بازدید 50589
مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۳ بهمن

ارزیابی علی مطهری از راه طی‌ شده انقلاب / اپیزود پایانی برجام / زلزله سوریه و ریاکاری آمریکا

تداوم سیاست عفو رهبری از سوی دولت، آیا بودجه سال آینده در خدمت توسعه کشور است؟ پاتک سخت چینی‌ها به کاخ سفید، تحریم آمریکا علیه ۹ شرکت مرتبط با صنایع پتروشیمی ایران، برجام؛ خروج از آی سی یو؟ زلزله ترکیه می‌توانست در تهران رخ بدهد، ۵ میلیون خودرو بیشتر از ظرفیت معابر پایتخت و رسانه ملی بی دفاع در برابر هکر‌ها، از مواردی است که موضوع گزارش هایخبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم.
کد خبر: ۱۱۶۳۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۸ 12 February 2023

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه در حالی چاپ و منتشر شد که از زلزله خوی تا زلزله ترکیه، جشن انقلاب زیر پرچم میهن،ایران و امریکا پیام‌های «آماده توافقیم» تبادل کردند و پایان جشنواره فیلم فجر در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم:


ارزیابی علی مطهری از راه طی‌شده انقلاب

علی مطهری طی یادداشتی در شماره امروز اعتماد با تیتر ارزیابی راه طی‌شده نوشت: بدون شک انقلاب اسلامی ایران آثار قابل توجهی از نظر تاثیرگذاری بر دنیا و پیشرفت علمی کشور و رعایت حقوق زنان در تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی داشته است چنان که صهیونیست‌ها از شعار اسراییل بزرگ دست برداشته و در مرز‌های جعلی خود محبوس شده‌اند، شاخص‌های علمی کشور با کشور‌های پیشرفته رقابت می‌کند و بانوان ما تخصص‌های لازم را کسب کرده و مشارکت اجتماعی موثری دارند به‌طوری که وضعیت آن‌ها قابل قیاس با وضعیت‌شان در قبل از انقلاب نیست اگرچه دشمنان این انقلاب الهی تصویری شبیه به تصویر شرایط بانوان افغان از بانوان کشورمان ساخته‌اند و خودشان هم می‌دانند که اینگونه نیست.


اگر شعار اصلی انقلاب اسلامی را «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» در نظر بگیریم و بخواهیم راه طی‌شده در چهل‌وچهار سال عمر این انقلاب را ارزیابی کنیم، به نظر می‌رسد از نظر استقلال سیاسی و استقلال اقتصادی (نه مدیریت اقتصادی) و استقلال فرهنگی موفق بوده‌ایم، به این معنی که در حوزه سیاست و اقتصاد و فرهنگ، خودمان برای خودمان تصمیم می‌گیریم و این‌طور نیست که تحت فرمان‌های سیاسی و اقتصادی قدرت‌های بزرگ بوده و مانند دوره پهلوی دچار خودباختگی فرهنگی نسبت به دنیای غرب باشیم گرچه در موضوع استقلال سیاسی و اقتصادی قدری از اصل کلی «نه شرقی نه غربی» عدول کرده و به دلیل ستیز افراطی با غرب تا حدی به دامن شرق افتاده و سرنوشت مشترک با او پیدا کرده‌ایم. نمونه آن، تعلل در به سرانجام رساندن برجام و کمک به روسیه در تجاوز به اوکراین است که تحت‌تاثیر سیاست‌های روسیه انجام می‌شود و ممکن است که با هدف حفظ همکاری روسیه در سوریه رخ داده باشد.


اما در شعار آزادی و مخصوصا آزادی بیان قطعا به هدف خود و آنچه امام خمینی و شهید آیت‌الله مطهری بیان کرده بودند، نرسیده‌ایم. امام خمینی گفته بودند در جمهوری اسلامی حتی کمونیست‌ها هم در بیان عقاید خود آزادند و آیت‌الله مطهری گفته‌اند «در جمهوری اسلامی حتی احزاب غیر اسلامی حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان و نه تابلوی اسلام فعالیت کنند». اما آنچه امروز در برخورد با منتقدان و مخالفان نظام می‌بینیم فاصله زیادی با این نگاه دارد. افرادی به صرف انتقاد از نظام به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی و اجماع و تبانی علیه نظام در زندان به سر می‌برند و افرادی هم به جرم اظهارنظر متفاوت با نظر رسمی نظام در انتخابات‌ها رد صلاحیت می‌شوند. و، اما در موضوع جمهوری بودن نظامِ برآمده از انقلاب اسلامی باید اذعان کنیم که به تدریج و به ویژه پس از رحلت امام خمینی جمهوری بودن و نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی کمرنگ شده است تا جایی که در دو انتخابات اخیر مجلس و ریاست‌جمهوری شاهد قهر بخش قابل توجهی از مردم با صندوق‌های رای بودیم.
کاهش نقش مردم در سرنوشت خود عوامل مختلفی داشته است. یکی از آن‌ها نظارت استصوابی است که با تفسیر غلط شورای نگهبان از اصل نود و نهم قانون اساسی بر مردم تحمیل شد و بسیاری از متخصصان و دلسوزان و انقلابیون حر و آزاده و اهل اظهارنظر از ورود به مجلس و رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری محروم شده‌اند.


عامل دیگر، شورا‌هایی است که در قانون اساسی وجود ندارند و به جای مجلس قانون‌گذاری می‌کنند. آخرین آن‌ها شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قواست که برای سرعت بخشیدن به دور زدن تحریم‌های حداکثری ترامپ تاسیس شد ولی به کارش ادامه داد و به جای مجلس قانون‌گذاری می‌کند که نمونه آن مصوبه افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ و مصوبه اخیر آن درباره مولدسازی اموال غیرمنقول دولت است که مخالف قانون اساسی و بسیاری از قوانین عادی است.


عامل دیگرِ کاهش نقش مردم در سرنوشت خود، تاسیس «شورای عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» در مجمع تشخیص مصلحت نظام است که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست‌های کلی بررسی می‌کند و به آسانی آن را مغایر با یکی از صد‌ها سیاست کلی معرفی و آن مصوبه را متوقف می‌کند. این در حالی است که طبق قانون اساسی فقط شورای نگهبان می‌تواند مصوبه مجلس را آن‌هم صرفا از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی کند.


عامل دیگر، کمرنگ شدن نقش وزارت امور خارجه در سیاست خارجی است به‌طوری که در نوع روابط ما با کشور‌های خاورمیانه و روسیه و چین تصمیم‌گیر اصلی نظامی‌ها هستند. به همین دلیل روابط ضعیفی با کشور‌های اسلامی داریم به‌طوری که برخی از آن‌ها از ترس ما به دامن اسراییل افتاده‌اند. از طرفی این گروهِ تصمیم‌گیر معتقدند که امریکا در حال افول است و فقط ضربه آخر مانده است، لذا تا نابودی امریکا به زندگی عادی برنمی‌گردیم. این در حالی است که روابط خوب با کشور‌های اسلامی و روابط متوازن با غرب و شرق، زمینه‌ای است برای رسیدن به آرمان فلسطین و فلسطین فقط با اتحاد کشور‌های اسلامی آزاد می‌شود.


اما راه‌حل این است که نظارت استصوابی به نحوی که شورای نگهبان عمل می‌کند حذف شود و شورا‌هایی که در قانون اساسی وجود ندارند حذف یا از قانون‌گذاری منع شوند. در این صورت مجلس به عنوان نماینده مردم به جایگاه خود در قانون اساسی باز می‌گردد، آنگاه حقوق ملت مانند آزادی بیان و نوع رفتار با منتقدان و مخالفان و موضوع استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نیز سیاست خارجی هم توسط مجلس رصد می‌شود و در نتیجه مردم نقش لایق خود در سرنوشت خویش را که امروز کمرنگ شده است پیدا می‌کنند.


زلزله سوریه و ریاکاری آمریکا


روزنامه جمهوری اسلامی طی یادداشتی در شماره امروز خود با عنوان زلزله سوریه و ریاکاری آمریکا نوشت: بعد از آنکه مردم زلزله زده شمال سوریه چهار شبانه روز به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا زیر آوار‌ها ماندند و با سرما و انواع مشکلات و محرومیت‌ها دست و پنجه نرم کردند، دولت آمریکا اعلام کرد بطور موقت و برای مدت ۱۸۰ روز تحریم‌ها را برمی‌دارد. وزارت خزانه داری آمریکا با اعلام یک معافیت ۱۸۰ روزه از تحریم‌ها در مورد سوریه، اجازه! داده بعضی از تعامل‌های مرتبط با تلاش‌های بازیابی و نجات پس از زلزله ویرانگر اخیر در مرز با ترکیه انجام شود.


درباره این به اصطلاح «اجازه» صادر کردن وزارت خزانه داری آمریکا چند نکته قابل تامل را باید مورد توجه قرار داد؛
یک نکته این است که چهار شبانه روز برای جان باختن هزاران زلزله زده که در زیر آوار‌ها مانده بودند، کافی بود. بنابراین، تاخیر ۹۶ ساعته آمریکا در برداشتن تحریم‌ها منجر به یک جنایت شد که در آن چند هزار نفر جان خود را از دست دادند.
نکته دیگر اینکه بعد از صدور باصطلاح «اجازه» انجام تعاملات برای نجات جان کسانی که زیر آوار‌ها مانده‌اند، زمان قابل توجهی لازم است تا کشورهائی که مایل به امداد رسانی هستند، عوامل و امکانات خود را به اماکن زلزله زده برسانند. در این فاصله زمانی نیز اگر کسانی هنوز زنده مانده باشند جان خود را از دست خواهند داد کمااینکه آوارگان و مجروحان حادثه نیز در اثر برخوردار نبودن از امکانات لازم برای مداوا و رسیدگی‌های اولیه، دچار خسارت‌های جانی و مشکلات دیگر شده و خواهند شد.
سومین نکته اینست که آمریکا با اعلام معافیت موقت از تحریم‌های سوریه، همچنان خود را قیم مردم این کشور می‌داند و با اینکه آثار مخرب زلزله تا سال‌ها باقی می‌ماند، مردم زلزله زده سوریه را فقط برای ۱۸۰ روز مجاز به دریافت کمک‌های جهانی دانسته است! این مدت کوتاه، حتی برای آواربرداری و انجام امور اولیه مرتبط با برطرف ساختن آلام زلزله زدگان نیز کافی نیست چه رسد به حل مشکلات اسکان و تامین معیشت و حفاظت از جان آنها.


نکته بعدی به شرایط بسیار سخت مردم شمال سوریه یعنی همان منطقه زلزله زده مربوط می‌شود که در اثر درگیری‌های چندین ساله و محرومیت مردم از امنیت، تعاملات اقتصادی، زندگی عادی و رفت و آمد و تعامل با خارج از منطقه به وجود آمده است. این محرومیت‌ها و محدودیت‌ها را گروه‌های تروریستی تحت امر آمریکا و دخالت‌های خود آمریکا با اعزام نیرو‌های نظامی به سوریه و ایجاد جنگ داخلی به مردم تحمیل کرده‌اند. به عبارت روشن‌تر، این خود آمریکاست که مردم سوریه را دچار اینهمه مشکل و محرومیت و محدودیت کرده و حالا که زلزله نیز به این مشکلات افزوده شده، باز هم آمریکا در نهایت وقاحت برای کشورهائی که می‌خواهند به زلزله زده‌ها کمک کنند، محدودیت قائل می‌شود و اجازه! معافیت موقت صادر می‌کند.


ظلم‌هایی که آمریکا به مردم سوریه روا داشته، بسیار بیشتر از تحمیل جنگ و تحریم‌هاست. علاوه بر اینها، نفت شمال سوریه نیز توسط آمریکا به غارت می‌رود و تاکنون میلیارد‌ها دلار از ثروت مردم سوریه با دزدیده شدن نفت به جیب دولتمردان و شرکت‌های نفتی آمریکا سرازیر شده است. تمام اقدامات آمریکا در سوریه از حضور نظامی در این کشور گرفته تا حمایت از تروریست‌ها، وضع تحریم‌ها و تا غارت نفت همگی خلاف قانون و مقررات بین‌المللی و از مصادیق جنایت جنگی و تجاوز به حقوق مردم هستند. با اینحال، دولتمردان آمریکائی خود را مدافع حقوق بشر و حامی دموکراسی معرفی می‌کنند و حتی حضور غیرقانونی خود در سوریه و تحریم‌های ظالمانه علیه مردم این کشور را نیز اقداماتی برای ایجاد دموکراسی می‌دانند! آنان، به روی خود نمی‌آورند که در همان منطقه که سوریه قرار دارد، رژیم غاصب و اشغالگری مشغول کشتار مردم فلسطین و تصاحب غیرقانونی خانه‌ها و املاک و مزارع آنهاست که صد درصد مورد حمایت آمریکاست. کمی آنطرف‌تر کشورهائی هستند که با حاکمیت زورمدارانه خاندان‌های مستبد و با سرکوب و ایجاد اختناق و شکستن قلم‌ها و بریدن زبان‌ها حکومت می‌کنند، ولی چون به آمریکا باج می‌دهند از تعرض معافند و مثلاً در حال تمرین دموکراسی هستند حتی اگر چندین سال به جنگ افروزی و نسل‌کشی در یمن مشغول باشند! این سیاست یک بام و دو هوا مدت‌هاست که غرب را رسوا کرده، ولی صد افسوس که ملت‌های تحت ستم برای پایان دادن به این ریاکاری بزرگ تاریخی قدرت‌های استعماری، متحد نمی‌شوند.


اپیزود پایانی برجام

انور خیرآبادی طی یادداشتی در شماره امروز آفتاب یزد با عنوان اپیزود پایانی برجام نوشت: برجام پرچالش‌ترین پرمنازعه‌ترین توافق بین‌المللی ایران، غرب و آمریکا ست که سال‌های سال است موضوع گفتگو‌های هسته‌ای ایران و طرفین توافق را شامل می‌شود؛ و به نوعی پرمناقشه‌ترین گفتگوی بین‌المللی جه ان محسوب می‌گردد ولیکن تاکنون به نتیجه مشخص ومطلوبی نرسیده، درحالیکه آمریکا و طرفین غربی برجام مدعی‌اند که تمرکز خویش را ازبرجام خارج و به موضوعات حقوق بشری وتحویل پهپاد‌های ایرانی به روسیه متمرکز نموده هرچه هست برخلاف ادعایشان کماکان برجام اولویت‌شان تلقی میگردد هرچند در این اثنا خلف‌وعده‌ها و تنگنا‌هایی پدید آمده که در عالم سیاست امری طبیعی تلقی می‌گردد از سویی آژانس برخلاف توافق و پادمان اطلاعات فنی و محرمانه برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار مخالفان مذاکرات برجام قرار می‌دهد که نقض حقوق جمهوری اسلامی ایران است چرا که دستاورد‌های هسته‌ای اخیر ایران در زمینه سلامت و پزشکی و محیط زیست و صنعت به‌کار می‌رود درحالی که مخالفین قصد دارند که این اقدامات صلح‌آمیز را حرکت ایران به سوی ساخت بمب اتمی و انحراف از پادمان تلقی کنند.


ازدیگرسو رافائل گروسی روند مذاکرات را در وضعیت پیچیده و با محدودیت بازرسی تلقی می‌نماید و درپی راه‌حل‌های دیپلماتیک بوده و با ژست بی‌طرفی ایران و غرب را به احیای گفتگو‌های برجامی تشویق می‌کند وشکست مذاکرات را باعث وخیم‌تر شدن اوضاع خاورمیانه می‌داند و ضمن تاکید برفنی بودن عملکرد آژانس به ادعای خود از سیاسی کاری احتراز می‌کند و از دیگرسو اولیانوف نماینده ارشد روسیه در سازمان‌های بین‌المللی هم گفتگو‌های برجام را پرچالش دانسته و گروسی تعمیق مناسبات ایران و روسیه را مانعی برای نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه‌های هسته‌ای ایران قلمداد نمی‌کند چراکه معتقد است روسیه هم عضو معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی است، ولی در همین حال مدعی است که ایران به صورت مخفیانه اقدام به تغییر ساختار آبشار‌های سانتریفیوژ‌های سایت فردو کرده و جمهوری اسلامی ایران هم آغاز غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو را گامی به‌عدم اجرای تعهدات برجامی غرب برشمرده است.


گروسی معتقد است نمی‌داند آیا برجام احیا می‌شود یاخیر؟! ولی مطمئن است که محدودیت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران باعث اقداماتی می‌گردد که بعد‌ها به ضرر جامعه بین‌المللی است لذا در تلاش است که اپیزود پایانی برجام باشکاف عمده ایجاد نشود در این شرایط سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه هم هنوز معتقد است که برجام می‌تواند منجر به حل مناقشه هسته‌ای ایران شود و هنوز برجام نمرده. پیتراستانو سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت برجام گفت اتحادیه اروپا باید روی جمع‌بندی مذاکرات متمرکز شود و راه‌حلی صددرصدی برای این توافق بیابد. جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم عقیده دارد جایگزین بهتری برای برجام وجود ندارد. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا گفته ما برای نهایی کردن توافق برجام آمادگی کامل داریم و معتقدیم دیپلماسی بهترین گزینه جهت نهایی کردن این توافق هسته‌ای مهم است. گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایران اظهارداشته برای طرفین گزینه‌ای غیر از برجام وجود ندارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۹
در انتظار بررسی: ۶۴
انتشار یافته: ۳۰
یادداشت جناب مطهری بسیار روشنگر بود. جای مردان اینچنینی در سیاست ایران بسیار مغتنم است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۳
آقای مطهری. شرکت نکردن برخی در انتخابات به خاطر نظارت استصوابی نیست به خاطر حرفای بی عمل جناح شماست که برخی به شما ها اعتماد کرده بودند و نا امید شدند
کمک به روسیه که شما گفتید و نقد می کنید. امثال شما در اوایل انقلاب هشدار در مورد حمله صدام را نادیده گرفتن و حتی قرارداد تسلیحات نظامی را یک طرفه فسخ کردند و باعث طمع صدام شدند. بشنیم تا ناتو زیر گوشمان بیاد بعد دوباره غافلگیر بشیم شما که جنگ نمیری یک عدم مردم محروم همیشه در جنگ بودند
خدا رحمت کند شهید مطهری را که چنین فرزند آزاده و نیک اندیشی دارد. اگر همین مواردی که گفتند اجرا شود با وجود شرایط بد اقتصادی حداقل اغتشاشات خاتمه می یاید
اگر شعار اصلی انقلاب اسلامی را «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» در نظر بگیریم و بخواهیم راه طی‌شده در چهل‌وچهار سال عمر این انقلاب را ارزیابی کنیم، به نظر می‌رسد از نظر استقلال سیاسی و استقلال اقتصادی (نه مدیریت اقتصادی) و استقلال فرهنگی موفق بوده‌ایم،...
چگونه به این نتیجه رسیده اید؟؟
جناب آقای مطهری بسیار صحیح و عالی فرمودند، فقط در مورد اقتصاد غافل مانده اند که نفرموده اند، که نضام اقتصاد ما اقتصاد اسلامی نیست و هنوز پس از چهل و اندی سال مسئولین ما نتوانسته اند که مدل اقتصاد اسلامی را اجرایی کنند و این عدول از اسلام است.
آقای مطهری:درسته که فرزندآیت الله مطهری هستی ولی فکرنکن که مردم مورداحترامت قراربدهندودیدگاهت رابپذیرند.
درواقع توبارانت واستفاده ازنام پدرت واردحکومت شدی وفاقدهرگونه اعتباری ازسوی مردم هستی..
پس اظهارنظرنکن وفقط استفاده کن ازموقعیت پیش آمده
از روزنامه جمهوری اسلامی خیلی بعید بود علیه آمریکا چیزی بنویسد. چه عجب یک کم به جنایات کدخدا اعتراض کردید.
لطفا کمی هم سیاست ظالمانه تحریم مردم ایران توسط آمریکا بنویسید.
برجام مرده خودتون جونش رو گرفتین یادتون رفته بعد برجام موشک پرانی کردین؟
تنها راه مذاکره رودر رو وبدون واسطه با امریکا است
اقای مطهری چندین سال بر تخت نشسته بودی و زبانت قفل بود و وقتی رد صلاحیت شدی هرجا میرسی انتقاد می کنی چرا ناله می کنی و ........... نمونه ازادی بیان که می فرمایی قابل مشاهده است بیانات شما قابل پخش است و انتقاد ما از شما غیر قابل انتشار
جلو مردم گرسنه نمیشه گرفت
جناب مطهری با چندین دوره نمایندگی مجلس باید پاسخگو باشند نه بیان کننده مشکلات
خدمت جناب مطهری عرض می کنم اینکه دختران ایران تحصیلات بالایی دارند کاملا درست است ولی آیا از تحصیلات این دختران چه استفاده ای می شود جای سوال بسیار جدی دارد به استخدامها دقت کنید اغلب تحصیلکرده ها را بدلایل واهی کنار می گذارند و دستگاهها را پر کرده اند از دختران کم سواد همسو با حقوقهای و امتیازات بالا .
جناب مطهری این روش هیچ افتخاری ندارد و آن تحصلات و زحمات بی نتیجه از بین خواهد رفت .
مسیح علی نژاد، علی کریمی، فرخ نژاد، هاشمی رفسنجانی و دیگر وطن فروشان یا کور هستند و یا خودشان را به ... می زنند و شاید هم واقعا" تشریف دارن. مراسم میلیونی برگزاری ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ را دیدند و خودشان را به ... زدند.
ضمن عرض تسلیت به کشوروملت بزرگ سوریه وترکیه به خاطرمصیبت سنگین زلزله و مرگ برامریکای جنایتکاروحشی وضدانسانیت وبشریت این امریکای جنایتکارکه اصلاازانسانیت وشرافت بوی نبرده است .
آقای مطهری زحمت نکشید وراه حل ندهید خودتان هم میدانید که مشکلات کشور هیچ راه حلی ندارد مثلاآیا یک روز بدون تورم در تاریخ انقلاب سراغ دارید ؟ ما محکومیم که برای همیشه تورم غیر منطقی را تحمل کنیم
همه آمدند !!!!!؟؟؟؟؟

یا اینکه همه هواداران و طرفداران آمدند ....؟؟؟؟
به نظر میاد که متاسفانه در دنیای سیاست، هدف گذاریها و مصالح سیاسی بر تمامی اصول اخلاقی و انسانی رجحان دارد! شاید برای همینه که فاجعه دردناک زلزله ترکیه و سوریه و رنج عمیق کودکان گرفتار در زیر آوار هم می تواند وجه المصالحه مشکلات سیاسی قرار بگیرد!!
اینکه دولت آمریکای قلدر و کفتار صفت نیز منافع سیاسی خود را بر هر چیز دیگری مقدم می شمارد بحثی نیست ولی به نظرم در این شرایط، این دولت های حاکمه هستند که باید پاسخگوی ناتوانی مفرط خود، چه از نظر مدیرت اجرایی کار و چه از نظر تامین امکانات لازم باشند!! نمیشه که دولت ها در توجیه سیاست گذاری های خود در روابط بین الملل، خود را مقتدر مستقل بی نیاز قلمداد کنند و در چنین شرایطی که باید پاسخگو باشند و مرد عمل، تمامی ناتوانی و ضعف ها رو وصل کنند به تصمیمات سیاسی یک کشور دیگر!!
چرا روزنامه آرمان ملی، نسخه‌ی ۱۷ بهمن رو منتشر کردین؟؟؟
یک عمر ،شعار مرگ بر امریکا دادیم ،غافل از اینکه نمیدونستیم امریکا فارسی نمیدونه ،،وتمام شعار دادنمون باد هوا بوده
ما ملت ایران دنبال عدالت هستیم ؟ آقا باسی سال خدمت به کشور زیر خط فقر زندگی میکند ، معلوم هست چه میگویید ،
باید به این آگاهی برسیم که اگر می خواهیم مشکلات حل شود باید چند کار انجام دهیم
۱- هزینه های دولت از طریق مالیات تامین شود نه استقراض ودلارهای نفتی.زیرا می دانیم که تورم دورقمی ازسال ۵۱ شروع شد که دولت متکی به نفت شد.
۲-یکی از عوامل مشکلات تحریمهای ظالمانه آمریکااست.برای اینکه آمریکا دست از سرمردم ما بردارد باید از اثرگذاری تحریمها مایوس شود واین در صورتی امکان پذیر است که مردم درکنار دولت قرار بگیرند ونشان دهند که فشارهای آمریکا آنها رامتحدتر می کند. ندلیل آن افزایش فشار برمردم ایران بعد از اغتشاشات بود. درسال ۸۸ به این نقطه نزدیک شده بودیم ومن که آن زمان در اروپا بودم علائم کوتاه آمدن غرب رااحساس می کردم ولی متاسفانه حوادث بعداز انتخابات آن سال دوباره غرب وآمریکارا به طمع انداخت
۳- بایدشفاف سازی جدی گرفته شود تاازفساد جلوگیری شود
۴- بایدمردم هرشایعه راکه می شنوند دنبال دلیل آن باشندوبدون دلیل آنرانپذیرند.
۵-بایدفرهنگ کاروتلاش نهادینه شود
۶- بایداحزاب قوی وسالم مطابق باقانون اساسی شکل بگیرد.
اول اینکه خیلی از دستگیر شدگان بجرم تحت تاثیر دشمن بودن دستگیر شده اند دیگر اینکه چرا ما این همه دشمن داریم
و چرا از ترس سگ هار غرب مردم را به دامن گرگ و روباه شرق انداخته ایم
چرا دوست صمیمی و واقعی نداریم .....
مردم گرسنه هستند جلو گرسنه نمیشود گرفت اقایان مسعول کشور سیاسی ووو برای خودتان ما مردم بعد از این همه مشکلات میخواهیم اینده ای برای بچه هامان وخودمان که از دست رفتیم داشته باشیم فکری کنید تا بیشتر از این دیر نشده
دلار ۵۰تومنی هم می بینید مردم
ما مردم ایران به صدا و سیما خیلی وابسته هستیم به دلیل آنکه بسیاری از اتفاقات بزرگ و سرنوشتساز را صدا و سیما کنترل و مدیریت میکند .من یادمه هر روز چند دفعه پیش از اخبار و ...توسیه های امام خمینی در تلوزیون و رادیو پخش میشد ما همه به روشنگری های ایشان گوش میکردیم ولی متاسفانه حالایادی از بنیان گذار جمهوری اسلامی به جز در پول ارزان ملی ..نمیشود ..خلاصه متاسفم برای خودمان
جناب مطهری مردحرف هستن ودرعمل هیچ کاری نکردن چندسال نماینده مجلس بودین هیچ کارنانه درخشانی نداریدآیت الله مطهری یک انسان کامل ودوست داشتنی بودن روحش شادبه وبه واسط اسم پدربزرگوارتون اینجاهستین
به نام خدا و درود بر روح پاک سرور کائنات حضرت محمد مصطفی و اهل و بیت مطهر شأن.
در ضمن درود بر روح پاک تمام شهدای گلکون کفن و باعزت جمهوری اسلامی ایران که، در زمان انقلاب برحق مردم غیور و سربلند ایران و بعد از انقلاب اسلامی بخاطر بقای دین مبین اسلام و آرامان شهدای راه حق و آزادی جان‌های شیرین خویش فدا کرده آند.
ثانیا درود بر رهبر معظم و با اقتدار جمهوری اسلامی ایران، که در جهان امروزی یگانه مدافع اسلام در روی کره زمین می باشند و با سیاست های بخردانه خویش همه دشمنان اسلام و بشریت را مغلوب ساخته اند.
پیروان شیطان و ابولحب اگر کمی خرد و منطق می‌داشتند باید از فدای کاری های حسین بخاطر بقای دین خدا وراه جد برحق شان حضرت محمد مصطفی و علی مرتضی، درس عبرت می‌گرفتند که، ما بخاطر خدمت به ملت و فدای کاری در راه حق به دنیا آمده ایم، مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح میدهیم و بزرگترین آروز ما نوشیدن جام شهادت در راه خدا و اهل و بیت است.
اگرامروز کشورهای عربی دردامان اسراییل افتادن این نتیجه اشتباه سیاست مداران ماهستش که آنها بطرف اسراییل روآوردن مابایدسیاستهای راه اسلاح کنیم
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی