بازدید 4234

اظهارات سفیر روسیه از پشت صحنه انفجار سد کاخوفکا

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در حضور خبرنگاران گفت که شواهد دست داشتن اوکراین در تخریب سد کاخوفکا آنقدر زیاد و مشخص است که رد آنها دشوار است.
کد خبر: ۱۱۷۹۲۹۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۴ 16 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، معاون اول نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران به این سوال که آیا روسیه مانند حمله خرابکارانه به خطوط لوله زیر آب نورد استریم به دنبال تحقیقات بین‌المللی درباره علل حادثه انفجار سد کاخوفکا است، پاسخ داد.

«دیمیتری پولیانسکی» معاون اول نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل گفت: ما مخالف تحقیقاتی که منجر به کشف حقیقت شود نیستیم، به خصوص در مورد حمله به خط لوله نورد استریم. وضعیت سد کاخوفکا کاملاً متفاوت است.

وی افزود: شواهد زیادی وجود دارد که واقعاً انکار آن بسیار دشوار است و به مسئولیت اوکراین در این حادثه اشاره می‌کند. من فکر می‌کنم که این خرابکاری برای به اصطلاح ضدحمله اوکراین سودآور بود و معتقدم که نیاز جدی برای بررسی در این زمینه وجود ندارد.

نیروهای روسیه و اوکراین ۱۶ خردادماه اعلام کردند سد بزرگ کاخوفکا متعلق به دوره شوروی سابق که در بخش تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین قرار دارد، منفجر و باعث ایجاد سیلاب در سراسر این منطقه جنگی و زیر آب رفتن ۶۰۰ کیلومتر مربع از زمین‌ها شده است.

سد کاخوفکا روی رودخانه دنیپرو، آبراه اصلی جداکننده نیروهای اوکراینی و روسی در جنوب اوکراین قرار دارد.

مسکو و کی‌یف یکدیگر مقصر این حادثه اعلام و بسیاری از ساکنان منطقه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

ایگور کلیمنکو وزیر کشور اوکراین جمعه گفت که دستکم پنج نفر بر اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده و ۱۳ نفر دیگر نیز مفقود شده‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه اتهام‌زنی اوکراین به مسکو درباره تخریب سد و نیروگاه برقی-آبی شهر نووا کاخوفکا را قویاً رد کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی