بازدید 2636

سهم اوپک در واردات نفت خام هند کاهش یافت

سهم اوپک در نفت وارداتی هند به کمترین میزان در ۲۲ سال گذشته کاهش یافته است، زیرا این کشور واردات نفت ارزان روسیه را افزایش داده است.
کد خبر: ۱۱۷۲۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲ 25 April 2023

به گزارش تابناک به نقل از رویترز، آمارهای دریافتی از منابع صنعتی نشان می‌دهد، سهم اوپک در نفت وارداتی هند با سریع‌ترین سرعت در سال 23-2022 به کمترین میزان در 22 سال گذشته کاهش یافته است زیرا این کشور واردات نفت ارزان روسیه را افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، سهم تولیدکنندگان بزرگ ممکن است امسال با کاهش بیشتری هم مواجه شود.

تجزیه و تحلیل رویترز از آمارهایی که به سال 02-2001 بازمی گردد نشان می‌دهد، سهم اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، عمدتا از خاورمیانه و آفریقا، از بازار نفت هند در سال مالی منتهی به مارس 2023 به 59 درصد کاهش یافته است؛ این رقم در سال 22-2021 حدود 72 درصد بوده است.

بر اساس این آمار، روسیه برای نخستین بار از عراق پیشی گرفته و بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت هند شده است و باعث شده تا جایگاه عربستان در سال مالی گذشته به جایگاه سوم نزول کند.

سهم اوپک در واردات نفت هند کاهش یافته است زیرا دهلی‌نو که در گذشته نفت روسیه را به دلیل هزینه‌های بالای حمل و نقل به ندرت خریداری می‌کرد، اکنون بزرگ‌ترین مشتری نفتی روسیه از طریق دریاست.

هند نزدیک به 1.6 میلیون بشکه در روز نفت از روسیه خریده است که حدود 23 درصد از 4.65 میلیون بشکه نفتی است که روزانه در مجموع وارد می‌کرده است.

تصمیم اوپک برای کاهش تولید در ماه می می‌تواند سهم این سازمان در واردات نفت هند را بیشتر کاهش دهد. دهلی‌نو سومین واردکننده نفت خام در جهان است.

احسان الحق، تحلیلگر ریفینتیو گفت، نفت خام روسیه در حال حاضر ارزان‌تر از گریدهای مشابه نفت در  خاورمیانه است و به نظر می‌رسد اوپک با کاهش تولید به خود آسیب برساند.

واردات نفت هند در سال 23-2022 نسبت به مدت مشابه سال گشذته 9 درصد افزایش یافته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی