بازدید 2045

فرزین: تقویت ارزش پول ملی در اولویت است

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: تقویت ریال باید اولویت سیاست گذار باشد تا مردم نگران ارزش پول خود نباشد.
کد خبر: ۱۱۷۴۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۰ 12 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در دیدار بی‌واسطه با جمعی از صادرکنندگان، واردکنندگان و تولیدکنندگان که به منظور بررسی مشکلات حوزه تجارت خارجی کشور برگزار شد، گفت: پول ملی ما ریال است و تقویت ریال باید اولویت سیاست گذار باشد تا مردم نگران ارزش پول خود نباشد.

اقای فرزین با بیان اینکه تشدید تحریم‌ها نقل و انتقال ارز را مشکل کرده است گفت:، اما خوشبختانه حجم مبادلات ارزی ما کم نیست و میزان مبادلات ارزی کشور در سال گذشته بالغ بر ۱۸۰ میلیارد دلار بوده است لذا دنیا نمی‌تواند به راحتی ما را کنار بگذارد و مسیر رشد کشور با وجود تمام موانع محدود نخواهد شد.

آقای فرزین ادامه داد: پارسال تا ۲۰ اردیبهشت ۱۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار تخصیص ارز و ۵ میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته بود در حالی که امسال در همین بازه تاکنون ۱۳ میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار تخصیص و ۷ میلیارد و ۲۸۱ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته است؛ بنابراین تامین ارز ما در امسال در مقایسه با پارسال یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از تامین از طریق صادرکنندگان اعم از پتروشیمی فولادی‌ها تامین شده است به برخی مشکلاتی که منجر به طولانی شدن زمان تامین ارز می‌شود اشاره کرد و گفت: برای کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز از این به بعد بانک مرکزی با حذف واسطه‌ها ارز را به طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری کرده و با نرخ مشخص به وارد کننده‌ها خواهد فروخت تا هم هزینه‌ها کمتر شده و هم زمان تامین ارز کوتاهتر شود.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به برخی تخلفات در بازار ارز که زمینه ساز بی ثباتی و عدم تعادل در بازار می‌شود از فعالان تجاری درخواست کرد هرگونه تخلف و فساد را به بانک مرکزی گزارش دهند و تاکید کرد: در مقابله با فساد جدی هستیم و با هرگونه تخلف و فساد از سوی فعالان بازار ارز اعم از صرافی‌های بانکی و غیر بانکی، واردکنندگان و صادرکنندگان برخورد می‌کنیم و در این زمینه کمیته ویژه‌ای در بانک مرکزی ایجاد شده که موارد تخلف را به دقیق بررسی و مورد پیگیری قرار می‌دهد.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت رعایت قوانین مربوط به کارمزد نقل و انتقال ارزی گفت: در حال حاضر صرافی‌های بانکی و غیربانکی سهمیه ارزی می‌گیرند و محدودیتی برای صرافی‌های غیر بانکی در خصوص حواله ارز ایجاد نشده است.

فرزین تاکید کرد: در چارچوب منافع ملی تولید کننده و صادر کننده‌ای که با ارز مصوب تولید و صادر کرده و هزینه‌های خود را با نرخ رسمی مصوب پوشش می‌دهد نباید ارز خود را با نرخ آزاد و قاچاق به فروش برساند.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در خصوص درخواست‌های مطرح شده از سوی تولید کنندگان در مورد بازنگری در لزوم مسدودسازی ریالی برای ثبت سفارش واردات گفت: هدف ما از این موضوع کاهش ثبت سفارش‌های غیر واقعی و کوتاه کردن صف دریافت ارز برای تولید کنندگان و واردکنندگان واقعی بوده است، اما امکان بازنگری در این ضابطه وجود دارد و در تلاشیم راهکار لازم برای این موضوع را ارائه دهیم تا محدودیتی از این لحاظ برای تولید کننده و وارد کننده واقعی ایجاد نکنیم

رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان ابراز امیدواری کرد با مجموعه تدابیر اتخاذ شده ثبات و آرامش به بازار ارز برگشته و نگرانی راجع به بازار ارز کاهش خواهد پیدا کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۰
حتما ارزش پول ما رشد میکنه تو این چهل ساله دیدیم
نه شما و نه هیج فرد دیگری نمی تواند تاثیری بر ارزش پول ملی داشته باشد . ارزش پول ملی را سیاستهای کلان حکومت جمهوری اسلامی مشخص می کند .
اینو آقای فرزین روز 13 فروردین میگفت تا لااقل بزاریم به حساب دروغ 13
دوره وعده و وعید ها گذشته
عملکرد نشان میده چکاره هستی
خيلي ممنونم
زحمت مي كشيد
تو رو خدا حرفهای رییس کل بانک مرکزی ایران رو ببین. بعد میگن چرا ارزش پول ملی هرروز افت میکنه. تا وقتی یه عده حراف که هیچ سوادی ندارن مسوول هستن اوضاع درست بشو نیست
این هم از اون شش کلاسه یاد گرفته همش باید بشود نباید بشود گفته. توضیح واضحات میدی که چی؟
جمله ای که ملت برای 100 هزارمین بار شنیده ان فکر می کنی از 85 میلیون ایرانی چند نفر باور می کنن اگه 10 نفر پیدا کردی خبر بده
اقای فرزین واقعا‌ مطمئنیدکه پول ملی مادلاراست ونه ریال چون هروقت شجاعانه وباصدای رسا میفرمائید که بانک مرکزی زود تند وسریع ارزش پول مارابالامیبرد قبمت دلارانقلابی ترقی وریال سقوط ازادمیکند درجریان هستیدکه دولت حقوق ودستمزدهارابه ریال بی ارزش میدهد وهزینه ها با بالا رفتن قیمت دلاربالامیروندوگاهی هم ترمزبریده ازارزش دلارهم
سبقت میگیرد مثل اکثراقلام خوراکیهاچون نان و گوشت ومرغ ومیوه هرچندمعمولا دولتهاتلاس میکنند وقتی تورم‌شدیدمیشودجلو‌ افرایش قیمت خوراکیهارابگیرندکه‌ مردمشان سوء تغذیه نگیرندولی اینجاچنین نیست و خوراکیهابیشترین افزایش قیمت رادارند تصورنمیشودکسی باورکندکه پول ملی ماترقی که پیشکش حداقل چندماهی ثبات داشته باشدکه اقتصادبچرحدوکسی شهامت دست زدن بکاری تولیدی پیداکند باورکردن ان بینهایت سخت است الی الخصوص درزمان تصدی گری جنابعالی دربانک مرکزی وبامدیریت اقتصادی عریزان محترممان
حرف نزن فرزین
شما اگه میخواستین ارزش پول ملی رو حفظ کنین اول از همه بی ارزشش نمیکردن
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022