بازدید 3610

اولتیماتوم به بانک‌ها!

کد خبر: ۱۱۵۵۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱ 16 December 2022

در شرایطی که نظام بانکی طی ۱۶ ماه گذشته وقع چندانی به پروژه نهضت ملی مسکن ننهاده، وزیر راه و شهرسازی از فراخوان به بانکها برای عمل به تعهداتشان خبر داده است.

به گزارش ایسنا، وزیر راه و شهرسازی گفته است که از روز شنبه به همه بانک‌های کشور فراخوان دادیم و هر کدام از بانک‌های کشور متعهدند پرداخت تعداد مشخص شده تسهیلات را بر عهده بگیرند تا عملیات اجرایی طرح های ساختمانی سرعت بگیرد.

این صحبت مهرداد بذرپاش در شرایطی مطرح شده که طی ۱۶ ماه گذشته از ۲۶ بانک و موسسه بانکی که متعهد به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات طرح جهش تولید و تامین مسکن شده‌اند، تنها یک بانک به تعهد خود عمل کرده است. بانک مسکن تا کنون حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان وام به بخش مسکن داده و سایر بانکها به نوعی از این بخش جاخالی دادند.

کمبود منابع و طولانی بودن فرآیند تقسیط وامهای بخش مسکن از جمله دلایل بی‌میلی بانکها به پرداخت تسهیلات این بخش است. مدت زمان پرداخت وام واحدهای نهضت ملی مسکن ۲۰ سال تعیین شده و طبیعتا بانکها دلشان نمی‌خواهد منابع خود را در این مدت طولانی فریز کنند.

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی، تسهیلات خود را به بخشهایی که بازدهی بهتری دارد واگذار می‌کند و از این لحاظ نمی‌توان به بانکها خرده گرفت.

با این حال رکود بخش مسکن و پایین بودن توان متقاضیان، شرایطی را ایجاد کرده که ظاهرا چاره‌ای جز ورود بانکها به این حوزه نیست. اما تجربه ۱۶ ماه گذشته نشان داده آنها حتی به تاکیدات مقامات دولت مبنی بر پرداخت وام پروژه‌های نهضت ملی مسکن توجه جدی نشان نداده‌اند.

پرداخت نشدن تسهیلات تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان طرح نهضت ملی مسکن از یک سو به کند شدن سرعت اجرای این پروژه و از طرف دیگر به تحمیل تورم ناشی از رشد قیمت مصالح ساختمانی منجر شده است. حال باید ببینیم که آیا بانک‌ها از هفته آینده به اولتیماتوم جدید توجه نشان می‌دهند یا در بر پاشنه قبل خواهد چرخید.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
وب گردی