بازدید ۴۱۸۰
بسته ویدیویی «تابناک»
بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۱۵۰۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲ 16 November 2022

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 


تصرف شانگهای توسط ژاپنی‌ها

تصاویری از شانگهای در دوران تصرف آن توسط ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم را می‌بینید. ژاپن پس از تصرف شانگهای، حکومت دست نشانده ای در آنجا ایجاد کرد؛ اما نیروهای مقاومت همچنان با ترور مزدوران ژاپنی و حملات چریکی به ایجاد مشکل برای نیروهای اشغالگر ادامه دادند. تصاویر به کار گرفتن اسرای جنگی چینی برای بازسازی این خرابی‌ها را ببینید.

 

چگونه سرما انسان را می‌کشد؟

سرمای شدید با کاهش دمای بدن باعث می‌شود که آب موجود در بافت‌ها و سلول‌های بدن یخ زده و آن‌ها را از بین ببرد. هرچند سرمای شدید می‌تواند کشنده باشد، بدن انسان نیز در برابر سرما کاملا بی دفاع نیست و برای مقابله با سرما مکانیزم‌هایی دارد که در صورت مواجهه با آن فعال می‌شوند. در این ویدیو با تاثیر سرمای شدید روی بدن بیشتر آشنا شوید و ویژگی‌های بدن خود را بهتر می شناسید.

 


در تصادف رانندگی برای انسان چه اتفاقی می‌افتد؟

با اینکه خودروها به شکلی ساخته شده‌اند که هنگام تصادف بیشترین میزان ایمنی را ارائه دهند، با این حال بسیاری از این تصادفات منجر به مرگ سرنشینان خودرو می‌شود. بسته به این که خودرو با چه سرعتی و از چه سمتی به چه چیزی اصابت کند تاثیر این تصادف روی سرنشینان آن متفاوت است اما در تمام تصادفات رانندگی، بستن کمربند ایمنی احتمال آسیب دیدگی را به شدت کاهش می‌دهد. در این ویدیو با جزئیات بیشتری در این مورد آشنا شوید.

 

 

هفت عمل روزمره که انسان را به آرامی می‌‎کشد

بیشتر مردم فکر می‌کنند کشیدن سیگار، خوردن فست فود، یا ورزش نکردن تنها چیزهایی هستند که به بدن ما آسیب می‌رسانند و عمر ما را کوتاه می‌کنند؛ اما چیزهای ساده تری هم هستند که ما روزانه انجام می‌دهیم و فکر می‌کنیم کاملا بی ضرر هستند، در حالی که همین کارهای روزمره و ساده به آرامی شما را می‌کشند. حتی چیز ساده‌ای مثل خوابیدن، شاید فکر کنید زیاد خوابیدن استراحت است و کاملا برای بدن شما مفید باشد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد، زیاد خوابیدن کاملا مضر است و می‌تواند احتمال مرگ شما را به تدریج افزایش دهد. در این ویدیو به هفت مورد از کارهای روزمره می‌پردازیم که به تدریج خطر مرگ را در شما افزایش می‌دهند یا به عبارت دیگر به آرامی دارند شما را می‌کشند.

 


بحران سیاسی ۱۹۹۳ در روسیه؛ توپ بستن پارلمان!

پس از فروپاشی شوروی، ساختار اقتصادی روسیه یک شبه از بین رفت و این منجر به فاجعه اقتصادی و اجتماعی در روسیه شد و هزاران تن به زیر خط فقر رفتند. بوریس یلتسین که آن زمان رئیس‌جمهور روسیه بود، برای حل مشکلات شروع به اصلاحاتی کرد که با مخالفت نمایندگان شورای عالی شوروی رو به رو شد. نمایندگان مدعی بودند که تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از رئیس‌جمهور است و برنامه استیضاح او را در سر داشتند. پس از بالا گرفتن درگیری‌های سیاسی و دو نیم شدن جامعه حمایت از مجلس یا دولت کار به درگیری نظامی کشید و تانک‌های زیر دست یلتسین به سمت پارلمان روسیه آتش گشودند. این درگیری‌ها منجر به مرگ صدها تن شد و نهایتا با مداخله نیروهای ضد تروریستی که زمانی زیر نظر کا گ ب فعالیت می‌کردند ماجرا به پایان رسید. بسیاری بر این باور هستند که تک تیراندازانی ناشناس با شلیک هدفمند به مردم، به دنبال تشدید شرایط و ایجاد بحران بودند؛ هرچند تحقیقات بعدی موفق به کشف هویت این افراد نشد، از این جهت که این اتفاقات منجر به افزایش شدید اختیارات ریاست‌جمهوری برای یلتسین و کاهش شدید اختیارات پارلمان شد. بسیاری باور دارند که این تک‌تیراندازها مزدورانی بودند که یلتسین به روسیه دعوت کرده بود. تصاویر نفس‌گیر از رخدادهای مسکو در سال ۹۳ را همراه با توضیحات بیشتر در ویدیو تابناک ببینید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی حکومت پهلوی دهه فجر زلزله چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی