بازدید 5453
برخی از جرایم جزء سوء پیشینه محسوب می‌شوند و تبعاتی را برای مجرم خواهد داشت.
کد خبر: ۱۱۳۳۳۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ 05 August 2022

به گزارش «تابناک»، میزان ـ خبرگزاری قوه قضاییه ـ در مطلبی نوشت، بنده سال ۸۹ به دلیل سلب آسایش و مزاحمت تلفنی زندان رفتم ۱۰ روز بعد حکم دادگاه ۹۰ ضربه شلاق خوردم اومدم بیرون سوء پیشینه گرفتم چند وقت پیش چیزی نبود ولی برای کاری که زیر نظر راهنمایی رانندگی بود و حفاظت اطلاعات سوء پیشینه را درآورده آیا می‌شود کلا پاکش کرد که حتی این نهاد هم سوء پیشینه باشه.

پاسخ کارشناس: مطابق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی، محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف– هفت سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی.

ب– سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار.

پ– دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی‌ٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج.

همچنین در تبصره ۱ ماده مذکور چنین آمده است، در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم سلمان رشدی سامانه سماح مذاکرات وین بیمه ناباروری
آخرین اخبار
وب گردی