بازدید 4497

صندوق ملی مسکن پولدار می‌شود؟

در حالی رستم قاسمی از عدم واریز منابع تخصیص داده شده به صندوق ملی مسکن خبر داده که رئیس کل بانک مرکزی وعده واریز ۳ هزار میلیارد تومانی به این صندوق داده است.
کد خبر: ۱۱۳۳۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸ 07 August 2022

در حالی رستم قاسمی از عدم واریز منابع تخصیص داده شده به صندوق ملی مسکن خبر داده که رئیس کل بانک مرکزی وعده واریز ۳ هزار میلیارد تومانی به این صندوق داده است.

به گزارش مهر، بر اساس ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد صندوقی با عنوان «صندوق ملی مسکن برای پیشبرد برنامه‌های مسکنی و حمایتی خود در بخش مسکن است.

قانون جهش تولید مسکن چه می‌گوید؟

متن کامل ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن در خصوص تأسیس صندوق ملی مسکن به شرح زیر است:

ماده ۳- «صندوق ملی مسکن» به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می‌گردد.

در این ماده قانونی، منابع در نظر گرفته شده برای صندوق ملی مسکن به شرح زیر است:

منابع حاصل از واگذاری زمین‌های موضوع این قانون

منابع وصولی مربوط به اجاره ۹۹ ساله، مالیات‌های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان

منابع پیش‌بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی

منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر

اقساط برگشتی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در هر سال

کمک‌های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی می‌گردد

موارد مصرف منابع ورودی به صندوق ملی مسکن نیز به شرح زیر است:

تأمین یارانه سود تسهیلات

تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی

تخفیف در صدور گواهی پایان کار ساختمان

تأمین هزینه‌های تأمین و انتقال زیرساخت

مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری‌های غیر انتفاعی (آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی و تجهیزات شهری) در توسعه شهری ایجاد شده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن

وزیر راه (۸ مرداد): هنوز پولی وارد صندوق ملی مسکن نشده است

رستم قاسمی ۸ مرداد امسال در حاشیه مراسم تقدیر از دست اندرکاران پروازهای حج امسال در جمع خبرنگاران در خصوص صندوق ملی مسکن اظهار داشت: در حال حاضر در این صندوق پولی نداریم اما در قانون بودجه ۱۴۰۱ تخصیص ۳۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که باید واریز شود.

وی افزود: همچنین بر اساس دستور رئیس جمهور و قانون جهش تولید مسکن باید خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر به صندوق ملی مسکن واریز شود. ضمن اینکه درآمد حاصل از همه مالیات‌های مرتبط با بخش مسکن باید در اختیار این صندوق قرار گیرد.

رئیس بانک مرکزی (۱۰ مرداد): ۳ هزار میلیارد تومان به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود

در حالی رستم قاسمی از عدم واریز اعتبارات پیش بینی شده در ۲ قانون «بودجه ۱۴۰۱» و «جهش تولید مسکن» به حساب صندوق ملی مسکن گلایه مند است که علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در نشستی در ۱۰ مرداد امسال در کمیسیون عمران مجلس با حضور مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقاد رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در همین نشست نسبت به عدم تأمین اعتبار صندوق ملی مسکن اعلام کرد: خط اعتباری وجود دارد که متعلق به حدود ۱۲ سال قبل بوده و به منظور احداث مسکن مهر اعطا شده است، طبق قانون جهش تولید مسکن مقرر شده تا این بدهی به بدهی دولت به بانک مرکزی تبدیل و منابع حاصل از برگشت طرح مسکن مهر به صندوق ملی مسکن واریز و صرف اهداف مقرر شود.

وی با اشاره به اینکه مکاتبات بین سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی صورت گرفته است تا به دو شکل بدهی مربوط به خط اعتباری مسکن مهر وصول شود، افزود: یکی از روش‌های مطرح شده این است که خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مذکور به صورت یک‌جا به بدهی دولت تبدیل یا اینکه به صورت اقساطی و به مرور این اتفاق رخ دهد، بر اساس تفاهم انجام شده بین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مقرر شده است تا به مرور تبدیل به بدهی دولت نسبت به بانک مرکزی تبدیل و مبلغ وصول شده نیز مرتباً و به محض وصول به صندوق ملی مسکن واریز شود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بر اساس توافق انجام شده مبالغ وصول شده از محل بدهی دولت به بانک مرکزی مرتباً به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود که در سال ۱۴۰۰ میزان وصولی حدود سه هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه وام نهضت مسکن را باید صندوق مسکن بدهد نه دولت

سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در حاشیه نشست ۱۰ مرداد کمیسیون عمران مجلس با حضور رئیس بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی درباره صندوق ملی مسکن می‌گوید: یارانه تسهیلات بخش مسکن بر اساس قانون جهش تولید مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن تأمین شود و از محل دیگر امکان تأمین آن وجود ندارد.

میرکاظمی با اشاره به اینکه قانون در سال جاری این امکان را نداده است تا یارانه تسهیلات مسکن به بدهی دولت به بانک‌ها تبدیل شود، ادامه داد: حتماً باید یارانه تسهیلات حوزه مسکن را تأمین کنیم تا مابه‌التفاوت بین سود ۱۸ تا ۵ درصدی آن پرداخت شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس (۱۴ مرداد): ریالی در صندوق ملی مسکن پول نیست

علی اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی مدعی است که سازمان برنامه و بودجه در اجرای قانون جهش تولید مسکن همراهی لازم را ندارد، اظهار کرد: به عنوان نمونه بنا بوده در صندوق ملی مسکن ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع جمع آوری شود اما اکنون یک ریال هم در این صندوق پول نیست. این استدلال وزارت راه و شهرسازی درست است.

معاون مسکن وزارت راه: هنوز صندوق ملی مسکن تشکیل نشده!

در حالی که وزیر راه و شهرسازی نسبت به عدم تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده به صندوق ملی مسکن گلایه مند است که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اواخر اردیبهشت امسال اعلام کرد: اساسنامه صندوق ملی مسکن در هیئت دولت تصویب شده و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.

این در حالی است که بر اساس اعلام دفتر هیئت دولت، آخرین مصوبه مربوط به «صندوق ملی مسکن» به تصویب اساسنامه آن در کمیسیون مدیریت امور عمومی هیئت دولت برمی گردد و خبری از تصویب اساسنامه صندوق در هیئت دولت نیست.

بر اساس اعلام دفتر هیئت دولت، اعضای کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت در جلسه اصلی این کمیسیون که بعدازظهر روز یکشنبه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ برگزار شد، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر «اساسنامه صندوق ملی مسکن» موافقت کردند.

در تبصره ۳ ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن آمده تا زمان تشکیل صندوق ملی مسکن، «حساب ملی مسکن» نزد خزانه داری کل کشور تشکیل شود تا اقدامات مورد نیاز از این مسیر طی شود:

تبصره ۳- تا زمان تشکیل و استقرار این صندوق، «حساب ملی مسکن» به نام وزارت راه و شهرسازی نزد خزانه‌داری کل کشور تشکیل می‌شود و منابع این حساب در راستای اهداف و موضوع صندوق، با دستور وزیر راه و شهرسازی قابل برداشت است. بلافاصله پس از تشکیل صندوق، کلیه وجوه حساب مذکور پس از گردش خزانه‌داری کل کشور به صندوق منتقل می‌گردد.

مشخص نیست آیا «حساب ملی مسکن» نزد خزانه داری کل کشور افتتاح شده یا خیر؟؛ بررسی ابلاغیه‌ها به خزانه داری کل کشور نشان می‌دهد از زمان تصویب قانون جهش تولید مسکن در ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ تا کنون هیچ ابلاغیه‌ای به خزانه داری کل کشور مبنی بر تشکیل حساب ملی مسکن ارسال نشده است.

۳۰ هزار میلیارد تومان قانون بودجه امسال چه شد؟

بر اساس بند «ی» تبصره ۱۱ قانون بودجه امسال، از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری باید ۳۰ هزار میلیارد تومان به صندوق ملی مسکن اختصاص داده شود تا در راستای اجرای قانون جهش تولید مسکن مصرف شود.

به نظر می‌رسد مبهم بودن این ماده قانونی سبب شده تا وزارت راه و شهرسازی نتواند این ۳۰ هزار میلیارد تومان را از قانون بودجه امسال وصول کند.

ماهی ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان رقم اقساط برگشتی مسکن مهر

یکی از اصلی ترین منابع تأمین اعتبارات صندوق ملی مسکن، اقساط بازگشتی مسکن مهر به همراه ۵۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری مسکن مهر است.

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی وعده اختصاص تدریجی خط اعتباری مسکن مهر به صندوق ملی مسکن را داده و قرار نیست کل ۵۰ هزار میلیارد تومان به صورت یکجا وارد این صندوق شود، اما اقساط بازگشتی مسکن مهر نیز به صندوق واریز نشده است.

یک منبع آگاه در وزارت راه و شهرسازی به خبرنگار مهر از واریزی ماهانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان اقساط بازگشتی مسکن مهر به بانک عامل بخش مسکن خبر داد.

به عبارت دیگر سالانه ۶ تا ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رقم اقساط بازگشتی مسکن مهر است.

حدود یک سال از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می‌گذرد که در صورت اجرای ماده ۳ این قانون، می‌بایست تا کنون حداقل ۵ هزار میلیارد تومان در حساب این صندوق واریز می‌شد؛ اما بر اساس گفته‌های وزیر راه و شهرسازی، مانده حساب صندوق ملی مسکن صفر است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه