بازدید 18988
روایت وزیر اقتصاد از اشتباه یکی از زیرمجموعه‌های بانک مرکزی در تخصیص ارز

کمبود «درهم» این تلقی را ایجاد کرد که کشور ارز کم دارد/ ردپای کانال‌های فردایی دلار از «استانبول» / ۴۰ درجه حرارت تورمی، نه مطلوب دولت و نه زیبنده مردم است / دولت قبل چک بلامحلی کشید و نتوانست آن را وصول کند

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: کانال‌های فردایی در روز‌های تعطیل و ساعات شب، قیمت را بالا و پایین می‌کردند. همچنان که فعالان بازار ارز می‌دانند، کانالی که در خارج از کشور است و آقایی در استانبول آن را می‌گرداند، مشخص می‌کند ما در یک جنگ شناختی ویژه قرار داریم.
کد خبر: ۱۱۵۸۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹ 08 January 2023

کمبود درهم در بازار این تلقی را ایجاد کرد که کشور ارز کم دارد/ ردپای کانال‌های فردایی دلار از استانبول در روز‌های تعطیلی بازار/ ۴۰ درجه حرارت تورمی نه مطلوب دولت و نه زیبنده مردم است

به گزارش تابناک اقتصادی؛ سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور از سال ۹۷ تا ۱۴۰۱ دوره تورمی چهار ساله را پشت سر گذاشته، مهمترین اولویت ستاد اقتصادی دولت در این مسیر در پیش گرفتن همه ابزارهای لازم برای مهار تورم بوده است‌.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای مهار تورم تاکید کرد: دولت از منضبط کردن بودجه دولت آغاز و سپس شبکه بانکی و مهار خلق پول بی ضابطه در این شبکه را دنبال کرد.

خاندوزی مدیریت انتظارات تورمی مانند موضوع ارز را از دیگر رویکردهای دولت برشمرد و افزود: نوسانات نرخ ارز که در آبان و آذر ماه تاکنون اتفاق افتاد ـ که سیاست دولت ایجاد ثبات در بازار ارز بود ـ متاسفانه برخی با تفسیرهای غلط تصور کردند منظور دولت تثبیت نرخ ارز در یک نرخ خاص است؛ اما در واقع  آنچه دولت بر آن تاکید دارد، ثبات بازار ارز در سامانه نیماست. باید بتوانیم بیشتر واردات کشور یعنی واردات رسمی را در سامانه نیما و با نرخ نیمایی ـ که ممکن است متوسط ۲۸۵۰۰ تومان باشد ـ انجام دهیم.

باید بتوانیم اکثریت واردات کشور یعنی واردات رسمی کشور را در سامانه نیما و با نرخ نیمایی که ممکن است به طور متوسط ۲۸۵۰۰ تومان باشد انجام دهیم.

سخنگوی اقتصادی دولت اظهار کرد: مساله مهمی است که مردم و جامعه توجه داشته باشند آنچه به عنوان کالاهای رسمی وارد کشور می‌شود و نیز با توجه به الزام قانونی برای تامین ارز واردکنندگان و آوردن ارز صادرکنندگان سامانه نیما، عمده نیاز رسمی کشور از این مسیر انجام می‌ شود.

وی یادآور شد: نزدیک به ۸۵ درصد کالاهای اساسی و نیازهای حواله واردات کالاهای مختلف و یا نیاز اسکناس ارزی مردم مانند سفر و … از بازار رسمی تامین  می‌شود. بخش دیگری از نیاز ارزی ما به‌صورت‌ اسکناس ـ که در سامانه نیما و بازار متشکل جواب داده نمی شود ـ مربوط به واردات غیر رسمی و قاچاق است که در بازار غیر رسمی و بازار کالای قاچاق انجام می‌شود و بخشی از خرید  و فروش ها  در کانال‌های فردایی انجام می‌شود که مجموعا ۱۵ درصد ارزی است که در کشور تبادل می‌شود و البته غیر واقعی بر نرخ فروش کالاهای وارداتی تاثیر می‌گذارد.

خاندوزی تاکید کرد: این شفاف‌سازی را بانک مرکزی، فعالان اقتصادی و اهالی کسب و کار و تجارت کشور باید به خوبی انجام دهند تا مشخص شود چه بخشی از نیاز ارزی با نرخ ارز سامانه نیما انجام می‌شود. همچنین باید مشخص شود، بخش اندکی از تجارت غیر رسمی و خروج  سرمایه ما از نرخ‌های بازاری تبعیت می کند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به اینکه آیا با تغییر مدیریت بانک مرکزی سیاست های ارزی نیز تغییر کرده است، گفت: دستور کار جدیدی که در دولت بانک مرکزی در پیش گرفته شده، اجرای تدابیر جدید با تیم جدید است و به دنبال این هستند که تقاضاهای ارز را مدیریت کنند.

اشتباه یکی از زیرمجموعه‌های بانک مرکزی در تخصیص ارز

خاندوزی یادآور شد: بخش کوچکی از مشکلی که در آبان و آذر شکل گرفت، ناشی از اشتباه تخصیص در زیرمجموعه‌های بانک مرکزی بود که موجب شد در مدت کوتاهی تقاضای کالاهایی که می خواستند حتما با درهم کالای خودشان را وارد کنند، دچار مشکل شد و چون در آن ایام درهم کم بود و درهم با یک نرخی (1.6725) با ارزهای جهانی گره خورده، باعث شد، این گونه القا شود، کشور دچار کمبود ارز شده و اساسا ارز کمیاب گشته و بنابراین یک هجومی به بازار وارد آمد.

وی با تاکید بر لزوم اختصاص ارز به صورت یکپارچه از سامانه نیما و برخورد با شرکت‌های متخلف تصریح کرد: باید کمیته تخصیص ارزی داشته باشیم تا در شرایط جنگی و بحرانی که نیازمند این هستیم، هر کالایی نتواند بیاید و صف تقاضا ایجاد و ارز را گران کند و بقیه مایحتاج مردم را با بحران روبه رو نماید؛ این هم جزو اقدامات و سیاست‌های جدید است که صورت می‌گیرد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: به رغم مشکلات دو سه ماه اخیر در بازار ارز، مجموعه عملکرد دولت تا شهریور ماه، هم در سامانه نیما و هم بازار آزاد غیر رسمی ـ که از سال گذشته که شروع به کار دولت بود ـ تا اول شهریور امسال، که سالگرد شروع به کار دولت بود ـ به لحاظ مدیریت بازار ارز موفق عمل کرد؛ اما از مهر، آبان و آذرماه با توجه به ناآرامی هایی که در فضای جامعه ایجاد شده بود و سپس این آرامی‌ها به حوزه اصناف و کسبه سرریز شد ـ که با هشیاری آنها شکست خورد و سپس این فضا در حوزه اقتصادی رخ داد و با القای اینکه پول ها را از بانک خارج و تبدیل به دلار کنید ـ نوساناتی رخ داد.

وی با اشاره به وضعیت کانال‌های فردایی و تعیین نرخ‌های عجیب ارز در ساعت غیر متعارف یادآور شد: این کانال ها نه در روزهای کاری که خرید و فروش و تجارت انجام می شود، بلکه در روزهای تعطیل و ساعات شب، قیمت را بالا و پایین می کردند و همچنان که فعالان بازار ارزی می‌دانند، کانالی در خارج از کشور است و آقایی در استانبول آن را می‌گرداند، مشخص می‌کند ما در یک جنگ شناختی ویژه قرار داریم

مردم به درستی آگاه شدند که بخشی از این نوسانات، ناشی از انتظارات تورمی است که در همین فضا شکل می گیرد؛ البته به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت و از آنجا که باید با مردم صادق باشیم، باید بگویم بخشی از این مشکلات به سیاست های ارزی دولت و مشکلی که به آن اشاره کردم، بازمی گشت.

خاندوزی تاکید کرد: با توجه به اجماع نظر دولت و تعهدی که بانک مرکزی داده، امید است با سیاست جدید و اجماع نظری که شکل گرفته، ثبات در بازار ارز ایجاد شود.

وزیر اقتصاد درباره گلایه ها از وضعیت اقتصادی و همچنین برنامه های دولت تصریح کرد: باید بین آنچه در اقتصاد کشور و گلایه های مردم در دو سه ماه اخیر و همچنین برخی هجمه‌های غیرمنصفانه علیه دولت شگل گرفت، تمایز قائل شد.

از بعد اول که گلایه مردم است به عنوان یک شهروند که در بین مردم هستم و برای خرید مراجعه می کنم و در معرض سوال و جواب مردم هستم گلایه ها کاملاً به حق درست و منطقی است و دولت در تلاش است تا این مسائل را مدیریت کند اما در کنار این مسئله هجمه های غیر منصفانه وجود دارد که حساب آنها از گلایه‌های مردم جداست.

خاندوزی گفت: از بعد اول که گلایه مردم است، به عنوان شهروندی که در میان مردم هستم و برای خرید مراجعه می کنم و در معرض سوال و جواب مردم هستم، گلایه ها کاملاً بحق، درست و منطقی است و دولت در تلاش است تا این مسائل را مدیریت کند؛ اما در کنار این مساله هجمه های غیر منصفانه ای وجود دارد که حساب آنها از گلایه‌های مردم جداست.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: رئیس جمهور بر بودن در کنار مردم تاکید دارند و همه آقایان نیز پایبند به این قاعده دولت مردمی هستند و زمانی که من خودم وزیر اقتصاد شدم، به من گفتند آیا به نقطه بهتری از شهر منتقل می شوید، که گفتم: من در همین منطقه ۱۱ می مانم.

وزیر اقتصاد با اشاره به آمار مربوط به شاخص تورم از سال ۱۳۳۰ تاکنون تاکید کرد: ما یک باله تورمی ۵۰ درصدی در بهمن ماه سال ۷۴ و یک قله تورمی دیگر در شهریور ماه ۱۴۰۰ با عدد ۵۹.۳ درصد داشتیم. امروز وضعیت تورم ما نسبت به هر دو قله تورمی وضعیت بهتری است؛ هرچند برای دولت تورم ۴۰ درصدی مطلوب نیست و تمام سیاست‌های دولت این است که در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ این تورم کاهش پیدا کند.

اگر هر دولتی بر سر کار بیاید، تورم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین خواهد آمد؟

وزیر اقتصاد در پاسخ به این که در دوران نمایندگی مجلس گفته بود، اگر هر دولتی بر سر کار بیاید، تورم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین خواهد آمد، یادآور شد: در همان شش ماه اول شروع به کار دولت سیزدهم، تورم نقطه به نقطه ما ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد که بیشتر از آن ۱۰ _ ۱۵ درصدی بود که در دوره نمایندگی پیش بینی کرده بودم؛ اما شروع ۱۴۰۱ از مسائل خارجی تا سیاست های داخلی موجب شد تا تورم افزایشی شود که البته این اتفاق در بیشتر کشورها رخ داده است.

وزیر اقتصاد گفت: ما نه تنها در بدترین نقطه بر اساس آمارهایی که ۷۰ سال است از سوی مراجع رسمی کشور تولید می‌شود نیستیم، بلکه در مسیر بهبود هستیم؛ در نقطه خوبی نیستیم، چون ۴۰ درجه حرارت تورمی، نه مطلوب دولت و نه زیبنده مردم است، ولی در حال کاستن از سرعت تورم هستیم.

خاندوزی تاکید کرد: دولت برای اینکه فشار تورمی در جامعه کاسته شود، اول از سیاست‌های خود کنترلی به جای آنکه از جیب مردم برداریم و کسری بودجه را با استقراض تامین کنیم و به دنبال آن مردم فقیرتر شوند، از سخت گیری به نهادهای خود شروع کرده است، به گونه ای که سال گذشته، دولت  ۵۴ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرد؛ اما امسال نه تنها به اندازه پارسال بلکه استقراض از بانک مرکزی را به کمتر از ۸ هزار میلیارد تومان رساندیم و در گام دوم، اصلاحات را در شبکه بانکی و مهار خلق پول بانک ها ادامه دادیم؛ یعنی گام بعدی، مدیریت نوسانات ارز و ثبات در این بازار است.

آیا دولت مقصر نوسانات نرخ ارز است؟

وزیر اقتصاد در پاسخ به این شبهه که می‌گویند دولت مقصر نوسانات نرخ ارز است، گفتدولت ارزهای خود را با نرخ هایی در کانال های فردایی و یا شبکه غیررسمی عرضه نمی‌کند، بلکه به نفع دولت است که ارزش پول ملی خود را حفظ و برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ثبات ایجاد کند.

وی یادآور شد: افزایش چند برابری یارانه نقدی، رایگان شدن گاز مصرفی برای کم مصرف‌ها و مناطق محروم، بیمه رایگان برای ۱۰ میلیون تن و سیاست های دیگری که دنبال شد، تا فشار تورمی به ویژه طبقات پایین جامعه کاهش پیدا کند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: شواهدی که از اطلاعات اقتصادی اولیه به دست آوردیم، این است که نه تنها فاصله دهک‌ها در سال ۱۴۰۰ کمتر از سال ۱۳۹۹ بود، بلکه در سال ۱۴۰۱ این فاصله طبقاتی کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.

بخشی از هجمه‌های غیر منصفانه به این دلیل است جریانی می خواهد القا کند شما بدون حل مسائل خارجی نمی توانید در داخل اقتصاد را مدیریت کنید، اما در عین حال که از ارتباط با همه اقتصادهای دنیا استقبال میکنیم، مساله ما چک بلامحلی است که دولت قبل کشید و نتوانست آن را وصول کند.

وی در عین حال تصریح کرد: بخشی از هجمه‌های غیر منصفانه به این دلیل است که جریانی می خواهد القا کند شما بدون حل مسائل خارجی نمی توانید در داخل اقتصاد را مدیریت کنید؛ اما در عین حال که از ارتباط با همه اقتصادهای دنیا استقبال می کنیم، مساله ما چک بلامحلی است که دولت قبل کشید و نتوانست آن را وصول کند، وگرنه منافع مذاکره و برجام و... نصیب مردم ایران می شد و دولت سیزدهم در مسیر ادامه مذاکرات به دنبال آن است که چک با پشتوانه برای مردم خود نقد کند و موید آن این است که صادرات ما در ده ماهه امسال ۱۹ درصد هم به لحاظ ارزش صادرات و هم وزن صادرات افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: ارزش هر تن کالای صادراتی ما بیش از ۱۵ درصد بیشتر از گذشته شده، ترانزیت کشور با کشورهای همسایه، بیش از ۸ درصد افزایش پیدا کرده و همه این قرائن نشان می‌دهد که دولت در حال گسترش تعاملات اقتصادی با کشورهای دیگر است که می‌خواهند با جمهوری اسلامی ایران کار کنند.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: برخی دیگر از هجمه‌ها علیه دولت به قطع منافع ویژه خواران ربط دارد؛ مقابله دولت با ویژه خواری و رانت‌خواری از جمله ابربدهکاران بانکی، شفاف‌سازی صورت‌های مالی شرکت های دولتی، حذف امضاهای طلایی در صدور مجوزهای کسب و کار موجب شد، برخی که منفعتی از دست داده اند، علیه دولت هجمه‌هایی داشته باشند.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به ادعای بی برنامگی دولت تصریح کرد: دولتی که در اقتصاد برنامه ای نداشته باشد، آیا می تواند برای نخستین بار نزدیک ۲۰۰ هزار مجوز کسب و کار برای مردم بدون یک کاغذ، رفت و آمد و پرداخت رشوه و … صادر کند؟ آیا سرمایه‌گذاری خارجی از ۲.۵ میلیارد دلار به نزدیک ۵ میلیارد دلار رسیده؟ آیا کاهش نرخ بیکاری به حدود ۸.۹ درصد در تابستان امسال رسیده و آیا رشد تولید بنگاه‌های بزرگ صنعتی از منفی به بیش از مثبت ۱ درصد رسیده است؟ در حالی که درباره ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران هشدار می‌دادند، تورم تولید کننده از ۸۳ درصد به ۴۰ درصد رسیده که البته هنوز رقم خوبی نیست اما امیدوار کننده است؛ آیا اینها ناشی از بی برنامگی است؟!

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵۶
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۳۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
هر تصمیمی برای کنترل قیمت ها بگیرید و یا هر تغییر مدیریتی بی فایده و بالاثر است و حداکثر تاثیر آنی و زود گذر است . تمامی بدبختی های ما از تحریم است و بس . مگر میشود مرزهای کشوری را بست و حکومت کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Australia |
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
با سلام
تمام کانالهای ارز فردایی کار خود بانک مرکزی است که اقای احمد عراقچی هم ۳ سال پیش با خبرگزاری فارس به ان اشاره کرد
در ثانی اخر قیمت ارز را لندن نشینها که فرمودید ایران اینترنشنال نوسان میدهد یا کانال استانبول نشین که معلوم نیست چه سایتی منظورتان است

آقاجان عدم موازنه اقتصادی دلار ریال ربطی به درهم و کانال استانبول و فلان ندارد !!!همتی هم تا کم می آورد می امد یکسری اصطلاحات ارزی را با هم مخلوط میکرد و میرفت مثل اربیتاژ ،کورتاژ صادراتی و خالی فروشی و فلان

چگونه است با انتخاب استاد فرزین کانالهای فردایی چند روز نزولی شد؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آهان پس بگو چرا 130 سال هست پول ایران بی ارزش می شود نگو تحریم هستیم!!
از دنیایی که برای شما ساختن بیرون بیا عزیز
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خط مقدم در جنگ اقتصادی ارزش پولی کشورهاست .... ما در این جنگ کجای کار هستیم ؟ سقوط و صعود ... چه طرفی سقوط می کند و چه طرفی در حال صعود ارزش پولی ...
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
حقوق کارگر و کارمند روی قیمت دلار 27 تومانی مانده قیمت ها روی دلار 40 تومان .... 50 درصد تورم ...
مشکل اصلی کشور این هست که برگه های به اسم اسکناس به مردم داده می شود که هر روز ارزشش کمتر می شود و بی ارزش تر می شود ... و کسی حاضر به نگه داشتن آن نمی شود .... چرا ؟ چون کسی که آنرا منتشر می کند ارزش حاضر نیست ارزش معادلش به ارزهای دیگر را بدهد ....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
در سال 1377 قیمت دلار 300 تومان و قیمت یک کیلو گوشت 5 هزار تومان بود. اکنون که قیمت گوشت 300 هزار تومان شده، با یک تناسب ساده می توان پی برد که قیمت دلار باید 18 هزار تومان باشد.
ناشناس
| Australia |
۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
جواب ۱۰۴۵:
سال ۷۷ قیمت ارز حدود ۵۵۰ بود و اقای هاشمی دولتش را با ارز تومان۴۹۰ دستوری تحویل دولت بعدی داد
قیمت گوشت سال ۷۷ را یادم نیست اما گوشت سال ۸۸ قیمتش کیلویی ۱۲هزار تومان بود که با دلار ۱۰۰۰ تومانی بگیرید میشود کیلویی ۱۲ دلار
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
در ژاپن در پی هر اشتباهی، مسئولان تا کمر
در مقابل مردم سر خم کرده، عذر خواهی و
استعفا می دهند. حتی خودکشی می کنند!
رفتار مسئولان در ژاپن را با رفتار مسئولان در ایران مقایسه کنید تا متوجه شوید که چرا در طول چند ده سال، ارزش یک دلار آمریکا همواره در حدود 100 ین ژاپن است و ارزش ریال ایران ساعتی کاهش می یابد!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
روحانی می گفت که آب خوردن ما هم به تحریم ربط دارد که همه بهش تازیدند. اما الان فهمیدیم که حتی نفس کشیدن ما هم به تحریم ربط دارد. این همه بنزین نامرغوب تولید داخل کشور به همراه مازوت سوزی کارخانه ها نه تنها نفس کشیدن را برای آدمها حتی برای درختان و حیوانات هم سخت کرده اند. قبلا صبح بیدار می شدم صدای پرندگان پارک را می شنیدم اما مدتی است آنها هم از دست آلودگی هوا فرار کرده اند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آن همه در مورد پیوستن به شانگهای و اوراسیا مانور تبلیغاتی و پُز دادند، ثمراتشان در اقتصاد کشور چه بود؟!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
روزنامه آرمان امروز: «کارت ملی شما را ۱۰۰ میلیون تومان خریداریم» این سخنان یک پرنده فروش است که مدعی است تنها برای کد ملی اشخاص حاضر به پرداخت این میزان پول است!
تو خود بخوان حدیث مفصل از اوضاع اقتصادی مملکت از این مجمل.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
قیمت گوشت کجا 300 هزارتومانی هست؟
گوشت مخصوص 260 هزارتومانی هست و گوشت معلولی 200 الی 220 هزار تومان
الان هم 3 الی 4 کیلو کمتر هست با حقوق پایه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
سال 57 یک کیلوگوشت گوسفندبا استخوان 60 ریال
بود.حالا 2400000ریال و به عبارتی قیمت یک کیلو گوشت که تازه با نهاده دامی دولتی تولید می شود حدود 40000 برابر شدبنابراین نسبت به گوشت قیمت دلار الان باید 2800000 ریال باشد.
مردان بزدل ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
واقعیت باید پذیرفته شود .
عامل گرانی دلار خود مردم هستند ، عامل گرانی سکه خود مردم هستند ، عامل گرانی سکه و مسکن . ..... خود مردم هستند وگرنه هر جای دنیا تقاضا زیادتر از تولید باشه همین اتفاق خواهد افتاد ، مشکل بزرگ این مملکت خود مردم هستند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
جواب13:49
ظاهراً شما خبر ندارید که یک هفته است که گوشت به شدت گران شده است. کافی است به سایت فروشگاه شهروند، دیجی کالا رجوع کنید یا از قصاب محله تان بپرسید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
دیجی کالا هم شد قیمت؟ گوشت سرکوچه بخری با قیمت دیجی کالا فرق دارد چون دیجی کالا برندینگ می فروشد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
اون قانون مالیات بر عایدی سرمایه که در حال تصویب است هم حتما دست بردن در جیب مردم در شرایط تورمی نیست!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
چرا حقیقت نمیگید که بعد تحریم ها مافیا چه برسر ایراناورد زمانی که باید به کشور خدمت میکردن از کشور سو استفاده کردن و اختلاس ها باعث شد 300 هزار میلیارد تومن طلا را بدید بره مشکل ایران تحریم نیست سو مدیریت اختلاس ایران اول جنگ کلا هفت میلیارد دلار در امد داشت الان نزدیک نود میلیارد ولی انقدر اختلاس زیاد چیزی نمیمونه انقد اقتصاد فامیل بازی شد که درست بشو نیست چرا مسکن پنجاه تومنی باید بشه یک میلیارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
زمستان سرد اروپا
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خاندوزی جان دمت گرم امروز دلار را نزولی کردی
باز هم انجام بدهید لطفا
فردا بورس دیدن دارد با نوسانگیری امروز استاد خاندوزی و پهلوان فرزین
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
دوستان کسی اطلاع داره که ایشون وزیر اقتصاد کدوم کشوره؟ راستی برنامه هفت هزار صفحه ای دست کیه ؟
شمبلیله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اگر مجلسی در کار بود و وکلای مجلس هم نمایندگان ملت بودن امثال این فرد نبایستی در این جایگاه باشه.
نشستن راست راست توی چشم مخاطب نگاه میکنه و مغلطه میگه
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
همیشه همه چیز گردن دشمن و کانال های بیگانه است و کار مسئولان درسته!
همین سر زیر برف کردن کار رو به اینجا رسونده.
مردم سرخورده و ناامید
افرد متخصص رو در پست ها قرار بدین نه افراد مخلص!!!!!!
پاسخ ها
مهران
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
من که ندیدم کجا نوشته بودی ولی چک کشیده را پاس یا پر می کنند وصول از چک گرفته شده انجام میشه . اقای رییس هفته بعد فرق بین مزایده و مناقصه رو بهت یاد میدم !
ناشناس
|
Canada
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کسانی که باعث ربایش الکترونیک هواپیمای اول مالزی با ۲۷۰ مسافر و سرنگونی هواپیمای دوم مالزی بر فراز اکراین با ۲۳۰ مسافر و هواپیماهای بویینگ ماکس در اندونزی و اتیوپی با صدها مسافر بیگناه بودند همانها با نفوذ و خرابکاری باعث سقوط هواپیمای اکراینی هستند. صبر خدا زیاده ولی وای بروزی که لبریز بشه. بینید چه بلایی سر نخوت و غرور انها در باتلاق اکراین امد. تازه اولشه. کسانی که در جنگ کثیف ابرقدرتی خود برای ارعاب طرف مقابل هواپیماها و کشتی سانچی را با صدها مسافر و خدمه مظلوم سربه نیست میکنند چنان بلایی سرشان خواهد امد که در کتابهای تاریخ بنویسند. افتاب پشت ابر نمی ماند. دست خدا بالاتر از این بی مایگان پلید هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
تو خودت از کانادا بیا ببینیمت
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
درود بر شما ،کو گوش شنوا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
توهم توطئه بد دردی نشانش حال امروز ما
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
معلومه به فیلم های هالیوودی و تخیلی خیلی علاقه داری، توصیه می کنم کمتر نگاه کنی، روح و روانت داغون شده!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
وقتی یک جوان سی و چند ساله با مدرک نصف ونیمه اقتصادی، فاقد تجربه اجرایی و شاغل در مرکز پژوهشهای مجلس را یک شبه وزیر اقتصاد می کنند، مشخص و مبرهن است که مشکلات اقتصادی رو به وخامت بیشتر می گذارد.
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اون مثلآ اقتصاد دان های شما امثال همتی چه گلی اقتصاد کشور زد تمام بدیختی زیر سر اوست
ناشناس
| Netherlands |
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
محمد اصولگرا و اصلاح طلب موضوع و مشکل نیست؛ بی کفایتی و رو راست نبودن مسولین با مردم مشکل است! چه در اصلاح طلبان چه اصولگرایان . کاش امثال شما بجای تفکر از روی تعصب کمی سالم فکر میکردید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
از وفتی مصاحبه کرد قیمت دلار 10 درصد گران شد
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
آدم توانمند و دانشمندی براتون نمونده. توان حل مشکلات را ندارید و با هر اقدام بنزین بر آتش می ریزید.
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
گفتیم وقتی چین و المان را هم بخاطر روسیه ا خود راندید باید به فکر امروز می بودید. بقیه داستانه
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
پس قبول دارید اشتباه‌کردید به جای گردن فرازی استعفا کنید نه اینکه دلیل و منطق بی خودبیارید نوسان ارز بلایی سر جامع اورده که بازگشتی نداره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
نهایت شغلی که که خاندوزی می توانست داشته باشد، مدیر یک اداره مالیاتی است.
گذاردن افراد کوچک برای کارهای بزرگ چیزی جز خسران و ورشکستگی در پی ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
مدیر اداره بودن هم از سرش زیاده در حد یک کارشناس جزء
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
انها که دلار و طلا میخرند نه شیادند نه طماع. فقط از ثروت زندگیشان در برابر دزدی بنام تورم دفاع میکنند. ولی بنده خدا کسانی که به سهمیه ای ها اعتماد کند. هم ثروتش و هم این دنیا و هم ان دنیا را باخته چون خدا عقل داده که هوشیار باشید
ناصر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
بایدبامردم روراست باشیدواقعیت رابیان کنیدرک وراست بگوییدخزانه خالی است باچاپ پول کشوررااداره میکنیم عده ای که ازوضع خبردارن میرن پولشون روتبدیل به دلاروسکه میکنن ولی بیچاره بازنشسته ها وپیرهابه شمااعتمادکرده وپولشان رادربانگهاسپرده گذاری کرده اندوانهاهستندکه ارزش پولشان هرروزازبین میرودویک سخن هم باوریراقتصاددارم شمالطف کن کلاهتوجلوت بزارکمی فکرکن ایالیاقت وزیراقتصادکشوربزرگی مثل ایران میتونی باشی یانه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کشوری که روابط اقتصادیش با دنیا قطع بوده و حتی مردمش تمایل به مشارکت و سرمایه گذاری در امور ریز و کلان اقتصاد مولد ندارند، اقتصادش در مسیر قهقرا گام بر می دارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
قیمت یک گوشت از 300 هزار تومان فرا رفته است.
قیمت یک کیلو پیاز معادل یک دلار شده است.
مسئولان هم کماکان از قطار پیشرفت صحبت کرده و هزار و یک بهانه و سفسطه برای ندانم کاریهایشان ردیف می کنند.
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
تا بین مسئکلن و مدیران صداقت نباشد و هر روز داستانی درست کنند وضع هر روز بدتر خواهد شد. کما اینکه رئیس بانک مرکزی را هم برکنار گردید ولی این هفته و امروز باز هم صعودی است و خواهد بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
شما هنوز متوجه نیستید مشکل از کجاست و تا چه حد عمیق و گسترده است
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اگر به توصیه برادر حسین شریعتمداری سردار قلم عمل میکردید و تنگه هرمز را سه قفله میکردید الان دلار ۸۰۰ تومن میشد!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آنانی که معیشت مردم را به مذاکرات برجام گره نزده، تحریم ها را ورق پاره و همواره دم از خودکفایی در همه زمینه ها می زنند، باید پاسخگوی وضعیت موجود باشند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
دلار 42 هزارتومانی که همواره دماسنج اقتصاد و پایه بودجه کشور است، با شعار «مرگ بر آمریکا» سنخیت ندارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خوب الان که فهمیدید و جلوش را گرفتین یعنی فردا دلار برمیگرده 26 تومان؟ آخه شما مردم رو چی فرض کردین؟ خجالت بکشین؟(البته چون بیشتر از این بنویسم منتشر نمیشه میگم خجالت بکشین والا خجالت بکشین برای مسئولین سوسول بازیه، v
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
این قصه بگیر بگیر دلار فروشها رو از سال 73 و زملن رفسنجانی ! من دیدم تا حالا خجالت هم خوب چیزیه
کمال فراهانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
نا کارامد همه را جز خودتون به خاک سیاه نشاندید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کمبود درهم برهم یعنی مدیریت بشدت ضعیف اقتصادی انهم در خوشبینانه ترین حالت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت در این آخر سالی نشان دهنده چیست؟
آیا جز این است که ریخت و پاش دولت بسیار زیاد و بودجه بر اساس رویا و شعار و نه واقعیات بسته و تصویب شده اند؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
با خواندن این خبر این سوال برای من پیش آمد که ایشان در کشور دیگری زندگی می کنه و اوضاع آن کشور را بیان می کنه و یا ما در کشور دیگری زندگی می کنیم و خودمان خبر نداریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
ادعای ایشون در مبارزهبا ویژه خواری و رانت‌خواری از جمله ابر بدهکاران بانکی، شفاف‌سازی صورت‌های مالی شرکت های دولتی، حذف امضاهای طلایی در صدور مجوزهای کسب و کار خدا وکیلی کدامش انجام شده مردم شاهدند حتی شفاف سازی بودجه که در دولت روحانی انجام و علنی به مردم اعلام میشد در این دولت دوباره مخفی و کلی شده دولت الکترونیک و شفاف سازی صورتهای مالی هم کار دولت روحانیه
سلامیفروشان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
oo oo oo ps
اوپس
خخ خخ خخ خخ
همش دنبال بهونه میگردن ایشون
کمبود درهم
چن نفر در ترکیه
چن کانال تلکرامی و .....
واقعن حد و اندازه و قدرت و توانایی شما اینقدر ضعیفه که این چن بهونه دلار رو رسونده به 41 تومن !؟
این بهونه هایی که میگین عذر بدتر از گناهه که اخوی
نگو
عیبه عیبه نگو
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
وی یادآور شد: سال گذشته دولت ۵۴ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرد اما امسال نه تنها به اندازه پارسال بلکه استقراض از بانک مرکزی را به کمتر از ۸ هزار میلیارد تومان رساندیم) اقا در چندتا سخنرانی رییسی و همکاراش گفتند ما از بانک مرکزی استقراض نکردیم ؟!!! من حداقل 5 موردش را سراغ دارم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
از بانک خودشون برداشتن به کسی ربط نداره
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آقای خاندوزی کاش امسال هم استقراض میکردین بهتر از آن بود صب تاشب پول چاپ کنید من هرموقع از پول میگیرم اسکناس نو میده Atm
راشد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خب اقتصادی که با یه کانال خارجی اینجوری بهم بخوره خب معلومه مشکل اساسی داره و شما اقای وزیر مسئول اقتصادی داری رسما میگی سیستم اقتصادی کشور با یه کانال ترکیه بهم میخوره اعتراف کردی به ضعف اقتصاد و ناتوانی در کنترل بازار
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
پس شما مسئولین چکاره اید ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اگه قبل شما دولت قبلی نبود مبخواستید گردن کی باندازید
پاسخ ها
محسن
| Belgium |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
گردن دشمن؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آمریکا ، اسرائیل ، انگلیس ، آلمان ، فرانسه ، کانادا ، اسپانیا ، عربستان ، بحرین ، امارات، اوکراین، مریخی ها ، پدر پسر شجاع .... همه غیر از اساتید خبره و مدیران باهوش خودمان
محرمعلی
|
Japan
|
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
انداختن مشکلات به گردن دولت قبلی، عادت هر دولت فعلی شده است. مگر فرار از مسئولیت بهانه ای بهتر از این هم هست؟ دولت قبل ام المصایب اما دولت فعلی دنیایی از خوشی و دستآورد!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
بازار برای حرفهای شما تره هم خرد نمیکنه و راه خودشو میره!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
چهل ساله همین حرف ها را میزنید و کاری نمی‌توانید انجام بدهید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
واسه عاقازاده های ساکن آمریکا پول هست ولی واسه مردم پول نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
یعنی قدرت اول منطقه از یک کانال تلگرامی شکست خورده؟
بهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
یک کلام تمام .شما اینکاره نیستید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اقتصاد کلا قفل کرده...وقتش نیست این اقای وزیر استعفا بدن؟ با همین فرمون بریم جلو دلار تا عید روی ۵۰ خواهد بود و ضرر اقتصادی و اجتماعی تورم جبران ناپذیر...تورم بالا و لحظه ای باعث نابودی کشورها میشه....شاید یک دانشجوی اقتصاد بتونه بهتر مدیریت کنه تا ایشون
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
روحانی هر مشکلی که داشت ولی رو راست تر بود ! عملا میگفت که تا برجام و اف اف تف تف به قول یک وکیل الدوله ، مشکلش حل نشه ، که اونم باز به مسایل نظامی و هسته ای ربط داره ، مشکل کشور حل نمیشه ، وقتی دید همه سنگ خودشون رو به سینه میزنن و کسی گوش نمیکنه رفت خوابید و از پشت شیشه ماشین مردم رو تماشا کرد و حداقل آخر عمری 4 تا رانت هم به فامیلهاش داد و بای بای کرد
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
برادر عزیز سفره خالی مردم دولت قبل نمیشناسد . تابناک سفره خالی مردم دولت قبل نمیشناسد . اینم برای بقیه میگم دولت قبل تموم شد الان مردم دولت فعلی رو میشناسن و کلی وعده که اجرا نشده و تورم هم مثل طوفان افتاده به جون دارایی مردم و ایندفعه تورم نامرد رفته سر وقت سفره های مردم که ساعتی داره خالی و خالی و تر میشه ، باعث خجالته که هی بگن دولت قبل دولت قبل اگر قبول کردید مسئولیت رو باید اوضاع رو سروسامان بدین اگر نمیتونین سریع استعفا !!!!!!!!!!!!! ضمنا برابری قیمت ریال با ارزهای دیگر تعریف داره نیازی به کانال دلار و اینجور چیزا نیست اینها با خروجی های اقتصادی سنجیده میشه !!!
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کاش به اندازه نصف دولت قبل مملکت داری بلد بودید
همه چی آآآرومع
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
شما اصلن و ابدن خودتو ناراحت نشی ها
همش تلقیه
تلقی
مردم مدام دارن تلقی میکنن که جنهسا گرونه
مردم تلقی میکنن که دلار 41 تومنه
مردم تلقی میکنن که ماشین شده 500 میلیون
مردم تلقی میکنن خونه متری 50 میلیونه
مردم تلقی میکنن روغن کیلویی 100 هزار تومنه
مردم تلقی میکنن اجاره خونه بالاس
مردم تلقی میکنن کفش ساده شده دونه ای 600 هزار تومن
مردم تلقی میکنن رب گوجه 45 هزار تومنه
امان از مردم که این همه تلقی میکنن و شما مسئوین عزیز رو اذیت میکنن
من شرمندم عذر میخام
پاسخ ها
آقای تلقی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
سلام آقای تلقی
سکه داره 22 میلیون میشه
نظر شما در این مورد چیه !؟
همونطور که گفتم همه اینها تلقی هست . دست دشمنان در کاره تا مردم را اذیت کنن . این قیمتها حبابه و تلقیه
سالهای قبل حباب خالی داشتیم
اما الانه حباب + تلقی داریم
معجون این دو تا موجب بروز این مشکلات شده
اما مردم نگران نباشن
ما برنامه داریم
برالی بازار ارز
برای بازار خودرو
برای بازار مسکن
همه بازارها برنامه داریم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
از اقتصاد مقاومتی رسیدیم به اقتصاد کانالی
شما ناهار خوردید؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آقای وزیر : بیسوادی خودت را به حساب دیگران نینداز
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
می فرمایند " اما در پاسخ باید گفت دولت ارز خود را در شبکه غیررسمی عرضه نمی‌کند "، یادمان نرفته که بابک زنجانی ها چکاره بودند! وقتی اقتصاد کشور بیش از 90-95 درصد دولتی است واضح است که بزرگترین دارنده و عرضه کننده دلار دولت است و دیگران هیچکاره اند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
حوصله خواندن صحبتهای این آقا را ندارم ولی اگر کسی چک بی محل بکشد خودش وصول نمی کند کسی که برایش چک کشیده باید وصول کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
باید در اون اقتصاد و بست که از خارج کشور بن سلمان و لندن نشین‌ها نرخ تورم اونو تعیین می کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
ایشان کسی نیست که اقتصاد را سامان دهند....بر کناری ایشان نجات اقتصاد....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
شبکه خبر یک روز بعد جایگزینی رییس جدید بانک مرکزی آقای سیف رییس پیشین بانک مرکزی را بعنوان کارشناس دعوت کرد و او هم از تجربیاتش گفت که «نباید قیمت ارز را پایین آورد بلکه باید تثبیت کرد»
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آقای وزیر اقتصاد هر چه بدبختی داریم از آدمهای خیال پرداز و خامی مثل جنابعالیست که هنوز هم دنبای واقعیت نیستید
مالیاخولیتسی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اخوی
عزیزم
ترکیه و امارات دارن سوریه رو به سمت خودشون میکشن
این دو کشور هم که با رژیم صهیونیستی رابطه اسی دوستانه دارن
یعنی چی !؟
و امارات هم با درهم خودش داره اقتصاد ایران را خراب میکنه
اماراتی که رژی صهیونیستی باهاش رابطه ای دوستانه داره
این یعنی چی !؟
پس میشه نتیجه گرفت که قیمتها سال دیگه چجوری میشن
اوضاع اقتصادی مردم چجوری میشه
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
گردن آمریکا و دولت قبل انداختن دیگه قدیمی شده روحانی هم همینکارو میکرد. مشکل دقیقا ناکارامدی است
تاشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
وزیر بزرگوار
برای ارز جهانگیری فرمودید رانت است، ۴۲۰۰ به وارد کننده داده می شود ولی در بازار ۲۵۰۰۰ فروش می رود و نظارتی نمی توان کرد، خوب حالا ۲۸۵۰۰ می دهید ۴۱۰۰۰ جنس پارداتی فروش می رود، پس چه اتفاقی افتاده است؟!!!
اگر یک کانال تلگرامی هر موقع که دلش خواست بتواند قیمت را تغییر دهد، آیا فکر نمی کنید باید پرسید پس شما چه می کنید؟ و به شما تبریک گفت
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
یک کاری بکنید به نفع همه طرفین است هیات دولت و مجلس را یکسال بفرستید مرخصی با حقوق فقط هیچکاری نکنند بروند استراحت تفریح کنند بعد از یکسال باور کنید نصف مشکلات مملکت خودش حل شده است امتحان کنید هم به نفع اونهاست هم به نفع مردم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
یک نفر در استانبول می تواند بازار ارز ایران را به هم بریزد ما این همه کارکنان و مدیران دستگاه اقتصادی که سالیانه دهها هزار میلیارد تومان حقوق می گیرند و برای کشور هزینه درست می کنند نمی توانند جلو این نابسامانی را بگیرند. اقای وزیر شما نمره ات صفر است خودت استعفا بده شاید فرجی حاصل شود.
ناشناس
|
Canada
|
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
همه بد ، همه دشمن ، همه معاند
خوب شما چکار کردی ؟
دلار 44 که دیگه توجیه نداره الان هم 41
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
مردم از تلاش بی‌وقفه دولت برای مقابله و غلبه بر مشکلات اقتصادی با خبر شوند و دستاوردهای فراوان دولت در این عرصه را ببینند تا وسوسه خناسان بیرونی و سیاه‌نمایی پر‌حجم برخی از داخلی‌ها، برای القای نا‌امیدی در ملت، ناکام بماند.
مثلا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اقای محسن رضایی وعده چهل روزه دادند
خواستم پیگیر بشم چی شد
ali
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
من قبلاً غر میزدم که چرا در این اوضاع نابسامان اقتصادی، از جناب وزیر اقتصاد هیچ خبری و اظهارنظری نیست. الان می بینم لطف حق است اگر ایشون هیچ اظهار نظری نکنند!!
یک شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
درست از زمانی که دولت جدید شروع بکار کرد سونامی تورم شروع شد و دولت جدید از تمام مسائل و مشکلات هم کاملا آگاه بودند و شعار های لعابدار فقط تبلیغات انتخاباتی بود و بس ..حالا هم بجای آسمون وریسمون بافتن بهترین کار عذر خواهی از مردم و کنار کشیدنه و نه مقصر جلوه دادن دولت های قبل....اون کاهش تورم 10-15 درصی هم شاید تو محله شما اتفاق افتاده ..ماکه همه چیز رو با قیمت 2-3 برابر خریدیم و میخریم...یارانه هم که محدود شده به تحت پوششی های کمیته امداد و امثالهم.....چین و روسیه و عراق و امثالهم هم که این همه براشون جانفشانی کردید ...دیدید که چگونه از پشت خنجر زدند...حالا چی دارید به مردم بگوئید؟؟؟
ناشناس
|
United States of America
|
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
دولت به هیچوجه نباید دلار رو ارزانتر از قیمت بازار بفروشه. آنچه باعث کاهش قیمت ارز میشه افزایش عرضه است نه کاهش قیمت ارز دولتی. اینجوری عمدتا نفعش به رانتخواران میرسه مگر در مواردی که دولت کاملا کنترل داشته باشه روی اینکه اون ارز چجوری تبدیل به کالا و خدمات میشه و به مصرف کننده نهایی میرسه. چنین کنترلی هم در بسیاری از موارد ممکن نیست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خیر اقایان هیچ تقصیری نداشته اند و دقیقا تحت نظر استاد اقتصاد معاونت محترم اقتصادی ریاست جمهوری اسلامی جناب دکتر رضائی تمامی دستورات را رعایت کرده اند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آیا دولت قبل از آسمان بر ما نازل شده بود با گروهی از خود شما بود
بهرام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
به اقای رییسی پیشنهاد میکنم تا بیشتر ابروی شما را نبرده وتورم بر 100نرسیده ایشان را برکنار کنید غیر از این راه دیگری ندارید
پاسخ ها
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
چی رو نبرده؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
الان اجاره نشین نمیتونه پول رهن خونه رو بده باید بره یقه دولت قبل رو بگیره؟ اصلا کدوم دولت قبل دولت قبل که پراید رو ۹۰ میلیون و دلار رو ۲۵ به شما تحویل داد این شما بودید که پراید رو به ۳۰۰ میلیون و دلار رو به ۴۴ هزار تومان رساندید
محسن
|
Belgium
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اصلا کمبود ارز وجود ندارد؟؟ تما مردم از امروز صبح دلارهای خود را تبدیل به ریال می کنند؟حتی همسایه های ایران پولشان را به ریال ایران تبدیل می کنند؟قرار است ریال ایران پول اول منطقه بشود،گفتم که من کارم اقتصاد مالی است و با نمره 19.75 قبول شدم؟؟؟؟؟
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
سلام تابی جون .
خیلی جالبه، با توجه به کامنت هایی که خوندم حتی یک نفر هم اعتقادی به عملکرد ایشون نداره .
واقعا" سطح عدم اطمینان مردم به مسئولین جامعه دیگه رسیده به صفر.
دلیل اصلی به نظر من اینه که این طور جوابهای مسئولین دیگه کهنه شده . یادم هست دقیقا" مشابه این جوابها از زمان وزرای اقتصاد احمدی نژاد شروع شد و تا الان هم بدون هیچ تغییری ادامه داره .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
بارها عرض شد اگر نظارت و برخورد با اخلالگران یومیه و مستمر نباشد تلاطم ارزی تکرارمیشود
متاسفانه از دیروز با سفته بازی و سلف خری دلالان مجددا ارز و سکه شدیدا صعودی شدند
لطفا اقدام قاطع و مستمر!
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کاش صدا و سیما یه ذره شهامت داشت و یه اقتصاددان رو به مناظره با ایشون دعوت میکرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آقای محترم ! این راه و رسم تشنگان قدرت بی صلاحیت و کار نابلد هست که برای چند روز ماندن در قدرت ، هزار جور آسمان و ریسمان را به هم می بافند تا فقط بگویند که من خوب هستم و باید در قدرت بمانم . اگر کسی تخصص داشته باشد و کار بلد باشد هزار جای دیگر غیر از وزارت برای او کار هست و زیاد تشنه قدرت نیست و اصلا" آسمان و ریسمان هم به هم نمیبافد !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
بهترین راه جبران کمبود درهم بستن تنگه هرمز است
حسین شریعتمداری
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
تو ایارن دولتی تا بحال ندیدم که سر کار بیاد و بگه قبلیا خرابکاری کردن ما فعلا مشغول درست کردن اونیم! موقع شرکت در انتخابات اینا رو نمیدونستی که وعده وعید میدادی؟
دولتی بعدی هم بیاد در مورد شما همینو میگه شک نکن
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
مگر دلار افزایش قیمت پیدا میکنه که دنبال کاهش قیمت دلارین؟ پول شما داره بی ارزش میشه به دلیل تورم و لاجرم دلار هم ارزش بیشتری نسبت به پول شما پیدا میکنه! جلو تورم رو بگیرید لازم نیست دلار رو کاهش بدین! افزایش قیمت دلار معلوله نه علت!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
کاش بتونن دکتر طیب نیا رو بیارن وزارت اقتصاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
وقتی قطار پیشرفت از ریل بیرون اومده فرقی نمیکنه لکوموتیوران کی باشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
اقتصاد کشور دست کارمندانی مدیریت میشه که اگر اقتصادی بلد بودن با حقوق ۵۶۰۰ برای دولت کار نمی‌کردم .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
مملکتی که یه کانال کل ساختاری ارزی و پولی اون را به هم بریزه معلومه که درست بنا نشده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
من نمی‌دونم درهم مگه ارز نیست؟
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
غیر دولت مگر کسی تو این مملکت دلار دارد ؟ تمام این نوسانات و افزایش قیمت ارز مستقیما توسط خود دولت انجام می‌شود . هر دفعه چند تا دلال بدبخت رو میگیرن اعدام میکنند که خودشون رو تطهیر کنند .
در مورد خودرو و مسکن هم همین موضوع صادق است .
دلاوری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
موندم چرا باید کسی که الان وزیر اقتصاده بشینه اوضاع را توصیف کنه و فرافکنی!!!آقا توان و تخصص نداری بکش کنار، چرا برای حفظ آبروی خود و سماجت به ماندن در این پست، با سرنوشت کشور بازی میکنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
همین که مدام بهانه های جدید میارن نشون دهنده ی اینه که توانی برای حل مشکلات ندارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
ایشون بعد از یکسال و نیم رییس بانک مرکزی بودن و سی و اندی سال اقتصاد خوندن هنوز نمیدونه نرخ درهم به ارزهای جهانی (دلار) 3.6725 نه 1.6725 اینه وضعیت مسولین ارزی کشور
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
تاریخ دنیا، وزیر اقتصادی بدتر از خاندوزیو به خودش دیده؟
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
شما که خوب سیستم امنیتی ای دارید اینم بگیرید مثل سلطان ارز و سلطان سکه اعدام کنید ببینیم چی میشه !!!! کی میخواهید بیدار شید کی می خواهید از آگاهان علم اقتصاد استفاده کنید تا به شما بگه با اقتصاد بسته نمی تونی رشد کنی
عبدالله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خجالت بکشید که هنوز توپ را در زمین دولت قبل میندازید،مگه شما نمیگیرد نفت صادر می‌کنیم و پولش را هم تمام و کمال میگیریم،پس دیگه چرا خیرتون از خرمن دولت قبل پایین نمیاد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
خوشبختانه دولت در مقابل چاپ پول با وجود بدهی از دولت قبل مقاومت کرده است که نوید بخش کاهش تورم در آینده است
با ساماندهی بانک ها اگر موج افسارگسیختگی نقدینگی چه از لحاظ عدم کنترل آن و چه از لحاظ شبه پول کنترل شود می توان در آینده به تثبیت پول و کنترل تورم امید بیشتری داشت
در موضوع بورس هم زیبنده نیست که سهام هایی مثل عدالت در طولانی مدت بسته باشد
وقتی چنین دولتی نتواند این مشکل مهم داخلی را حل کند چگونه می تواند در سطح بین الملل مشکلاتی مثل برجام را حل کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
از قدیم گفته اند کلاهت را بچسب تا باد نبره
موضوع ارز هم کاملا وابسته به سیاست های پولی کشور دارد
نمی شود کارهایی کرد که هر روز نقدینگی را افزایش داد و پول را بی ارزش کرد آنوقت دو دستی به دلار چسبید تا بالا نرود
دلار و ارزها را رها کنید تا هرکجا دلش می خواهد برود مهم این است که اگر ارزش پول ملی حفظ شود دلار از سقف خودش نمی تواند تجاوز کند و خودبخود کنترل می شود و نباید با زور جلوی آن را گرفت
حق
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
تو رو خدا وزیر اقتصاد مارو . تا جاییکه ما می‌دونیم کسی که چک بلا محل می‌کشه باید وجهشو تامین کنه نه اینکه وصول کنه . اقتصاد کشور رو اینها دارن هدایت میکنند به ناکجا آباد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
صبح سحر نزدیک است
آمریکا در حال فروپاشی اقتصادی است و قرار است دلار آن به شدت نزول کند همه دلارهای خودتان را بفروشید و به ریال تبدیل کنید اقتصاد ایران دیگر مثل چهل و اندی سال قبل نیست که عقبگرد کند آینده بسیار روشن و امیدوار کننده است
هر کس خودرو خریده است سریعا آنرا آب کند که اگر نکند بدبخت و بیچاره و پشیمان می شود
تیم اقتصادی که در حال خدمت و انجام وظیفه است یکی از بهترین تیم های اقتصادی هستند که در طول ۵۰ ساله وجود داشته اند و تمام تصمیمات آنها کاملا تخصصی و مو لای درزش نمی رود
علي
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
يادتان هست كه ميگفتند تحريم ها حداكثر ١٠ تا ٢٠ درصد در امور كشور تاثير دارد واين بيعرضگي مسولين است كه عامل مشكلات است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
آیا اگر شما مسئولین ارز داشتید با چه قیمتی می فروختید؟ با قیمت نیمایی؟
نخیر تا وقتی مسئولین نسبت به بیت المال مثل جیب خودشان فکر نکنند اقتصاد همین است که می بینید
آیا دلار در بازار آزاد ۴۰ هزار تومان است؟ خوب دولت هم همان را با قیمت ۴۰ هزار توان بفروشد حالا اگر می خواهد یارانه بدهد یارانه ریالی بدهد که از فروش دلار در بازار آزاد کسب شده است
چرا تفاوت ۱۰ هزار تومان و پرداخت ارز روی کارت ملی ایجاد می کنید تا هم بازار را آشفته و هم ارز را آشفته کنید؟
متاسفانه همه چیز را وابسته به دلار و ارز کرده اند و کندن اقتصاد از دلار و ارز به این راحتی نیست
یارانه دلاری به ضرر تولید است اما یارانه ریالی اگر در مسیر درستش خرج شود به نفع تولید است
دولت باید به جای کنترل ارز پول ملی را کنترل کند تا بی ارزش نشود نه اینکه با زور و دستور به بازار ارز بچسبد
پول ملی هم وقتی بارزش می شود که کمیاب شود و دولت براحتی می تواند با صرفه جویی در ریخت و پاشش و ایجاد بانک های تخصصی و کنترل نقدینگی پول را کمیاب کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
ضعيفترين وزير اقتصاد در طول تاريخ بشريت ، صرفا توجيه و فرافكني
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
افزایش تورم و افزایش ارز یعنی کاهش پول ملی
چه کسی پول ملی را بی ارزش می کند؟
دلال؟ دلال فقط خرید و فروش می کند و پایین می خرد و بالا می فروشد و بازار را حبابی میکند اما هیچگاه پول را بی ارزش نمی کند و دلال نگاهش به زیرساخت های خراب و ویران است و در جایی که خرابی ببیند در آنجا مشغول می شود و افزایش دلال و دلالگری نشانه زیرساخت های خراب بویژه زیرساخت های اقتصادی خراب است
باید اعتراف کرد که امروز با این وضعیت اقتصادی همه مردم دلال شده اند دلال خودرو و زمین و ... حتی من که این کامت را می نویسم و شما که آنرا می خوانید

پس چه کسی پول را بی ارزش می کند؟
کسی که پول بدون پشتوانه چاپ می کند کسی که نقدینگی خلق می کند
یعنی بانک ها + دولت ها
بانک ها بخاطر بی نظمی در نظام بانکداری و بی دانشی و طمع پول روی پول گذاشتن و بنگاه داری
دولت ها هم به خاطر ریخت و پاش و هزینه های بالا و ساختمان ها و پرسنل ناکارآمد و هزینه های جانبی که بواسطه تفکرات غلط و افراطی و یا عدم سواد و تخصص کافی است

جواب مسئله بسیار راحت است اما اینکه چرا در عمل اتفاقی نمی افتد من هم نمی دانم!! اگر در مسئولین کشور صداقت ظاهر شود پاسخ اینکه چرا در عمل اتفاقی نمی افتد آشکار خواهد شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
ارز نیمایی و ارز آزاد وقتی اختلافشان زیاد شود حجم تقاضا برای ارز نیمایی بالا می رود و بالا رفتن حجم تقاضا باعث هدر رفت منابع ارزی کشور می شود
افزایش تقاضا برای ارز نیمایی بخاطر این است که وارد کننده کالایی را وارد می کند که در بازار آنرا می فروشد و بازار تابع ارز آزاد است و کنترل کردن چنین موضوعی آسان نیست
دولت باید ارز خودش را در بازار آزاد بفروشد و اگر هم می خواهد یارانه بدهد یارانه ریالی بدهد
وابستگی و تمرکز بیش از حد روی ارز خودش عامل بهم ریختن تعادل واردات و ارز می شود
تا کی باید کشور متحمل بی دانشی در علم اقتصاد باشد تصمیماتی در این کشور گرفته می شود که در قوطی هیچ عطار فروش در کشورهای دیگر نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۸
عجب رویی دارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
کره یکصد گرمی پاک شده ۲۷ هزار تومان در حالیکه تا پارسال فقط ۴ هزارتومان بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
تقریبا تمام معاملات ارز و طلا در انحصار دولت است. اگر درهم کم آوردند اشخاص با نفوذی دارند دبی ملک می خرند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
بهانه های الکی و بچه گانه
بنا به دلایلی که گفتین قیمت دلار بالا رفته، خوب، رفع اشکال کنید قیمت دلار را برش گردونید به قیمت چهار ماه پیش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
اکثر ملت رو فرستادید زیر خط فقر و ادعا میکنید فاصله طبقاتیرو کم کردید .آفلین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
شما قانون بذاری که با مدرک دانشگاه آزاد کسی نتونه وزیر یا نماینده مجلس بشه بهتون قول میدم دلار یک ریالم بالا نره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
سال ۱۴۰۴ ، دولت قبلی ؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۹
تا شخص سخن نگته باشد عیب و سخنش نهفته باشد ...... منظور وزیر درهم برهم بودن اوضاع مدیریت کلان اقتصادی است ؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز ششم رمضان
وب گردی