بازدید 2777
۹

شرط فعالیت دوباره پیام‌رسان‌های خارجی در کشور

پس از ایجاد محدودیت برای دو پلتفرم خارجی در نیمه دوم سال گذشته و تأکید مسئولان بر لزوم ایجاد دفتر از سوی آنها در داخل کشور، همچنان تصمیم‌گیری درباره سرنوشت فعالیت آنها، مورد سوال برخی از کاربران بود اما به نظر می‌رسد تکلیف این موضوع با سخنان اخیر رئیس جمهوری که اظهار کرد فعالیت هر سکوی خارجی درصورتی که حاضر به مسئولیت پذیری و پاسخگویی با ایجاد دفتر در داخل کشور باشد، منعی ندارد، مشخص شده است.
کد خبر: ۱۱۷۱۸۹۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۰ 19 April 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، با گسترش روزافزون دسترسی به اینترنت و حضور افراد به عنوان کاربر در شبکه‌های اجتماعی، فضایی بسیار گسترده برای برقراری ارتباط بین افراد فراهم شده است، امکانی که در کنار تمامی مزایای آن که شامل کاهش هزینه‌های ارتباطی و تسهیل در اطلاع رسانی‌ها و ... است، بعضا مشکلاتی را نیز به دنبال داشت.

طرح ساماندهی فضای مجازی طی چند سال گذشته توسط مسئولان مطرح شد؛ این مسئله پس از ایجاد محدودیت برای یک پیام‌رسان در سال ۱۳۹۷ و برای سایر پلتفرم‌های خارجی و پس از آن اعمال محدودیت برای دو پلتفرم خارجی اواخر شهریورماه سال ۱۴۰۱، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. 

موضوع اصلی که بیشتر مسئولان در این جریان بر آن تأکید دارند، لزوم استقرار و تأسیس نمایندگی پیام‌رسان‌های خارجی در کشور است، با این استدلال که رسانه‌های خارجی که بیش از یک میلیون کاربر دارند حتما باید داخل کشور مانند قوانینی که در اروپا وجود دارد، نمایندگی داشته باشند؛ درواقع اینگونه پیام‌رسان‌ها حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را از اروپا خارج کنند و در ایران هم نباید اطلاعات اجتماعی، اقتصادی و حریم خصوصی مردم از کشور خارج شوند.

در این راستا، پس از اتفاقات رخ داده برای اینستاگرام و واتس آپ، نامه‌ای از سوی مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا درباره تأسیس نمایندگی در ایران نوشته و ارسال شد اما پاسخ مثبتی از سوی این شرکت در این زمینه دریافت نشد و درواقع این شرکت به این درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داد و اعلام کرد خود را سرگرم این درخواست نخواهد کرد و در حال حاضر که چندین ماه از این موضوع می گذرد خبری رسمی از نتیجه این نامه منتشر نشده است.

مسئولان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم معتقدند پلتفرمی که قواعد جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت نمی‌شناسد و هر از چند گاهی نقش محوری در آشوب‌ها به عهده دارد و موجب ناامنی در کشور می شود، طبیعتا بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در کشور نیست. از سویی رئیس جمهوری زمستان سال گذشته در این باره گفته بود زندگی، کسب و کار و ارتباطات مردم در بستر فضای مجازی انجام می شود بنابراین این محیط باید آرامش بخش باشد.

وی همچنین در تازه‌ترین سخنان خود در این باره، در دیدار اخیرش با جمعی از فعالان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره موضوع فیلترینگ اظهار کرد: ما همانند برخی کشورهای مدعی آزادی بیان، قائل به برگزاری دادگاه برای سکوهای خارجی نیستیم؛ سیاست دولت جلوگیری از تبدیل شدن فضای مجازی به بستری برای ایجاد ناامنی در کشور است و در این راستا فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی با ایجاد دفتر در داخل کشور باشد، هیچ منعی ندارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
آقای رئیسی شما که با موفقیت تیک آبی گرفتید از توییتر!!! لطفا خودتون و همه دولتمردانتون و همه مسئولان دیگه از جمله نماینده های مجلس، امامان جمعه و.... حساب های کاربری تون در سکوهای خارجی (توییتر، اییستاگرام، تلگرام) رو ببندید و مثل ما مردم عادی از اینترنت استفاده کنید تا یک کم بتونیم حرفتون رو باور کنیم
واآلا، ما که نفهمیدیم اگه ممنوعه پس فیلتر شکن دیگه چیه، اگه آزاده بازهم دوباره فیلتر شکن دیگه چیه. گاهی فکر میکنم بیشتر از یک برنامه جدی در این موضوع، بازی هایی وجود داره که شاید قواعدش را خود مسئولان بهتر میدونن!!!!!!
فرض محال که محال نیست این شرکتها هردو امریکایی اند و ایران هم تحریم هست حتما میان اینجا دفتر باز میکنند اینکه نمیان مشکل خودشان است لابد . نه مشکل انها نیست مشکل ما ملت است که گیر شماها افتاده ایم هر کاری دلتان میخواهد میکنید
خوب بگید نمیخوایید مردم مثل آدم زندگی کنند دیگه این بهانه ها چیه؟!
چه شرطی؟ چه کشکی ؟ اینستاگرام و واتساپ در هرصورت اطلاعات ایرانی ها رو منتقل میکند
زحمت نکشین..الان همه با کمک فیلتر شکن اقازاده خانم .......به اینترنت وصل شدن...فقط هزینش بالا رفته...بیزحمت بگین قیمت رو کمی بیارن پایین.....همه بتونن از این موهبت بهرهمند شن...
دم تلگرام گرم که اونقدر قوی هست که خودش پروکسی داره و از اینها هم هیچ کاری بر نمیاد برای بستنش
باشه!!!
ایران با 1 درصد جمعیت دنیا با درامد سرانه کمتر از چند صدم درصد دنیا هست اونوقت واسه اونا شرط و شروط میگذارید
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی