بازدید 19623
۲

حاشیه‌های نطق جنجالی بایدن در کنگره آمریکا

دومین سخنرانی سالانه جو بایدن موسوم به «وضعیت کشور» که شامگاه سه‌شنبه به وقت آمریکا برگزار شد، حاشیه‌هایی داشت. از ریتم صحبت آهسته و گاف گرفته تا هو شدن به دست نمایندگان حاضر در کنگره.
کد خبر: ۱۱۶۳۱۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷ 08 February 2023

به گزارش تابناک، ایسنا نوشت: «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا سخنرانی خود در کنگره را با گاف آغاز کرد و سناتور «چاک شومر» دموکرات را «رهبر اقلیت» نامید، در صورتی که این حزب در اکثریت آن مجلس کنگره قرار دارد.

بایدن گفت «تبریک به چاک شومر. خب... یک دوره دیگر به عنوان رهبر اقلیت سنا.» اما او صحبتش را لحظه‌ای متوقف کرده و با اصلاح جمله‌اش گفت: «می‌دانید، من فکر می‌کنم شما... فقط این بار شما اکثریتی دارید که کمی بزرگتر است، آقای رهبر. شما یک رهبر اکثریت هستید.»

چاک شومر هم در واکنش به این صحبت‌ها، یک انگشت خود را بالا آورد، به نشانه اینکه دموکرات‌ها توانسته‌اند با گسترش اکثریت‌ خودشان با یک کرسی، تعداد نمایندگانشان را پس از انتخابات میان‌دوره به ۵۱ تن برسانند.

این خطا هم از چشم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا دور نماند. او گفت: «لغزش بزرگ در مورد شومر. بایدن او را رهبر اقلیت خطاب کرد. نمی‌توان چنین کاری کرد! هر بار که او از متن سخنرانی‌اش دور می‌شود، اشتباه می‌کند. امیدوارم او بهتر شود! بایدن به سختی حرف‌ها را بیان می‌کند، هرچند که اخبار جعلی یکی از «سخنرانی‌های بزرگ تمام دوران» را به او نسبت دهند. من واقعاً می‌خواهم پیشرفت او را ببینم. زودباش جو، تو می‌توانی آن را انجام دهی!

بیشتر بخوانید

بقیه سخنرانی بایدن تحت‌الشعاع سر و صداهای جمهوری‌خواهان بود که او را به دلیل ادعای اینکه این حزب می‌خواهد از شر بیمه پزشکی سالمندان و تامین اجتماعی خلاص شود، سرزنش می‌کردند.

همچنین زمانی که بایدن افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد موادمخدر را به دلیل فنتانیل محکوم کرد، یکی دیگر از جمهوری‌خواهان فریاد زد: «این تقصیر شماست.»

او همچنین با درخواست تعیین کف مالیات برای میلیاردرها، علیه ثروتمندترین آمریکایی اعلام جنگ کرد، به مدیران حوزه نفتی حمله کرد و دوباره درخواست ممنوعیت سلاح‌های تهاجمی را تکرار کرد. لحن سخنرانی بایدن در ابتدا دوستانه آغاز شد، اما حال و هوای صحن کنگره اینطور پیش نرفت. بایدن و جمهوری‌خواهان بر سر کاهش بودجه پیشنهادی با هم درگیر شدند.

بایدن در صحبت‌هایی که ۷۳ دقیقه ادامه داشت، گفت: «برخی از جمهوری‌خواهان، فقط برخی، می‌خواهند به بیمه پزشکی سالمندان و تامین اجتماعی پایان دهند. نمی‌گویم اکثریت اینطور هستند.»

در واکنش به این سخنان، «مارجری تیلور گرین» از صندلی خود برخاسته و در حالی که جمهوری‌خواهان فریاد می‌زدند «صحت ندارد» گفت: «دروغگو.» اما بایدن هم کوتاه نیامد و گفت: «این‌ها حقایق هستند. بررسی کنید، بررسی کنید.» در همین حین، کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان هم به نشانه مخالفت سری تکان داد. برخی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره هم فریاد «نه» سر دادند.

این تنش‌ زمانی بالا گرفت که بایدن بدهی آمریکا را به گردن دونالد ترامپ انداخت. او گفت: «در دولت قبلی کسری بودجه آمریکا افزایش یافت. هیچ رئیس‌جمهوری در طول چهار سال ریاستش، بیشتر از سلف من به بدهی‌های ملی اضافه نکرده است.»

در واکنش به این سخنان، لورن بربوت جمهوری‌خواه و بسیاری دیگر از جمهوری‌خواهان سر تکان دادند. در دیگر بخش‌های سخنان بایدن هم، جمهوری‌خواهان به وضوح به رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا خندیدند، از جمله زمانی که او گفت تولید نفت ممکن است بعد از یک دهه متوقف شود.

جو بایدن صحبت‌هایش را با امید به اینکه کاخ سفید و جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در کنار هم کار کنند، آغاز کرد. اما به نظر می‌رسد که این رویا باشد چون تمام نشانه‌ها حاکی از آن بود که نه رئیس‌جمهوری آمریکا و نه قانونگذاران جمهوری‌خواه تمایلی به پنهان کردن مشاجراتشان در ملاءعام ندارند.

حتی زمانی که صدای فریادهای جمهوری‌خواهان خیلی بلند شد، بایدن در تلاش برای به کنترل گرفتن اوضاع و بازگرداندن نظم برآمد و گفت: خوشحالم این را می‌بینم، من از گفت‌وگو لذت می‌برم. الان تامین اجتماعی و "مدیکر" در دسترس نیست، درست است؟ ما اتفاق‌نظر داریم!

و همچنین کوین مک‌کارتی با ایما و اشاره تلاش می‌کرد تا هم‌حزبی‌هایش را که به نشانه اعتراض به حرف‌های بایدن در مورد امور مرزی و نحوه اعطای شهروندی فریاد می‌زدند، ساکت کند. همچنین زمانی که بایدن در مورد افزایش مالیات ثروتمندان صحبت می‌کرد، جمهوری‌خواهان او را هو کردند.

صحبت‌های بایدن با واکنش استیو اسکالیس، رهبر حزب اکثریت مجلس نمایندگان هم روبرو شد. او با انتشار بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده تحت رهبری بایدن، در چندین جبهه از جمله تورم، جرم و جنایت و مهاجرت تقلا می‌کند. او تاکید کرد: سخنرانی "وضعیت کشور"، تحت فشار برنامه‌های افراطی رئیس‌جمهور بایدن که باعث درد و رنج خانواده‌های سخت‌کوش شده است، زیر سوال می‌رود. نتایج کاملا گویا هستند؛ تورم سر به فلک کشیده، قیمت بنزین ۴۰ درصد بالاتر رفته، جرم و جنایت خارج از کنترل شده و مرزها کاملاً باز است.

همچنین سارا سندرز، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس، در واکنش به سخنرانی جو بایدن که در آن از عملکرد دولتش تا به امروز تمجید کرد، گفت که او و دموکرات‌ها مایه شرمساری آمریکا شده‌اند. سندرز گفت: من را ببخشید که نمی‌توانم خیلی چیزهایی را که امشب از رئیس جمهور بایدن شنیدم، باور کنم. بایدن و دموکرات‌ها از تورم خارج از کنترل و جنایات خشونت‌آمیز گرفته تا بحران خطرناک مرزی و تهدید چین، شما را ناامید کرده‌اند. آنها این را می‌دانند، شما هم می‌دانید و اکنون زمان یک تغییر است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۲
خدا رو شکر ایران رو یادش رفت
آلزایمر برای بایدن خوب چیزیه
پیرمرد پر حاشیه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم