بازدید 3271
۱

موضوعات مورد رایزنی امیرعبداللهیان در سفر به مسکو

سفیر ایران در مسکو در اظهاراتی به برنامه سفر امیر عبدالهیان به مسکو پرداخت.
کد خبر: ۱۱۳۸۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹ 31 August 2022

به گزارش تابناک، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه در اظهاراتی در جمع خبرنگاران درخصوص سفر امیر عبدالهیان به مسکو گفت: روابط ایران و روسیه روز به روز درحال گسترده شدن است و موضوعات بسیار گسترده ای برای گفت‌وگو ها داریم و این امر نیازمند این است که مسئولین دو کشور دیدارهای متناوب و نزدیکی داشته باشند.

وی گفت: یک بخشی از موضوعات طبعا مسائل بین‌المللی است که نیازمند این است ما با هم رایزنی داشته باشیم. یک بخش در حوزه اوکراین است که خود آقای وزیر هم به آن اشاره کردند. به هر حال بخشی از کشورهای اروپایی با توجه به روابط نزدیک جمهوری اسلامی ایران، خواهان این هستند که ایران در این خصوص ایفای نقش کند. البته همان طور که در کلام رهبری در ابتدای این مساله هم بود این بود که ما اساسا با جنگ و خونریزی خیلی موافق نیستیم و به دنبال این هستیم که کاهش تنش ایجاد شود. اگرچه مقام معظم رهبری در دیداری که با جناب آقای پوتین داشتند، منطق این بحث را هم به شکل شفاف بیان کردند.

سفیر کشورمان در مسکو تاکید کرد: نکته بعدی در مسائل منطقه‌ای به مسائل افغانستان، مباحث مربوط به سوریه و مسائل مربوط به غرب آسیا برمی گردد که در این خصوص نیز نیازمند این هستیم که با توجه به ایفای نقش مهمی که جمهوری اسلامی ایران دارد و نقشی که روسیه هم در مبارزه با تروریسم دارد، با همدیگر گفت‌وگوهایی را داشته باشیم.

جلالی در خصوص روابط دوجانبه تهران-مسکو نیز گفت: خوشبختانه در این مورد ارتباطات ما ارتباط بسیار وسیع است، در بحث تجارت ما با یک افزایش تجارت با روسیه مواجه هستیم. از طرف دیگر ما به دنبال تحقق کریدور شمال به جنوب هستیم که در این خصوص گفتگوهای بسیار زیادی بین مسئولین دو کشور انجام شده است و در آینده نزدیک هم نمایندگان روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان در باکو جمع خواهند شد تا این ریل باقی مانده از کریدور شمال به جنوب را که رشت-آستارا باشد، عملیات اجرایی شدنش را انجام دهند.

وی افزود: در کنار این ها ما بحث قرارداد 25 ساله را با روسیه داریم.ما پیش نویس را به طرف روس ارائه کردیم، طرف روس نظرات خودش را به ما اعلام کرده و طبیعی است که این مسئله در این در حال بررسی است. ان‌شاءالله در آینده نزدیک بتوانیم این موافقت نامه را با هم امضا کنیم. من قبلا هم گفتم که این یک موافقت نامه است و هیچ چیز سری در آن وجود ندارد و می‌رود در تا مجلس جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سفیر ایران در روسیه همچنین تاکید کرد: در حوزه‌های دیگری مثل حوزه‌های پولی، بانکی، لجستیک، همکاری دریایی و دریای خزر موضوعات بسیار زیادی را داریم که طبعا حضور وزیر امور خارجه می‌تواند کمک بسیار جدی کند تا این مسائل بین دو کشور به سمت گسترش هر چه بیشتر روابط پیش برود.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
رایزنی کیلو چنده باید گزارش بده
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی