بازدید 10425
بانک مرکزی اعلام کرد

نرخ تورم سالانه از مرز ۴۰ درصد عقب نشینی کرد/ حجم نقدینگی چقدر شد؟

بانک مرکزی امروز جزئیات تحلیی از تحولات اقتصاد کلان و اقدامات در شهریورماه ۱۴۰۱ منتشر کرد؛ گزارشی که نشان می‌دهد، در پایان نیم سال اول، نرخ رشد دوازده‌ ماهه نقدینگی در شهریور‌ ماه معادل ۳۷.۵ درصد بوده است.
کد خبر: ۱۱۴۷۵۱۳
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸ 27 October 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ بر اساس اطلاعات منتشره توسط بانک مرکزی، بررسی تحولات تورم ماهانه شاخص کل کالا‌ها و خدمات مصرفی در سال جاری نشان می‌دهد، تورم ماهانه شاخص کل مصرف‌کننده در شهریور‌ماه سال جاری با ۰.۲ واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل (۲.۴ درصد) به ۲.۶ درصد رسید.

تورم‌های نقطه به نقطه و دوازده‌ماهه شاخص کل بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در شهریور‌ماه سال جاری نیز به‌ ترتیب ارقام ۴۴.۹ و ۳۹.۶ درصد را ثبت نمود که نسبت به مردادماه سال جاری به ترتیب معادل ۰.۹ و ۰.۵ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی تورم ماهانه شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی به تفکیک گروه‌های اختصاصی "کالا" و "خدمت" در شهریورماه نشان می‌دهد، تورم ماهانه گروه‌ اختصاصی "کالا" با ۰.۵ واحد درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به ۱.۹ درصد رسید. در مقابل تورم ماهانه گروه‌ اختصاصی "خدمت" در همین مقطع همچنان با روند کاهشی همراه بوده و با ۰.۳ واحد درصد کاهش نسبت به ماه گذشته به رقم ۳.۹ درصد رسید.

بررسی تحولات تورم ماهانه گروه کالا به تفکیک "خوراکی‌ها" و "غیرخوراکی‌ها" موید افزایش تورم ماهانه اقلام خوراکی در شهریور ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل از آن است، به گونه ای که شاخص بهای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها (با ضریب اهمیت ۲۵.۵ درصد) با ۱.۳ واحد درصد افزایش، نسبت به مرداد و ثبت تورم ماهانه ۲.۱ درصدی، سهمی معادل ۰.۸ واحد درصد را از تورم ماهانه شاخص کل (۲.۶ درصد) در شهریورماه سال جاری از آن خود کرده است.

تحولات شاخص خدمت نیز حاکی است، افزایش تورم ماهانه این گروه عمدتاً متاثر از تحولات شاخص‌های خدمت در گروه" مسکن و خدمات ساختمانی" و "بهداشت و درمان"  بوده است، به طوری که سهم این دو گروه‌ از تورم ماهیانه خدمت در شهریور‌ماه سال جاری (۳.۹ درصد) به ترتیب ۳.۰ و ۰.۳ واحد درصد بوده است.


صادرات در کانال ۲۴ میلیارد دلاری

در حوزه تجارت خارجی با توجه به اطلاعات منتشره از سوی گمرک ج. ا. ایران، طی نیمه نخست سال ۱۴۰۱ ارزش صادرات گمرکی برابر با ۲۴.۳ میلیارد دلار بود که موید افزایش حدوداً ۱۳.۳ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰ است. ارزش واردات گمرکی نیز در این مقطع، معادل ۲۶.۰ میلیارد دلار گزارش شده که حاکی از افزایش حدوداً ۱۳.۲ درصدی آن نسبت به دوره مشابه سال قبل است.  

افزایش نرخ حواله دلار و افت نرخ اسکناس دلار

مطابق با اطلاعات مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز، بررسی تحولات بازار ارز حاکی از آن است که در شهریور ماه، متوسط نرخ فروش دلار در بازار حواله حدود ۲۶۸.۵ هزار ریال بود که نسبت به مرداد ماه، معادل ۱.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در بخش اسکناس نیز متوسط نرخ فروش دلار در این ماه حدود ۲۸۳.۴ هزار ریال بود که حاکی از کاهش ۰.۸ درصدی آن در مقایسه با مرداد ماه است. در بازار غیررسمی نیز متوسط نرخ دلار در شهریور ماه نسبت به ماه قبل از آن، با کاهش همراه بود.


تغییرات قیمت مسکن در پایان فصل جابجایی‌ها

در بازار مسکن و بر اساس اطلاعات گرفته شده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی شهریور ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز ۳۶.۳ درصد افزایش را تجربه نمود.

افت شاخص بورس

در بازار سهام نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز پایانی شهریورماه ۴.۹ درصد نسبت به روز پایانی ماه قبل کاهش یافت. لازم به ذکر است، سیاست‌گذار پولی با رصد مستمر تحولات قیمت دارایی­ ها و توجه به دلالت­ های آن بر تغییر سطح انتظارات تورمی، عنداللزوم اقدامات سیاستی مناسب را در دستور کار قرار خواهد داد.  

بررسی تحولات بازار بین‌بانکی در شهریورماه، نشانگر کاهشی نسبی در حجم معاملات و کاهش وجوه در دسترس بانک‌ها و به تبع آن افزایش ملایمی در نرخ بازار بود که از جمله دلایل آن می‌توان به افزایش حراج‌های اوراق دولتی (از ۷۴.۶ هزار میلیارد ریال در مردادماه به ۲۰۰.۷ هزارمیلیارد ریال در شهریورماه) اشاره نمود؛ هرچند باید توجه داشت، به رغم موارد عنوان شده، نرخ بازار بین بانکی همچنان در محدوده دالان از پیش تعیین شده قرار دارد.

حجم نقدینگی چقدر شد؟

حجم نقدینگی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۵۵۹۴۹.۳ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۱۵.۸ درصد افزایش یافته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۷.۰ درصد) به میزان ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی در شهریور‌ماه ۱۴۰۱ معادل ۳۷.۵ درصد بوده است. لازم به توضیح است که حدود ۲.۵ واحد درصد از رشد نقدینگی در دوازده‌ماهه منتهی به پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی­ ها و بدهی­ های بانک مهر اقتصاد به اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی ­ها و بدهی­ های بانک سپه (به‌واسطه ادغام بانک‌های متعلق به نیرو‌های مسلح در بانک سپه) بوده و فاقد آثار پولی است. به عبارت دیگر، در صورت تعدیل اثرات پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ نسبت به پایان شهریورماه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۵.۰ درصد خواهد بود.  

رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به شهریور­ماه سال ۱۴۰۱ به ۳۳.۱ درصد رسید. ذکر این مهم لازم است که پایه پولی در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۶۹۰۷.۳ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰، رشدی معادل ۱۴.۴ درصد داشته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۳.۱ درصد) به میزان ۱.۳ واحد درصد افزایش یافته است.  

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۲۵
از اینطرف به بهانه نداشتن منابع مالی مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان را تقسیط میکنند و حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران بعداز ماهها تاخیر پرداخت میکنند از انطرف یک میلیارد یورو برای واردات خودرو میپردازند !!!
انچه اینروزها شاهدش هستیم اعتراض به سو مدیریت و تبعیض و اعتراض به شکاف عمیق طبقاتی و زندگی لاکچری مسوولان و اقازاد هایشان است
پاسخ ها
ایرانی
| United States of America |
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۵
یک میلیارد در برابر 50 میلیارد فروش پتروشیمی که به کشور باز نمی گردد صفر است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
تمام سمت و سوی کشور به سمت رفاه مسوولان مخصوصا فرزندان آنهاست.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۶
از کانادا اعتراض نکن اذیت میشی
ماجرای حرم شاهچراغ اسمش اعتراض نبود
چندتا شعار درباره مسائل اقتصادی داده شده تو این چند وقت؟
انتظار دارید که مردم نرخ تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی را بپذیرند؟ انگار مسئولین هیچگاه برای خرید، خودشان به سوپرمارکت ها و مغازه ها قدم رنجه نمی فرمایند
ظاهرآ مفهوم تورم رو درک نمی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۵
ب نظر من تورم ۸۵ درصده
تورم در سفره مردم نمایان میشود نه در زبان شما
منظورش چهل درصد از چهارصد درصد کم شده مثلا
دولت جلوی خلق پول توسط بانکهای خصوصی را بگیرد
بزرگترین عامل تورم در ایران بانکهای خصوصی و خصولتی هستند و گرنه بانک مرکزی چندان پول تزریق نکرده
دولت دارد کسری بودجه اش را با تورم حل میکند و درصد تورم برای فقرا و اغنیا تفاوت زیادی دارد آن هم به سود اغنیا
فکر کنید شخصی دو تا آپارتمان داره که با پول امروز میشه 5 میلیارد تومان وقتی تورم 40 درصد باشد یعنی پول او شده 7 میلیارد تومان یعنی ایشان در خانه نشسته و روزانه 5.5 میلیون تومان درآمد داشته است . درست است که ارزش مالش اضافه نشده اما فاصله اش با فقیر کیلومترها بیشتر شده است.
تورم یعنی اینکه کسر بودجه را از فقرا بگیری
یارانه دردی را که دوا نمی کند هیچ ، بلکه فقیر را فقیر تر می کند چرا؟
یارانه یعنی اینکه هزینه کارگری را غیر واقعی پایین بیاوری و این به نفع پولدارها است . وقتی دولتی که توانایی یارانه دادن ندارد، یارانه بدهد با کسر بودجه مواجه خواهد شد که از جیب ملت و صد البته بیشتر از جیب فقرا بر میدارد.
راه حل تورم
کاهش هزینه های دولت شامل
اخراج کارمندان اضافه دولت
تعیین اساس حقوق کارکنان از طریق کف بازار (مثلا کارگران ساختمانی و یا کارکنان پیشخوان دولت)
حذف سنوات
حذف اضافه کار نایست
حذف سابقه کار(حداکثر دوسال کافی است)
حذف مدرک تحصیلی (حقوق بر اساس شغل) قرار نیست یک نگهبان حقوق یک لیسانس را بگیرد
بنظرم بانک مرکزی بهتره تعطیل کنه و جاش یه سبزی فروشی باز کنه.
فقط در شهریور ماه امسال 164هزار میلیارد تومان چاپ پول داشته.
از فروردین ماه امسال تا همین الان برخی کالاهای خوراکی بالای 2برابر رشد قیمتی داشتند
از فروردین ماه امسال تا همین الان قیمت برخی خودروها تا 150 میلیون تومان رشد داشته
از فروردین ماه امسال تا همین الان قیمت هر چیزی که فکرش رو کنید رشد وحشتناک داشته و فقط جان مردم هست که روزبروز ارزانتر میشه.
به فرض که درست باشه چطور روتون میشه اصلا از تورم 40 درصدی حرف بزنید! چه مدیریتی که تورم همه ساله دو رقمی بوده؟؟؟؟
اینجا بایددولت ورود کند و اجازه معامله وخروج پولها را از بازار موقتاندهد
، جیزیکه در امریکا به تورم بی سابقه چهل سال گذشته معروف است عدد هشت درصد تورم است، بعد شما با خوشحالی خبر زدید ،،تورم به زیر چهل درصد رسید،،
چون ماهیانه حساب می‌کنن، میان درصد ها رو هم ضرب میکنم

مثلاً ۴۰ درصد، در ۴۰ درصد میشه ۱۶ درصد، بعد با افتخار اعلام میکنم شده ۱۶ درصد.

اما حسابش اسطوره ۴۰ درصد، ضربدر ۱۴۰ درصد، که میشه ۵۶ درصد؟

چرا ینطوریه؟
چون هر ماه نسبت به قیمتهای ماه قبلش نقش مرجع رو داره، پس باید یک صد در صد هم قبلش بهش اضافه بشه.


اینا حقه های اماری دولته
کنترل تورم با کشیدن پول از بازار و توقف وام و تسهیلات که نتیجش رکود تاریخی فایده ای نداره ،،از هر فعال و کسبه بپرسی میگن تو عمرشون همچین رکود و بیکاری رو ندیدن
این طرز مملکت داری نیست، تورم واقعی ۲۰۰ الی ۳۰۰ درصد و اعلامی بانک دروغگوی نرکزی ۳۰ درصد، افزایش حقوق کارمندان بدبخت، ۱۰ درصد.
سیاست دولتها همیشه همین بوده وقتی به هرچه روزهای نیمه دوم سال راسپری میکنیم تورم هم کاهشی میشه که درواقیت این چنین نیست که یکی از دلایلش اینه که بتوانند حقوق سال آینده راکمترافزایش بدندوبعدازاعلام افزایش حقوقها دوباره همین چرخه تکرارمیشه
نرخ تورم 40 درصد؟؟؟؟؟!!!
چطور همه اجناس کالاها و خدمات دو‌ تا سه برابر شدند ولی تورم همچنان زیر چهل درصده الله اعلم
یقینا وقتی گرانی ساعت به ساعت فزاینده است مردم از نقدینگی قربانی میکنند و بنابرین کم میشود .نقدینگی بالا معرف گرانی خیلی کم و از طرفی نبود راهکار و زمینه های لازم برای سرمایه گزاری و اشتغالزایی و تولید است.
سلام‌تو‌رو‌خدا‌گزارشی‌درمورد‌یونولیت‌(فوم) سقفی‌که‌در‌سقف‌ساختمانها‌استفاده‌می‌شود‌گزارشی‌تهیه‌کنید‌در‌یک‌ماهه ‌‌‌گذشته‌قیمتش‌دقیقا‌دو‌برابر‌شده‌.‌
من واقعا احساس میکنم شدت تورم کمی!! فقط کمی پایینتر اومده. خوب واقعا افزایش قیمت از اون ۱۰ برابر شدن ملک و اجاره توی سه سال به ۵۰ درصد توی دوسال رسیده. حداقل درباره ملک اینطوره. ولی خیلی دوست دارم نظر بقیه دوستان رو بدونم. مثلا من توی یکی از مناطق تهران متری ۸۵ سال ۹۹ شنیدم الان شده متری ۱۱۵ تا ۱۲۰ . بیایین قیمت های. پارسال و امسال رو بگید خودمون تورم واقعی رو پیدا کنیم
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # حج # رفح