بازدید 8724
۲
رییس قوه قضاییه خبر داد
هنوز برخی از این کالا‌ها به لحاظ اینکه قاچاق هستند یا متروکه، تفکیک نشده‌اند. مسلماً تصمیم‌گیری در قبال کالای قاچاق با تصمیمی که در قبال کالای متروکه باید اخذ شود، متفاوت است؛ لذا تکلیف این قبیل کالا‌ها باید مشخص شود.
کد خبر: ۱۱۳۲۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰ 01 August 2022

تابناک: فرشته فراهانی ـ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز (دوشنبه ۱۰ مرداد) در جریان نشست شورای عالی قوه قضاییه ضمن تسلیت و تعزیت فرارسیدن ماه محرم، این ماه را پایگاه مهمی برای نشر حقایق و تبیین معارف الهی دانست و اظهار کرد: دهه نخست ماه محرم، دهه امر به معروف و نهی از منکر است؛ لذا از خداوند متعال استمداد می‌طلبیم تا بتوانیم در ابتدا، خود عامل به معروف و برحذر از منکرات باشیم و به دنبال آن، دیگران را نیز دعوت و امر به معروف و نهی از منکر کنیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به حادثه‌ تأثرانگیز سیل مخرب در برخی نقاط کشور که به درگذشت و مجروحیت تعدادی از مردم عزیز و داغدار شدن خانواده‌ها انجامید، اشاره کرد و ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار و طلب شفای عاجل برای مصدومان، گفت: این باران‌های شدید و سیل‌آسا در این مقطع از سال پدیده‌ای کم‌نظیر است که اختصاص به کشور ما ندارد؛ در جریان سیل اخیر در برخی نقاط کشور، مردم و مسئولان به ویژه مسئولان دولتی همدلانه و فعالانه وارد میدان شدند و به بسیج امکانات پرداختند که باید از آنها تقدیر کنم.

وی افزود: باید تدابیری اندیشیده شود که از وقوع این قبیل حوادث پیشگیری و یا از هزینه‌های آن کاسته شود.

رئیس عدلیه در ادامه با گرامیداشت روز حقوق بشر اسلامی، تصریح کرد: با کمال تأسف، نظام سلطه و استکبار غربی بر مبنای منافع مادی و مطامعی که دارد، تعریف خود از انسان و حقوق بشر را به دیگران و جوامع مختلف تحمیل می‌کند؛ لذا ضرورت دارد در گام نخست، به تعریف انسان و حقوق او بپردازیم.

وی ادامه داد: تاکنون علی‌رغم تلاش‌هایی که در سنوات گذشته صورت گرفته، نتوانسته‌ایم آن گونه که شایسته است به تبیین و تشریح حقوق بشر اسلامی و افشای ابعاد مختلف جنایات‌ نظام سلطه و استکبار غربی و صهیونیستی علیه حقوق انسان‌ها که فقط نمونه‌هایی از آن را در فلسطین و یمن مشاهده می‌کنیم، بپردازیم؛ لذا باید در این راستا گام‌های بیشتری برداشته شود و می‌توان از فرصت و پایگاه محرم در این جهت بهره برد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، تمدید عضویت سه تن از فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی را به این فقها تبریک گفت و برای آنها در پیشبرد این مسئولیت آرزوی توفیق کرد و مشخصاً به تجلیل از جایگاه و روحیه و عملکرد انقلابی و ولایتمدارانه آیت‌الله جنتی پرداخت.

وی همچنین با اشاره به رأی مطلوب نمایندگان مجلس به سه تن از حقوقدانان معرفی شده از جانب رئیس دستگاه قضا برای تصدی مسئولیت عضویت در شورای نگهبان، برای این سه حقوقدان در این مسئولیت خطیر نیز آرزوی موفقیت کرد و از افراد دیگری هم که در همین زمینه کاندیدا شده بودند تشکر کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، به در دستور کار قرار گرفتن رویکرد مساله‌محور، آسیب‌شناسانه و تخصص‌گرایانه در دوره تحول و تعالی قضایی اشاره کرد و پیشبرد و پیگیری این رویکرد، بخصوص در مقوله‌های مرتبط با صیانت از بیت‌المال و حقوق مردم را تا حصول نتیجه نهایی، مورد تاکید قرار داد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به رویکرد دستگاه قضایی در شناسایی و انسداد بسترها و گلوگاه های فساد، مشخصاً در این زمینه به چرخه واردات و صادرات در کشور و عیوب و نواقص این چرخه اشاره کرد و گفت: وضعیت اموال و کالاهای موجود در انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی نسبت به قبل از ورودی که به این مقوله داشتیم، بسیار بهتر شده است و قابل مقایسه با دوره و مقطع قبل از ورود قوه قضائیه و دولت نیست؛ اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به استان بوشهر و بازدید از انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی این استان، به آسیب‌شناسی فرآیند ورود کالا به کشور از طریق دریا و معضلات و اشکالاتی که در خلال این فرآیند وجود دارد، اشاره کرد و بیان داشت: یکی از آسیب‌ها و اشکالاتی که در این فرآیند وجود دارد، زمان‌بر و کُند بودن تخلیه کالاها از کشتی به بندر است؛ از سوی دیگر، این کالاها وقتی در بندر تخلیه می‌شوند، زمان زیادی صرف می‌شود تا وضعیت آنها به گمرک اعلام شود.

وی افزود: آسیب و اشکال دیگر، آن که این کالاها پس از تحویل به گمرک، علی‌رغم گذشت چند سال و با وجود متروکه شدن آنها، به دلایل مختلف، به سازمان اموال تملیکی برای جمع‌آوری، اظهار نمی‌شوند؛ یا اینکه با تأخیر اعلام می‌شوند و در سازمان مزبور نیز مشکلاتی وجود دارد که بخش اعظم این مشکلات ناشی از کامل نبودن سامانه‌هاست.

قاضی‌القضات ادامه داد: هنوز برخی از این کالاها به لحاظ اینکه قاچاق هستند یا متروکه تفکیک نشده‌اند؛ مسلماً تصمیم‌گیری در قبال کالای قاچاق با تصمیمی که در قبال کالای متروکه باید اخذ شود، متفاوت است؛ لذا تکلیف این قبیل کالاها باید مشخص گردد.

رئیس عدلیه در همین راستا به دادستان کل کشور و رؤسای کل دادگستری‌ها دستور داد تا با سرکشی‌های مداوم به انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی، موضوع تعیین تکلیف کالاهای موجود در این انبارها را پیگیری کنند و کاری که در این زمینه مجدانه شروع شده است را رها نکنند، چون این موضوع مرتبط با حقوق مردم و بیت‌المال و نیازهای کشور است.

قاضی‌القضات تاکید کرد: وضعیت انبارهای گمرکات و سازمان اموال تملیکی در نقاط مختلف کشور بویژه در استان‌های هرمزگان و بوشهر، بسیار بهبود یافته و قدم‌های خوبی در این راستا بخصوص در زمینه انضباط بخشی به کالاها و محموله‌ها و همچنین تسریع در تعیین تکلیف و فروش آنها در سازمان اموال تملیکی برداشته شده است؛ البته هنوز ضعف‌های شدیدی در این زمینه در بنادر وجود دارد که باید رفع شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین بر تعیین تکلیف سریع کالاهای قاچاق توقیف و ضبط شده نیز تاکید کرد و در این زمینه دستورهایی را خطاب به دادستان کل کشور مطرح کرد و گفت: چه کالاهای متروکه و چه کالاهای قاچاق توقیف و ضبط شده باید تعیین تکلیف شوند و دادستان کل کشور و رؤسای کل دادگستری ها پیگیری این مقوله را رها نکنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به اهمیت مقوله تکمیل سامانه‌ها و اتصال آنها به یکدیگر برای بهبود و ارتقای وضعیت انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی اشاره کرد و گفت: بخشی از مشکلات و معضلات موجود در قضیه انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی و متروکه شدن و از بین رفتن کالاها و تجهیزات در این انبارها و وارد آمدن خسارت به بیت‌المال از این طریق، بواسطه عدم تکمیل سامانه‌های مربوطه است؛ لذا باید این سامانه‌ها تکمیل شده و به یکدیگر اتصال پیدا کنند تا بصورت برخط، ارتباط و اشتراک‌گذاری اطلاعات میان بنادر، گمرکات، سازمان اموال تملیکی، وزارتخانه ذی‌ربط، بانک مرکزی و دستگاه‌های نظارتی، میسّر و ممکن شود.

رئیس قوه قضابیه: چرا وقتی شدیدا به ماشین‎‌های راهسازی نیاز داریم وارد کرده‌ایم و دارند زیر آفتاب گمرک از بین می‌روند؟

رئیس قوه قضاییه در ادامه به نکاتی پیرامون بازدید اخیر خود از انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر و خودروها، ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی و سایر تجهیزات موجود در این انبارها و محوطه‌ها که بعضاً زیر آفتاب و در هوای شرجی، آسیب‌هایی به آنها وارده شده بود، اشاره کرد و گفت: برخی از این وسایل و تجهیزات از جمله ماشین‌های راه‌سازی در زمره نیازهای کشور برای کاربرد در معادن است؛ ضامن و پاسخگوی این تجهیزات که در حال مستهلک شدن هستند، کیست؟ من باید پاسخگو باشم؛ لذا جلسه‌ای را در همین زمینه ترتیب دادیم و تاکید کردیم که این وسایل و تجهیزات که در انبارهای بوشهر مانده باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند. استان‌های دیگر نیز چنانچه، وسایل و تجهیزاتی در این ابعاد در انبارهای گمرکات و سازمان اموال تملیکی خود دارند که امکان استهلاک و از بین رفتن آنها وجود دارد، سریع اعلام کنند.

رئیس دستگاه قضا به تصریح قانون مبنی بر ضرورت تعیین تکلیف سریع اموال فاسدشدنی و در حال استهلاک که توقیف شده‌اند، اشاره کرد و گفت: در جریان جسله روز شنبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، موضوع ضرورت تعیین تکلیف هر چه سریعتر کالاها و اموال موجود در انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر به جهت در معرض فساد و استهلاک بودن آنها از ناحیه من مطرح شد و در جلسه دیگری نیز که آقای رضایی دبیر شورای مزبور و تنی چند از مقامات قضایی نیز حضور داشتند، من بر رفع معضل فاسد و مستهلک شدن اموال و تجهیزات در انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی و جلوگیری از تکرار این مقوله تاکید کردم و مصر هستم که این وضع ادامه پیدا نکند.

وی تاکید کرد: به دنبال راهکاری هستم که ضمن اینکه مشکل اموال زیر آفتاب مانده در بوشهر حل شود اما راهبردی باشد که این مساله در کل کشور حل و دیگر تکرار نشود.

رئیس عدلیه در همین زمینه خطاب به مقامات ذیربط قضایی از جمله معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور، معاون حقوقی، معاون پیشگیری و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، دستور داد تا از جهات گوناگون از جمله رفع نواقص و ابهامات قانونی و تکمیل سامانه‌های مربوطه، به پیشبرد کار در مقوله ساماندهی جامع و کامل انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی، با همکاری بخش‌های مربوطه در دولت، یاری رسانند.

وی بار دیگر با اشاره به اهمیت مقوله سامانه‌ها و اتصال آنها در قضیه ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی، گفت: موضوع راه‌اندازی «سامانه جامع تجارت» چند سال است که مطرح است؛ یکی دو بار هم آن را افتتاح کردند؛ آخرین بار اعلام داشتند که تا پایان مردادماه، این سامانه راه‌اندازی خواهد شد، با توجه به فرصتی که تا پایان مرداد مانده است، دادستان کل کشور این موضوع را از دستگاه‌های مربوطه پیگیری کند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به ماجرای وجود ۳۰ کانتینر بلاتکلیف در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و همچنین وجود بیش از ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین ویژه راه‌سازی در گمرک این شهر و مسائلی که درخصوص ترخیص آنها وجود دارد، گفت: در نتیجه بازدید میدانی و پرسش و پاسخی که با مسئولان مربوطه در بوشهر داشتم متوجه شدم که در مقطعی مقرر بود که اگر این ماشین‌های سنگین بیش از سه سال از تولیدشان گذشته باشد، مجوز ترخیص دریافت نمی‌کنند؛ بعد متوجه شدیم، این ماشین‌ها در مقطع وارد شدن به کشور، کمتر از سه سال از تولیدشان گذشته بود، لذا مشکلی از این حیث برای ترخیص نداشتند؛ اما به دلایل دیگری از جمله مجوز محیط زیست یا مجوز «کمیسیون ماده یک آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات در راستای حمایت از تولید» ترخیص نشده بودند؛ به هر حال برای برطرف کردن این مسائل باید چاره‌اندیشی شود، چون رفع این قبیل مسائل بر عهده ماست.

در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه، بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه جامع همکاری میان این سازمان با بنیاد مسکن اظهار کرد: با توجه به حدنگاری ۶۵ درصد روستاها، مقرر شد که تا پایان سال جاری، تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صاحب سند شوند.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عنوان کرد: تسریع در ثبت شرکت‌‎های دانش‌بنیان، تجاری‌سازی محصولات این شرکت‌ها با ثبت علائم و طرح‌های تجاری و همچنین برگزاری دوره‌های مالکیت فکری برای پارک‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، از جمله مفاد این تفاهم‌نامه همکاری است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک همچنین به ارائه گزارشی از آمار عملکرد خدمات ثبتی در چهار ماهه نخست سال جاری پرداخت و گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری تعداد کل خدمات ثبتی ارائه شده ۳۸ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۱۷۲ فقره بوده در حالیکه این میزان در چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۲۳ میلیون و ۳۱ هزار و ۶۴۲ فقره بود؛ از این میان تعداد خدمات ثبتی الکترونیکی ارائه شده در چهار ماهه نخست امسال، ۳۸ میلیون و ۶۴۳ هزار فقره بود که نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش داشت.

وی همچنین تعداد اسناد مالکیت صادره در چهار ماهه نخست سال جاری را یک میلیون و ۱۹۶ هزار و ۸۵۴ فقره عنوان کرد و گفت: این تعداد در مقایسه با چهار ماهه ابتدایی سال گذشته ۱۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک افزود: اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی طی چهار ماه نخست سال جاری، ۵ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۲۵۴ فقره بوده که در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشت.

بابایی در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب سازمان ثبت اسناد و املاک در حوزه اجرای اسناد گفت: میزان وصول معوقات بانک‌ها در چهار ماهه نخست سال جاری ۷۹ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۵ درصد رشد را نشان می‌دهد؛ به تعبیری دیگر، سازمان ثبت اسناد و املاک در چهار ماهه نخست ۱۴۰۱، به بانک‌ها در وصول معوقات‌شان ۸ هزار میلیارد تومان کمک کرده است و پیش بینی می‌شود که این رقم تا پایان سال جاری به ۲۴ هزار میلیارد تومان برسد.

عدم هماهنگی ۲۰ دستگاه مسئول در حوزه صدور مجوز واردات کالا، عدم شفافیت در حوزه گمرک را در پی داشته است


جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، با اشاره به بازدید خود از انبارهای گمرک و اموال تملیکی بندر گناوه در جریان سفر رئیس قوه قضاییه به استان بوشهر، اظهار کرد: در نتیجه اقدامات صورت گرفته، وضعیت انبارهای گمرک و اموال تملیکی بندر گناوه نسبت به گذشته بسیار بهبود یافته است؛ در تاریخ ۱۲ تیر ۵۱۰ تن کالا و اموال از رده خارج شده، متروکه و غیرقابل استفاده این انبارها ظرف سه روز امحا شدند و ما صورتجلسه‌های امحای این کالاها را بررسی کردیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تصریح کرد: به رغم تلاش‌های ۲۰ دستگاه مسئول در حوزه صدور مجوز واردات کالا، به نظر می‌رسد که عدم هماهنگی میان این ۲۰ دستگاه، عدم شفافیت در حوزه گمرک را در پی داشته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
امتیاز ورود ماشین آلات راه سازی باید در اختیار شرکت های تولید کننده ماشین های راه سازی مثل تپکو باشند که در مرز ورشکستگی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
ماشین آلات راهسازی چجوری قاچاقی اومده؟مگه اسباب بازی بودن؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار محمود صارمی ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج
وب گردی