بازدید 10851
در نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه مطرح شد

جزئیات بازداشت یکی از لیدرهای اغتشاشات/ آزادی ۹۸.۵ درصد از بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در استان تهران/رئیس سابق جمعیت هلال احمر در زندان است / آخرین وضعیت پرونده تاج

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به طور کلی ۹۸ و نیم درصد بازداشت‌شدگان اغتشاشات اخیر در استان تهران تاکنون آزاد شدند و در کل کشور هم به نظر می‌رسد این گونه باشد.
کد خبر: ۱۱۶۰۱۶۱
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱ 18 January 2023

جزئیات بازداشت یکی از سرپل‌های شبکه اینترنشنال و لیدر اغتشاشات/ آزادی ۹۸.۵ درصد از بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در استان تهران/رئیس سابق جمعیت هلال احمر در زندان است

تابناک _ مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، امروز (چهارشنبه، ۲۸ دی ماه) در جریان نشست خبری خود به سؤالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد. در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

آخرین وضعیت پرونده تاج

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی تاج گفت: ما آنچه داریم دو پرونده بر اساس گزارش سازمان بازرسی است و آقای تاج آن را اطلاع رسانی کرده است. این پرونده در ناحیه ۲۸ دادسرای عمومی انقلاب تهران با اتهام تضییع حقوق بیت المال و تصرف غیرمجاز در منابع ملی با صدور قرار جلب به دادرسی و صدور کیفر خواست به دادگاه صالح یعنی دادگاه کیفری شماره دو مستقر در دادگاه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت ارسال شد.

وی افزود: ۷ آذر سال جاری در ۱۰ بند نسبت به آن نقص تحقیقات گرفته و پرونده به دادستانی جهت رفع نقص اعاده شده است. چنانچه در مورد دو پرونده تصمیم قانونی لازم گرفته شد، پس از قطعیت آن را اعلام می کنیم.

حکم جاسوس انگلیس نشانه استحکام و حساسیت سیستم قضایی در قبال خباثت‌های انگلیس است

سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: واکنش‌های شتاب زده انگلیس به اجرای حکم اعدام یکی از جاسوسان برجسته خود در کشور، نشان از اقدامات خباثت آمیز این دولت علیه مردم کشورمان است.

وی افزود: اصل فرایند تشکیل پرونده، تحقیقات مقدماتی و روند بازپرسی به اتهامات جاسوس مورد نظر تا نهایی شدن و اجرای آن در مجموعه دستگاه قضایی با دقت و در کمال اشراف حقوقی و هوشمند صورت پذیرفته و حکم صادره مبین و نشانه استحکام و حساسیت سیستم قضایی ما در قبال خباثت‌های مداوم انگلیس است.

ستایشی گفت: اراده دستگاه قضایی بر این است تا سیلی سختی که از اعدام جاسوس موردنظر بر چهره انگلیس نواخته شده تا احقاق حق کامل ملت ایران در دادگاه‌های داخلی و بین‌المللی تداوم و استمرار داشته باشد.

آخرین وضعیت استرداد تبعه بلژیکی

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت استرداد «اولیور ون کاستیل» گفت: این فرد تبعه کشور بلژیک است و هیچ کشوری در قبال اقداماتی که در راستای جاسوسی صورت می‌پذیرد و نسبت به جاسوسان، مسامحه و کوتاهی ندارد.

ستایشی بیان کرد: مردم و ملت ما اقدامات مسئولان را رصد می‌کنند، چنین اجازه‌ای به ما و هیچ مرجعی نمی‌دهند که نسبت به کسانی مسامحه کنیم. فرد موضوع مورد نظر مطابق قانون در دستگاه قضایی اتهاماتش رسیدگی شده است. از ناحیه مرجع صالح این اتهامات در خصوص فرد تصمیم گیری و حکم بدوی صادر شده است.

۵ هزار و ۲۰۰ زندانی آزاد شدند

وی با اشاره به اقداماتی که بر اساس دستورهای رئیس قوه قضاییه در دو ماه گذشته درباره آزادی مددجویان ندامتگاه‌های کشور صورت گرفته است، گفت: این اقدامات پاسخ به افرادی است که ما را به موضوعات حقوق بشری توجه می‌دهند اما خودشان گرفتار این مشکلات در سرزمین های مربوطه شان هستند و اقدامات خلاف قوانین و موازین حقوق بشری انجام می دهند اما کسی نیست که به آنها تذکری دهد.

ستایشی گفت: از جمله اقدامات دستگاه قضایی طی آذر و دی ماه که مورد استقبال مردم و نخبگان نیز واقع شد، اهتمام رئیس قوه‌قضاییه به دادستان‌های سراسر کشور و سازمان زندان ها بود که نسبت به بررسی آزادی زندانیان اقدام کردند و در نهایت منجر به آزادی ۵ هزار و ۲۰۰ زندانی شد. این اقدام در چند مرحله در کشور صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه قضا یادآور شد: در مرحله اول به مناسبت پیروزی که در عرصه های ورزشی داشتیم، حدود هزار و ۲۰۰  زندانی که استحقاق استفاده از ارفاقات قانونی را داشتند، مورد رافت اسلامی قرار گرفته و از زندان آزاد شدند و در مرحله بعدی که بمناسبت سالگرد شهادت سردار دلها و نیز سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) صورت گرفت، جمعیتی حدود ۴ هزار تن از این ارفاقات قانونی برخوردار و از زندان های کل کشور آزاد شدند.

وی با اشاره به اینکه به همین مناسبت، نسبت به اعطای مرخصی به شش هزار تن از زندانیان نیز اقدام شد، خاطرنشان کرد: این نکته مهم باید از سوی اصحاب رسانه به عنوان نخبگان جامعه مورد توجه قرار گیرد که شاید طرح این اعداد بزرگ به بیان آسان باشد؛ اما بررسی تطبیق و ملاحظه جنبه های مختلف پرونده های افراد زندانی در این حجم وسیع و تراکمی که ذکر شد، مستلزم فعالیت شبانه روزی و طاقت فرسایی است که از سوی همکاران قضایی برای دسته بندی و سطح بندی زندانیان انجام و این دستور رئیس قوه کامل اجرایی شده است.

سخنگوی دستگاه قضایی با بیان اینکه سیاست دستگاه قضایی این است که زندان، به عنوان ندامتگاه محلی برای تنبه و آمادگی برای بازگشت به جامعه باشد، گفت: نگهداری فرد زندانی در زندان به مصلحت جامعه نیست. دستور اکید رئیس قوه قضاییه به ضابطان قضایی این است که مراقبت های حمایتی و نظارتی نسبت به افراد آزاد شده، پس از آزادی با دقت کامل و به صورت وسیع صورت گیرد تا این اطمینان نسبت به سلامت افراد در جامعه حاصل شود و موجبات نظم معادلات اجتماعی را به احسن وجه حاصل کند.

دلیل ورود سازمان بازرسی به بحث عرضه ورود خودرو در بورس

ستایشی درباره ورود سازمان بازرسی به بحث عرضه ورود خودرو در بورس اظهار کرد: سازمان بازرسی در راستای ایفای تکالیف قانونی به این موضوع ورود پیدا کرده است، دلیل ورود اجرای صحیح قانون و حمایت از آحاد جامعه یعنی مصرف کنندگان است.

وی افزود: عرضه کالا در بورس به نفع مصرف کننده است، به شرطی که انحصاری نباشد و رقبایی هم در این قضیه باشند و نتیجه اش هم حمایت از مصرف کننده باشد. شورای رقابت مرجع تشخیص انحصاری بودن کالاست. انحصار بازار در دست دو مجموعه خودروساز است و دولت تکلیف دارد از مصرف کننده حمایت کند. سازمان بازرسی هم با توجه به افزایش قیمت خودرو در بورس این عرضه را مطابق موازین قانونی نمی بیند و بر خلاف منافع مصرف کننده تشخیص داده است.

آزادی ۹۸.۵ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر

ستایشی گفت: ۹۸.۵ درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در استان تهران تا کنون آزاد شدند. در کل کشور هم به نظر می رسد به همین‌گونه باشد.

آخرین وضعیت پرونده فائزه هاشمی

ستایشی گفت: مشارالیه در دو پرونده محکومیت دارد؛ یکی از آن پرونده‌ها اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و پرونده دیگر توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام است. متهم در پرونده نخست به ۱۵ ماه حبس تعزیری و در پرونده دوم به ۳۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت مجازات نخست است.

رئیس سابق جمعیت هلال احمر در زندان است

ستایشی در پاسخ به سوال خبرنگار میزان درباره ادعای آزادی رئیس سابق جمعیت هلال احمر گفت: حکم پرونده مطروحه قطعی شده و در مرحله اجراست. نامبرده به شش سال حبس تعزیری، ۱۵میلیارد ریال رد مال، ۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده؛ وی در زندان است.

جزئیات بازداشت یکی از سرپل های شبکه اینترنشنال و لیدر اغتشاشات

ستایشی بیان کرد: فرد مورد نظر از سرشبکه‌های باند جمع آوری و هدایت اراذل و اوباش بوده است. متهم ارتباط وسیعی در جهت هدایت با باند مزبور در داخل داشته و با شبکه اینترنشنال هم به صورت برخط مرتبط بوده و از آنها دستور می‌گرفته است. این فرد مستقیم با سرویس های جاسوسی مختلف هم در ارتباط بوده و تمامی حلقه‌های ارتباطی هم در استان‌های مختلف طی روزهای اخیر بازداشت شدند. مبالغ اعطایی از مبدا انگلستان و امریکا بوده است.

آخرین وضعیت خبرنگاران بازداشتی در اغتشاشات اخیر

ستایشی گفت: بیشتر افراد آزاد شدند و افراد انگشت شماری در بازداشت هستند. قوه قضائیه هیچ گاه خبرنگار یا صاحبان تریبون‌های عمومی را به دلیل شغل و فعالیت آنها مورد تعقیب قرار نمی‌دهد. قریب به اتفاق خبرنگاران و اصحاب مطبوعات از هر جناح و دسته بندی که دارند، افرادی نجیب، پرتلاش و معتقد به انقلاب و پایدار به آرمان های ملت ایران هستند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۶
این لیدر اغتشاشات اسم هم داره؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
لابد اسمش خارجیه دادن وزارت خارجه ترجمه کنه
مبالغ اهدایی چطور انتقال داده شده همه بانک ه تحریما... منشا هر پولی هم که از طریق صرافی باشه یا ترکیه است یا امارات...
پاسخ ها
ناصر
| United States of America |
۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
گفته شده از طریق رمز ارز بیت کوین بوده .
چرا ۹۸ درصد آشوبگرها رو آزاد کردید؟ میبردید بیابان معدن بکنن واسه کشور هم فکرهای جنسیشون کاهش پیدا کنه هم کشور پیشرفت کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
فعلا مراقب زمستان سختت باش یخ نزنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
جمع سانديس ميشه سوانديس
فائزه هاشمی حقشه یه عمر قدرت و ثروت زندگی کردی تا یکم قدرت باباش کاهش پیدا کرد میخواست کشورو به آتیش بکشه
امنیت خط قرمزه هیچ موضوعی چه جنسی چه غیر جنسی نباید مخل امنیت ملی باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
جون ادمها اهمیت نداره بنظر شما؟؟؟/
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
ناشناس جون انسان ها زمانی به خطر میوفته که امنیت ملی وجود نداشته باشه تو کشور و هر کس و ناکسی بتونه آشوب به پا کنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
تبعات داره واستون از جمله موج تحریم های سهمگین
98 درصد ازاد شدند منتهی با وثیقه تا برگزاری دادگاه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
نه پس میخواهی جایزه هم بدن این همه خونریزی و آشوب کردن؟
سلام من یک کارگرم ک ۵ روزه میرم سر گذر ب خاطره سرما کار بهم نمیخوره ب فاطمه زهرا ع دوتا طفل داررم مستعجرم ب همون حضرت عباس ع قسمتون میدم اگه مسلمونی میتونه کمکم کنه ب همین امام رضاع فقط هزارتومن دارم پول نون واسه بچه هام ندارم تورو ب خدا انسانیت کنین کمکم کنین شماره کارت
(۵۸
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
پول نداری میای نت؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
شماره کارتت خیلی رنده ۵۸ مشخصه پولداری
دلسوز
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
عزیز جان برادر لطفا با مدارک لازم به کمیته امداد مراجعه فرمائید
ديلماج
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
آقا مجتبي در اينكه قشر كارگر روزمزد در كشور ما و البته در هرجاي ديگه‌اي وضع قابل قبولي ندارند، شكي نيست؛ اما برادر من اولاً پريروز يارانه برات ريختن كه باتوجه به تعداد خونوارت ميشه يه ميليون و ششصد تومن! اين سرما هم كه دو سه روزه اومده و ميره؛ پس تو هيچ پيش‌بيني و آينده‌نگري براي خودت و خانواده‌ات نبايد داشته باشي!؟
این رئیس سابق جمعیت هلال احمر که دغل کاری خودش موجب ذلت و خوالری وی شد مایه بسی مباهات است این بشر سال 89 که هنوز به این جایگاهی که لیاقتش را هم نداشت نرسیده بود در مقام متخصص گوش و حلق و بینی در کلینیک شهرداری مطب داشت موقع مراجعه بنده برای معافیت پزشکی از خدمت بهه من میگفت از خون شهدا و مردم خجالت نمیکشی که به من میگی بنویسم که شما مشکل افت شنوایی داری در حالیکه اون بیسواد نالایق اصل بیماری بنده رو هم تشخیص نداده بود که یک اودیولوژیست که ادعایی هم نداشت تشخیص داد و گفت شما مشکل منیر که بیماری حادی است رو دارید و براساس همین معاف از خدمت شدم بعد از سالها دیو صفتی اینجور انسانها کاملا نمایان شد.
اگر آقای مهدی تاج مشکل قضایی داشته اونم ضایع کردن حقوق بین المال ، پس چطوری دوباره اومد شد رییس فدراسیون فوتبال ؟؟!!!!!
پاسخ ها
ديلماج
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
اولاً خود سخنگو گفته كه دو مورد شكايت درحال بررسي از ايشون هست كه متاسفانه ممكنه منجر به محكوميت هم نشه؛ ضمن اينكه بازم متاسفانه فدراسيون فوتبال يه نهاد مستقله خير سرش!؟
عدالت موج میزنه.دست همه درد نکنه.
آقای سخنگو کسی پرونده قضائی دارد حداقل باید از پست و سمتش معلق شود آقای تاج هنوز در مصدر قدرت است واحتمال فرار زیاد است
عرضه خودرو در بورس تا حدودی قیمت خودرو را در بازار کنترل کرده. سازمان بازرسی طرف مردم است یا دلال خودرو؟ این همه فساد در دستگاههای مختلف باعث ورود سازمان بازرسی نشد همین که منافع دلالان خودرو به خطر افتاد، سازمان بازرسی حساس شد؟
آقای ستایشی این ها رو همینجوری آزاد نکنید وثیقه های چندین هزار میلیاردی بگیرید مخصوصا از این هنرپیشه ها و ورزشکاران را لیدر سلطنت طلب خائن به خون شهدا
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # موشک هایپرسونیک فتاح # فیروز نادری # کارمزد تراکنش بانکی
آخرین اخبار
وب گردی