بازدید ۱۳۴۴۲۷
قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپا که در تداوم سیاست فشار حداکثری و اتهام پراکنی به جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسائل ادعایی پادمانی ارائه شد، روز پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ به تایید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.
کد خبر: ۱۱۵۰۸۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳ 17 November 2022

قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران تصویب شد/ چه کشورهایی رای منفی، مثبت و ممتنع دادند؟

بین الملل تابناک: قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپا که در تداوم سیاست فشار حداکثری و اتهام پراکنی به جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسائل ادعایی پادمانی ارائه شد، روز پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ به تایید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسید.

استقبال عربستان از قطعنامه ضد ایرانی
۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۲۱:۰۶

عبدلله بن خالد بن سلطان نماینده عربستان سعودی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه امروز پنجشنبه ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

شبکه خبری العربیه به نقل از بن سلطان گزارش داد، عربستان سعودی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از ایران می‌خواهد با آژانس همکاری کند، استقبال می‌کند.

این مسئول سعودی همچنین مدعی شد که پیش‌نویس مذکور، بازتاب دهنده نگرانی در قبال آنچه آن را تخطیهای ایران نامیده است، می‌باشد.

عربستان سعودی در پایان ادعا کرد: خواستار اتخاذ موضع قاطعی برای مقابله با رفتار غیر مسئولانه ایران هستیم.

اهداق این قطعنامه محقق نخواهد شد
۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۲۰:۱۰

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امشب (پنجشنبه) در واکنش به تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام گفت: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست امروز خود تحت فشار شدید سیاسی کشورهای آمریکا، انگلیسی، فرانسه و آلمان قطعنامه‌ای علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشورمان به تصویب رساند.

نذیری اصل در این باره افزود: در جریان بررسی این موضوع، حامیان پیش نویس قطعنامه اطلاعات ساختگی و ادعاهای بی اساسی برای توجیه رویکرد غیرسازنده خود به شورای حکام ارائه کرده و کوشیدند این نشست را به ابزاری برای پیگیری اهداف کوته بینانه سیاسی خود و فراتر از چهارچوب وظایف و اختیارات آژانس تبدیل کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه این دسته از کشورها در هفته‌های گذشته از هیچ تلاشی برای زیر سوال بردن تعامل مستمر ایران با آژانس و ایجاد تردید در مورد چشم انداز دستیابی به توافق در خصوص لغو تحریمهای ظالمانه علیه کشورمان و احیای برجام، دریغ نکرده‌اند، افزود: قویا معتقدیم این قطعنامه هیچ نتیجه‌ای برای بانیان آن به ویژه در زمینه ترمیم وجهه مخدوش شده آنها به عنوان ناقضان اصلی برجام و زمینه سازی برای توجیه تحریم‌های یکجانبه بیشتر علیه ملت ایران، نخواهد داشت.

نذیری اصل با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران تصویب قطعنامه غیر اجماعی ارائه شده از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا در نشست امروز شورای حکام را به عنوان اقدامی سیاسی، غیرسازنده و نادرست به شدن محکوم و آن را غیر قابل قبول و مردود می‌داند، گفت: این قطعنامه از ایران می‌خواهد که با آژانس تعامل و همکاری داشته باشد. با توجه به تداوم همکاری‌های گسترده ایران با آژانس، دعوت از ایران برای همکاری با آژانس، آن هم با استفاده ابزاری از شورای حکام و اعمال فشار از طریق تصویب یک قطعنامه، غیرموجه و بی معنی است.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکنون با حسن نیت کامل برای برطرف کردن برخی ابهامات در خصوص مسائل باقیمانده پادمانی با آژانس همکاری و تعامل سازنده داشته است، افزود: انتظار ما از آژانس این است که با رویکردی مستقل، بیطرفانه و حرفه‌ای، بدون تاثیرپذیری از اهداف سیاسی برخی کشورها جهت برطرف کردن این ابهامات پادمانی که به اذعان خود آژانس هیچوجه نگرانی عدم اشاعه‌ای نیز ندارند، تلاش کند. برخی از این ابهامات مربوط به موضوعات گذشته بین ایران و آژانس است که در سال ۲۰۱۵ برای همیشه توسط شورای حکام بسته شده‌اند.

نماینده ایران با ذکر این نکته که در حال حاضر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران از شفاف ترین برنامه‌ها در بین کشورهای عضو آژانس است، اظهار داشت: اهداف سیاسی بانیان این قطعنامه ضد ایرانی محقق نخواهد شد، اما تصویب آن می‌تواند بر روند همکاری و تعاملات سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس اثرگذار باشد.

نذیری اصل در پایان با تأکید بر اینکه اجرای بدون وقفه پادمان و فعالیت‌های گسترده راستی آزمایی آژانس در ایران طی دو دهه اخیر تنها در پرتو همکاری و حسن نیت ایران امکانپذیر بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده خواهی های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود.

 در این قطعنامه که با مخالفت چین و روسیه روبه رو شد، نویسندگان با تکرار ادعاهای ساختگی درباره کشف مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده در ایران، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌ای شده‌اند.

قطعنامه یادشده که به گفته منابع دیپلماتیک شب گذشته تحویل دبیرخانه آژانس شد، «ضروری و فوری می‌داند» که ایران بدون تأخیر «توضیحات فنی موجهی» را درباره ادعاهای مطرح و همچنین امکان «دسترسی به سایت‌ها و تجهیزات» برای «جمع‌آوری نمونه‌ها» فراهم کند.

۲۶ کشور به این قطعنامه رای موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع دادند

این سومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران پس از اجرایی شدن برجام و بسته شدن پرونده مسائل ادعایی پادمانی است که با فشار رژیم صهیونیستی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر می‌شود. سی ام خرداد ۱۳۹۹ و هجدهم خرداد ۱۴۰۱ هم قطعنامه مشابهی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و حمایت آمریکا پیشنهاد و تصویب شده بود.

تهدید نماینده آمریکا علیه ایران 

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه‌ شورای حکام این سازمان، ایران را به انجام اقدامات بیشتر در صورت عدم همکاری با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل تهدید کرد.

نماینده آمریکا قبل از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس گفت: «ایران باید هم اکنون بدون دادن وعده‌های توخالی، همکاری‌های لازم را با آژانس انجام دهد.»

وی اضافه کرد: «ایران باید متوجه باشد چنانچه قادر به ارائه همکاری‌های لازم برای حل و فصل این مسائل نباشد، این شورا آماده توسل به اقدامات بیشتر، از جمله اقدامات ذیل بند XII.C اساسنامه آژانس خواهد بود.»

خبرگزاری رویترز نوشته اشاره دیپلمات آمریکایی به بندی بوده که در آن شرایط مربوط به ارجاع پرونده به شورای امنیت سازمان ملل تشریح شده است.

اتهام زنی نماینده اتحادیه اروپا علیه ایران 

«استفان کلِمنت» نماینده هیأت اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتهام‌زنی‌های بی‌اساس علیه تهران را تکرار کرد.

کلمنت امروز پنجشنبه طی سخنرانی در نشست شورای حکام آژانس اتمی ابراز نگرانی کرد که هیچ پیشرفتی در اقدامات شفاف‌سازی ایران و برطرف کردن مسائل برجسته پادمانی رخ نداده است.

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی خارجی اتحادیه اروپا، وی در ادامه از ایران خواست بدون هیچ تأخیری، توضیحات فنی معتبر شامل دسترسی به مکان‌ها و مواد هسته‌ای و امکان نمونه‌گیری مناسب توسط آژانس اتمی را ارائه کند.

این دیپلمات اروپایی در بیانیه‌ای گفت: «اتحادیه اروپا از گزارش مدیرکل آژانس در مورد اجرای توافقنامه پادمانی ان‌پی‌تی و وضعیت اجرای پروتکل الحاقی در ایران استقبال می‌کند و از ماسیمو آپارو، معاون گروسی به‌ خاطر توضیحات فنی تشکر می‌کند. ما از مدیرکل و دبیرخانه آژانس به دلیل کار حرفه‌ای، عینی، مستقل و بی‌طرفانه برای راستی‌آزمایی از اجرای تعهدات پادمانی ایران قدردانی می‌کنیم. اتحادیه اروپا، آژانس اتمی را تشویق می‌کند تا به استفاده از تمام اطلاعات مربوط به مسائل پادمانی که طبق رویه استاندارد در دسترس است، ادامه دهد.»

در این بیانیه آمده است: «در سال‌های گذشته، اتحادیه اروپا بارها نگرانی‌های جدی خود را از وجود مواد هسته‌ای در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران ابراز کرده و امروز نیز دوباره تکرار می‌کند. اتحادیه اروپا عمیقاً نگران است که مکان فعلی این مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده رادیواکتیو که ممکن است امروز هنوز در ایران وجود داشته باشد، برای آژانس شناخته نیست.»

کلمنت با بیان اینکه اتحادیه اروپا بارها از ایران خواسته تا توضیحات لازم را مطابق با تعهدات مندرج در توافقنامه پادمانی جامع خود به آژانس ارائه کند، توضیح داد: «شورای حکام دو قطعنامه را در ژوئن ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۲ به تصویب رساند و از ایران خواست موضوعات پادمانی باقی‌مانده را شفاف‌سازی کند. در نشست سپتامبر ۲۰۲۲، پنجاه‌وشش کشور از طریق بیانیه مشترک بر این درخواست تاکید کردند. با وجود درخواست‌های مکرر برای اقدام، ایران هنوز اقدامات لازم و توضیحات فنی معتبر را ارائه نداده است.»

وی با ادعای اینکه اقدامات رویه‌ای کافی نیست و ایران باید اقدام اساسی انجام دهد، اظهار داشت: «اتحادیه اروپا همچنان نگران است که آژانس نتواند صحت و کمال اطلاعیه‌های ایران را تحت توافق پادمانی ان‌پی‌تی تایید کند، مگر تا زمانی که ایران توضیحات فنی معتبری ارائه کند و آژانس را از مکان های فعلی مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده مطلع کند؛ بنابراین، آژانس در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح آمیز است. تا زمانی که ایران توضیحات معتبر فنی مورد انتظار را ارائه ندهد، این موضوعات بدون هیچ گونه رضایتی تحت نظارت دقیق ما باقی خواهند ماند.»

این دیپلمات اروپایی در ادامه ادعاهای خود افزود: «اتحادیه اروپا و کشورهای عضو با یادآوری قطعنامه‌های تصویب شده در ژوئن ۲۰۲۰ و ژوئن ۲۰۲۲ قویاً از قطعنامه پیشنهادی فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده حمایت کرده و از سایر اعضای شورای حکام می‌خواهند از آن حمایت کنند. اقدام اساسی ایران اکنون برای حفظ یکپارچگی رژیم حفاظتی آژانس اتمی ضروری و فوری است.»

کلمنت اما مجبور شد اذعان کند: «توجه داشته باشیم که ایران موافقت کرده تعامل خود با آژانس را برای حل‌وفصل مسائل پادمان باقی‌ مانده از سر بگیرد و انتظار می‌رود یک دیدار فنی در تهران قبل از پایان نوامبر ۲۰۲۲ برگزار شود. ما از ایران می‌خواهیم که این فرصت جدید را برای ارائه توضیحات فنی معتبر مورد انتظار، از جمله دسترسی به مکان‌ها و مواد و نیز نمونه‌گیری در صورت لزوم استفاده کند.»

وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا یادآوری می‌کند که استاندارد جهانی راستی‌آزمایی کنونی بر اساس موافقتنامه جامع پادمانی همراه با پروتکل الحاقی است، گفت: «اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو آژانس اتمی و در میان آنها همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا این استاندارد را پذیرفته‌اند. اتحادیه اروپا حمایت کامل خود از آژانس اتمی و اعتماد به آن را برای اجرای مأموریت خود تحت موافقت‌نامه‌های پادمانی ان‌پی‌تی تکرار می‌کند. ما تاکید می‌کنیم که اجرای کد اصلاح‌شده ۳.۱، یک تعهد قانونی برای ایران بر اساس سی‌اِس‌اِی است که قابل تغییر یا تعلیق یکجانبه نیست و از ایران می‌خواهیم این موضوع را برطرف کند. اتحادیه اروپا قویاً از تلاش‌های خستگی ناپذیر رافائل گروسی برای پیگیری تعامل سازنده با ایران به منظور رسیدگی به همه مسائلی که نیاز به حل فوری دارند، حمایت می‌کند.»

در پایان این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا گزارش آژانس اتمی را مورد توجه قرار می‌دهد، منتظر ادامه گزارش مدیرکل به شورای حکام در صورت لزوم است و درخواست می‌کند که این گزارش به اطلاع عموم برسد. اتحادیه اروپا انتظار دارد که پیشرفت سریع و ملموس در کوتاه‌ترین بازه زمانی حاصل شود و بنابراین اقدامات بعدی را در نظر خواهد گرفت.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴۹
در انتظار بررسی: ۹۶
انتشار یافته: ۹۸
مجتبی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
دوباره پرونده میره شورای امنیت .یه مدت ارامش داشتیم ظریف داره کار می کنه ولی باز به پشتکار دولت مردمی اقای رییسی و نخبگان ایشون باز تحریم و جنگ بر ایران سایه انداخت .اقا ناهار یادتون نره
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
اگر آلودگی در مکانهای مورد اشاره آژانس صحت داشته باشد قطعا آن محلها توسط جاسوسان خود آنها آلوده شده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
شارژر اغتشاش تروریستی توسط آژانس؟ پس ما هم باید از ان پی تی خارج شویم و بالاتر از سیاهی رنگی نیست و غلطی نمی‌توانند بکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
منظورت از ما همون اقلیت ده درصدیه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
ما؟؟:!!بازهم که از مردم مایه گذاشتی؟::!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
من مطمئن هستم ایران نیستی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
اوضاع داخلی مون اینجوری !
اوضاع خارجی مون اونجوری !
هر روز تصویب یک قطعنامه بر علیه این کشور مون
چرا این مملکت اینجوری شده ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شما هنوز نمی دانی چرا مملکتی نازنینان اینجوری شده ؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
وقتی اونجوری بشه، آخرش اینجوری میشه!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
به این نماینده امریکا که گفته همین حالا ....بفرمایید زیاد حرص نخور شیرت خشک میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
تبریک به همه‌ی آقایانی که برجام رو با پا پس می‌زنن و با دست پیش می‌کشن. بعد از دو سال، هنوز از رو نمی‌رن!

رونوشت: آقا حسین شریعتمدلری
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
غلط کردن، وقتی زمستون یخ زدن، میان به دست و پای ایران می افتن.
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
هیچ وقت طرف مقابل را دستکم نگیر....نیروگاههای حرارتی اکثر دوگانه سوز هستند..اروپا هم دارای معادن ذغال سنگ بزرگیست... دیگه بقیه اش را ...
محمدرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
ساعت خواب دوست عزیز!!!
شما هنوز منتظر سرمای زمستون اروپا هستی؟
محض اطلاع عرض کنم که این وعده ای بود که احتمالا پوتین به مسئولان ما داده بود و با کمال تأسف اینها هم باور کردند
آقا جان شما فکر کردین اروپایی‌ها اینقدر بی فکر هستند که همینجوری بدون در نظر گرفتن احتمالات دست به تحریم روسیه بزنند ؟؟
اونها خیلی وقته که فصل سرما در کشورهاشون شروع شده و فکر ذخیره سوخت مورد نیازشان را هم کرده اند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شما توی هلند یخ نزنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
برای چی به دست و پای ما می افتن؟ مگه ما گاز داریم برای صادرات؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شما فکر می کنید مسولین انها مثل مسولین ما هستند شما مطمئن باشد انها برای سرمای زمستان قبلا فکری کرده اند و تنها کسانی که مثل شما فکر می کنند یخ می زنند
زینال بندری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
حالا که آژانس با تحریک چند دولت بدبخت اروپایی و آمریکا به مکان هایی در مریوان ، ورامین و تورقوزآباد گیر داده که طبق راپورت اسرائیل در این مکان ها اثر مواد رادیواکتیو یافت شده لازم است ما هم در این کشورها در مکان هایی مواد آلوده قرار دهیم تا آژانس بداند که هر ننه قمری می تواند چنین آلودگی هایی ایجاد کند و ربطی به فعالیت مخفی یک کشور ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
زینال؟؟؟!!شوخی ویاجدی بودن نظرت را با گذاشتن علامت تعجب در آخر متن،مشخص کن،تا مردم تکلیفشون معلوم بشه
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
البته ما وظیفه داریم گوش کنیم به حرفهای ظالمان چون قانون جنگل در جهان خامنه
یادتون هست یاسین رییس جمهور شوروی گفته بود با بمب اتم میزنمت ها رییس جمهور فرانسه گفت فکر کردی چی ماهم نابودت میکنیم ها
دنیا همه اش همین کشورهای به ظاهر دوست پر شده
موضوع اسراییل هم اینها آوردن و دارن از بمب اتمی اسراییل دفاع میکنن
دنیا فقط داره زور میگه نظم نوین جهانی حکم برده داری را اجرا میکنه هر کسی حرفی بزنه اون و اجدادش نابود میشه
همین و بس
کفر و الحاد داره بیداد می‌کنه و آدمیت بمرور از بین خواهد رفت و چهره آدمها شبیه آدم خوارها میشه
بزارید مردم دنیا باهم صحبت کنن بزارید با هم دوست باشم
جنگ و کشتار را کنار بزارید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
کلا همه اتهام میزنن و ما هیییییچ مشکلی نداریم. گرونی کار دشمنه بی آبی کار دشمنه.....
محمدعلی جعفری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
ایران راهی جز همکاری با آژانس ندارد،درصورت عدم همکاری حلقه تحریم ها تنگترشده ووضعیت اقتصادی بدترخواهدشد
پاسخ ها
به محمد علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
!چشم امر دیگه ای نداری؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
پاداش پایان خدمت فرهنگیان که بیش از یکسال است بازنشسته شده اند پرداخت نشده و هیچ کس پاسخگو نیست.آقای وزیر!آقایان نماینده !با وجود تورم بالای آیا انصاف است!سایر دستگاها پرداخ کردند....
جعفر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
هم شورای امنیتغلطکرده وهم آمریکا واروپا هروقت توانستند رژیم جعلی اسرائیل را وادار کنند که تمام سلاح های اتمی خودش را معدوم کند وآمریکا واروپا هم عاری از بمب اتمی انباشته شد ایران هم قبول می‌کند ولا غیر
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
من در کانادا هستم. با تمام وجود دوست دارم که روابط کانادا و چین خراب خراب بشه. چون امریکا به چینی ها به راحتی گذشته ویزا و اقامت نمی ده دهها هزار فرزندان مقامات و مدیران چینی امدند کانادا و دست به نقد ویلاها و پنت هوس های چندین میلیون دلاری در شهرهای بزرگ می خرند و واقعا زندگی در شهرهای بزرگ کانادا به خاطر این جمعیت ثروتمند مشکل دشه. فقط دختر صاحب هووای که در وانکوور زندگی می کرد و تحریم امریکا شد سه تا خانه 15 میلیون دلاری در وانکور داشت. فقط 86 درصد خانه ها و ویلاهای بالای دو میلون دلار تورنتو به چینی ها فروخته شده. تماما هم ماشینهای چند صد هزار دلاری دارند و چون تازه به دوران رسیده هستند حتی در محل توقف مطلقا ممنوع پارک می کنند یا در پارکینگ مخصوص معلولان و اصلا جریمه شدن سنگین در مقابل نامزد و دوستشان برای انها نشانه تفاخر است. فقط خود دولت چین اسامی 7500 تا از مدیران و مقامات چینی که بعد از اختلاس و رشوه به کانادا رفتند به کانادا داده و گفته تا اینها را تحویل ندهی روابط کامل بازرگانی خبری نیست. خوب. کانادا هر اندازه خاوری را تحویل داد اینها را هم تحویل می دهد. تنها فرزند خود شی سالهاست که در بوستون و نیویورک به بهانه تحصیل در زبان دارد زندگی می کند و.... این دهه هشتادی ها هم که در خیابان هستند می بینند که پدران و مادران انها حتی نمی توانند یک موبایل که در دست همه بچه های چینی است برای انها بخرند ولی بچه های خاوری ها و خیلی مدیران در کانادا و امریکا و اروپا دراند میلیون دلار جابجا می کنند. به خودمان هم نمی اییم و همه چیز را مقصر خارج می دانیم.
امیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
خدا قوت خسته نباشید
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
خودت پرسیدی چه کشورهائی رای موافق یا مخالف دادند، ولی نگفتی.
مطمئنا روسیه و چین مخالف بودند . البته مخالفت اونها براشون از جانب ایران سود داره وگرنه اونا هم مخالفن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
کاش فرد ظریفی پیدا میشد و این داستان رو جمع میکرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
قطعنامه تصویب شد حالا چه اهمیتی داره کی رای مثبت داد یا ممتنع و منفی ؟!!! دنبال زیر بغل مار می گردی؟؟؟
خدانور تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
وای بر جلیلی و مرندی. تئوریسین های زمستان سرد اروپا
ناشناس
|
Sweden
|
۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
بین سی و دو تا کشور فقط دو تا دوست داریم۰
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
چینی ها هم که رفیق دلارهای بی زبان و نفت رایگان هستند
و روسها هم دارو و پهپاد و موشک رایگان میخواهند

و دنبال ابهای گرم خلیج فارس و هزینه پیاده نظام برای حمله وحشیانه به اوکراین هستند
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
این چه جور خبر رسانیه؟
در تیتر آمده چه کشورهائی رای موافق، ممتنع یا مخالف دادند
در متن خبر اسم هیچ کشوری نیست.
حتی آماتورهای ناوارد هم اینطوری خبررسانی نمیکنند
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
انگار میخاد یه خبرهایی بشه، بهتره فعلا یک گونی برنج و قدری آذوقه بخریم تا در روز مبادا از آنها تغذیه کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شما که انگلیس هستی ذغال بخر برای زمستان سرد
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
اولیانوف موذی گفته بود بر سر این قطعنامه اجماع وجود نداره !!!!!
نورمحمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
اون دو کشور به نفع ما رای دادند کیا بودند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
جناب نور محمد اتفاقا تنها اسم دو کشور چین و شوروی که مخالف قطعنامه
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
چرا تیتر غلط می زنی؟
کجآ نوشتی چه کشورهایی رای منفی یا مثبت دادند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
تیتر گمراه کننده و دروغ چرا کشورها رو اسم نبردین ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
مرحله بعد، مکانیسم ماشه ازسوی اروپا فعال میشه. هنر متخصصان دانشگاه امام صادق.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
سیاستهای غلط باعث انزوای هرچه بیشتر کشور شده.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
سیاستهای غلط باعث انزوای هرچه بیشتر کشور شده.
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
چین یا روسیه اگر دوست واقعی بودند قطعنامه رو وتو میکردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شورای امنیت نیست که وتو کنن
به ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
تو هنوز درکت نمی‌رسه که تو شورای حکام وتو وجود نداری وتو زمانی میشه کرد که قطعنامه به شورای امنیت بره
شهروند
|
France
|
۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
خوب خداشکر ما که چیزی برای از دست دادن نداریم
هموطن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
واقعا مسخره هست اسراییل جنایتکار باد ویست کلاهک عضو ام پی تی هم نیست شده قانون مند بعد ایران که همه قوانین اژانس رو رعایت کرده شده ضدقانون واقعا که اروپا. و امریکا نه شرف دارند نه انسانیت
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
در تیتر نوشته اید: چه کشورهایی رای منفی، مثبت یا ممتنع دادند؟ اما در متن هیچ اشاره ای به نام کشورها نشده است!
امیرحسام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
یک باربرای همیشه باقدرت به انها گفته شود ملت ایران دیگر زیر بار زور نمیرود وچون چهارطرف ایران کشورهای خیلی بی ارزشتر دارای انرژی هسته ای وحتی بمب هسته ای هستند حق ایران است که این انرژی را کامل داشته باشد واگر نمیخواهند که ایران هسته ای شود ازتمام قوانین هسته ای خارج میشودمثل اسرائیل پاکستان وهند وکره شمالی دراسیاد جهان
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
یه هیچ کس ربطی ندارد که یکی بخواهیم بسازیم یا نه. کمانکه باید تعدادی برای حمله به آمریکا بسازیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
سازمان های بین المللی که ایران را محکوم می کنن. آمریکا و اروپایی که به این حقوق بشر، بشر ایرانی را تحریم می کنن سلبریتی های خائنی که دروغ و راست با توئیت های خودشون بر آتش فتنه ها نفت می ریزن و تروریست های که اسلحه به دست گرفتند و رسانه های که بمباران خبری دروغ و راست را منتشر می کنند و فریب خوردگانی که چشم و گوش بسته دنبال رو شان هستن
پاسخ ها
حیدر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
داداااینی که گفتی ینی چه؟؟؟؟ از روی دیکته کی
نوشتی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
چیکار دارید می کنید با این مملکت؟
علی.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
آقایان مسئولین ، اقدام کنین برای بمب هسته ای بیشتر از این در مقابل آمریکا ، اروپا و آژانس کم نیارین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
چرا تمام قطعنامه هاعلیه ما رای می آورند.؟لطفا مشکلات را از تمام زوایای نگاه کنید.محکوم کردن شما مشگل را حل نمی کند.دنبال راه حل باشید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
هزاران بار هم که قطع نامه صادر کنند مقصر اصلی آمریکا است و به نتیجه نخواهد رسید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
بعد 20 سال نفهمیدید کار کرد این سازمان ها چی هست باز هم نفهمیدید و تحریم بیشتر ایجاد کردن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
این طور که پیداست بیشترین وقت آژانس را ایران می گیرد.۲۶ کشور علیه ایران رای مثبت داده اند وان پنج کشور که رای ممتنع داده اند عملا رای مثبت داده اند بعد مسئولین ایران می گویند سیاسی کاری است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
26 کشور رای مثبت دادند و روسیه و چین که اینهمه امتیاز از ایران گرفته بودند تا در این مواقع کمک حال ایران باشند هیچ کاری نتوانستند انجام دهند . نمی دانم اظهار تاسف کنم از خواب خرگوشی مسببان این وضعیت یا بگویم : خوش خبر باشید .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
شورای امنیت ایران از هر نظر مطمئن است شما خود خوب میدانید چ کشورهایی ناقض حقوق بشر هستن بروید جلوی
اونا رو بگیرین آنها هستن ک حقوق ملت ایران را رعایت نمیکنن شما الان ب چشم میبینید چرا سرتان را زیر برف
کرده اید شما ک دم از حقوق بشر میزنید خوب فکر کنید
و ببینید و۰۰۰۰۰شما تا کی میخواهید از ظلم طرفداری کنید
کمی وجدان داشته باشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
منظور این کشورهای زورگو فقط باج خواهی از ایران است پس مقامات عزیز تصمیم گیرنده به هیچ عنوان نباید از خواسته های منطقی و اصولی کشورمان قدمی عقب نشینی کنند چون حق با ما است و خدا با صادقین و صابرین است
مهردادقادری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
امریگاهیچ غلطی نمیتواندبکند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
حتما قطعنامه ی شورا حکام هم همانند همون کاغذ پاره ایی ست که احمدی نژاد میگفت
عبدالوحاب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اصلااهمییت ندارد ،چ کسانی موافق،یامخالف،بودند،،،مهم اینست کما مرد جنگیم،مارا ازجنگ نترسانید،امین،
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اقدامات ذیل بند XII.C اساسنامه آژانس خواهد بود
این فصل ۷ ام شورای امنیت سازمان ملل است ؟ که ظرف با ظرافت خاص توانسته بود هوا کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مبارك باشه ، همه دنيا در حال اتهام زني به ايران هستند !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
بنظر،من ما،باید بادنیا تعامل،داشته،باشیم،اینکه خودمان،را،محدود کنیم،یاپنهانی،نفت،وگاز رو مجانا،به چین وروسیه وهند بدیم،چهارروز،دیگع،نفت،وگاز،تمام شه،چین بما،نفت وگاز میده یاروسیه وهند باید منافع،کشور،رو درنظر،داشت،برای،سالیان،اینده،قراداد،ای،اف،دی اف،هم بنفع،خودمونه،دیگه کسی،نمیتونه،اختلاس،کنه،وملت فشازشو تحمل،کنند
رضا
|
Canada
|
۰۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
این اراذل کار را به جایی رساندند که دیگر این نوع قطعنامه ها هیچ ارزشی برایشان ایجاد نمی کنند شما قطعنامه صادر کنید ما هم غنی سازی ۹۰ درصدی و مرحله بعد ان را انجام خواهیم داد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مهم نیست ، ایران هر کاری بکند اونا راضی نخواهند شد چون در اصل تمام خواسته های اونا بهانه گیری است.باید یک بار برای همیشه این دندان کرمو را از دهان کشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
فقط خدا میدونه اون دو تا رای منفی چقدر هزینه برای ایران داشته
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
در اواخر سال ۹۹ برجام آماده امضا بود.
عجب با دوسال وقت کشی منافع ملت را تامین کردند!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اگر مانع ورود مواد مخدر به اروپا از خاک کشورمان نشوید ، این خبیثان به زانو درخواهند آمد. تا کی خون جوانان عزیز ما باید برای اروپائیان ضد ایرانی ریخته شود و بر چه اساسی؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
تهش تحریم نفتی میشیم؟
طاهره مصطفایی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مرگ بر آمریکا واسرائیل و عربستان سعودی بدتر از یهود
.......
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
با کل دنیا در حال تفاهم هستتید،از دو رای مخالف معلوم
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
تیتر کردین کدام کشورها رای مثبت، منفی و ممتنع دادن ولی فقط نوشتین روسیه و چین مخالف بودن، بقیه ش چی شد؟؟؟؟ احتمالا بازم دستمون نمک نداشته و کشورهایی دوست و برادر رای مخالف ندادن و کمک کردن به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
لطفا بنویسید که پنج کشوری که رای ممتنع داده بودند کدام کشورها بودند؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
خوب همه کشورها بهش رای دادن که.....
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
این چه جور گزارش نوشتنه:

قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران تصویب شد/ چه کشورهایی رای منفی، مثبت و ممتنع دادند؟

شما بگیرید ببینم کجای متن اسامی کشورهای رای دهنده اعلام شده
حداقل برای شعور محاطب احترام قائل بشید!!!!!
عباد ناجی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مرگ بر آمریکا، آمریکا شیطان اکبر است،از رژیم کودک کش اسراییل حمایت میکند،که دارا ی چندین کلاهک هسته ای است،ایران درحال گذر از سختی‌ها است،بخواهید،یا نخواهید ایران درحال ابرقدرت شدن است،به لطف تحریم‌های شما،
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اونا کارشونو کردن به خواسته خود رسیدن شماهم فقط حرف اونم بی ثمر
یک مستمری بگیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
عجیب است تقریبا ایران در جهان تنها کشوری است که همه با آن مخالفند
چرا سیاستمداران ایران اینقدر ناتوان در تعامل با جهان هستند چین هم با آمریکا کل کل دارد اما منزوی نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اقتصاد کشور در دست مافیا نمی گذارند برجام اجرا شود.
محمود‌
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
آقای امیر عبداللهیان‌ !
اینهمه‌ رفتید و اومدید‌ و بلوف زدید که ما زرنگتر از دکتر ظریف هستیم‌ آخرش که چی ؟!
این بود‌ ؟!
اینو که هیچ کاری نمی کردید هم اتفاق میافتاد قربونت‌ !
باز هم‌ قطع نامه علیه‌ کشور مظلوم ما‌ ؟؟؟!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
خودتون رو مسخره کرده اید یا مردم رو؟ اگر قصد ساخت بمب اتمی دارید، بسمه الله. تجربه هند، پاکستان و کره شمالی میگه وضعیت از این چیزی که الان هست بدتر نمیشه. اگر هم قصد ندارید بمب بسازید، درست همکاری کنید و بی خودی آب به آسیاب دشمن نریزید و برای مردم و کشور هزینه نتراشید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
بمب اتم بسازیددد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
زمستان اروپا هم تمام میشود مگر زمستان و سرما چند ماه طول میکشد که سیاستمداران ما روی ان حساب باز کرده اند مدام انرا تکرار میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
من مخواهم نظر ایران را در خصوص دستیابی حکومت طالبان افغانستان در خصوص دستیابی به انرژی صلح آمیر هسته ای بدانم؟!
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
عزیزان اینقدر سطحی فکر نکنین اگر دقت کنین ایران الان داره برمیگرده به دوره‌امپراطوری هخامنشیان همه سرزمینهاز از دست داده رو پس میگیریم و نفوذ ایران در کل منطقه برتری داره یارو یاور حکومت باشیم اگر هم یاری نمی‌کنیم لااقل رودرو نیستیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
به کشورهایی که رای مثبت داده اند نفت نفروشید تا زمستان یخ بزنند تازه بفهمند یکمن ماست چقدر کره میده درضمن پولهاییکه جمع آوری شده برای کمک به هزینه سوخت به آنها ندین.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
کسانی که اگربرجام امضا میشد ضررمالی میدیدن هنوز هم نمیذارن برجام امضا بشه بیچاره ملت ایران که تمام فشارمالی واقتصادیرودوششونه
علي
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
اين چه خبريه
در تيتر چيزي رو كه ميگيد بياريد ديگه.
كو راي دهندگان؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
یعنی سوریه هم به نفع ما رای نداد؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
دلیل ماندن در ان پی تی چیه؟
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مابایدباکشورهای اطرافمون مثل اتحادیه اروپا،تحادیه آسیاتشکیل بدهیم تااینجوری بهمون زورنگن،آسیاهمه چیزداره میشه بابرنامه موفق شد
انتقام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
ایران باید هرچه سریعتر از آژانس خارج شود یا باید کل تحریم ها لغو بشه ..امریکا واروپامیخوان چه غلطی بکنند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن فیروزی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب خزانه جواهرات ملی ایران
آخرین اخبار
وب گردی