بازدید 3071

گروسی برای دوره دوم مدیرکل آژانس اتمی شد

اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر مدیرکل فعلی این سازمان را برای یک دوره چهار ساله در همین سمت ابقا کردند.
کد خبر: ۱۱۶۷۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۲ 10 March 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از فارس، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (جمعه) در ادامه نشست فصلی خود، درباره سمت مدیرکلی این سازمان رأی کرد.

۳۵ عضو شورای حکام آژانس اتمی برای سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ شامل آرژانتین، استرالیا، برزیل، بلغارستان، بوروندی، کانادا، چین، کلمبیا، کاستاریکا، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، گواتمالا، هند، ایرلند، ژاپن، کنیا، کره جنوبی، لیبی، نامیبیا، پاکستان، قطر، فدراسیون روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، اسلوونی، آفریقای جنوبی، سوئیس، ترکیه، انگلیس و ایرلند شمالی، آمریکا، اروگوئه و ویتنام هستند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین طی پیامی توئیتری خبر داد که در این نشست «رافائل گروسی» برای دوره دوم چهار ساله به‌عنوان مدیرکل آژانس اتمی انتخاب شده است.

این دیپلمات آرژانتینی ۶۲ ساله در تاریخ سوم دسامبر ۲۰۱۹ به‌عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزیده شد و قرار است تا دوم دسامبر ۲۰۲۷ در این سمت باقی بماند.

گروسی که در سال ۱۹۹۷ از دانشگاه ژنو با مدرک کارشناسی ارشد و سپس دکتری در رشته‌های تاریخ، روابط بین‌الملل و سیاست بین‌الملل فارغ‌التحصیل شد، سمت‌های مختلفی در اتریش از جمله ریاست ستاد آژانس اتمی و سازمان منع تسلیحات شیمیایی از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، معاونت مدیرکل آژانس اتمی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ و سفیر آرژانتین در وین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ را برعهده داشته است.

مواضع وی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دارای فراز و فرودهایی بوده که عمدتاً در پی تأثیرپذیری از رویکردهای آمریکا، تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) و همچنین رژیم موقت صهیونیستی بوده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی