بازدید 6224
۶
در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه مطرح شد:

بستری را برای عناصری که نادم هستند، فراهم آوریم تا به آغوش جامعه بازگردند /دستورهای رئیس قوه قضائیه در رابطه با اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

رئیس قوه قضاییه گفت: چند ماه قبل سازمان بازرسی گزارش داد، در یکی از وزارتخانه‌ها اقدامی در دست اجراست که اگر جلوی آن گرفته نشود، ممکن است بیش از ۹۰۰ میلیون یورو، بدون ضوابط و اخذ تضامین لازم در اختیار افرادی قرار گیرد.
کد خبر: ۱۱۶۰۸۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹ 23 January 2023

بستری را برای عناصری که نادم هستند فراهم آوریم تا به آغوش جامعه بازگردند /دستورات رئیس قوه قضائیه در رابطه با اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

 

تابناک _ حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (سوم بهمن) طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، ضمن تبریک و تهنیت حلول ماه پرخیر و برکت رجب، اظهار کرد: در این ماه پرخیر و برکت رجب باید بتوانیم اقدامی را در جهت رضایت خداوند و خدمت به نظام اسلامی و مردم انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امیدواریم دولت نیز در این دو ماه مانده از سال تا آغاز ماه مبارک رمضان و سال نو، اقدامات بیشتری را برای رفع مشکلات معیشتی مردم انجام دهد. ما نیز در قوه قضاییه باید تلاش کنیم در حد مقدور کمک‌کار دولت باشیم و چنانچه در این شرایط فشار حداکثری دشمنان، کسانی در پی اخلال در بازار، احتکار، گرانفروشی و کم فروشی هستند، دولت به وسیله تعزیرات برخورد متناسب و قانونی را انجام دهند و دادستان‌های ما نیز در امر کنترل بازار به دولت یاری رسانند.

بستر بازگشت فریب‌خوردگان حوادث اخیر به آغوش جامعه فراهم شود

رئیس دستگاه قضا با اشاره به هشیاری و بیداری دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی کشور و همچنین قوه قضاییه در امر مقابله و مبارزه با ناامنی‌ها، اظهار داشت: دشمن نهایت تلاش خود را برای ایجاد ناامنی می‌کند؛ لذا در موضوع امنیت و آرامش مردم نباید کوچکترین غفلتی داشت؛ البته همانطور که بارها تاکید کرده‌ام باید میان افراد فریب‌خورده و جوانانی که تحت‌تاثیر القائات دشمنان قرار گرفته و احیاناً اقدام مجرمانه‌ای را مرتکب شدند با عناصر اصلی اغتشاشات تفکیک قائل شد؛ بنابراین، در تلاشیم در روزهای جشن و سرور پیش‌ روی بستری را برای عناصری که در جریان اتفاقات اخیر لغزش کردند و اکنون نادم هستند، فراهم آوریم تا بتوانند به آغوش جامعه بازگردند.

رئیس عدلیه در ادامه نشست امروز با اشاره به مقوله مبارزه با فساد، گفت: بعضاً زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که مبارزه با فساد در قوه قضاییه کمرنگ شده است؛ لذا می‌خواهم در همین جا تاکید کنم که مبارزه با فساد توسط قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی، نه تنها کمرنگ نشده بلکه به صورت فنی و علمی و مجربانه ، به نحو مؤثری در حال انجام است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به تبیین و تشریح مختصات و ویژگی‌های مقابله با فساد توسط قوه قضاییه در دوره اخیر پرداخت و گفت: در دوره تحول و تعالی، تمرکز و تلاش دستگاه قضایی آن است که مبارزه با فساد و مفاسد اقتصادی سبب لطمه وارد آمدن به امر تولید و اشتغال و سرمایه‌گذاری نشود، چون این مقولات، امروز جزو ضروریات کشور است. امروز در قوه قضاییه به نحوی تدبیر و تمهید شده که در عین مقابله با فساد و مفاسد اقتصادی، به سرمایه‌گذارانی که در پی فعالیت سالم اقتصادی هستند، در راستای تأمین امنیت سرمایه‌شان، اطمینان خاطر داده شود. امروز در قوه قضاییه تمرکز و تلاش داریم تا قراردادهای منعقده میان دولت و مردم از استحکام برخوردار باشد و تعهدات طرفین در ذیل این قراردادها نیز به اندک بهانه‌ای برهم نخورد. امروز تلاش ما آن است که بستر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، بهتر و بیشتر برای دولت فراهم باشد و این امر ضمانت اجرا نیز داشته باشد؛ امروز تمرکز ما آن است تا در فروش اموال مازاد دولتی و بهره‌گیری از این اموال و دارایی‌ها در مسیر توسعه کشور، اقدامات مطلوب‌تری صورت گیرد.

اظهارات رییس قوه قضاییه در مورد شیوه جدید عدلیه در مبارزه با فساد/ روایت توقف و بستن بستر فسادی که باعث ورود صدها پرونده فساد به قوه قضاییه می‌شد

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای به اهتمام دستگاه قضایی برای انسداد بسترها و گلوگاه‌های فساد با کمک دولت سیزدهم اشاره کرد و اظهار داشت: قوه قضاییه و زیرمجموعه‌های آن از جمله سازمان بازرسی کل کشور تلاش دارند با اقدامات عالمانه و مجدانه، هر جا زمینه و بستر بروز و ظهور فساد و تخلف بوجود آمد، بلافاصله ورود کنند و اقدامات پیشگیرانه لازم را به عمل آورند؛ همین اقدامات پیشگیرانه و ورود بهنگام دستگاه قضایی و سازمان بازرسی مانع بروز و ظهور تخلفات و جرایمی شد که هر یک می‌توانستند به تنهایی سبب وقوع فساد و ایجاد ده‌ها پرونده کیفری و ایجاد مشکل و دردسر برای دولت و مردم شوند.

رئیس دستگاه قضا به ذکر نمونه و مصداقی در همین خصوص پرداخت و گفت: چند ماه قبل سازمان بازرسی گزارش داد که در یکی از وزارتخانه‌ها، اقدامی در دست اجراست که اگر جلوی آن گرفته نشود، ممکن است بیش از ۹۰۰ میلیون یورو، بدون ضوابط و اخذ تضامین لازم در اختیار افرادی قرار گیرد. پرداخت این میزان پول بابت دریافت کالایی موردنیاز بود که اصلاً وارد کشور نشده بود؛ در واقع، وانمود شده بود که آن کالای مورد نیاز وارد کشور شده و پرداخت این پول در ازای دریافت آن کالاست.

رئیس عدلیه ادامه داد: به عنوان اینکه کالایی وارد کشور شده، در درگاه مربوطه منعکس شده و افراد زیادی بالغ بر هزار میلیارد تومان پرداخت کردند تا آن کالای مورد نیاز خود را تحویل بگیرند، حال آنکه کالایی وجود نداشت. بحمدالله با کمک و همراهی دولت، ترتیباتی داده و بلافاصله پرداخت مبلغ ریالی این مقوله متوقف شد و همچنین مبلغ یورو و ارز این مقوله نیز پرداخت نشد؛ علاوه بر اینها، افرادی که بیش از هزار میلیارد تومان واریز کرده و منتظر بودند که فردا کالای خود را تحویل بگیرند، با تدبیری که اتخاذ و اقدام مشترکی که ترتیب داده شد، کالای خود را تحویل گرفتند و هیچ مشکلی ایجاد نشد. به هر حال اگر آن اقدامات بموقع صورت نگرفته بود، چه بسا باید ده‌ها پرونده مترتب بر مقوله فوق‌الذکر تشکیل می‌شد و افرادی محاکمه و زندانی می‌شدند و به آبروی افرادی لطمه وارد می‌شد و سرمایه‌گذاری در کشور آسیب می‌دید و زمینه سوء‌استفاده معاندین فراهم می‌آمد؛ بنابراین، از وقوع همه این موارد با یک اقدام بموقع پیشگیری شد و یک فساد بزرگی که می‌توانست به وقوع بپیوندد، اتفاق نیفتاد.

قاضی‌القضات ادامه داد: اگر جلوی این بستر فسادزا گرفته و این امر متوقف نمی‌شد، باز باید تعداد قابل توجهی پرونده قضایی تشکیل می‌شد و افرادی دستگیر می‌شدند و سایر اقدامات صورت می‌گرفت تا این مبلغ بازگردد.

رئیس قوه قضاییه: اگر برخورد صورت گیرد، مجازات سنگین هم در نظر گرفته شود اما راه برای ایجاد فساد باز باشد، موفقیتی صورت نخواهد گرفت

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای تاکید کرد: در این موارد نیاز به کار بیشتر داریم. هنر ما باید این باشد که اصلاً فسادی بوجود نیاید و یا کمترین میزان فساد رخ دهد و آن مقدار کم فساد نیز با تدابیر و برخوردهای بازدارنده‌ای که صورت می‌دهیم، تکرار نشوند. اگر چنانچه مرتب با مفاسد برخورد و حتی مجازات سنگین نیز در قبال آنها لحاظ شود، ولی جلوی وقوع فساد گرفته نشود و دوباره فساد بوجود آید، کار انجام شده، کار موفقی نخواهد بود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به تبیین و تشریح تدابیر و راهکارهای صورت گرفته در دستگاه قضایی برای جلوگیری از شکل‌گیری پرونده‌های کثیرالشاکی و احقاق حق مالباختگان در این قبیل پرونده‌ها پرداخت و گفت: با تدابیر و تمهیداتی که در بخش‌های مختلف قوه قضاییه در شئؤن مختلف اندیشیده شده، تلاش داریم تا پرونده‌های کثیرالشاکی ایجاد نشوند و مالباختگان این پرونده‌ها نیز به حقوق خود دست یابند. در این قبیل پرونده‌ها مشاهده می‌کنیم که افرادی به شخص یا مؤسسه‌ای مبالغی پرداخت کرده‌اند و آن شخص یا مؤسسه بواسطه سوء نیت و در راستای کلاهبرداری یا بواسطه به مشکل خوردن، نتوانسته تعهدات خود در قبال این افراد را عملی کند؛ لذا حجم بالایی از پرونده و شکات به دستگاه قضایی سرازیر می‌شدند؛ بر همین اساس، ما از طریق اطلاع‌رسانی و آسیب‌شناسی توسط معاونت پیشگیری دستگاه قضا و مرکز رسانه قوه قضاییه و سایر بخش‌های ذیربط، اقداماتی را در این راستا برای تنویر اذهان مردم انجام دادیم تا بدون اخذ تضامین لازم و شناخت کامل، پول خود را در اختیار غیر قرار ندهند. همچنین به مسئولان ذیربط در دادسراها نیز در قالب بخشنامه و حتی موردی تاکید کردیم که در قبال اشخاصی که در پرونده‌های کثیرالشاکی، از آنها شکایت شده و مشتکی‌عنه هستند به گونه‌ای تدبیر و اتخاذ تصمیم کنند که حتی الامکان وصول و بازگرداندن پول مردم و مالباختگان در این قبیل پرونده‌ها با مشکل مواجه نشود.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: یکی از گلایه‌هایی که می‌شد این بود که این‌همه مبارزه با فساد می‌شود چرا مجددا فساد ایجاد می‌گردد؟ لذا تاکید می‌شد با صرف کار قضایی نمی‌توان بازدارندگی ایجاد کرد؛ بنابراین دستگاه قضایی با همکاری دولت و مجلس و دستگاه‌های نظارتی و سایر بخش‌های ذی‌ربط در راستای انسداد بسترها و گلوگاه‌های فساد و ایجاد بازدارندگی در امر مقابله با فساد، در حال تلاش است.

دستور رئیس قوه قضاییه به معاونت بین‌الملل و دادستان کل کشور در رابطه با اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران

رئیس قوه قضاییه همچنین در این جلسه، با اشاره به اقدام نابخردانه و مغایر با قوانین بین‌المللی پارلمان اروپا در قبال سپاه پاسداران، اظهار داشت: سپاه یکی از مؤثرترین دستگاه‌ها در مقابله با تروریسم است و چنانچه اقدامات و مجاهدت‌های سپاه در اضمحلال گروه داعش نبود، امروز مردم اروپا امنیت نداشتند لذا اروپایی‌ها باید قدردان سپاه باشند؛ اقدامی که پارلمان اروپا در قبال سپاه انجام داد اگرچه یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای است، نباید در برابر این بدعت بی‌تفاوت بود و معاونت بین‌الملل قوه قضاییه و دادستان کل و وزارت خارجه و همه حقوقدانان دارای انصاف و وجدان، باید در مقابل این عمل غیرقانونی اتحادیه اروپا بایستند.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه: دستگیری متهمان به کلاهبرداری اینترنتی در استان زنجان

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از دستگیری متهمان به کلاهبرداری اینترنتی در استان زنجان خبر داد و گفت: این متهمان با شناسایی حساب‌های افراد و با حربه برنده اعلام کردن آنها در قرعه‌کشی، اطلاعات شخصی قربانیان را به دست آورده و با استفاده از ۳۰ تا ۳۵ کارت بانکی و رمزارزهایی که داشتند، پول‌ها و دلارهای مردم را تخلیه می‌کردند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک: مشکلات ثبتی اراضی کشت و صنعت دشت‌مغان و پارس‌آباد به مساحت ۷۱ هزار هکتار حل و فصل شد

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک نیز در این جلسه اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک در تداوم طرح نهضت خدمت‌رسانی و حل مشکلات ثبتی مناطق محروم و در حال توسعه و همچنین کمک به آبادانی و رشد این مناطق، طی دو ماه اخیر از طریق اعزام مدیران و کارشناسان ثبتی سازمان ثبت به استان‌های اردبیل و بوشهر، مشکلات ثبتی اراضی کشت و صنعت دشت‌مغان و پارس‌آباد به مساحت ۷۱ هزار هکتار را که سالیان طولانی به دلیل تعارضات مختلف در پهنه‌های منابع طبیعی و امور اراضی لاینحل مانده بود، حل و فصل کرد و در نتیجه این امر، سند حدنگاری این مناطق به مساحت ۷۱ هزار هکتار صادر شد.

وی همچنین از رفع تداخلات ارضی و صدور اسناد مالکیت برای ساکنان شهرهای خارک، آبپخش، دیلم، عسلویه و روستاهای هلیله و بندرگاه استان بوشهر خبر داد و افزود: حل مشکلات ثبتی استان‌های فارس و کرمان در حوزه تداخلات و تعارض منابع طبیعی و اوقاف که از حیث مساحت قابل توجه است در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
غرب وحشی بایدبداندکه زمان ودوران یاغی گری وقانونشکنی به پایان رسیده است وبرای این یاغی گری تاوان سنگین بایدپرداخت کنندوهرچه سریعتربهتراست که مواضعشان رااصلاح وتابع قوانین جهانی گردند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
جناب آقای اژه ای امیدوارم روزی بیاید که ریشه یابی کنید که چرا و چگونه معترض به وجود می آید.اگر این مورد حل بشود نه معترضی هست و نه معترض پشیمان.اگر موارد کاستی ها رفع شود خود پشیمانها برمیگردند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
شما معیشت ملت را تامین بفرمایید و از سختی زندگی و موونت اشان اندکی بکاهید، تا مردم هم مواضع اشان نسب به اتفاقات اخیر اصلاح کنند.
بهرام
|
Poland
|
۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
هر وازارت خانه باید دهها نفر برای خود بازرسان با مدرک تحصیلی حداقل فوق لیسانس حسابداری و حسابرسی داشته باشد اداره اطلاعات باید در هر وزارت خانه چند نفر متخصص مالی قوی حسابداری و حسابرسی کارآزموده نه بازنشسته داشته باشد بخصوص قوه قضائیه و رهبری باید چندین بازرسی از خبره های حسابداری و حسابرسی داشته باشند به افراد غیر متخصص حفاظت بازرسی کل و قوه قضائیه حق دخالت مالی ندهند. برای هریک از این فراد متخصص مالی در صورت انجام جرم مجازات سنگین در نظر گرفته شود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
شما شرایطی ایجاد کن که شهروندان بتوانند راحت‌تر از کشور خارج شده و مهاجرت کنند، مطمئن هستم بسیاری ، چندان علاقه ای به برگشتن رو ندارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
بستر سازی و یا ریشه یابی ها کار قوه قضاییه نیست. اجرای دقیق قانون وظیفه این قوه است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عادی سازی روابط ایران و عربستان # عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # دعای روز اول رمضان