کردن دولت امارات از طرح دائمی مسئله جزائر ایرانی در اجلاس‌های مختلف چه می‌توان کرد؟

به نظر می‌رسد که خوبست تا دولت جمهوری اسلامی ایران، دو اقدام اساسی را برای حفاظت از این جزائر در دستور کار دائمی خود قرار دهد.
یکی اقدام سیاسی و آن اینکه وزارت امور خارجه مأمور شود تا قبل از سفر مقامات کشور‌های مختلف به منطقه خاورمیانه، همه آن‌ها را نسبت به حساسیت ایران در باره حفظ تمامیت ارضی خود توجیه نماید و به آن‌ها هشدار دهد که مراقبت کنند تا در دام برنامه‌های کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران نیفتند.

باید به کشور‌های مختلف یادآور شد صدام حسین یکی از بهانه‌ها و دلایلی را که برای شروع جنگ خود با ایران اعلام کرده است این بوده که به ایران فشار نظامی وارد کند تا این سه جزیره مهم در خلیج فارس به اعراب واگذار شود.

اما جمهوری اسلامی ایران با ۸ سال مقاومت در برابر تجاوز ارتش متجاوز بعثی که با حمایت همین کشور‌های عربی از صدام انجام شد، قادسیه صدام حسین بعثی را ناکام گذاشت.

دوم اینکه ایران هرچه سریعتر برنامه‌ای را برای تبدیل این سه جزیره به سه قطب گردشگری و تفریحی و اقتصادی، برنامه ریزی کند. بدین منظور همانطور که بار‌ها پیشنهاد کرده ام سه شهر بزرگ "فردوسی"، "حافظ" و "سعدی" را در این سه جزیره با احداث حداقل یکصد برج بلند حدود ۵۰ طبقه در دستور کار قرار دهد تا با سرمایه گذاری همه ایران دوستان، این سه جزیره تبدیل به سه قطب بزرگ زندگی و محل رفت و آمد ایرانیان برای ورزش‌های دریایی، گردشگری و تفریحی در منطقه میانی خلیج فارس شوند.

اگر چنین کاری صورت گیرد می‌توان انتظار داشت که حدود یکصد هزار ایرانی و گردشگر به طور شبانروزی در این جزائر اسکان یابند و ایرانیان به جای رفتن به دبی و ترکیه برای سرمایه گذاری و تفریح به این جزائر بروند. آنگاه با رفت و آمد شبانروزی گردشگران به این جزائر طبیعتاً چشم طمعِ خارجی‌ها از آن‌ها دور خواهد شد.

به هر حال باید توجه کرد که *سیاست* *نامتوازن خارجی* و اعتماد بیش از حد به روسیه و چین و دور افتادن از شعار انقلابی * «نه شرقی نه غربی» * حاصلی جز رفتار‌های شگفت انگیز روسیه و چین علیه ایران ندارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم