قرار نیست شبکه‌های اجتماعی مسدود بمانند

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه فضای مجازی در کشور ما ولنگار و بی‌حساب و کتاب است، گفت: قرار نیست شبکه‌های اجتماعی که فیلتر شده است، به صورت دائمی مسدود بماند.
کد خبر: ۱۱۴۷۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷ 25 October 2022

به گزارش «تابناک»، سید مصطفی میرسلیم در گفتگو با مهر، با اشاره به اینکه فضای مجازی باید قانون‌مند شود، اظهار داشت: با علم به اینکه فضای مجازی بسیار مؤثر است و اهمیت دارد، اما باید فضای مجازی در کشور ما ساماندهی شود.

فضای مجازی در کشور ما بی‌حساب و کتاب است

وی متذکر شد: از دو سال پیش پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی برای قانون‌مند کردن فضای مجازی مطرح شد تا هر فردی مسئولیت مطالبی را که در فضای مجازی می‌گذارد، بپذیرد. در حال حاضر فضای مجازی در کشور ما ولنگار و بی‌حساب و کتاب است و هر فردی هر مطلبی را که تمایل دارد، در فضای مجازی منتشر می‌کند. باید فضای مجازی در کشور ما از این وضعیت خارج شده و ساماندهی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح ساماندهی فضای مجازی یا به عبارت دقیق‌تر طرح تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در مجلس بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی یعنی در یک کمیسیون مشترک و به صورت تخصصی بررسی شد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر کمیسیون مشترک بررسی طرح تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در حال تکمیل و بررسی نهایی این طرح است. تقریباً این طرح آماده شده است.

مجلس به دنبال فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نیست

میرسلیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجلس به دنبال فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی است، اظهار داشت: خیر، اصل قضیه این است که ما باید کاری کنیم تا هر اقدامی که در فضای مجازی انجام می‌شود، مسئولیت آن مشخص شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر فعالیت‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در فضای مجازی انجام می‌شود که همه این کارها خوب است، اما باید مسئولیت افراد مشخص شود و اگر فردی در این فضا خطایی مرتکب شد، باید با آن فرد خاطی برخورد شود.

فضای مجازی باید قانون داشته باشد

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای مثال، الان در مطبوعات قانون وجود دارد و افراد نمی‌توانند در مطبوعات و رسانه‌ها هر مطلبی را منتشر کنند. یکی از رسانه‌های ما فضای مجازی است و همان طور که در سایر رسانه‌ها قانون وجود دارد، فضای مجازی هم باید قانون داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امروز شبکه‌های اجتماعی داخلی توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارند، گفت: بله. ما از نظر محتوا چیزی کم نداریم و خوشبختانه در کشورمان از این نظر غنی هستیم. ما فقط مقداری از نظر مبنا و آماده کردن سکوهای اینترنتی ضعیف بودیم و تا حدی عقب ماندیم، اما در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی داخلی پیشرفت‌های خوبی کردند و می‌توانند جوابگوی مردم باشند.

میرسلیم تاکید کرد: همین الان هم که مسئولان مربوطه ناچار شدند برخی از شبکه‌های اجتماعی خارجی را ببندند، مردم بیشتر به شبکه‌های اجتماعی داخلی مراجعه می‌کنند و شاهد مهاجرت آنان به سمت شبکه‌های اجتماعی داخلی هستیم.

اینستاگرام از نظر ارزشی قابل دفاع نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه به نظر شما آیا اینستاگرام و واتساپ باید همچنان فیلتر باشد یا رفع فیلتر شود، گفت: مردم ما به خوبی می‌دانند که برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به هیچ وجه از نظر ارزش‌ها قابل دفاع نیستند. ما باید از طرف شبکه‌های اجتماعی خارجی، در کشورمان نماینده داشته باشیم تا اگر اشکالی پیش آمد، بتوانیم با آنان مطرح کنیم.

وی ادامه داد: علی‌الاصول قرار نیست شبکه‌های اجتماعی که فیلتر شده است، به صورت دائمی مسدود بماند. حرف ما آن است که فضای مجازی باید ساماندهی شود و نباید افراد بدون پذیرش مسئولیت، مطالب خود را در فضای مجازی منتشر کنند. اگر مسئولیت افراد در استفاده از فضای مجازی مشخص باشد، دلیلی ندارد که کسی را از استفاده از یک شبکه اجتماعی منع کنیم. افراد باید بابت مطالبی که در فضای مجازی می‌گذارند، پاسخگو باشند که الان اینگونه نیست.

ساخت صفحات مجازی جعلی به نام مسئولان کشور

میرسلیم بیان کرد: برای مثال، در حال حاضر در اینستاگرام به چه کسی می‌توانید مراجعه کنید که چرا فلان مطلب را منتشر کرده است؟ ما صفحاتی را در اینستاگرام می‌بینیم که به اسم مسئولان ایجاد شده است و مطالب خلاف واقع در آن منتشر می‌شود، اما این صفحات متعلق به مسئولان نیست و آن مسئول باید ثابت کند که این صفحه در فضای مجازی متعلق به او نیست.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فضای مجازی باید ساماندهی شود و هدف از این ساماندهی آن است که به قانون‌مندی در این فضا برسیم و حق مردم ضایع نشود. مطبوعات، رسانه‌ها و فضای مجازی حقوق عمومی است و جایگاهشان بسیار مهم است، اما باید قانونمند شوند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل