بازدید 7310

هشدار «قالیباف» به افغانستان درباره حقابه هیرمند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از مسئولین افغانستان می خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دوکشور پیشگیری کنند.
کد خبر: ۱۱۷۶۰۳۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۰ 21 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی گفت: بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بعد از ۸ ماه ماموریت دریانوردی را به دلاورمردان نیروی دریایی تبریک می‌گویم، ملت ایران به شما فرزندان شجاع خود افتخار می‌کند. این ماموریت حضور مقتدرانه‌ی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی پیامی صلح آمیز را به سراسر جهان مخابره کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین لازم است درباره مسئله حقابه هیرمند عرض کنم که توافق درباره این حقابه، بخشی از تاریخ بلند همسایگی دو کشور و دو ملت ایران و افغانستان و غیرقابل خدشه است. اجرای کامل ‌و دقیق این توافق به نفع هر دوملت و تضمین کننده منافع متقابل و همچنین محافظ وضعیت اقلیمی، جغرافیایی و مردمی بخش های بزرگی از غرب افغانستان و شرق ایران است. این یک مسئله حیاتی است و درباره آن اغماضی وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: از مسئولین افغانستان می خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی در این باره پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد، از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دوکشور پیشگیری کنند.

قالیباف همچنین آغاز دهه‌ی کرامت را که امسال به عنوان «خدمت کریمانه، همدلی و امید آفرینی» نامگذاری شده است، تبریک و تهنیت گفت و اظهار کرد: مردم و کشور ما ریزه‌خوار خوان نعمت حضرت علی بن موسی علیه السلام هستند و با همه باور خود آماده هر نوع خدمتی در جهت رضایت این امام رئوف هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور امروز خود، فرا رسیدن عید با برکت ولادت چشم و چراغ ایران حضرت فاطمه‌ی معصومه (سلام‌الله‌علیها) و روز دختر را  به تمامی دختران آینده‌ساز این مملکت و آحاد ملت ‌شریف ایران تبریک و تهنیت گفت.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی فرصت  شگرفی برای رشد دختران در تمامی سطوح و به‌طور خاص پیشرفت در زمینه‌های علمی فراهم کرد، گفت: در ۴ دهه گذشته از میان دختران با استعداد ایرانی، برترین دانشمندان علوم‌ محض، پزشک‌های برجسته، مدیران بخش خصوصی، هنرمندان، معماران، معلمان و مهندسان توانمند، در مدارس و دانشگاه‌های کشور با هزینه‌ دولت تحصیل کرده‌اند و با افتخار در حال خدمت به کشور و مردم خود هستند.

رئیس قوه مقننه افزود: ما با قاطعیت نگاه ابزاری به زنان و دختران را  ظلم به آن‌ها و مانع رشد استعدادهای دختران می‌دانیم.  پرت‌کردن حواس دختران از علم‌آموزی و ظهور استعدادهای خود و تصدی مشاغل مهم جامعه و البته تشکیل خانواده‌ی سالم و مشغول کردن آنها به حواشی، طراحی جریان‌های قدرت و ثروت در دنیاست تا علاوه بر تبدیل کردن زنان به ابزار تجارت و سودجویی در صنعت فرهنگ و عقب ‌نگه‌داشتن آنها از لحاظ علمی و فکری، نهاد خانواده و روابط عمیق خانوادگی را در سراسر دنیا درهم شکنند و جوامع را تضعیف کنند.

وی افزود: تسلط بر کشوری که در آن خانواده تضعیف شده باشد کاری به‌مراتب ساده‌تر از شکست‌دادن کشوری است که در آن، خانواده کانون تربیت فرزندانی شجاع، پایبند به اصول اخلاقی، علاقه‌مند به کشور و دل‌بسته‌ی ارزش‌های انسانی و دینی است.  

قالیباف در ادامه یادآور شد: ما در مجلس یازدهم تلاش خواهیم کرد تا تبعیض‌های ناروا را  از سر راه پیشرفت زنان و دختران برداریم و با تصویب لایحه‌ی «پیشگیری از آسیب‌دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوء رفتار» در عمل حساسیت خود را در این‌باره نشان دادیم تا زنان این کشور بدانند، باور نظام اسلامی به حقوق زنان به تبعیت از رهبر حکیم خود، مبتنی بر نگاه های عمیق اسلام به زن، واقعی و مبنایی و به دور از نگاه های ابزاری است.

وی ضمن ارج نهادن به روز ملی جمعیت، گفت: مجلس یازدهم با تصویب قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، گام مهمی در مسیر چاره‌اندیشی برای مقابله با تهدید پیش ‌روی کشور یعنی پیری جمعیت برداشت. إن‌شاءالله  با اهتمام ویژه‌ی‌ دولت تکالیف بر زمین‌مانده در راستای اجرای این قانون نیز رفع گردد و زمینه‌ی حمایت حداکثری از خانواده‌ها فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان نیز روز ایران‌گردی و ایران‌شناسی را گرامی داشت و به تمامی کسانی که در راه  شناساندن گنج‌های پنهان ایران به گردشگران  فعالیت می‌کنند، خداقوت گفت و افزود: امروز دستور کار خائنان و وطن‌فروشان  ترسیم تصویری خلاف واقع از ایران در سطح جهان است. شناساندن زیبایی‌های این کشور و مهربانی مردم ایران  خدمتی بزرگ به سرزمین مادری است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۲۰
از این مسئولین ابی گرم نمیشه .
جناب قالیباف اول کلیپ دبه آب برای رییس جمهور رو ببین .
دوما شما دیگه مرد جنگ نیستی مرد پست و مقام هستید
شما ابتدا جلو انتقال آب سرشاخه های کارون را بگیرید بعد از طالبان ادعای هیرمند را بکنید. کمی فکر کنید ببینید استاندارتان دوگانه نیست؟ به چه حقی آب کارون را با تونلهای بسیار عظیم و با صرف میلیونها میلیارد تومان به شهرهای خودتان می برید؟ مگر مردم خوزستان و چهارمحال جزو کشور ایران نیستند؟ فاجعه مرگ کارون توسط دولتمردان در آینده نزدیک موجب شرمساری دولتمردان خواهد شد. عملکرد شما در مقابل کارون بهتر از رفتار طالبان نیست.
وقتی ی گروه شبه نظامی را که هیچ کشور سر و هیکل درستی به رسمیت نشناخته با افتتاح سفارتش در ایران به رسمیت میشناسیم، باد برشون میداره و الان خودشون را در موضع مسوولین قانونی یک کشور قرار میدن و به رییس جمهور قانونی یک کشور با ثبات منطقه توصیه و توهین میکنن! واقعا این اصول خارجی ایران مبتنی بر قدرت حکمت و مصلحت هست؟!
هشدار یعنی چه
هشدار کافیست سد احداثی باید با خاک یکسان شود و روابط با این حیوانات نیز قطع گردد مشت آهنین
آقا قالیباف مردم از شما انتظار دارند وقتی که طالبان به مردم سیستان وبلوچستان حقه آبه قانونی را نمی دهد چرا مقابله به مثل نمی کنید دستور دهید کلیه افغانی ها باید مملکت ما ترک کنند اگر توجه شود مصرفی آب گاز برق وسایل امکانات چرا باید هزینه شود که دولت طالبان قدر نداد کمی قطع باشید خدا وکیلی دیر اقدام میکنند چرا این همه امتیاز میدهید
باز هم می گویم تا زمان هست بوسیله نیروهای افغان ناراضی هرات را خط حاپل ایران و افعانستان قرار دهید نگدارید این موجودات خطرناک به ثروت و قدرت افغانستان دست بیابند اینها اگر قدرت کامل بگیرند خاک خراسان را با توبره می برند اقایان نطام جمهوری یک اشتباه کردید دست در دست طالبان بدون ایجاد موازنه قوا این خدا ناسازگاران را به قدر رساندید و بلای جان حال و آینده ایران کردید بی تدبیری عطیم در پس نفوذی های کاردان تصور کنید که یک شبه آمریکا بیست سال حضورش را با ۱۴ ملیارد دلار هزینه بدون هیچ نقشه ای رها کرد زهی خیال باطل بترسید از نامن شدن مرزهای شرقی بدست این موجودات پلید و خدا نشناس خون شیعه را مباح می دانند
چی شده جنبش اصیل منطقه برای حرف هایتان تره هم خورد نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
کشور هشدار و اخطار به کلیه همسایگان ...خخخخ....هر روز به یه همسایه....خودتون رو مسخره کردین آبرومون رفت
دوباره برای طالبان فرش قرمز پهن کنید
تغییر مسیر زاینده رود و انتقال آب آن برای ساخت شهرک صنعتی دیگر که در حوزه کاری خود کشور است و باعث خانه خرابی هزاران کشاورز شرق اصفهان شده به چشم شما نمی آید؟!!!!چطور چشم پوشی میشود اول خودتان را درست کنید بعد به دیگران پیام بدهید
شما بشین رو صندلی گرم و نرم .
میدونی تو سراوان چند نفر کشته شدن؟؟
سلام خوب شد قالیباف هم اخطار داد احتمالا یه ۲۰ لیتر هم آب به خاطر قالیباف بدن
هنوزیه ذره سیاست اقتصادوهزاران فن را یادنگرفته اندمی خواهندبازورمشکلات داخلی وخارجی راحل کنند. کشوراینگونه اداره شود فاجعه می آفریند.
یواش یواش جنگ آب و غذا هم داره راه میفته
طالبان همان داعش است
داعشی که در عراق و سوریه نتونست نقشه خودشو عملی کنه حالا امریکا اونو بیخ گوش کشور ایران داره پرورش میده اگه همین حالا اقدامی نشه اینا قدرت بگیرن بخدا قسم وارد جنگی تمام عیار و بسیار طولانی میشیم همون چیزی که اسراییل و امریکا میخان
امان از مسول بی کفایت
در طول 40 سال گذشته دو ابرقدرت بزرگ دنیا نتوانستند کاری کنند حالا شما برای آنها شاخ و شانه می کشید. بیانات ریس جمهور و ریس جمهور هرد غیر حرفه ای بود بود و طالبان با پاسخ دبه آب جواب تحقیر کننده ای دادند.طالبان چیزی برای از دست دادن ندارد تهدید آنها بیهوده است.
طالبان نه تنها دشمن ایران بلکه دشمن منطقه و خود افغانستان هم هست چرا باید با این وحشی ها روابط دیپلماتیک برگزار کنید. حتما سودی بیشتر از حق مردم در میان است طالبان را کردین سپر تا جیبتون پر بشه مثل در اختیار کذاشتن دریای جنوب به چین و شما به روسها...مردم تفکر...
واقعابراچی گذاشتن این همه اتباع توکشورباشه اینهاروبیرون کنید.بخدامشکل همه چی حل میشه دوتاایرلنی اگه توی افغانستان باشه بخداقسم سرشون میبرن حالاچی شده اینجا زندگی میکنن سوارسرمون شدن تمام کارخانجات ضایعات ایران مال افغانیهاهستش من ایرانی بخام بارببرم کارخونه باید.افغانی زنگ بزنه بگه مال من هستن تا اونجابارتحویل بگیرن همه چیزعین همین حساب کن فرداروزی بیرونمون نکنن صلوات بفرست
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو