بازدید 15845
وزير امور خارجه در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی

مبادله پیام میان ایران و آمریکا ادامه دارد / در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان اختلاف داریم / اوکراین تاکنون مدرکی درباره استفاده از پهپادهای ایرانی ارائه نداده است

نشست خبری حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز (چهارشنبه) با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی و اصحاب رسانه در ساختمان وزارت امور خارجه پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی و تحولات منطقه و بین المللی برگزار شد.
کد خبر: ۱۱۵۱۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵ 23 November 2022

امیرعبداللهیان

تابناک سیاست خارجی: نشست خبری حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه امروز (چهارشنبه) با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی و اصحاب رسانه در ساختمان وزارت امور خارجه پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی و تحولات منطقه و بین المللی برگزار شد.

وی در آغاز گفت: خرسندم روند سیاست خارجی دولت آقای دکتر رئیسی ذیل دکترین سیاست خارجی متوازن و با اولویت نگاه به همسایگان و آسیا محور در مسیر درست و رو به رشدی قرار دارد. در چهارده ماه گذشته، حجم تبادل تجاری ما از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در کمترین حالت، تا ۵۷۱ درصد رشد داشته و بخش عمده‌ای از این رشد، خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.

توطئه علیه ایران شکست خورد

وزیر خارجه بیان کرد: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران، مایلم شما را از منظر سیاست خارجی در جریان برخی امور قرار دهم. خوشبختانه توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی و جنگ داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هشت هفته گذشته با سوءاستفاده از احساسات پاک مردمی در ایران دنبال می‌شد، شکست خورد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی در اثنای این توطئه، یک دیپلمات عالی‌رتبه غربی در یک دیدار دیپلماتیک اظهار داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور دارای ۴۱ میلیون جمعیت، تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر بغداد و برخی میادین استان‌ها در عراق و با به کارگیری ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی، دولت حاکم در عراق را ساقط کند و آقای عبدالمهدی در نهایت برای مصالحی بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد. آن مقام غربی مدعی بود که در قبال جمهوری اسلامی ایران نیز با استفاده از برخی شرایطی که در داخل کشور پیش آمده و احساسات عده‌ای از جوانان در ایران برانگیخته شده، چنین فرصت بزرگی را آمریکا و تعداد اندکی از کشورهای غربی در مقابل خودشان می‌بینند و امیدوارند بتوانند به اهدافشان در این زمینه دست یابند.

 سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: دخالت‌های خارجی در هشت هفته گذشته در اوج خود قرار داشت. ما در دستگاه دیپلماسی مستمر با همسایگانی که تروریست از منشا آن کشورها به سمت ایران هدایت می‌شد، در غائله زاهدان که جزییات آن در اختیار شماست و در مشکلاتی که در امنیت برخی استان‌های غربی ما پیش آمد که مشخص ۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلاب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد.

وی ادامه داد: ما در هشت هفته گذشته، طی دو مرحله در بغداد و تهران با مقامات کشور دوست و برادر عراق با تیم مهمی از مقامات امنیتی در دولت مرکزی عراق و در اقلیم کردستان نشست‌های متعددی داشتیم و توافقات زیادی کردیم. دوستان ما در دولت مرکزی در عراق متعهد شدند، برای دور کردن گروه‌های تروریستی و در ۷۶ نقطه تحرکاتی را در استان‌های غربی ما انجام داده بودند، این گروه‌های تروریستی را دور کنند و در فاصله زمانی که با ما هم توافق کردیم، نسبت به خلع سلاح آنها اقدام کنند.

امیرعبداللهیان با ذکر این نکته که گفت‌وگوهای ما و پیگیری عملی شدن توافقات با کشور دوست و برادر عراق ادامه دارد، یادآور شد: قطعا زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک ایران با اقلیم کردستان مستقر شوند و امنیت این مرزها را تضمین کنند، نیازی به این که ما بخواهیم برای دفاع از تمامیت ارضی خودمان و مقابله با سرایت ناامنی‌ها به داخل کشورمان برخورد کنیم، نخواهد بود.

وی تصریح کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد، تهدید از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد، نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خودشان ادامه خواهند داد. ما نیز در دستگاه دیپلماسی و امنیتی کشور به گفت‌وگوها و مذاکرات با مقامات کشور دوست و برادر عراق برای عبور از این مرحله ادامه خواهیم داد.

 سه کشور اروپایی، آمریکا و لابی صهیونیست‌ها درک درستی از تحولات و وقایع نداشتند

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تماس با کشورهای جهان از جمله سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در خصوص آنچه در ایران گذشت و انتقاد و محکومیت قوی اظهارنظرهای سیاسی برخی از این مقامات و مقامات آمریکایی، به صراحت اینجانب و همکارانم مواضع جمهوری اسلامی ایران را در روزهایی که پشت سر گذاشتیم، منعکس کردیم. سه کشور اروپایی، آمریکا و لابی صهیونیست‌ها درک درستی از تحولات و وقایع نداشتند. مداخلات زیادی را در عرصه‌های رسانه‌ای و اظهارنظرهای سیاسی به عمل آوردند. برخی مقامات در کشورهایی که نام بردم، تلاش کردند در روزهای پس از اظهارات منفی خودشان با مصاحبه‌‌های متفاوتی تا حدودی اشتباهات خودشان را در این رابطه اصلاح کنند.

وزیر خارجه تأکید کرد: رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی جمهوری اسلامی ایران و در دل و روح هر ایرانی وجود دارد و مقام معظم رهبری هم همواره با حساسیت و دقت به همه ما رعایت دقیق آن را در همه سطوح در جامعه متذکر می‌شوند.

پلیس در ایران با صبری راهبردی خویشتنداری کرد

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در اغتشاشات اخیر، من به مقامات اروپایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند، در هفته‌های گذشته به صراحت گفتم که پلیس در ایران با صبری راهبردی قویا خویشتنداری کرد؛ اینکه بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما توسط آشوبگران و اغتشاشگران با سلاح گرم و سرد به شهادت رسیدند؛ اینکه چند هزار نیروی پلیس و مدافع امنیت ما مجروح شده و آسیب‌های جدی دیدند، اینها همه نشانه رعایت حقوق بشر و خویشتنداری پلیس و نیروهای حافظ امنیت در جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه تصریح کرد: نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و خود در استعمار ملت‌ها و کشورها تاریخ سیاهی دارند، بخواهند در خصوص حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مدعی باشند.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان همچنین گفت: در خصوص وقایع اخیر نیز کمیته‌ای ملی زیر نظر وزیر کشور و سازمان امنیت کشور تشکیل شده و جمعی از حقوقدانان و مقامات دولتی و غیردولتی مرتبط در چارچوب کمیته‌ای مستقل مسائل را پیگیری می‌کنند و ما گزارش را علاوه بر داخل، در اختیار سایر جهات خارجی و بین‌المللی قرار خواهیم داد.

پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها در حال تبادل است

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به رغم مواضع غیرسازنده سه کشور اروپایی و آمریکایی در هشت هفته گذشته، در مسیر دیپلماتیک نیز گفت‌وگوها با طرف اروپایی از طریق اروپا و برخی واسطه‌ها را در دستورکار خود داشت. در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران، طرف آمریکایی تصور می‌کرد ما در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود می‌گذریم. پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها در حال تبادل است. در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم ولی در مسیر اظهارات رسانه‌ای برخی مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خود را ادامه می‌دهند. امیدواریم با نگاه واقع بینانه متناسب با منافع ملت و منافع حداکثری کشور در صورتی به گام نهایی توافق برسیم، از توافق خوب و پایدار صحبت کنیم. وزیر خارجه همچنین به ایرانیان خارج از کشور نیز اشاره کرد.

خبرنگاری درباره مذاکرات هسته‌ای با آرایش جدید پرسی که وی گفت:‌ یکی از نکاتی که در ماه‌های گذشته قدری تاخیر در نقطه پایانی رسیدن به توافق ایجاد کرد، حل مسائل اتهامی آژانس علیه ایران بود. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام را تأیید کنیم، و مسائل بین ایران و آژانس در فرصت موسعی در آینده حل و فصل کنیم. معنایش این بود ما پیچ و مهره‌ها و سانتریفیو‌ژها و ... را باز کنیم و به کنار بگذاریم و بعد از اینکه دستمان کاملا خالی شد، در خصوص مسائل بین ما و آژانس اقدام کنیم؛ این یکی از خطوط قرمز ما بود. در مذاکرات ماه‌های گذشته با طرف‌های اروپایی روسیه و چین و در تبادل پیام با آمریکا در این خصوص تأکید کردیم که آٰژانس همواره از مسیر فنی منحرف شده و صرفا در مسیر سیاسی گام برداشته است.

آنها گفتند تضمین و به آژانس توصیه می‌کنیم در مسیر فنی قدم بردارد. در حالی که معاونان وزرای خارجه و سازمان انرژی اتمی به وین سفر و با آژانس به نقشه راهی دست یافتند و مقامات آژانس گفتند، قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود و مقامات آژانس به ایران می‌آیند در چنین شرایطی یکباره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ملت ایران با یک قطعنامه جدید مواجه شدیم. به مقامات آمریکا و سه کشور اروپایی گفتیم چگونه به شما اعتماد کنیم، در حالی که قرار بود ضامن رفتار فنی آژانس باشید، در سوءاستفاده سیاسی از آژانس برآمدید.

فروردین ماه توافقی را در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا داشتیم که آمریکا پیشنهاد کرد با رسیدن به برجام و یا نرسیدن به آن توافق انجام شود و ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم ولی بعد آمریکا گفت بگذارید برجام انجام شود. ما به آنها گفتیم این افت و خیزهای شما دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را بالاتر می برد. شش ماه گذشت و در یک و نیم ماه گذشته آمریکا به صورت جدی دنبال تبادل زندانی‌هاست و ما در راستای مسائل انسانی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: دستورکار ما در مذاکرات پیگیری مذاکرات با روش مقتدرانه و تامین حداکثر منافع ملی در بازگشت به برجام است. برجام همچنان روی میز قرار دارد و طرف‌های مقابل ما معتقدند، موضوعی که ماه‌ها در پایان دولت قبلی و یک سال گذشته دولت جدید در مورد آن گفت‌وگو شده می‌تواند به نقطه نهایی و پایانی برسد.

 وزیر خارجه درباره نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین درباره پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین اظهار داشت: در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه یازده ماه قبل از شروع جنگ اوکراین یکی از اقلام دفاعی و همکاری‌های دفاعی دو کشور، فروش بسیار معدودی پهپاد ایرانی به روسیه بود. تاکنون هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در اوکراین دریافت نکردیم. اخیرا تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالث گفت‌وگو کردند و ما بررسی‌های خود را در این زمینه ادامه می‌دهیم. وزیر خارجه اوکراین در گفت‌وگوی تلفنی به من گفت، یک پهپاد سالم به دست نیروهای اوکراینی افتاده که روسی است، ولی شبیه پهپاد شاهد ایرانی است و من گفتم که این گواه این است که ایران به مواضع خود پایبند است. به روس‌ها بیش از دو بار گفتیم و گفتند که صرفا از سلاح‌های ساخت روسیه در جنگ اوکراین استفاده شده است. جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و به تلاش ها برای بازگشت صلح و آرامش ادامه می‌دهیم.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: متنی که اکنون روی میز است، آخرین متن ما در نتیجه گفت‌وگوهای چند ماهه در وین و همچنین ایده‌های مختلفی که در ماه‌های گذشته مطرح شد تکمیل گشته است. به صورت مشخص در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با طرف آمریکایی همکاری می‌کنند. بورل و مورا تلاش دارند به یک راه‌حلی در این زمینه دست یابیم. یکی از این موضوعات حل مسائل باقیمانده آژانس است و موضوع دیگر به تضمین اقتصادی برمی‌گردد و سعی کردیم این موضوع را فرموله کنیم.

وزیر خارجه بیان کرد: بنا بر آخرین متنی که تجیمع شده از دیدگاه‌های کارشناسی و تبادلات فزاینده دیدگاه‌های دو طرف بود اکنون در روی میز متن ارائه شده دارای چنین ویژگی از سوی بورل هستیم که به مقدار زیادی دیدگاه‌های طرفین در آن تجمیع شده ولی در سه موضوع مشخص همچنان معتقدیم متن باید نیرومندتر شود. سومین مورد هم این است که در راستای تضمین اقتصادی این بازی که طرف‌های غربی ایجاد کردند و تسری تحریم به طرف های ثالث را عامل برای تداوم تحریم‌ها قرار دادند با یک مکانیسم مورد توافق باید از میان برداشته شود. در این رابطه باید تبادل پیام‌ها ادامه یابد.

امیرعبداللهیان درباره ارسال پیام‌ها از سوی آمریکا و تضاد بین مواضع اعلامی و اعمالی آنها نیز گفت:‌ آمریکایی‌ها در میز تبادل پیام‌ها در مسیر دیپلماسی یک شکل عمل می‌کنند و در رسانه به شکلی دیگر. وقتی به آنها پیام می‌دهیم چه رفتار متناقضی است، پاسخ می‌دهند در رسانه نگاهشان به افکار عمومی است. اظهارات مقامات آمریکایی دوگانه و با هدف تشویق اغتشاش در ایران و گرفتن امتیاز در میز مذاکره است.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: سفری به ترکیه و سپس به سوریه داشتم. ماحصل کار این شد دولت سوریه پذیرفت نسبت به حفظ تمامیت ارضی ترکیه و تامین امنیت مرز مشترک سوریه و ترکیه عمل کند و در مسیر امنیتی گفت‌وگوهایی بین مقامات این دو کشور انجام شد و همچنان به توصیه خود برای واگذاری نقش تامین امنیت مرز مشترک دو کشور به دولت ترکیه و نیروهای مسلح سوریه تأکید داریم. تداوم اشغال خاک سوریه را باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت می‌‌دانیم. البته نگرانی‌های دوست خود ترکیه را در حوزه امنیت ملی درک می‌کنیم.

خبرنگار سی.بی.اس از وزیر خارجه پرسید که آیا برنامه ایران خروج از ان.پی.تی است؟ که ولی گفت: خودمان را به عدم اشاعه متعهد می‌دانیم. در این موضوع ایران بیش از همه طرف‌ها پایبندی خود را نشان داده است. نگرانی جدی ما وجود صدها کلاهک هسته‌ای نزد رژیم صهیونیستی است و باید این رژیم جعلی متعهد شود نسبت به رعایت مسائل عدم اشاعه.

وی درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز اظهار داشت: در عرصه سیاسی نسبت به آنچه در دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان در عراق به توافق رسیدیم پایبند هستیم. آنچه ایران باید انجام می‌داد انجام شده و بخش‌هایی از توافق از سوی مقامات سعودی انجام نشده است. گفت‌وگو و همکاری ایران و عربستان را به دلایل مختلف مفید، موثر و مناسب برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم. از اینکه یک رسانه شناخته به نام عربستان در وقایع هشت هفته گذشته ایران نقش ترویج ترور و تروریسم را ایفا کرد گلایه و انتقاد خود را به مقامات عربستان منتقل کردیم و ایران این اقدام رسانه‌ای غیر سازنده را در تعارض با توافقات دو کشور در بغداد می‌داند. امیدواریم عربستان نسبت به آنچه در دور پنجم گفت‌وگوها در بغداد توافق شد تعهداتش را عملیاتی کند تا دو کشور گام‌هایی را در مسیر طبیعی برداریم. در همکاری‌های ایران با حوزه خلیج فارس شاهد پیشرفت در مناسبات دیپلماتیک هستیم و مقامات سیاسی کشورهای منطقه متفاوت از آمریکا،صهیونیست‌ها و سه کشور اروپایی در مسایل اخیر ایران هیچ گونه موضع سیاسی غیرسازنده‌ای را اتخاذ نکردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مناسبات ایران و چین گفت: از سال گذشته که سفری به چین داشتم، وارد فاز اجرایی برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین شدیم که همه ابعاد تجاری، گردشگری و صنعتی و دفاعی و سایر حوزه‌ها را در برمی‌گیرد و در مسیر خوبی است و همکاری‌های دو کشور رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. در راستای منافع دو ملت نسبت به اجرای این توافق و افزایش حجم تبادل تجاری تا این لحظه انتظاراتی که از این توافق را داشتیم، برآورده شده می‌دانیم. به زودی دیدار سطح بالایی در یکی از پایتخت‌ها انجام می‌شود. برنامه سفر رئیسی که به پکن دعوت شده، در دستورکار وزارت خارجه و نهاد ریاست جمهوری است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت: در خصوص برجام فهم همه طرف‌ها این است که در ماه‌های گذشته به اندازه کافی گفت‌وگو و مذاکره انجام شد. در آخرین پیامی که هفته گذشته به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دادیم، اعلام کردیم در چارچوب دیدگاه‌هایی که اعلام شده چنانچه طرف‌های مقابل آماده باشند، می‌توانیم در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه عضو برجام را در وین برگزار کنیم. بورل در حال هماهنگی است و زمانی این اتفاق می‌افتد که ما نسبت به خواسته‌های منطقی خودر این زمینه نائل شویم.

وی گفت: من ماه گذشته سفری به ایروان داشتم و پاشینیان سفری رسمی به ایران انجام داد. بخشی از محافل رسانه‌ای در جمهوری آذربایجان نسبت به این سفر واکنش جدی نشان دادند. آذربایجان و ارمنستان را دو همسایه ایران می‌دانیم و هیچگاه روابط خود را با یک طرف به حساب طرف دیگر تفسیر نمی‌کنیم. اولویت نگاه به سیاست همسایگی، مناسبات با همه همسایگان در اولویت ایران است و هیچ چشمداشتی به اراضی کشورهای همسایه از جمله آذربایجان نداریم ولی به صراحت به همه بازیگران در حوزه قفقاز اعلام کردیم هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه با واکنش ایران مواجه خواهد شد. ما با نگاه به همسایگی و برادری مناسبات با آذربایجان و سایر کشورهای همسایه را پیگیری می کنیم.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۸
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۴۷
سیدمحسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
بزودی برجام امضا می شود فقط نمایش بازی میکنن
پاسخ ها
علی
| United States of America |
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
خیر هیچ خبری نیست آمریکایی ها هم دور برجام.را خط کشیدند ایشان با مردم صادق نیست
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
خوابی عزیز
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بایدن که میره و جمهوری خواهان میان اونوقت فشار حدکثری به ایران وارد خواهند کرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
صحبتهای تکراری مسئولین دولت در طول یکسال و نیم گذشته:

- در حال مذاکره هستیم و برجام از بین نرفته!
-به زودی پول های بلوکه شده کره جنوبی آزاد میشه!
- پیشرفت هایی داشته ایم و فقط چند مسئله جزئی باقی مانده!
- مواضعمان را به آمریکا اعلام کردیم و از اشتباه خارجشون کردیم!

دیگه فکر میکنم بنده هم آمادگی لازم برای گرفتن پست وزیر خارجه را پیدا کردم!!!
پاسخ ها
جاویدان
| United States of America |
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
خوب شما از یک آدم مستاصل چه انتظار دارید ؟خانمی را می شناختم که دختری داشت با چهره معمولی ولی قابل تحمل سوال کردم چرا دختر شما ازدواج نمی کند گفت خواستگار فراوان دارد ولی همه یا قدشان کوتاه هست یا سن آنها کم است ده سال بعد رفتم منزلشان دیدم دخترش باز مجرد است ولی اینبار ترشیده شده سوال کردم هنوز خواستگار مورد نظر پیدا نشد جواب دادخواستگار فراوان دارد ولی متاسفانه یا قدشان کوتاه است یا سن شان کم حال رسیده به وزیر امور خارجه مرتب می گوید مرتب دارند پیام میدهند ولی من هنوز با آنها هنوز چند مورد مشکل دارم حال این عروس خانم کی می خواهد جواب بله را بگوید من نمیدانم
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
شیر مادر حلالت ، واقعا همینطوره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
حالا ما حرف کدامیک از دو کارشناس عزیز یعنی سید محسن و آقای ناشناس را باور کنیم؟
ناشناس
| Japan |
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
خدایی دمت گرم
ناشناس
| United States of America |
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
مبادله پیام ادامه دارد
بله امریکا گفته پرونده به شورای امنیت ارسال میگردد


این قدر فضا گل و بلبل است ایران ۶۰ درصد را در فردو آغاز کرده؟
فضا به شدت به سمت تنش دارد میرود
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
قابل توجه ساده لوحانی که امید به امریکا و کنگره و ترامپ بسته اند !!! انها فقط وفقط به فکر منافع خودشان هستندوبس
پاسخ ها
مسیح
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
کی انشالله سرو از زیر برف میارین بیرون شماها؟ خودمونم میدونیم اونا دنبال منافع خودشون هستن !!! ما هم دنبال منافع خودمون هستیم ! ذات انسان دنبال منافع خودش بودنه اصن ... اصلا برای همین میرن که توافق کنن دو طرف یچی میدن یچی گیرشون میاد... دلار 36 هزار تومنی بت حال داده انگار؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
جالبه مسئولان ماهم فقط به فکر مردم و منافع کشورن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
ما هم می توانیم در موازات آنها به منافع خودمان فکر کنیم و یک حالت "برد - برد" داشته باشیم. این حالتی که الان هست فقط حالت "باخت" برای ما دارد و همچنان استمرار دارد. انرژی هسته الان هیچ آورده ای برای ما ندارد و فقط زیان داشته است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
آفرین ، غیب گفتی ، خوب معلومه در هر مذاکره ایی هر طرف سعی در حداکثر کردن منافع خود دارد. میزان منافعی هم که هر طرف میبره بسته به قدرت مذاکره داره که ان هم از وضعیت ان طرف از ابعاد مختلف نشات میگیره.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بله درسته ؛ اما ای کاش ما هم به همین فکر بودیم .
ناشناس
| United States of America |
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
همین تغییر آرایش کنگره و سنا در ادبیات خارجی بایدن تغییر ایجاد کرده
صبور باش
ایرانی
|
Germany
|
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
چطور شده؟ جدیدا صحبت کردن با آمریکایی ها شما را شوق زده می کند؟
ناشناس
|
India
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
خودتون رو مسخره کردین یا ما رو؟ بشینین روبروی هم حرفاتون رو بزنین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
برجام را کشتید البته با همراهی دوستتون ترامپ. فعلا مواظب خودتون باشید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
سلام اقای وینتر ایز کامینگ هم برسونید. بگید زمستان اومد ایران.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
گرهً همه چيز دست روسيه است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
اصلا پیامی وجود ندارد همه اش برای آرام بخشی به بازار ارز هست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
اوکراینی ها چند جعبه مدارک و اسناد و فیلم و قطعات پهپادهای ساقط شده را اورده و روی میز گذاشتند

نماینده ما باقری هم گفته یک کلام : ما اصلا پهپاد به روسها ندادیم !!!

حالا چرا اوکراینی ها قبول نمیکنند ؟؟ معلوم نیست !!!
لویزانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
من حقوق دولتی را در سال ۱۹۹۹ تغییر دادم و به دلار امریکا تبدیل کردم و تار همان زمان دارم ارز رایج حقیقی و با پشتوانه ایالات متحده را خرج میکنم در واقع من ارز خرج میکنم و جای دیگه چاپ میشود لذا میبایست یکنواخت شود امریکا هرگز خودشو و اقتصاد خود را تحریم نمیکنه اینا دروغه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
کشور رو به اینجا رسوندین و بن بست و ناامیدی که نتیجشو می بینین......
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
همچی آرومه من چقدر خوشبختم.
صادق
|
Poland
|
۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
اولا که پیام از طرف امریکا به هیچ وجه ارسال نمیشه به ما اگر بود اینا پیراهن لومان میکردندکه ببینین اونا دنبال ما هستند
دوم اینکه اونا هیچ اختیاری به برجام ندارن ولی کشور ما در حال بحران شدید سیاسی اقتصادی اجتماعیه
اینو مردمی که باید بفهمن فهمیدن
برجامی در کار نیست تابی جون کد را بدم
میگی نه بشین تماشا کن برجام تمام
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
رفتند التماس امریکا

کاش ترامپ برگرده و 12 شرط رو بزاره جلوشون
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
۲۲ سال مذاکره بی نتیجه یعنی مسخره بازی .
رضایی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
سلام
- در حال مذاکره هستیم و برجام از بین نرفته!
-به زودی پول های بلوکه شده کره جنوبی آزاد میشه!
- پیشرفت هایی داشته ایم و فقط چند مسئله جزئی باقی مانده!
- مواضعمان را به آمریکا اعلام کردیم و از اشتباه خارجشون کردیم!

احسنت ماشالله وزیر دولت انقلابی ما نابقه است در فن دپیلماتیک وعوام فریبی و سرکار گذاشتن سران کشورهای دنیا منجمله آمریکا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
میخوای وسط این هاگیر واگیر یه بار دیگه اون چاخان پرداخت 7 میلیارد دلار کره جنوبی رو بازگو کن !
جوهر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
سلام هموطن
ناشناس
|
United States of America
|
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
این افعال ماضی بکار بردنتون خیلی جالبه و باز هم نشاندهنده کتمان واقعیات.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
توطئه کدوم توطیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
واقفا خسته نشدید؟ ول کن مردم دیگه دنبال برجام و ... نیستند. مردم خسته شدن.
داود
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
ما خوبیم. درحال پیشرفتیم. خیلی خیلی خوبیم. فقط چند چیز کوچک مانده که در حال مذاکره درباره ان هستیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
به نظرمن که بایدهمون برنامه هسته‌ای رابایددنبال کنیم تااینهاازترس بترکن
محمدزمانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
امیدواریم امریکا سر عقل بیاید وبفهمد که هدف اسراییل شکستن هیمنه ی امریکا در جهان است امریکا باید بفهمدکه سیاست اسراییل به انزوا کشیده شدن امریکاست ولی متاسفانه همچنان مسءولین امریکا درخواب تشریف دارن ایران بهیچ کشور قلدرمعابانه حرفنزده ونخواهد زد مطءن باشید که اگه با ایران سر سازگاری واقعی داشته باشد در اینده مفهمنن که ایران کشوری دوست واقعی است ن مثل اسراییل،، اینها رو چه وقت امریکا خواهد شد نمیدونم اگه دست دوستی با ایران دراز کنن ایران دستش را میفشارد پس ای روسای امریکا سرعقل بیایید
ناشناس
|
United States of America
|
۰۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
جبهه پايداري ايران را بيچاره كرده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
روابط با دنیا باید اولویت دولت باشد ما به هیچ ک کس امید نمی بتدیم به جز خدا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
جالب اینجاست که مسئولین محترم عامل تمام این گرونی ها را بخاطر برجام دونستن حالا اگه برجام امضاء بشه و هیچ تغییری در قیمت‌ها انجام نشه بعد میخوان جواب چی بدهند
پس نتیجه میگیریم همش بازی هستش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی .
قدر روزهایی که ایران یک طرف قدرتمند مذاکرات بود را ندانستید .
ناصر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
ولی به صراحت به همه بازیگران در حوزه قفقاز اعلام کردیم هرگونه تغییر ژئوپلتیک در منطقه با واکنش ایران مواجه خواهد شد.

پ.ن- این جمله خود نشان دهنده نزدیکی ایران به ارمنستان است و آذربایجان هم این را خوب درک می کند. خودتان را فریب ندهید. بدنه کارشناسی و رسانه های دولتی به صراحت دشمنی با آذربایجان و طرفداری از ارمنستان را نشان می دهند، هرچند صحبت های دیپلماتیک مقامات رسمی هم کم از صراحت به اصطلاح غیر رسمی ها ندارد!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بروید مستقیم با آمریکا مذتکر کنید رها کنید واسطه گری روس را پیام چیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بهتره با امریکا برای گرفتن گرین کارت مذاکره کنی به دردتون می خوره.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
بهتره با امریکا برای گرفتن گرین کارت مذاکره کنی به دردتون می خوره.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عادی سازی روابط ایران و عربستان # عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # دعای روز اول رمضان