نگاهی به برخی از جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۲ - بخش نخست

از «افزایش۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی» تا «سهم ۷۲ درصدی مالیات از درآمدهای دولت»

لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با سقف کلی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان بسته شده که نسبت به سال جاری معادل ۴۰ درصد افزایش دارد. رئیسی در زمان تقدیم لایحه بودجه سال‌ آینده، گفت که لایحه برنامه هفتم توسعه به زودی در دولت نهایی و تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.
کد خبر: ۱۱۵۹۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱ 16 January 2023

از افزایش۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی تا سهم ۷۲ درصدی مالیات از درآمدهای دولت

تابناک _ سید ابراهیم رئیسی ۲۱ دی لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ البته با توجه به مصوبه مجلس برای دو مرحله‌ای شدن بررسی بودجه، دولت بخش مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی را آبان ماه و بخش مربوط به تبصره‌ها و احکام آن را پنجم دی ماه تقدیم مجلس کرده بود و در نهایت ۲۱ دی ماه جداول بودجه را به قوه مقننه رساند.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با سقف کلی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان بسته شده که نسبت به سال جاری معادل ۴۰ درصد افزایش دارد. رئیسی در زمان تقدیم لایحه بودجه سال‌ آینده، گفت که لایحه برنامه هفتم توسعه به زودی در دولت نهایی و تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

قرار است کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در جلسه سه شنبه ۲۷ دی کمیسیون تلفیق به رای گذاشته شود و گزارش آن یکشنبه ۲ بهمن ماه در جلسه علنی مجلس ارائه شود.از همین رو نگاهی گذرا به برخی از جزییات این لایحه خواهیم داشت.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی 

در لایحه بودجه ۱۴۰۲، دولت رشد ۲۰ درصدی ضریب حقوق در حکم کارگزینی شاغلین و بازنشستگان را در نظر گرفته، البته منابع این رشد در بودجه دیده شده تا با کسری بودجه، فشارهای تورمی از این ناحیه به مردم وارد نشود؛ بر این اساس حداقل حکم حقوق کارکنان به میزان ۷ میلیون تومان افزایش می‌یابد و حقوق تا سقف هفت میلیون تومان از مالیات معاف خواهد بود. البته حق عائله‌مندی و حق اولاد هم به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت.

اجازه ورود یک خودرو برای جانبازان بالای ۷۰ درصد

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، مطابق بند (و) تبصره هفت لایحه بودجه سال آینده، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای ۷۰ درصد که در سنوات گذشته، از تسهیلات ماده (۴۵) قانون جامع ایثارگران استفاده نکرده باشند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر یا رعایت قوانین و مقررات ارائه کند.

در خصوص سایر مشمولین ماده (۴۵) قانون مذکور، از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (۱۶) این قانون برای خرید خودرو داخلی اقدام کند.

گفتنی است، در بودجه سال جاری، وزارت صمت مکلف شد که به جانبازان جسمی و حرکتی ۲۵ درصد و جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد با معرفی بنیاد شهید خودرو با اقساط پنج ساله از دو شرکت خودروساز بزرگ تخصیص دهد.

سقف تسهیلات فاینانس ۳۰ میلیارد یورو شد

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، سقف تسهیلات مالی خارجی برای طرح‌های دولتی و غیردولتی در سال ۱۴۰۲ معادل ریالی ۳۰ میلیارد یورو تعیین می‌شود.

در مواردی که استفاده از تسهیلات مالی خارجی منوط به تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بازپرداخت اصل و هزینه‌های تسهیلات مالی اخذ شده از منابع تأمین کنندگان مالی بانک‌های کارگزار خارجی و بانک‌ها و مؤسسات مالی و توسعه‌ای بین‌الملل باشد وزیر امور اقتصادی مجاز است به نمایندگی از طرف دولت ضمانت‌نامه‌های کلی یا اختصاصی لازم را حداکثر ظرف یک ماه پس از تصویب طرح‌های مذکور در شورای اقتصادی صادر کند.

همچنین تعهد بازپرداخت تسهیلات مالی خارجی مربوط به تجهیزات کارگاهی مراکز فنی و حرفه‌ای و آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دولتی و آزمایشگاه‌های دولتی مستقر در پارک‌های علم و فناوری برای تحقق مأموریت‌های فناورانه آنها و ۵۰ درصد تسهیلات یاد شده بابت تأمین ناوگان و تجهیزات قطار شهری از محل اعتبارات بودجه عمومی پیش بینی می‌شود.

بر این اساس، سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح‌های دولتی و غیردولتی در سال جاری معادل ریالی ۲۶ میلیارد یورو است.

کسب درآمد دولت از محل واردات گوشت قرمز و مرغ

در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت ردیف بودجه‌ای در عوارض مربوط به واردات مرغ در نظر گرفته است. بر اساس ارقام آمده در جدول شمار ۵ مربوط به درآمدهای دولت، ۳۰۰ میلیارد ریال معادل ۳۰ میلیارد تومان برای عوارض حاصل از اخذ عوارض از واردات گوشت قرمز و مرغ در نظر گرفته شده است.

تعیین بودجه حدود هزار میلیاردی برای دانشگاه شریف

لایحه بودجه ۱۴۰۲، صبح امروز توسط رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شد. براساس این لایحه، بودجه دانشگاه صنعتی شریف در سال آینده حدود هزار میلیارد ریال (۱۰.۲۶۹.۶۴۵ میلیون ریال) برآورد شده است.

در بخش اعتبارات هزینه‌ای (با هدف امورات جاری دانشگاه از جمله حقوق، اقدامات اجرایی و...) مبلغ ۹.۲۶۴.۷۷۹ میلیون ریال تعیین شده که از این عدد، تامین ۵.۷۹۵.۲۷۹ میلیون ریال آن به عهده دولت بوده و ۳.۴۶۹.۵۰۰ آن نیز به عهده دانشگاه از طریق ارتباط با صنعت، فعالیت‌های پژوهشی، پردیس، آموزش آزاد و... است و اعتبارات ذیل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دانشگاه نیز در سال آینده ۱.۰۰۴.۷۶۶ میلیون ریال خواهد بود.

بودجه شریف در سال ۱۴۰۱ در مجموع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای چیزی در حدود ۶.۸۴۴.۸۰۵ میلیون ریال بود که از قرار معلوم در سال آینده رشد حدوداً ۶۰ درصدی را تجربه خواهد کرد.

افزایش ۱۵ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی و بهداشتی برای سال آینده به میزان ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.بر این مبنا، درآمد دولت از محل افزایش ۱۵ درصدی این عوارض، ۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

درآمد ۱۵۹ هزار میلیارد تومانی دولت از محل مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده برای سال آینده به میزان ۱۵۹ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.همچنین درآمد حاصل از یک درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده ۳۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت؛ معادل ۳۹ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

درآمد حاصل از رسیدگی قطعی پرونده‌های مودیان مالیات بر ارزش افزوده موضوع بند ب تبصره ۶ نیز معادل یک هزار و ۹۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد بودجه ۳۰۰۰ میلیاردی برای وزارت میراث فرهنگی/افزایش ۴۰ درصدی

در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و اعتباراتی که برای دستگاه‌های اجرایی ذیل دستگاه سیاستگذار ذکر شده، برای وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی آمده که اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بخش هزینه‌ای برآورد شده که این بودجه برابر با ۱۲.۵۸۴.۹۰۰ میلیون ریال باشد. همچنین تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز ۱۷.۵۸۴.۶۹۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. بنابراین جمع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۰.۱۶۹.۵۹۵ میلیون ریال اعلام شده است.

به این ترتیب بودجه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته قریب به بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته است.

درآمد ۱۲۹ هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات واردات+ جزئیات

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، مجموع درآمد حاصل از مالیات بر واردات برای دولت در سال آینده ۱۲۹ هزار و ۷۱۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بر همین مبنا، جزئیات درآمد حاصل از مالیات بر واردات برای دولت به شرح زیر است.

- درآمد حاصل از حقوق ورودی سایر کالا (موضوع بند ب ماده ۱۵ آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی)؛ معادل ۸۹ هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از حقوق ورودی خودروها؛ معادل ۳۱ هزار و ۹۷۷ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از حقوق ورودی دستگاه‌های اجرایی؛ معادل ۵۰ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از یک درصد عوارض بر واردات؛ معادل ۹۰۰ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از ثبت معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی به نرخ صفر تا سقف ۶۱۰۰۰ میلیارد ریال؛ معادل ۶ هزار و ۲۲۲ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از حقوق ورودی موضوع ماده ۲ قانون مدیریت حمل و نقل سوخت؛ معادل ۲۰۰ میلیارد تومان

- درآمد حاصل از حقوق ورودی واردات گوشی‌های موبایل ساخته شده خارجی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار؛ معادل یک هزار و ۲۰ میلیارد تومان

تغییر نام صندوق احیا به صندوق توسعه گردشگری

در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۲ و احکامی که قابلیت دائمی شدن دارند، آمده: با هدف حمایت از اقتصاد گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی فرهنگی به صندوق توسعه گردشگری تغییر نام می‌یابد.

اصلاحات اساسنامه جدید بر پایه مأموریت محوله، توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (مسئول) و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

پیش از این نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۶ دی سال ۹۶ مصوب کرده بودند به‌منظور حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع‌دستی و فرش دستباف عنوان صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اصلاح شود.

بر این اساس ۳۰ درصد درآمدهای سازمان میراث‌فرهنگی از اجاره اماکن و فروش بلیت، بخشی از منابع صندوق کارآفرینی و امید و کمک‌های بخش‌های دولتی و غیردولتی و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های صندوق پس از درج در بودجه سنواتی و گردش خزانه به منابع صندوق اضافه می‌شود.

سهم ۷۲ درصد مالیات از درآمدهای دولت

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، درآمدهای عمومی دولت یک هزار و ۱۵۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.در این بین سهم مالیات ۸۳۸ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان (۸,۲۶۲,۹۲۰,۰۰۰ ریال) در نظر گرفته شده است، بنابراین سهم مالیات در بودجه عمومی دولت برابر ۷۲ درصد خواهد بود.


رشد ۲۶ درصدی بودجه عمرانی

بودجه عمرانی هم در لایحه دولت افزایش قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته داشته و به رقم ۳۲۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان رسیده است؛ این رقم نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۱ رشد بیش از ۲۶ درصدی را تجربه کرده است. از طرف دیگر برای شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی پیمانکار دولت مشوق‌های خوبی دیده شده است.

بیش بینی واردات ۲ میلیارد دلاری خودرو در سال آینده

دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پیش بینی کرده است به منظور تنظیم بازار خودرو، واردات دو میلیارد دلاری خودروی خارجی انجام شود که در صورت موافقت مجلس و با توجه به رشد تولید داخل شاهد تنظیم و متعادل شدن قیمت‌ها در این بازار باشیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۴
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۵۹
با گذر از اقتصاد نفتی به اقتصاد مبتنی بر مالیات باید شاهد حذف نهادهای غیر منتخب از سوی مردم باشیم.دولت های مبتنی بر مالیات چاره ای جز پاسخگویی به مردم ندارند نهادهای زیادی باید برچیده شوند
پاسخ ها
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
عمرا به مردم پاسخگو باشند
تا دییروز میگفتیم اختلاس ها از پول نفت بود، حالا باید بگیم از عرق و زحمت و نانی که از گلوی زن و بچه مون زدیم ، تامین میشه
این کابینه نگاه از بالا به پایین دارند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
کاشکی پولهایی که از مردم تحت عنوان مالیات گرفته می شود، خرج خودشان شود.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
از مردم مالیات می گیرند، آنها را به هزاران سازمان و مصرف کننده بی خاصیت برای مملمت و مردم می کنند.
نمونه اش حقوق مادر و دختر نجومی بگیر شوراش شهر تهران. نمونه اش صدا و سیما، نمونه اش موسسات فرهنگی و تیلیغی و.....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
در غرب اگر مردم مالیات می پردازند، در هر لحظه که اراده کنند می توانند بفهمند که هر یک سنت آن صرف چه کاری شده است. مالیات گرفتن و مالیات خرج کردن حساب و کتاب داسته ، شفاف شفاف است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
چرا باید به امثال حاتمی کیا در این اوضاع و احوال 100 میلیون دلار بدهند تا سریال حضرت موسی را بسازد؟
چرا برای موسسه مصباج 182 میلیارد تومان بودجه در نظر بگیرند؟ برای آن یکی 1000 میلیارد تومان؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
حذف پیشکش بودجه شونا هر سال دو سه برابر نکنند .
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
تازه یک موسسه 141 میلیارد برای سال آینده بودجه گرفته
درك نمي كنيد تورم واقعي ١٠٠ درصد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
درک میکنند ولی یا بلد نیستند

و یا نمی خواهند کاری بکنند
باید مالیات دریافتی از همه اشخاص حقیقی و حقوقی مبنایی کاملا مشخص داشته باشد و این قدر دوگانگی و ظلم نباشد،خصوصا درآمد های سازمان هایی چون آستان قدس رضوی و.... و میزان مالیات آنهابه اطلاع عموم برسه
در مالیات گرفتن فقط زورتان ب کارگر کارمند معلم کاسب جز میرسد،..
بنیادها و نهادها،ی سری از مشاغل مثل پزشکان،وکلا،طلافروشان ...هم که از قانون فراترن
72 درصد بودجه دولت مالیات از مردم و 28 درصد باقی مانده هم از تورم یا همان افزایش قیمت ها جبران می شود پس درآمد حاصل از صادرات منابع ملی کجا هزینه می شوند؟
45%تورم 2%افزايش حقوق هرسال كارمند بدبخت تر ميشه.
افزایش حقوق 20درصد با تورم بالای 50 درصد یعنی اینکه دولت مابه التفاوت را با خلق پول از جیب کارمند بر میدارد. شرم آوره
آیا این منصفانه است که ۷۲ درصد بودجه از طریق مالیاتهایی

که مردم پرداخت میکنند ، نصیب بنیادها و نهادهایی گردد که

هیچ اثر مثبتی بر زندگی مردم نداشته و ندارند

و یا مثلا سیمای میلی که چندین مدل بودجه و درامدهای

تبلیغاتی نجومی دارد و باز بدنبال دریافت بودجه بیشتر است

و بازنشستگان تامین اجتماعی که پس انداز ۳۰ ساله خودشان

در شرکتها و کارخانجات بزرگ سرمایه گذاری شده است

باید بخاطر سوء مدیریت مدیران اکثرا نالایق و ناکار امد ، و

عدم تسویه بدهی چند صد هزار میلیارد تومانی دولت از

کمترین حقوقی در منطقه و جهان را دریافت کرده و در فقر

و فلاکت و بدبختی و سوء تغذیه، گوشه نشین خانه باشند !!؟
حالا که قراره بودجه دولت از جیب مردم تامین بشه، صدا و سیما باید هزینه هاشو خودش تامین کنه. با وجود این همه تبلیغ اگه نتونه سود آور باشه باید تعطیلش کنن. باشگاه های فوتبال تو همه دنیا یک بنگاه اقتصادی سود آور هستن به جز ایران. همه باید خصوصی بشن و هیچ بودجه ای از خارج از باشگاه نباید واردشون بشه. اگه قراره مالیات بدیم مدارس همه باید رایگان باشند. آسفالت جاده ها و خیابون ها باید درست باشه.و خیلی چیزای دیگه. در ضمن قیمت کارخونه ای خودرو رو به بازار برسونید تا ملت پولشون رو جای درست و مولد سرمایه گذاری کنند نه برای دلالی ماشین. اگه قراره سال دیگه دلار بشه صد هزار تومن همین امروز بکنیدش صد هزار تومن در عوض یک سال قیمتش ثابت بمونه تا دلار و طلایی که گوشه خونه ها خوابیده بیاد تو بازار و باعث رونق اقتصاد بشه. به جای سنگ اندازی جلوی پای کارآفرین، تسهیلات براشون در نظر بگیرید.
هرچه تجارت جهانی وورود ارز به کشور کم ملت باید با مالیات وتورم جبران کنند بدانید بی انتها نداریم هر چیزی انتها دارد مالیات وفشار به مردم عادی انتهایی دارد
به آخر سال که می رسیم، مأموریت بالابردن هزینه ها و تعرفه ها و مالیات ها و ...، دل دولت کریمه را از خود بیخود می کند!
اصلی ترین عامل تورم و گرانی و فقر زایی، سیاست های ناکارآمد پولی دولت است
جالبه مالیات را افزایش داده می شود و در مقابل خدمات اجتماعی و رفاه مردم کاهش می یابد
سازمان تامین اجتماعی در باره پرداخت حقوق مستمری بگیران تعلل میکند وبه دنبال ایجاد اشوب است
افزايش 20 درصدي مزد كارگران بيشتر شبيه يك جوك بسيار مضحك و گريه دار است
افزايشي كمتر از 80 درصد فاجعه بار خواهد بود............................................
دولت دمتان گرم کسی هم حرفی
داره اون دنیاکشوری که همش کویر گاز نداره نفت نداره هیچی نداره خرجشو بایدم مردم بدهند ایران نیست بیابونها ی کنیاست
دمتان گرم خدایا بابت افرینش مسولین دل سوز دم شما هم گرم
به هیچ عنوان حقوق کارکنان دولتی نباید بیشتر از ۱۰ میلیون بشه
دولت اومده ۲۰درصد ب حقوق اضافه کرده از اونطرف ده الی ۱۵ درصد این افزایش را مالیات کم میکنه این یعنی چی؟
دیگه وقتی قراره ۷۲درصد بودجه مملکت را از مردم بگیری خودت اینجا موندی چی بشه جمع کن برو که حداقل بریز بپاش دولتت از جیب مردم پرداخت نشه
افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی
آقای رئیس جمهور شما باید قانون را اجرا کنید. سازمان‌های متولی و مورد قبول داخل یعنی بانک مرکزی، سازمان آمار و مرکز پژوهش‌های مجلس، نرخ تورم را بین 38 تا 45 درصد دانسته‌اند. بر اساس قانون، افزایش حقوق هر سال باید به اندازه میزان تورم باشد. چرا از قانون تبعیت نمی‌کنید؟
افزایش حقوق باید۵۰درصدبشه...
کارمند یا کارگری که حقوقش زیر خط فقره،یعنی فقیره ، از فقیر مگه مالیات میگیرن.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
چقدر این نظر درست و به جا بود.
تورم بالاي 50 درصدي
افزايش حقوق 20 درصدي
پس اینجا تکلیف همسان‌سازی بازنشستگان چی شد مگه بازنشستگان بازیچه هستند که هر روز وعده می دهید ولی عملی نمی شود
رتبه بندی که اجرا شد حالا درست یا نادرست بماند پس همسان‌سازی بازنشستگان را چرا به سرانجام نمی رسانید آخه ظلم تا کی شما فکر نمی کنید بازنشستگان با این تورم چه کار می کنند
لطفا آسیاب به نوبت شما اول همسان‌سازی بازنشستگان را که قرار شده از اول ۱۴۰۱ اجرایی شود را به سرانجام برسانید بعد از بودجه سال آینده بگویید
یعنی بودجه امسال سرجمع حدود ۱۳۳ میلیارد دلاره ......چند سال قبل یادمه یک عددی دور و بر ۲۰۰ یا ۲۳۰ میلیارد بود اینا متوجه نشدم باید کمربندا را تنگتر کنیم یا من اشتباه می کنم.
۲۰ درصد حقوق کارکنان زیاد میشه ۸۰ درصد اجاره. روز به روز بدبختر میشیم. ماشالا ایران قوی
بودجه دانشکاه شریف یک پنجاهم بودجه یکی از دانشگاههای عربستان
افزايش ٢٠ درصدي حقوق كارمندان در سال آتي !!
-------------
اكبر آقا سوپري وقتي سه قلم جنس در پلاستيك گذاشت بعد از تحويل گرفتن يك تراول پنجاه توماني گفت : شما هزار و پانصد تومان طلبكار مي شوي ، چه بدهم ؟ پول خرد ندارم !!
-- خدا خيرت بدهد اكبر آقا آدامس بده !
اكبر آقا مثل كسي كه سركه سال سر كشيده باشه ، اسباب صورتش را در هم كشيد و با كمي تندي گفت :
-- آدامس نميشه ، آدامس سه هزار تومنه ! ... بلكه سه هزار و پانصد !
برادرم كه شما باشي هر چه با اكبر آقا به اجناس مغازه چشم دوختيم ، جنسي كه هزار و پانصد باشه نيافتيم و در آخر كار گفتم :
-- اكبر آقا ، قربون دستت پس هر وقت هزار و پانصد تومن داشتي به نيت من بيندازش تو صندوق صدقات !!
اكبر آقا خميازه شل وول كشيد و با بي حوصله گي گفت :
--- باشه ، خدا رحمت كنه مرحوم پدرت !
--------------
-- حالا از اين ماجرا نتيجه مي گيريم كه ٢٠ درصد افزايش حقوق كارمندان با اين اوضاع اقتصادي و تورم خيلي كمه !!
این بودجه ثابت کرد نفت تقریبا از چرخه اقتصاد خارج شده و میشه گفت هیچ جایی نداره . بودجه عمومی دولت ۲۱۶۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۱۹۸۴ هزار میلیارد تومان درآمد دولت و بقیه وزارتخانه ها . ۵۰۰ هزار میلیارد تومان هم کسری !
بودجه عمرانی هم آخرش مثل امسال که اعلام شده فقط ۲۷ درصد وصول شده از مقدار تصویبی !
با این وضعیت به هیچ جا نمی رسیم ! هیچ چشم اندازی نیست ، هیچ چشم انداز اقتصادی و زیرساختی نیست و انگار از آینده هیچی نمی خوایم .
کو گوش شنوا
سلام و عرض ادب و احترام، خواهشان بازنگری کنید در افزایش حقوق ها، طبق قانون حقوق ها باید بر اساس تورم واقعی که الان بالای 60 درصد شده و خط فقری که الان بالای 18 میلیون شده افزایش پیدا کند، این حقوق‌های کم جوابگوی ده روز زندگیه، حقوق‌ها ریالی شده هزینه ها دلاری، خواهشان رسیدگی بفرمایید. ممنون.
بودجه نهادهای مذهبی هم مثل همیشه چندین برابر افزایش داشته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
جمعا یک درصد از کل بودجه هم نمیشه
چرا بودجه حوزه علمیه صد و بیست درصد افزایش داشته؟
تورم دویست درصد افزایش داشته و قیمت دلار دو برابر شده اونوقت دو ریال میزارن روی حقوق
رشد بودجه ۴۰ درصد ،، رشد دستگاه های خاص بالای ۴۰ درصد، بهتر نام نبرم،،، رشد حقوق کارمند ۲۰ درصد… آفرین به این تدبیر… چه دولت عدالت گستر و عدالت خواهی
حقوق بگیران هم باید مثل دهه هشتادی ها به کف خیابان بیایند تا بتوانند حقشان را بگیرند زیرا دولت اصلا به فکر این طبقه زحمتکش و فقیر نیست
دقت کردی مسئولین چون نفع خودشون توش هست حقوق کارکنان رو آسانسوری بالا میبرن و برای نجومی گیری خود هیچ دریغی ندارن اما وقتی چند درصد ناقابل حقوق کارگر میخواد بره بالا بحث بالا رفتن تورم و...پیش میاد
۲۰درصد اضافه میشه ۳۰درصد مالیات از حقوق کم میشه ۴۰در صد به گرونی ها اضافه میشه
ما نه کارمندیم نه شغل وسرمایه داریم نه خونه نه حتی یه دفترچه بیمه خدمات درمانی همش افزایش حقوق این قشریااون قشربفرماییدما چیکارکنیم نه خونه داریم اصلا هیچی لطفا حداقل اسلحه برای ما تامین کنیدبجهت خودکشی ..ایا این خواسته زیادیست؟؟
بودجه صدا و سيما را زياد كنيد تا مهران رجبي شوهاي تلويزيوني بيشتري اجرا كند!!!!
افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی :
تورم عمومی بیش از 50%
افزایش حقوق قشر حقوق بگیر 20%

با این اوصاف فقط سال1402 من کارمند 30% کسری بودجه زندگی دارم
با همین منوال اگر از سال 1395 تا 1401 رامحاسبه کنیم متوجه می شویم که این دولتهای ناکارآمد چه بسر زندگی مردم آورده اند.
چرا مالیات از آستان قدس .بنیاد مستضعفان .ومراکز دیگر نمیگیریدکلی صرفه جویی میشه
با این در صد یعنی حقوق ها به ۳۳ میلیون
میرسه ؟؟
تعیین افزایش حقوق کارگران هیچ ربطی به بودجه سال 1402 ندارد و باید حقوق ها بالاتر از تورم واقعی افزایش یابد و افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هم ربطی به افزایش حقوق کارگری ندارد وقتی که حقوق آن براساس هزینه های زندگی افزایش یابد که در این صورت حقوق حداقل بگیران کمتر از حداقل بگیر کارگری نخواهد شد.
با سلام و احترام، من دیدگاه تمامی عزیزان را خواندم، یک سوال داشتم، ممکن است کسی راهنمایی کند ، با وجود گرفتن این همه مالیات ها و عوارض و ... در سال، تکلیف سودها و ثروت هایی و ... که به نام "" انفال ""، هر سال در ایران بوجود می آید، طبق قوانین و مسائل شرعی چه می شود ؟ ( در پایین خلاصه از اموال انفال آمده ).

""" انفال چیست "" : اصطلاح عام وفراگیری است که شامل طیف وسیعی از اموال با ویژگی‌هایی متفاوت می‌شود. کوه‌ها، دره‌ها، جنگل‌ها ومراتع، اراضی موات، دریاها و دریاچه‌ها، معادن، نفت وگاز، صیدوشکار، اموال مجهول‌المالک، ارث بلاوارث، غنایم جنگی و. . . .
لطفا حد اقل حقوق کارگران را هم درست کنیدیا سابقه ومدرک اعمال شود
ساده ترین راه در راستای عدالت در پرداخت ها، افزایش پلکانی حقوق هاست و معلوم نیست چرا دولت همچنان در این خصوص مقاومت می کند که نتیجه آن عمیق تر شدن شکاف کیفیت زندگی در میان حتی کارمندان می شود . کارمندانی باحقوق 15 میلیون و بیشتر در کنار کارمندان خبره و ارشد با حقوق 7 میلیون ! اگر در سال جدید برای حقوق های بالای 10 میلیون افزایشی در نظر نگیرند و بجای آن کف حقوق کلیه کارمندان را به 10 میلیون برسانند فشاری به دولت از نظر کمبود بودجه نخواهد آمد و هم بخش زیادی از کارمندان شرمنده زن و فرزند، کمی فقط کمی نفس خواهند کشید.
با این وضعیت سال آینده هم هیچ .یعنی نابود
افزایش حقوق را نخواستیم شما خواهشا جلوی تورم را بگیرید. این افزایش کجای درد ما را دعوا میکن
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری