بازدید 5112

شهرک‌صنعتی مشترک بین کرمانشاه و اقلیم کردستان

استاندار کرمانشاه گفت: طی توافق با استانداران استان‌های مرزی اقلیم کردستان عراق به زودی کلنگ زنی شهرک صنعتی مشترک انجام می گیرد.
کد خبر: ۱۱۷۷۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۴ 02 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، محمدطیب صحرایی پنجشنبه شب پس از نشست استانداران استان‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق در ارومیه در گفت وگو با خبرنگاران از تعامل خوب میان دو منطقه خبر داد و افزود: بر سر مباحث کلی و جزئی ۲ جانبه برای مردم منطقه به توافق رسیدیم.

وی با اشاره به توافق ۲ منطقه در راستای توسعه اقتصادی اظهار کرد: در نشست امروز مقرر شد شهرک صنعتی مشترک بین استان کرمانشاه و استان‌های همجوار در اقلیم کردستان عراق ایجاد شود.

صحرایی ادامه داد: با تعریف یک مسیر توسعه و با استفاده از تقویم اجرایی به جدیت پیگیر ایجاد شهرک صنعتی مشترک هستیم و به زودی کلنگ ساخت آن را به زمین می‌زنیم.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: در این راستا کمیته اجرایی مشترکی شکل می‌گیرد تا مجموعه توافقات را در زمان بندی مشخص دنبال کند.

وی با اشاره به تسهیل در حمل و نقل میان مرزی گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک بین کرمانشاه و اقلیم کردستان عراق، تلاش برای راه اندازی حمل و نقل مشترک زمینی، تسهیل در صادرات از مباحث مهم امروز میان استانداران ۲ طرف بود تا با ایجاد اشتراکات حداکثری در ضوابط گمرکی دو طرف در توسعه مراودات اقدامات مؤثری انجام شود.

استاندار کرمانشاه با اشاره به تسهیل صادرات خودرویی یادآور شد: طبق روال گذشته خودروهای حامل کالا صادراتی باید در مرز توقف و کالاهای خود را به خودروهای حمل عراقی منتقل می‌کردند که ضمن دشواری حمل و نقل گاهی شاهد قاچاق و نابود شدن برخی کالاها بودیم.

صحرایی با اشاره به توافق جدی با اقلیم کردستان عراق در این ارتباط افزود: در راستای تسهیل حمل و نقل راحت توافق نهایی شد تا برای اجرایی شدن توافقات کمیته اجرایی مشترک در این باره شکل گیرد تا به صورت دقیق و روشن به مرحله اجرا برسد.

وی در بخش دیگری با اشاره به ظرفیت‌های علمی کرمانشاه ادامه داد: در حال حاضر کرمانشاه میزبان سه هزار دانشجوی خارجی است و امکان افزایش این تعداد نیز وجود دارد که این امر ظرفیت خوبی برای انواع همکاری‌های علمی با اقلیم کردستان عراق است.

صحرایی اضافه کرد: در زمینه تقویت توریست سلامت و گردشگری بهداشت و درمان و همچنین تردد مرزی نیز تصمیمات خوبی گرفته شد تا برای آبادانی منطقه گام مؤثری برداریم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022