بی‌اطلاعی مجلس از روند مذاکرات و متن توافق

حداقل تا الان مجلس نتوانسته این مذاکرات را «سبک و سنگین» کند. همه این بی اطلاعی‌ها در حالی رخ می‌دهد که ۲۵۰ نماینده مجلس در اسفندماه ۱۴۰۰ شش شرط مجلس را برای توافق به اطلاع رئیس جمهور رسانده بودند...حالا لااقل این ۲۵۰ نماینده بد نیست توضیح دهند که اصلا چرا آن بیانیه را صادر کردند و امروز چه می‌کنند؟!
کد خبر: ۱۱۳۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸ 15 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مردم سالاری، اگرچه این روزها شواهدی مبنی بر افزایش احتمال توافق هسته ای وجود دارد ولی واقعیت این است که از سوی مقامات ایرانی اطلاع رسانی چندانی در این خصوص صورت نمی‌گیرد. شاید تنها کسی که ماه‌هاست سعی کرده مرجعیت خبری در این خصوص را به دست بگیرد و متاسفانه در غیاب اطلاعر سانی مقامات ایرانی، در این خصوص موفق هم شده، اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات است. در روزهای اخیر باز هم اولیانوف توئیت زد که شاید در هفته آینده توافق حاصل شود. نکته مهمی‌که در این خصوص وجود دارد این است که نه تنها به مردم عادی خبری در این خصوص داده نمی‌شود، بلکه مجلس هم چندان اصلاعی در این خصوص ندارد.

هفته گذشته فریدون عباسی نماینده مجلسی که سابقه رئیس سازمان انرژی اتمی‌کشور بود، گفت: «یکی از مسائلی که در حوزه مذاکرات هسته ای با آن مواجه هستیم و در ۸ سال دولت گذشته نیز وجود داشت این است که کسی نمی‌داند دقیقا در این مذاکرات چه گفته می‌شود؟ احتمالا به مقامات بلند پایه کشور و اعضای شورای عالی امنیت ملی این اطلاعات داده می‌شود.» وی به صراحت گفت که هرچه می‌گوییم شما در این مذاکرات درباره چه چیزی صحبت می‌کنید ، پاسخ دقیقی نمی‌شنویم. عباسی در ۲۰ تیرماه هم اعلام کرده بود که مجلس به متن مذاکرات دسترسی ندارد.

بیشتر بخوانید

این واقعیت را می‌توان در مذاکرات روز گذشته مجلس هم دید. در حالی که این روزها مذاکرات و روند آن مهمترین موضوع کشور است و تقریبا همه درباره آن سخن می‌گویند، در مجلس کمتر مورد توجه است و سخنانی که در این خصوص گفته می‌شود هم بازگو کننده همین موضوع است. روز گذشته شهبازی نماینده نهاوند در نطق میان دستور خود گفت: از دولت انتظار می‌رود به منظور جلوگیری از سردرگمی‌و بلاتکلیفی بیشتر تولیدکنندگان در اولین فرصت ممکن مذاکرات برجام را فارغ از توافق یا عدم توافق جمع بندی و تعیین تکلیف نماید. اگرچه به زعم کارشناسان اقتصادی برجام می‌تواند برکاتی را نصیب اقتصاد کشور کند، ولی طولانی شدن بلاتکلیفی در این تصمیم گیری نیز خسارت‌های بی شماری را نصیب تولید و اقتصاد کشور خواهد نمود.

اردشیر مطهری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم در گفت و گو با ایسنا سخنانی کلی گفت که نشانی از اطلاع از مذاکرات در آن نبود. وی با اشاره به تلاش غرب برای القاء نهایی‌ شدن توافق در مذاکرات وین گفت: مقامات اروپایی حاضر در مذاکرات، برخی خبرنگاران و همچنین برخی مقامات سیاسی اروپایی به طور یک جانبه از نهایی شدن متن توافق در مذاکرات رفع تحریم‌ها سخن گفتند.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی