بازدید 3105

ارتباط مجدد ایران و عربستان، بازی برد ـ برد است

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌ فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در مورد توافق اخیر ایران و عربستان گفت: هم برای عربستان خوب است چون وقتی که این دو کشور با هم نزدیک باشند، از جهاتی خیال عربستان جمع می‌شود که در آینده مشکلی از ناحیه ایران برای او پیش نخواهد آمد، کما اینکه از اول ایران با هیچ کشوری ستیز نداشته، همیشه به ایران حمله شده و ایران مدافع حقوق خود بوده است، نه اینکه ایران آغازگر حمله و جنگ و ستیز باشد. بنابراین برای عربستان که اطمینان پیدا می‌کند خوب است.
کد خبر: ۱۱۶۸۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶ 22 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از جماران، نماینده ولی‌ فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: ایران، عربستان، مصر و سایر کشورهای منطقه مثل عراق، پاکستان و ترکیه، در یکسری از داده‌های الهی به همدیگر نیازمندند. اگر با صفا، صمیمیت و معامله‌های برد-برد ارتباط داشته باشند، همه کشورها در صحت و عافیت پیش می‌روند، چون همه به هم نیازمند هستند و به اهداف مطلوب می‌رسند.

مشروح گفت و گوی با حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب در پی می آید:

با توجه به برقراری رابطه مجدد ایران با عربستان می‌خواستیم درباره آثار و برکات آن بر منطقه و مخصوصاً روابط فرهنگی و اثری که بر حج و زیارت خواهد دارد، بفرمایید.

همه کشورهای اسلامی از یک جایگاه ارزشمندی برخوردار هستند. مسلمانان و مؤمنین باید بین خودشان «رحماءُ بینهم» باشند، احترام هم را نگه دارند، حقوق یکدیگر را رعایت کنند و به گونه‌ای تلاش کنند که زندگی و زیست مسالمت‌آمیزی داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید و به سوی حیات طیبه پیش بروند. این خواسته پیامبر گرامی اسلام و ائمه علیهم السلام بوده و است که مسلمانان با هم ارتباط داشته باشند.

صحنه‌هایی که در جهان اسلام از ناراحتی‌ها و نقارها پیش می‌آید، دست دشمن است و اگر مسلمانان به خودشان واگذار شوند و به فرامین و آموزه‌های دینی توجه داشته باشند، رفاقت و دوستی بین مسلمانان حاکم خواهد شد، ولی از زمانی که نیروهای شوم استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل در منطقه حضور پیدا کردند، زمینه‌های این نقار را بیشتر کردند؛ یا نیروهایی تربیت کردند، داعش را و گروه‌های تکفیری و منحرفین را ایجاد کردند و این‌ها ضربه‌های سنگینی بر منطقه وارد کردند و اعتماد عمومی مردم مسلمان را نسبت به کشورهای همجوارشان زیر سوال بردند. ولی این کار، کار صحیحی نبود، حرکت قصری بود، کار دشمنان به شکست رسید و امروز کشورهای منطقه بعد از تلفاتی که دادند و خسارت‌هایی که دیدند، به دنبال این هستند که ارتباط‌شان را با هم برقرار کنند.

خداوند به هر کدام از کشورهای منطقه عنایتی کرده است. خداوند، خدای همه جوامع است و به هر جامعه‌ای عنایت و لطفی کرده است، کشوری فناوری‌های علمی بالاتری دارد، کشور دیگر دارای امکانات معدنی و طبیعی بیشتری است، دیگری اماکن زیارتی در اختیار دارد، شرایط به گونه‌ای است که خداوند می‌خواهد همه کشورها در چرخه برنامه‌ها به هم نیاز داشته باشند و کارشان را پیش ببرند.

ایران، عربستان، مصر و سایر کشورهای منطقه مثل عراق، پاکستان و ترکیه، در یکسری از داده‌های الهی به همدیگر نیازمندند. اگر با صفا، صمیمیت و معامله‌های برد-برد ارتباط داشته باشند، همه کشورها در صحت و عافیت پیش می‌روند، چون همه به هم نیازمند هستند و به اهداف مطلوب می‌رسند. اما اگر خدای نکرده کشورهای اسلامی با بی‌توجهی هر کدام به دنبال این باشند که خودشان ببرند و رقیب‌شان و کشور دیگر ببازد، دچار مشکل می‌شوند.

ارتباط مجدد ایران و عربستان، بازی برد-برد است

هم برای عربستان خوب است چون وقتی که این دو کشور با هم نزدیک باشند، از جهاتی خیال عربستان جمع می‌شود که در آینده مشکلی از ناحیه ایران برای او پیش نخواهد آمد، کما اینکه از اول ایران با هیچ کشوری ستیز نداشته، همیشه به ایران حمله شده و ایران مدافع حقوق خود بوده است، نه اینکه ایران آغازگر حمله و جنگ و ستیز باشد. بنابراین برای عربستان که اطمینان پیدا می‌کند خوب است.

برای ایران هم خوب است که بتواند در آن سرزمین حضور پیدا کند، زائر ایرانی با احترام بهتر و بیشتر در اماکن زیارتی حضور پیدا می‌کند، از معنویت خداداد در قلّه معنویت هستی که مسجدالاحرام است و در کنار کنف پیامبر رحمت(ص) حضور پیدا می‌کند. لذا این ارتباط برای زائران ایرانی و برای مردم ایران خوب است.

اساساً ارتباط کشورهای اسلامی با همدیگر، ناامید کننده دشمنان اسلام است، دشمنان به دنبال این هستند که از راه‌های مختلف وحدت، هماهنگی، ارتباط و همبستگی مسلمانان را زیر سؤال ببرند و لطمه‌دار کنند. خداوند توفیق این وحدت و یکپارچگی بین امت اسلامی را ایجاد کند و مسلمانان بتوانند اتحادیه جهان اسلام را تأسیس کنند و در آسایش، پیشرفت و علم‌آموزی کامل‌تری باشند. خداوند روزی کند تا مسلمان‌ها ضمن امنیت و اقتدار، بتوانند برنامه‌های خود را پیش ببرند.

با توجه به این موضوع اولویت‌های کاری حضرتعالی و برنامه‌هایی که برای حجاج دارید، چیست؟

برنامه‌های حجاج همانند سال‌های قبل است، ولی با توجه به اینکه در طول ده پانزده سالی که زائران ثبت نام کرده‌اند و انتظار سفر معنوی حج را می‌کشند، باید تلاش کنیم تا بتوانیم سهمیه ایران را از عربستان بالا ببریم و تعداد بیشتری از زائران مشرف شوند و هم خدمات زائران را به گونه‌ای تعریف کنیم تا بتوانیم تعداد زائر را بیشتر و تعداد خادممین را کمتر کنیم.

وضعیت قیمت سفر حج بستگی به قیمت دلار دارد

قیمت و هزینه تشرف به حج با توجه به قیمت دلار خیلی بالا رفته است!

بله، وضعیت قیمت سفر حج بستگی به قیمت دلار دارد. چون عمده هزینه زائر با ارز خارجی یعنی دلار است. هزینه حج در گذشته بین سه هزار تا سه هزار و دویست دلار بود، عربستان خدمات حج را ۱۴۰۰ دلار، و مالیات بر ارزش افزوده را ۱۵ درصد اضافه کرد و مسئولان حج عربستان از امسال شش درصد به عنوان زکات بر این مبالغ اضافه کردند، اما به لطف خدا با پیگیری‌های نیروهای خوبی که از ایران برای مذاکرات و اجاره کردن هتل‌ها رفتند، تخفیف‌هایی گرفتیم و هزینه حج را از ۵ هزار دلار پایین‌تر آوردیم و الا هزینه زائران زیادتر می‌شد.

پس شما مذاکرات و رفت و آمدها را شروع کردید؟

همیشه از ماه جمادی الاول مذاکره وزارت حج عربستان با نمایندگان کشورها آغاز می‌شود. بعد از آن هیئت‌های اجاره کننده مسکن، هیئت خریدکننده تدارکات، و هیئتی برای اجارۀ وسائل نقلیه مثل اتوبوس‌ها حضور پیدا می‌کنند. این کارها معمولاً قبل از ماه مبارک رمضان انجام می‌شود که امسال به یاری خدا انجام شده است.

ارتباط بین ایران و عربستان تأثیراتی روی دوستان و دشمنان می‌گذارد

ارتباط مجدد ایران و عربستان، جنگ و بحران یمن را هم کاهش خواهد داد؟

همه مسائل سیاسی دنیا به هم پیوسته است، این ارتباط بین ایران و عربستان تأثیراتی روی دوستان و دشمنان می‌گذارد.

به کسانی که افراطی‌گری کردند و حوادثی هفت سال پیش یعنی حمله به سفارتخانه عربستان را پیش آوردند که برای کشور و منطقه دردسر ایجاد کرد، چه توصیه‌ای دارید؟

هم در گذشته حضرت امام (ره) و هم امروز مقام معظم رهبری، بر عقلانیت در تدابیر و اطاعت از امام جامعه تأکید دارند. افرادی که این کارها را کردند اگر اطاعت از امام جامعه را داشتند یا عقلانیت را به کار می‌بستند، قطعاً چنین کاری را نمی‌کردند.

یعنی این‌ها مطیع نبودند، و الا این کار را نمی‌کردند؟!

گاهی اوقات انسان به خیال خود فکر می‌کند کاری که انجام می‌دهد دقیقاً در چهارچوب‌ است، در حالی که بدون هماهنگی، تندروی و جلو افتادن از امام جامعه است، این‌ها در طول تاریخ بوده است، برخی احساس می‌کنند که کار درستی می‌کنند در حالی که کار درستی نیست.

اگر حمله به سفارت عربستان اتفاق نمی‌افتاد این مشکلات پیش نمی‌آمد.

عبارت‌تان را اصلاح کنم، اگر این مسائل اتفاق نمی‌افتاد و حرکتی که در فرودگاه جده اتفاق افتاد، انجام نمی‌شد رابطه ایران و عربستان قطع نمی‌شد.

اگر در پایان نکته خاصی دارید بفرمایید.

خداوند ان شاءالله یاری کند و همه زائران و علاقه‌مندان بتوانند به راحتی به سفر معنوی حج مشرف شوند، به ویژه افرادی که چشم انتظار هستند. میلیون‌ها ایرانی فیش سفر حج در اختیار دارند و منتظر سفر عمره و حج هستند، ما هر زمان که به یاد چشم انتظاری زائران برای این سفرها می‌افتیم غصه می‌خوریم و کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، اما تلاش می‌کنیم که تعداد بیشتری از هموطنان را به سفر حج اعزام کنیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم