بازدید 6321
چند روز پس از ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور؛

سهام عدالت برای جاماندگان در هاله‌ای از ابهام/ معاون وزیر اقتصاد: دولت سهام ارزنده‌ ۳۵ هزار میلیارد تومانی ندارد؛ لغو کنید!

در حالی که ششم فروردین ماه، خبری مبنی بر ابلاغ اختصاص سهام عدالت به جاماندگان رسانه ای شد، امروز رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی از درخواست لغو تصویب‌نامه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۹۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶ 28 March 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در روز‌های گذشته خبری منتشر شد که تاکید داشت، معاون اول رئیس جمهور، اختصاص سهام عدالت به هر یک از مشمولان به ارزش حداکثر ۱۰ میلیون تومان را ابلاغ کرده است که این سهام از محل سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات اختصاص خواهد یافت.  


متن کامل این خبر این گونه بود: هیات وزیران در جلسه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و در اجرای بند الف تبصره ۲ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور، تخصیص سهام عدالت به جاماندگان را تصویب کرد که این مصوبه با امضای محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد. بر اساس این مصوبه، حداکثر ارزش سهام قابل واگذاری به هر یک از مشمولان سهام عدالت جدید، موضوع تصمیم مورخ ۱۶ اسفند شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی معادل حداکثر یک میلیون ریال تعیین می‌شود. هیات وزیران به سازمان خصوصی سازی اجازه داد نسبت به واگذاری سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات اقدام کند که بر این اساس ۲ درصد سهام بانک ملت، ۳ درصد از سهام بانک تجارت و ۲.۷ درصد سهام بانک صادرات مشمول این واگذاری می‌شود. طبق این مصوبه حقوق مالکانه سهام این تصویب نامه به مشمولان تعلق خواهد گرفت.

تخصیص سهام عدالت به جاماندگان منتفی شد؟

امروز رئیس سازمان خصوصی‌سازی از درخواست لغو تصویب‌نامه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان خبر داد. حسین قربان‌زاده در گفت‌‌وگو با ایسنا، با اشاره به تصویب و ابلاغ تخصیص سهام عدالت به جاماندگان عنوان کرد: حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن به عنوان جامانده سهام عدالت شناسایی شده‌اند که این موضوع به ۳۵ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد، در حالی که طبق تصویب‌نامه هیات وزیران، قرار است ۲ درصد سهام بانک ملت، ۳ درصد از سهام بانک تجارت و ۲.۷ درصد سهام بانک صادرات مشمول این واگذاری شوند و باید گفت، منابع در نظر گرفته شده، منابع مورد نیاز را پوشش نمی‌دهد. وی ادامه داد: به همین دلیل، درخواست لغو آن از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی به هیات وزیران داده شد.

بر اساس این گزارش، حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و سه دهک اول ایثارگران به عنوان جامانده سهام عدالت شناسایی شده بودند و دولت طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ موظف بود، به افرادی که به عنوان جامانده سهام عدالت شناسایی می‌شوند، سهام عدالت اختصاص دهد؛ موضوعی که تا روز‌های پایانی سال تعیین تکلیف نشد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی ۲۸ اسفند سال گذشته صراحتا اعلام کرد که تخصیص سهام عدالت به جاماندگان این سهام به دلیل تصویب نشدن پرتفویی که برای جاماندگان در نظر گرفته شده بود، منتفی شد.

معاون وزیر اقتصاد در مورد علت موضوع مذکور این توضیح را داد که موضوع پرتفوی جاماندگان سهام عدالت برای سومین بار در هیات دولت مطرح شد و دوباره با واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران به جاماندگان سهام عدالت موافقت نشد و در نتیجه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان منتفی شد، زیرا دولت دیگر سهام ارزنده‌ای با ارزش ۳۵ هزار میلیارد تومان ندارد که به جاماندگان سهام عدالت تخصیص دهد.

بر اساس این گزارش، باید یادآور شد که پیش از این، اعلام شده بود که طبق تصویب‌نامه هیات وزیران سهام شرکت‌هایی از جمله بانک صاردات، بانک ملت، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای جاماندگان سهام عدالت در نظر گرفته شده است.

سهام عدالت برای جاماندگان در هاله‌ای از ابهام/ معاون وزیر اقتصاد: دولت سهام ارزنده‌ ۳۵ هزار میلیارد تومانی ندارد؛ لغو کنید!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۹
نه تنها سهام عوالت جاماندگان ؛ بلکه تمام امور کشور در هاله ابهام قرار دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
گفتی هاله ابهام ؛ یاد هاله نور افتادم .
هاله نور باید سهام عدالت جاماندگان را از هاله ابهام دربیاره علی برکت الله
همساده لکوموتیرران ناهار خورده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
سهام عدالت !!!!!°°؟؟؟؟؟

از نحوه تقسیم ناعادلانه اش مشخص شده

که چه اسم بی مسمایی است و عدالتی در ان نییت
کلا این یارانه و سهام عدالت همش کارهای بیهودست. اقتصاد بدون تولید و رشد اقتصادی یعنی سراب. یعنی هر روز دست در جیب مردم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
اقتصاد صدقه ای
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
سهام عدالت بی روسری ها رو قطع کنید بدید به جامانده هایی که روسری دارن توی کوچه و خیابون و بیابون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
اقتصاد روی هواست و امسال قطعا تورم چندین برابر افزایش خواهد یافت
6 کلاسه نه میتونه به جامانده ها سهام بده نه میتونه یه شغل ایجاد کنه و نه میتونه یه دونه خونه بسازه
۶ کلاسه ۱۷ درصدی :-)
چرا؟ افراد بسیار زیادی را میشناسم که بسیار مستحق تر از برخی دریافت کنندگان فعلی هستند، چرا باید از دریافت سهام محروم شده باشند؟ و چرانباید فرصت بررسی دوباره پیدا کنند؟
اّبّر تورم ونزوئلایی در راه است
اقتصاد کشور افتاده دست فارق الطهسیلای پل مدیریت !
دولت در هاله ابهام
یارانه و سهام عدالت بی حجابا رو قطع کنید بدید به باحجابا جامانده
اقتصاد پوکیده مبتنی بر صدقه
۶ کلاسه و تیم شیش تایی اش ، اقتصاد کشور رو به چاه ویل انداختند
دولت جوان میدانی مفاومتی جهادی استشهادی ناهار خورده ؛ جاماندگان سهام عدالت را از پرده ابهام خارج سازد
یعنی حتی این قدر بلد نبودن حساب کنند که "۲ درصد سهام بانک ملت، ۳ درصد از سهام بانک تجارت و ۲.۷ درصد سهام بانک صادرات" برابر با 35 هزار میلیارد تومان نمی شود؟ یعنی تا این حد اوضاع خرابه؟ ولی آموزش درصد که کلاس سوم چهارم دبستان بود!
البته تا 1000 بیشتر یاد نمیدن بهشون طفلکیا.
نکته دیگه اینکه چند بار دیگر این سهام بانکها فروخته خواهند شد؟ پس دارایکم از کجا دراومده؟
سالها فقروفلاکت برای مردم.وزندگی لاکچری برای خواص.دست مریزاد بر این عدالت هدفنمتد.
این چه عدالتی شما به ۶۰ درصد کشور سهام دادین به ۴۰ درصد ندادین آیا ۶۰ درصد کشور عضو کمیته و بهزیستی بودن؟!!!
نفر میشناسم صد ها ملک داره سهام عدالت گرفته و من متاهل مستاجر نگرفتم مثل مسکن مهر و مسکن نهضت ملی که ثبت نام کردم و هیچ خبری نشد خدایی اینا به کیا تعلق گرفته؟!
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار