پیش بینی بورس فردا ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

در جریان معاملات روز جاری شاخص بورس تهران با وجود اینکه همچون روز‌های پیشین نیمه اول را با استقبال خوب خریداران آغاز کرد. اما در نیمه دوم با عرضه همراه شد و در نهایت با افت ۱۵۷۱ واحدی کار را تمام کرد. بازار فردا در آخرین سه شنبه سال ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟
کد خبر: ۱۱۶۷۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱ 13 March 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس،  بورس امروز معاملات بهتری را نسبت به روز گذشته داشت اما با وجود کاهش عرضه‌ها، شاهد معاملات کم‌رمق و کم‌نوسانی بودیم که در میانه بازار نیز مقدار اندکی بر قدرت فروشندگان افزوده شد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در حالی که در ابتدا روند صعودی به خود گرفته بود، با کاهش اندک ۰.۰۹ درصدی مواجه شد و خود را به محدوده ۱.۷۸۱ میلیون واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی مشابه، کاهش ۰.۱ درصدی را به ثبت رساند. در این میان اما ارزش معاملات همچون روز گذشته در محدوده‌های پایین‌تری نسبت به روزهای قبل‌تر باقی ماند و در محدوده ۶۳۱۷ میلیارد تومان قرار گرفت. در کنار این موضوع و با وجود رنگ سبز نماگرهای بازار، شاهد خروج پول ۲۴۸ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

بی‌توجهی بازار به نشست عشقی

طی روز جاری، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس، آخرین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۱ را برگزار کرد و درباره مسائل متعددی از دغدغه‌های مهم بازار سرمایه صحبت کرد. از مهمترین صحبت‌های عشقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: -سال آینده، سال اجرای حاکمیت شرکتی خواهد بود. – فعلا برای بازگشایی نماد بانک آینده به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و ابهامات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. -نمادهای بازار پایه باید ارتقا کنند و در یکی از بازارها پذیرفته شوند و مابقی شرکت‌ها در بازار توافقی معامله شوند. -خوشبختانه با پیشنهادات اصلی سازمان بورس مانند نرخ خوراک، در لایحه بودجه موافق شده است و پیگیر تعیین تکلیف باقی موارد هستیم. -اصلاح دامنه نوسان در بورس ادامه‌دار خواهد بود. -زیرساخت‌های مربوطه به دوطرفه کردن بازار در سال ۱۴۰۱ با همکاری شرکت بورس، شرکت مدیریت فناوری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شده و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان در سال ۱۴۰۲ خواهد بود. -روند بورس تهران منطقی است و بازار سهام قطعا جاماندگی خود را جبران خواهد کرد. -سامانه‌های نظارتی ما نشان می‌دهند که ورود نقدینگی به کارگزاری‌ها مثبت شده است.

با وجود اعلام خبرهای مثبت و امیدوارکننده رئیس سازمان بورس، واکنش خاصی را از روند بازار شاهد نبودیم که نشان می‌دهد فعالان بازار سهام فعلا ترجیح می‌دهند که تا رسیدن ثبات به بازارها پس از کاهش شدید نرخ ارز، قدم‌های محتاطی بردارند. از آنجا که روزهای زیادی نیز تا پایان سال جاری باقی نمانده است، احتمال کوچ بخشی از سرمایه به صندوق‌های درآمد ثابت برای دریافت سود در روزهای تعطیل نیز وجود دارد.

نگاهی به روندهای روزانه

همانطور که در تصاویر زیر از وضعیت عملکرد روزانه شاخص کل بورس و همچنین ارزش و تعداد صف‌های خرید و فروش پیداست، بورس امروز که در ابتدا روندی مثبت به خود گرفته بود، به مرور با عقب‌نشینی نماگرها و قیمت سهام مواجه شد و در نهایت نیز معاملات خود را در محدوده منفی به پایان رساند که نشان از تقویت دوباره عرضه‌ها دارد.

پیش بینی بورس فردا ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ | فردا بورس منفی است یا مثبت؟  

پیش بینی بورس فردا

با توجه به نکات ذکر شده در بالا، پیش بینی می‌شود که بورس فردا با عرضه بیشتری نسبت به روز جاری کار خود را آغاز کند اما همچنان معاملاتی کم‌رمق با قدرت پایین خریداران و فروشندگان را شاهد باشیم و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو به کار خود ادامه دهند. با این حال اما روند نرخ ارز و خبرهای مهمی که ممکن است در حوزه سیاست کلان کشور منتشر شود، می‌تواند بر روند بورس فردا اثرگذار باشد./فردای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه