بازدید 10831
با سیصد و نود و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین

هشدار شدید روسیه درباره حضور نیروهای ناتو در اوکراین/مخالفت کرملین با پیشنهاد لوکاشنکو برای پایان جنگ اوکراین

سیصد و نود و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۱۶۹۴۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۹ 31 March 2023

هشدار شدید روسیه درباره حضور نیروهای ناتو در اوکراین

بین الملل تابناک: سیصد و نود و هشتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

رویترز: آمریکا کمک نظامی ۲ میلیارد دلاری را بزودی به اوکراین ارایه می کند
۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۰۱:۴۲

 خبرگزاری رویترز گزارش داد که آمریکا بسته جدید کمک نظامی به اوکراین را به ارزش حدود ۲.۶ میلیارد دلار در سوم آوریل (۱۴ فروردین) اعلام خواهد کرد.

 رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بسته نظامی جدید آمریکا به اوکراین شامل رادارهای نظارت هوایی، موشک های ضد تانک و کامیون های حامل سوخت خواهد بود.

براساس این گزارش، این بسته نظامی همچنین شامل شش نوع مهمات از جمله مهمات تانک خواهد بود و انتظار می رود در تعطیلات آخر هفته نهایی شود.

رویترز در گزارش خود همچنین نوشت انتظار می‌رود مهمات هوایی دقیق، تجهیزات پل‌سازی، وسایل نقلیه بازیابی، و گلوله‌های اضافی برای پدافند هوایی NASAMS نیز در لیست تجهیزات تعهد شده به کی یف به عنوان بخشی از بسته قرار گیرند.

فرانسه: فقط چین توان تاثیرگذاری فوری بر مناقشه اوکراین دارد
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۲۳:۳۸

یک مشاور امانوئل مکرون با اشاره به اهداف سفر آتی رئیس جمهوری فرانسه به پکن گفت که فقط چین توان تاثیرگذاری فوری بر مناقشه اوکراین را دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مشاور مکرون که خواست نامش فاش نشود، جمعه گفت که مکرون هفته آینده در سفر به پکن درباره تبعات فاجعه‌بار حمایت نظامی آن کشور از جنگ روسیه در اوکراین، به شی جین پینگ رئیس جمهوری چین هشدار می‌دهد.

وی اظهار کرد: اگر چین این تصمیم فاجعه‌بار را اتخاذ کند، تاثیر راهبردی بزرگی بر این مناقشه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه فرانسه خواهان «یک مسیر میان‌مدت برای پایان مناقشه» اوکراین است، افزود: ما خواهان جلوگیری از وقوع وضعیت وخیم‌تر هستیم و به همین دلیل به تعامل با آنها (چینی‌ها) نیاز داریم.

این مشاور مکرون تاکید کرد: چین تنها کشور دنیاست که قادر است تاثیری فوری و رادیکال بر مناقشه اوکراین داشته باشد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، چین هرگز از جنگ روسیه در اوکراین حمایت علنی نکرده و در عین حال، از مسکو نیز انتقاد نکرده است.

بر اساس این گزارش، قدرت‌های غربی نگران هستند که مسکو همکاری نظامی چین را جلب کرده و در اوکراین دست برتر را پیدا کند اما پکن تاکنون هیچ وعده‌ای در این باره به مسکو نداده است.

سفر مکرون به چین چهارشنبه آینده و همزمان با دیدار اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا انجام می‌شود.

این در حالی است که شی چندی پیش در سفر به مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. فرانسه این دیدار را رویدادی «تحول‌آفرین» خواند.

مینسک: استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس پاسخی به تهدیدات است
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۲۲:۳۲

نماینده بلاروس در سازمان ملل تاکید کرد که مینسک هرگز به دولتی حمله نخواهد کرد.

وی که در نشست شورای امنیت سازمان ملل صحبت می‌کرد، افزود: «بلاروس هرگز به دولت دیگری حمله نخواهد کرد اما در صورت لازم و با تمام امکاناتش به هرگونه تهدیدی پاسخ خواهد داد».

نماینده بلاروس در سازمان ملل اضافه کرد: «ایده استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، پاسخی به تهدیداتی بوده که با آن مواجه هستیم و این اقدام همراستا با معاهده عدم اشاعه هسته‌ای است».

آمریکا: پوتین به دنبال تشدید جنگ در اوکراین است!
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۹:۴۵

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل نسبت به احتمال استقرار تسلیحات هسته‌ای در بلاروس هشدار داد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در خصوص احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای از سوی روسیه در بلاروس مدعی شد که رئیس جمهور روسیه با تهدید به استقرار سلاح هسته‌ای در بلاروس رفتارهای خطرناک خود را بیشتر می‌کند.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در عین حال افزود که استقرار سلاح هسته‌ای در بلاروس، هیچ توجیه دفاعی برای روسیه ندارد.

بنا به ادعای نمایندگی دولت آمریکا، روسیه به دنبال تشدید تنش‌ها در جنگ خود علیه اوکراین است.

نمایندگی آمریکا در شورای امنیت همچنین مدعی شد که دولت روسیه نمی‌خواهد اوکراین قابلیت دفاع از خود را داشته باشد.

مخالفت کرملین با پیشنهاد لوکاشنکو برای پایان جنگ اوکراین
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۹:۴۲

 «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین (کاخ ریاست جمهوری روسیه) در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در حال حاضر آتش‌بس درگیری‌ها در اوکراین باعث تحقق اهداف مسکو نمی‌شود.

سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به سخنان الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس درباره جنگ اوکراین و پیشنهاد او برای آتش بس فوری واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف روز جمعه اعلام کرد که آتش بس در حال حاضر، روسیه را قادر به دستیابی به اهداف «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین نمی‌کند.‌

این اظهارنظر سخنگوی کرملین پس از آن مطرح شد که الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس، نزدیک‌ترین متحد روسیه خواستار آتش‌بس فوری و بدون پیش‌شرط شده بود.

لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس روز جمعه (امروز) در جمع قانونگذاران این کشور آتش‌بس فوری جنگ اوکراین را خواستار شد و همچنین به غرب هشدار داد که شکست دادن روسیه، غیرممکن است.

سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که روسیه به اظهارات لوکاشنکو توجه کرده و رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین هفته آینده با او در این مورد صحبت خواهد کرد.

پسکوف افزود: «در موضوع اوکراین، هیچ چیز تغییر نمی‌کند، عملیات نظامی ویژه ادامه دارد چرا که امروز این تنها وسیله پیش روی ما برای دستیابی به اهدافمان است».

سخنگوی پوتین همچنین به طرح ۱۲ ماده‌ای پیشنهادی چین برای حل و فصل بحران اوکراین اشاره کرد و مداخلات و فشارهای غرب به اوکراین را مانع اجرایی شدن این طرح توصیف کرد.

به گفته او، بخش‌هایی از طرح پیشنهادی چین برای صلح در اوکراین «در حال حاضر به دلیل عدم تمایل یا بهتر است بگوییم ناتوانی طرف اوکراینی برای سرپیچی از ناظران و فرماندهانش، قابل تحقق نبوده است».

دیمیتری پسکوف با اشاره تلویحی به دستور غرب به اوکراین برای مخالفت با آتش بس افزود: «این فرماندهان همانطور که می‌دانیم در کی‌یف نمی‌نشینند و اصرار دارند که جنگ ادامه یابد».

روسیه، یک دیپلمات استونی را اخراج می کند
۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۱۹:۴۱

روسیه یک کارمند سفارت استونی در این کشور را به عنوان عنصر نامطلوب اعلام کرد.

وزارت خارجه روسیه امروز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که روسیه یک دیپلمات استونیایی را بر اساس اصل عمل متقابل، به عنوان عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

بنا به اعلام وزارت خارجه روسیه، «یانا وناملدر» کاردار استونی در مسکو به وزارت خارجه روسیه احضار شده و در جریان این موضوع قرار گرفت.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که اعتراض قاطع روسیه به رئیس هیئت دیپلماتیک استونی نسبت به عنصر نامطلوب اعلام کردن یک کارمند سفارت روسیه در تاریخ ۲۴ مارس بدون هیچ دلیلی اعلام شد.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که بر اساس اصل عمل متقابل یک دیپلمات سفارت استونی با درجه مساوی باید روسیه را، در همان بازه زمانی که برای خروج دیپلمات روس تعیین شده، را ترک کند.

هشدار شدید روسیه درباره حضور نیروهای ناتو در اوکراین

«دیمیتری مدودف»، معاون رئیس شورای امنیت روسیه در پیامی نسبت به حضور نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوکراین در قالب نیروهای حافظ صلح هشدار داد. 
 
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه، روز جمعه نسبت به حضور نیروهای حافظ صلح ناتو در اوکراین هشدار داد و گفت: در صورتی که این نیروها در جبهه جنگ اوکراین دیده شوند، اهدافی قانونی تلقی خواهند شد.
 
مدودف با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت: نیروهای حافظ صلح ناتو در صورت قرارگیری در خط مقدم جنگ با اوکراین مستقیم آماج قرار می‌گیرند.
 
به گفته مدودف، هدف واقعی غرب از برقراری آتش بس در اوکراین، ایجاد فرصت به نفع اوکراین است.
 
مدودف گفت: این مساله واضح است که نیروهای حافظ صلح ناتو در واقع کنار نظامیان اوکراین علیه روسیه جنگ خواهند کرد و در این صورت جنگ جهانی سوم محتمل می‌شود.

کمک‌های نظامی ناتو به اوکراین به بیش از ۷۰ میلیارد دلار رسید

میرچا جوآنا، معاون دبیرکل ناتو پنجشنبه شب گفت که متحدان ناتو در سال گذشته ۶۵ میلیارد یورو (۷۰.۸ میلیارد دلار) انواع کمک‌های نظامی به اوکراین ارائه کردند.
 
به گزارش اسپوتنیک، جوآنا در جریان سخنرانی امنیتی سالانه وینسنت بریسکو گفت: در سال گذشته، متحدان ناتو به ارزش نزدیک به ۱۵۰ میلیارد یورو کمک به کشورها، از جمله ۶۵ میلیارد یورو کمک‌های مالی بشردوستانه و نظامی به اوکراین ارائه کرده‌اند.
 
معاون دبیرکل ناتو در سخنرانی خود در کالج امپریال لندن افزود، ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی انتظار دارد، درگیری اوکراین امنیت جهانی را برای دهه‌های آینده شکل دهد.
 
وی پس از پرده برداری از یک مرکز فناوری ناتو در پردیس شهر سفید کالج امپریال که در فناوری‌های دفاعی و تجاری با کاربرد دوگانه تخصص دارد، این صحبت‌ها را بیان کرد.
 
روسیه به کشورهایی که به اوکراین تسلیحات می‌دهند، هشدار داده که محموله‌های نظامی را به عنوان اهداف قانونی در نظر خواهد گرفت.
 
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز پیش از این گفته که تسلیح و آموزش اوکراینی‌ها توسط متحدان ناتو به منزله دخالت مستقیم در درگیری است.
 
استولتنبرگ: فنلاند ظرف چند روز آینده عضو ناتو می‌شود

با موافقت ترکیه برای پیوستن فنلاند به ناتو، امروز (جمعه) دبیرکل این پیمان گفت که در روزهای آتی انتظار دارد فنلاند رسماً عضو ناتو شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در ساعات پایانی روز گذشته، پارلمان ترکیه پروتکل عضویت فنلاند در پیمان ناتو را تصویب کرد. ترکیه آخرین کشور از اعضای ناتو بود که هنوز با عضویت فنلاند در این پیمان موافقت نکرده بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در توییتر نوشت: به سائولی نینیسته، رئیس‌جمهوری فنلاند برای تکمیل این تصمیم تاریخی جهت عضویت فنلاند در ناتو تبریک گفتم. امیدوارم در روزهای آینده، پرچم فنلاند را در مقر ناتو برافراشته کنم. ما در کنار هم قوی‌تر و امن‌تریم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳۰
روسیه نه راه پس داره نه پیش حتی متحدانش دنبال اتمام جنگ و آتش بس هستند ولی پوتین دیکتاتور هنوز در توهم ناتو به سر میبره روسیه کشوری با این وسعت و عظمت بهتر نبود بجای تجاوزگری و کشورگشایی بدنبال توسعه اقتصادی و تکنولوژی و پیشرفت باشه اما افسوس که تفکرات این روسهای تجاوزگر تو صد سال پیش گیر کرده و هنوز ب فکر بازگرداندن امپراتوری تزاری هستن، حتی اگه جنگ جهانی سوم بوجود بیاد ولی منجر به نابودی این باقیمانده تفاله های شوروی کمونیستی بشه بازم ارزششو داره
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
روسها فهمیدند که دیگه بعد از زمستان سخت که دوسیاهی ان بر دمپایی ها موند هیچ شانسی برای اتش بس قبل از بیرون ریخته شدن انها از اکراین ندارند و حتی چین هم نتونست براشون کاری کنه حالا میگن چرا حداقل شق خود را بشکنیم. ما هم مخالف اتش بس هستیم. یعنی اگر تا قبل تا کمر تو باتلاق اکراین بودند حالا نا گردن فرو رفتند. چند ماه دیگر باقی مانده.
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
خواهیم دید
پوتین و روسیه ضر اضافه میزنن
پاسخ ها
صمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
بسوزیدکه خوب داریدمیسوزید،خیلی بایدخیلی ذلیل وحقیرباشی که همسایه ات که ازیه نژادوخون باشه هم مذهب وحتی هم اسم باشی بری غربگدایی کنی به هوای امنیت وپیشرفت بعدکشورت تیکه تیکه بشه ۲۰ میلیون مهاجرت کنن جوونهاکشته بشن تاابدهم همسایه ات دشمنت باشن.
اینهایی که از اکراین طرفداری می کنند جنگ را با کل کل استقلال پرسپولیس اشتباه گرفته اند در حالی که اکثرشان حتی نمی دانند اکراین کجای نقشه است.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۶:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
یعنی میگی اینها هم شش کلاس لیشتر ندارند؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
خب تو که اهل اوکراینی برامون توضیح بده کجای نقشه اس
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
من در این جنگ قطعا به اوکراین حق میدم چون شرافت این.رو میگه .میخوای تا نقشه جهان رو از حفظ برات بکشم
کار روسیه برای همیشه به عنوان یک قدرت جهانی و حتی منطقه ای تمام شد. حالا حتی چین هم با روسیه مانند ایران رفتار می کند. فقط نصف قیمت مواد معدنی روسیه را می خرد و اگر روسیه هماهنگ با چین و خواست چین رفتار نکند دیگر تنها مشتری خود را از دست می دهد. پوتین روسیه بزرگ و تاریخی را با غرور و توهم خود و برای باقی ماندن در قدرت به ذیل کشید. ولو اگر سایبری هایی روسی در زیر این خبر از او تعریف کنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
باشه :)) اگه تمام شده چرا شما اینقدر جلز ولر می کنید کشور تمام شده که اینقدر حرص خوردن نداره
بنظر من این جنگ و به دام انداختن روسیه کار انگلیسه چون پوتین بعد از چندین سال توی اروپا به نفوذ خوبی رسیده بود و روابط دوستانه ای با آلمان و فرانسه برقرار کرده بود حتی فرانسوی ها بفکر ایجاد ارتش مستقل اروپایی و منحل کردن ناتو و کم کردن نفوذ آمریکا در اروپا بودن حالا این وسط انگلیس از این اوضاع ناراضی بود چون انگلیس دوست متحد شریک و هم فکر اصلی آمریکاس پس انگلیسیا اوکراینو تحریک به عضویت در ناتو کردن و پوتین بی مغز هم خیلی زود شروع به لشکر کشی کرد و توی تله افتاد و اینجوری براحتی همچی خراب شد و هرچی پوتین رشته کرده بود پنبه شد و کل اروپا با روسیه دشمن شدن و جایگاهشو از دست داد و دوباره وجود ناتو الزامی و با اهمیت شد و نفوذ آمریکا هم بیشتر شد، واقعا ایده و اتاق فکرهای انگلیسی خیلی خطرناکن و همیشه هم به خواسته هاشون میرسن هشتاد سال پیش شروع جنگ جهانی دوم و تحریک آلمان نازی برای حمله به لهستان هم زیر سر همین انگلیسیا بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
و اینکه انگلیس تنها کشوری بود که عضواتحادیه اروپا نبود و قدرتمند شدن اتحادیه اروپا یه نوع دهن کجی به انگلیس بود. رسما انگلیس و آمریکا به خاطر منافع خودشون از پشت به اتحادیه اروپا خنجر زدن
روسیه تا کم می اورد به دروغ دبه کرده ودبهانه میاورد که ناتو در جنگ میباشد

و پوتین علط کردی به اوکراین حمله وحشیانه کردی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
باشه عمو تو برو تیله بازیت و کن
کار از هشدار گذشته و روسیه هیچ غلطی نمی تواند بکند
الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر
جنگ به مراحل واقعا خطرناک رسیده یک ژنرال بازنشسته آمریکایی پیش‌بینی کرده در تابستان کمک های غرب تموم میشه و اوکراین در پاییز شکست میخورد ولی من میگم جنگ اوکراین قبل از پاییز تمام میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
چیزی که از روز برای من واضح تره اینه که امریکا و روسیه سر تقسیم کردن منافع در اکراین توافق می کنند . اکراین گوشت قربانی غرب شد
این لوکاشنکو هم گیر پوتین افتاده نمیدونه باید چیکار کنه از ترس حمله ناتو از طریق لهستان داره به خودش میپیچه مثلا پوتین میخواست جلوی ناتو رو بگیره فنلاندم عضو ناتو شد و هر روز داره قویتر میشه
مرگ بر پوتین و دیکتاتور
طرف میره به بلاروس و چین و...میگه وساطت کنید ! خودشم ام مخالفت میکنه:)) نه اوکراین خیلی موافقه!!
هشدارهای مددوف و روسبه مانند پف کردن بوقلمون نر می باشد که با یه پخ صاف و بی خطر می شود آنها می دانند حریف آمریکا و غرب نیستند و یه قدم مانده که التماس کنند وارد حیطه ما نشوید
جنگ جهانی دوم ۵ سال طول کشید چون این زمان لازم بود تا تجهیزات غربی از طریق ایران به روسیه برسه تا تانک ها و توپ خانه ساخته بشه و بعد در ظرف یک سال ارتش نازی از هم پاشید. بدون کمک غرب مسکو الان قسمتی از آلمان بود . روس ها با دزدیدن دانشمندان و تکنولوژی آلمان ۵۰ سال سر کردند . آن دانش الان تمام شده ، روس ها ۳۰ سال از لحاظ تکنولوژی از غرب عقبند. به عنوان مثال جنگنده ای مثل f,۲۲ در واقع ساخته و طراحی سال ۱۹۹۰ است .حالا تصور کنید تکنولوژی های جدید کجا هستند . بهترین هواپیمای روس ها سوخو ۳۵ مثل پراید فیس لیفت شده ، تغییرات کوچک در سوخو ۲۷ طراحی ۱۹۶۷ است . وقتی تانک های اروپایی به اوکراین برسه ، کار روس ها تمام است. روسیه نیروی هوایی کار آمد نداره و مثل جنگ دوم جهانی متکی بر جنگ سنگر به سنگر و توپخانه زمینی است . دوباره فراخوان ۴۰۰ هزار نیروی جدید داده ، حتی اگر جنگ را هم ببرد ، با نابود کردن کل جوان های در سن تولید مثل عملا آینده روسیه به فنا رفته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
من فکر می کردم غربزده ها فقط وطن فروشن ولی ظاهرا دروغگو و مهمل باف هم هستید
روسيه از كمك غرب به اوكراين بدش نمياد چون اگه بعدا آتش بس شد بگه غرب پشت اوكراين بود.
در کشور روسیه ادیان متنوعی وجود دارند، قانون اساسی سال ۱۹۹۷ به ادیان مسیحیت، اسلام، یهودیت و بودایی اهمیت ویژه ای داده‌است. حدود ۵۱ درصد مردم روسیه را مسیحیان تشکیل می‌دهند که از این میان ۴۵ درصد مردم روسیه پیروان کلیسای ارتدوکس شرقی و ۶ درصد دیگر پیروان مذاهب کاتولیک و اندکی نیز پروتستان‌ها هستند.

اسلام نیز در روسیه از گستردگی ویژه ای برخوردار است و پیروان آن حدود ۴۰ گروه قومی در روسیه را شامل می‌شوند. مناطقی از روسیه با بیشترین جمعیت مسلمان عبارتند از: قفقاز شمالی، ناحیه ولگا، اورال و غرب سیبری. بیشتر مسلمانان در جمهوری‌های آدیغیه، باشقیرستان، داغستان، اینگوشتیا، کاباردینو بالکاریا، کاراچای چرکسیا، اوستیای شمالی، تاتارستان و چچن زندگی می‌کنند.[۴۵] مسلمانان بسیاری نیز در منطقه فدرال مرکزی و در شهرهای بزرگی چون مسکو و سنت پتربورگ نیز ساکنند. مسجد جامع مسکو که در سال ۲۰۱۵ میلادی با حضور ولادیمیر پوتین افتتاح شد پذیرای بیش از ۱۰ هزار نفر است؛ و بزرگ‌ترین مسجد اروپا به‌شمار می‌رود.[۴۶]

حدود بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند؛ گرچه آمار دقیقی در سرشماری‌ها از آنان اعلام نمی‌شود.[۴۷] اغلب مسلمانان روس، سنی مذهب اند. جمهوری خودمختار داغستان در جنوب روسیه در همسایگی با کشور جمهوری آذربایجان مهم‌ترین منطقه شیعه نشین روسیه و جمهوری خودمختار چچن و جمهوری خودمختار تاتارستان مهم‌ترین مراکز مسلمانان سنی مذهب در کشور روسیه هستند. آذری تبارهای مقیم روسیه نیز از دیگر شیعیان این کشور به‌شمار می‌روند.


کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو
دین یهودیت نیز در روسیه پیروان بسیاری دارد. حدود ۴ درصد از روس‌ها یهودی اند که عمدتاً در غرب روسیه سکونت دارند. روسیه چهارمین کشور جهان از نظر تعداد ساکنان یهودی است.

آیین بودایی در شرق روسیه پیروان زیادی دارد حدود ۶ درصد از مردم روسیه پیرو این آیین هستند.
علت اصلی حمله پوتین به اوکراین در اصل بر میگرده به یه عقده قدیمی پوتین که همیشه خواست اروپا باهاش متحد و طرفدارش باشه اما دموکراسی اروپایی ها با زورگویی پوتین همخوانی نداشت . پوتین مثل یه عاشق عقده ای عمل میکنه که به محبوبش نرسیده و دشمنش شده
روسیه بد جوری در گل گیر کرده . از چین خواهش کرد وساطت کند ولی اوکراین قبول نکرد . حالا به سرهنگ ارتش روسیه یعنی لوکاشنکو دستور داده پیشنهاد صلح دهد ولی وقتی دید اوکراین هیچ واکنشی نشان نداد خودش هم ظاهرا مخالفت کرد اخیرا هم سلاح اتمی به بلاروس منتقل کرد تا تهدید کند تا بلکه غرب و اوکراین برای صلح پا پیش بزارن . اینها همه نشان دهنده بیچارگی و دریوزگی و درماندگی روسیه هست شمارش معکوس برای نابودی روسیه برای همیشه شروع شده است در بهترین حالت روسها به دوران دوک نشین مسکو محدود خواهند شد و بخش اعظم روسیه زیر سلطه کشورهای ترک زبان خواهد رفت . کره شمالی ،بلاروس ،کوبا ، ونزوئلا که مستعمره روسیه اند همراه روسیه نابود خواهند شد و جنگ های نیابتی روسیه در خاور میانه پایان خواهد یافت و شاخ و شانه کشیدنهای اتمی کره شمالی برای جهان تمام خواهد شد و پول نقت ونزوئلا به جای ماجراجوئیهای روسی برای مردمش هزینه خواهد شد و به عصر کاسترو در کوبا که مردم کوبا را دهها سال از جهان عقب تر نگه داشته است پایان خواهد داشت
اگراین بدون کمک غرب ظرف ۴۸ ساعت تصرف شده بود ما کشور مستقلی به اسم اکراین از ۲۰۱۴ عملا نداشتیم اکراین مستعمره امریکا بود وقتی روسیه بهش حمله کرد
آیا واقعاً وضعیت به ضرر روسیه است روسیه ضرر اقتصادی کرده درست ولی فرو نمی پاشد چون اگر روسیه سقوط کنه غرب کی را سیبل هدف گیری خود بکند چین خنده دار است دولت کمونیستی چین ترسو است هیچ خطری برای آمریکا ندارد از نظر حضور نظامی ولی اقتصادی خیر پول داشته باشی اقتدار هم داری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار