بازدید 108236
در پی صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره ارائه راهکار‌هایی برای ازدواج دختران مجرد و مشخصا راهکار «ازدواج بین‌المللی»، تعدادی از نمایندگان در مقابل صندلی این نماینده مجلس حاضر شده و به این صحبت‌های او انتقاد کردند.
کد خبر: ۱۱۲۵۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱ 19 June 2022

تابناک : در پی صحبت‌های اخیر رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت درباره ارائه راهکار‌هایی برای ازدواج دختران مجرد و مشخصا راهکار «ازدواج بین‌المللی»، تعدادی از نمایندگان در مقابل صندلی این نماینده مجلس حاضر شده و به این صحبت‌های او انتقاد کردند.

در حالی که نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز یکشنبه، مشغول بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بودند، یکباره نمایندگان زن مجلس مقابل صندلی امیرحسین بانکی‌پور، نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی حاضر شده و انتقاداتی را به صحبت‌های اخیر او درباره توصیه‌اش پیرامون ازدواج بین‌المللی دختران مجرد مطرح کردند؛ انتقاداتی که به گفته یکی از نمایندگان زن مجلس با دفاع بانکی‌پور از سخنانش روبه رو شد.

به دنبال حضور نمایندگان زن در مقابل صندلی بانکی‌پور، تعدادی از نمایندگان مرد مجلس هم به این جمعیت پیوسته و در ابتدا درباره علت انتقاد نمایندگان پرس و جو کردند. تعدادی از این نمایندگان آقا وقتی فهمیدند بانکی پور چنین صحبتی را مطرح کرده با صدای بلند اعتراض کردند، تا جایی که محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی با عصبانیت خطاب به بانکی پور گفت که آیا تو واقعا چنین حرفی را زده‌ای؟ در این هنگام تعدادی از نمایندگان محمودوند را آرام کرده و او را به قسمت دیگری از مجلس بردند. این پایان انتقادات به بانکی پور نبود، عده‌ای دیگر از نمایندگان باز مقابل صندلی بانکی‌پور جمع شدند و این بار کمال علیپور نماینده قائمشهر با صدای بلند به بانکی پور گفت: آیا این صحبت‌های تو به معنای راه حل است؟ در نهایت هم ابراز تاسف کرد.

با ورود تعدادی از اعضای هیات رئیسه جو مجلس آرام شد، ولی نمایندگان در گروه‌های یک یا دو نفره به کنار صندلی بانکی پور آمده و از او علت بیان چنین صحبت‌هایی را پرس و جو می‌کنند.

نظری: بانکی‌پور از ساحت مقدس مادران و خواهران ایرانی عذرخواهی کند

نماینده خلخال در مجلس با اشاره به صحبت های اخیر بانکی پور، نماینده اصفهان درباره پیشنهادش برای «ازدواج بین‌المللی» گفت: از این نماینده مجلس می خواهم از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند.

سیدغنی نظری در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در تذکری گفت: اینکه برخی از دوستان درباره ازدواج دختران ایرانی با اتباع بیگانه به بهانه توسعه روابط فرهنگی صحبت کردند، کاملا غلط است. انتظار داریم رئیس مجلس فرصت دهد تا این نماینده از ساحت مقدس خواهران و مادران ایرانی عذرخواهی کند.

سعیدی : چه کاره‌ایم که برای زنان ایرانی تعیین تکلیف کنیم؟/ اگر کسی سر سوزنی غیرت ایرانی داشته باشد چنین پیشنهاداتی مطرح نمی‌کند

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: این چه راهکاری است که ما برای بحث ازدواج ناموس ما و زن ایرانی پیشنهاد کنیم، اصلا ما چه کاره هستیم که برای زنان ایرانی تعیین تکلیف کنیم؟ زن ایرانی بهتر از هرکسی صلاح و مصلحت خود را می‌داند.

معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی درخصوص اظهارات خیر بانکی‌پور نماینده اصفهان مبنی بر پیشنهاد راهکار ازدواج بین‌المللی به علت عدم تناسب آمار زنان و مردان مجرد، گفت: درخصوص صحبت‌های آقای بانکی‌پور معتقدم کسی که عِرق ایرانی داشته باشد، چنین حرفی نمی‌زند. واقعا این‌ها توهین به کرامت زن ایرانی است.

وی ادامه داد: این چه راهکاری است که ما برای ازدواج ناموس خودمان و زن ایرانی پیشنهاد می‌کنیم، اصلا ما چه کاره هستیم که برای زنان ایرانی تعیین تکلیف کنیم؟ زن ایرانی بهتر از هرکسی صلاح و مصلحت خود را می‌داند.

سعیدی در پایان خاطرنشان کرد: اگر کسی سر سوزنی غیرت ایرانی داشته باشد چنین پیشنهاداتی مطرح نمی‌کند.

بانکی پور عذر خواهی کرد/ صحبت‌های من تقطیع شده بود

امیرحسین بانکی پور در نشست علنی امروز- یکشنبه ۲۹ خرداد- مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سید غنی نظری نماینده مردم خلخال نسبت به اظهارات بانکی‌پور در مورد ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی گفت: برادر بزرگوارم در خلال صحبت‌هایی، تذکری به من دادند، همه ما مجلسی‌ها می‌دانیم که رسانه‌های معاند با تقطیع سخنان، به خصوص سخنان نمایندگان به تخریب مجلس می‌پردازند. از نمایندگانی که خود قربانیانی تقطیع‌ها هستند انتظار دارم هر وقت در پیامک یا فضای مجازی اظهار نظر می‌کنند، ابتدا صحبت را کامل بشوند و بعد درباره آن قضاوت کنند.

نماینده مردم اصفهان بیان داشت: صحبت من در یک محیط علمی و آکادمیک بود و در آنجا تحلیل آماری داشتم و تاکید داشتم این بحث رسانه‌ای نیست و مربوط به حوزه‌های نظری و صاحب نظران است.

وی افزود: آمارهای غلطی در جامعه مطرح می‌شود که باید اصلاح شود؛ از جمله آماری که می گویند تعداد زنان ما بیشتر از مردان هستند، این آمار غلط است اتفاقاً به تعداد دختران مجرد آماده ازدواج و پسران مجرد آماده به ازدواج طبق سرشماری سال ۹۵ هم‌تراز هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اظهارت منتشره خود گفت: در آن سخنرانی در مورد یک گروه سنی تذکر دادند و گفتم گروه سنی بانوان بالاتر از ۳۰ سال، طبق سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و چهارصد هزار نفر دختر مجرد بالای ۳۰ سال داریم و ۷۰۰هزار خانمی که همسر خود را از دست دادند و یا جدا شده اند، جمعا دو میلیون و صد هزار نفر هستند. در سخنرانی گفتم چنانچه اینها بخواهند طبق عرف ازدواج با پسرهای ۴ و ۵ سال بزرگتر از خودشان ازدواج کنند برای دو سوم این بانوان همسری نیست.

بانکی پور تصریح کرد: در آنجا ازدواج همسالان را توصیه کردم و گفتم ازدواج همسالان را روانشناسان ما تایید می کنند که سن عقلی و ظاهری در ازدواج مراد است نه سن شناسنامه‌ای. اگر ما بخواهیم در فرهنگ غلطی که در ذهن ما وجود دارد حتما دختران با پسران بالاتر از خود ازدواج کنند این ضربه به دختران وارد شده است. در آن جلسه تاکید من به ازدواج همسالان بود از جمله در محیطی صحبت می کردم که بحث دیگری هم مطرح شد و اقبال ها و موانع و مراجعاتی داشتیم؛ از خانم هایی که با برخی از اندیشمندان خارج از کشور ازدواج کرده بودند ولی به فرزندان آن‌ها شناسنامه ایرانی نداده بودند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: در آن جلسه تاکید کردیم این مشکل قانونی ندارد و نباید مانع شویم. اندیشمندانی در کشور ما زندگی می‌کنند که از نظر اعتقادی و اخلاقی با فرهنگ ما تطبیق دارند و به انقلاب ما علاقه مند هستند و با یک خانم ایرانی ازدواج کردند. ما نباید شرایط را برای آنها سخت کنیم. در آن جلسه تاکید کردم که بحث آماری است اما متاسفانه رسانه ها صحبت های مرا تقطیع کردند و این جو رسانه ای را به وجود آوردند.

نماینده مردم اصفهان گفت: من به نوبه خودم از بانوانی که ممکن است این تقطیع ذهن آنها را آزرده کرده باشد از طرف آن رسانه های غلط عذر خواهی می کنم ولی من معتقدم صورت مساله ها را نباید پاک کنیم.

در ادامه فاطمه قاسم پور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به هیأت رییسه مجلس گفت: با توجه به توان مجلس انقلابی، قانون تعالی جمعیت تصویب شد؛ لذا امروز نظارت بر اجرای این قانون بر تک تک نمایندگان و البته هیأت رئیسه مجلس واجب است.

نماینده مردم تهران بیان داشت: علاوه بر این، به نمایندگی از بانوان فراکسیون زنان و خانواده باید بگویم ما همه معتقدیم باید مسیر ازدواج جوانان تسهیل شود اما نه با هر راهکار و هر بیانی؛ لذا اظهارنظرهای هیجانی و غیرکارشناسی که افکارعمومی را جریحه‌دار می‌کند نه تنها نظر کلیت مجلس نیست، بلکه اعلام می‌کنم ارائه راهکارهایی مبنی بر حفظ کرامت جامعه زنان و نگاه همه جانبه برای ارائه راهبردها و سیاست‌های مبتنی بر آموزه‌های دینی و ارزش‌های جامعه ایرانی رویکرد این مجلس بوده و است.

وی افزود: مجلس کنونی علاوه بر قانونگذاری در حوزه جوانی جمعیت، اصلاح قانون تسهیل ازدواج، اصلاح قانون حمایت از خانواده و لایحه حمایت زنان در برابر خشونت را با جلب نظر نخبگان پیگیری می‌کند فلذا نباید با یکسری اظهارنظرها که نهایتاً جامعه زنان را ـ که کریمانه به دنبال احقاق حقوقشان هستند ـ ملتهب کنیم و این کار در شأن مجلس نیست؛ لذا از این تریبون به تمام زنان و دختران و مردان غیور سرزمین خود اعلام می‌کنم که حفظ شأن و منزلت آنها را بر خود واجب می‌دانیم و در این مسیر گام برمی‌داریم.

در ادامه عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ـ که ریاست مجلس را بر عهده داشت ـ در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: وظیفه ذاتی مجلس دفاع و صیانت از مصوبات مجلس شورای اسلامی است؛ لذا از آنچه در مجلس تصویب شده صیانت می‌کنیم تا مرّ قانون اجرا شود؛ اما ممکن است هر یک از نمایندگان نظریات شخصی داشته باشند، ولی در نهایت آنچه قانون است، اجرا خواهد شد.

واکنش فراکسیون زنان مجلس درباره ازدواج بین المللی دختران ایرانی

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس باید پناهگاهی برای بانوان باشد و قوانینی مبتنی بر تعالیم اسلام برای احقاق حقوق آنها تصویب کند.

سارا فلاحی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (یکشنبه ۲۹ خرداد) در نشست خبری، گفت: پیرو اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس که نظری غیر کارشناسی مبتنی بر آمار غلط و بسیار هیجانی در مورد زنان شرافتمند ایرانی مطرح کرد، نمایندگان بانوی مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مردان غیرتمند به این موضوع اعتراض کردند.

وی افزود: علاوه بر اینکه این اعتراض به نماینده مذکور انجام شد و با خود او صحبت‌هایی صورت گرفت از پشت تریبون مجلس نیز نمایندگان تذکراتی در این باره دادند. قطعاً به عنوان نمایندگان مردم و به ویژه بانوان با چنین اظهارنظری که کاملاً شخصی است و نمی‌توان آنها را به عنوان نظر کلی مجلس در نظر گرفت، مخالف هستیم.

عضو فراکسیون زنان مجلس تصریح کرد: ما معتقد هستیم نمایندگان مردم با اقشار دیگر متفاوت هستند و اگر نظری اعلام می‌کنند باید پشت آن کار دقیق کارشناسی و علمی وجود داشته باشد. نباید اظهارنظری شود که التهابات حاکم بر جامعه را افزایش دهد. آن هم در مورد جامعه نجیب بانوان که به انحای مختلف مورد ظلم‌هایی قرار گرفته اند.

فلاحی عنوان کرد: نمایندگان باید با رفتار و بیان خود کمک کنند تا زنان جامعه بدانند مجلس پشت حقوق آنها ایستاده است و در راستای حقوقی که دین اسلام برای آنها تبیین کرده است، تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه هر از چند گاهی شاهد چنین اظهار نظرهایی هستیم، اظهار داشت: برخی نگاه ابزاری به زنان دارند، اما ما با این نگاه کاملاً مخالف هستیم و اعتقاد داریم چنین نگاهی در تضاد با دیدگاه اسلام و منویات امامین انقلاب است.

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: به عنوان مجلس انقلابی باید با طمأنینه بیشتر اظهارنظر کنیم و به کرامت بانوان احترام بگذاریم. باید بکوشیم در مسیر کرامت افزایی بانوان جامعه گام برداریم. انتظار داریم کسانی که این اظهار نظرها را که امیدواریم سهواً اتفاق افتاده باشد، مطرح کرده اند، عذرخواهی کنند و به التهابات حاکم بر افکار عمومی بیش از این دامن نزنند.

فلاحی افزود: در موضوع افزایش جمعیت، مجلس ورود اساسی کرده و قانون به تصویب رسانده است. همچنین نمایندگانی در پی آن هستند با تصویب قوانین دیگر مسیر ازدواج جوانان را تسهیل کنند اما نکته این است که ما اجازه نمی‌دهیم برخی از این موضوع سوءاستفاده کنند و با نگاه ابزاری به بانوان موجب شرایطی شوند که امنیت خاطر زنان جامعه از دست برود.

وی با بیان اینکه باید مسیری در پیش گرفته شود که بانوان اعتماد بیشتری به نمایندگان و مجلس داشته باشند،اظهار کرد: مجلس باید پناهگاهی برای زنان جامعه باشد و قوانینی مبتنی بر تعالیم عالیه دین در مسیر احقاق حقوق آنها تنظیم کند.

نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: امروز یک حرکت اعتراضی در واکنش به اظهار نظر مذکور داشتیم و امید است این حرکت فراکسیون زنان باعث شود دوستان در اظهارنظرات خود تأمل بیشتری داشته باشند. در کنار بانوان ما مردان غیرتمند نیز حضور دارند که چنین اظهارنظراتی آنها را نیز آزرده کرده است.

فلاحی گفت: کسی نمی‌تواند و این حق را ندارد که خود را در جایگاهی قراردهد که برای مسائل کلان جامعه نسخه‌های منفی بپیچد. ما اگر می‌خواهیم از برخی بن بست‌ها همچون پیری جامعه عبور کنیم به تیم‌های تخصصی کار کارشناسی و افرادی نیاز داریم که عقلانیت در کلام آنها وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: امید است بیش از این شاهد این دست اظهاراتی که موجب التهاب و ناامنی فکری در جامعه می‌شود، نباشیم.

زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع مذکور گفت: مجلس برای تشویق به فرزندآوری و جوانی جمعیت قوانین خوبی را به تصویب رسانده و حیف است با چنین نظراتی این تصویب‌ها به حاشیه برود و از محسناتی که در نظر گرفته شده، غافل شویم.

سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز درباره اظهار نظر بانکی پور عنوان کرد: تمام زنان مجلس امروز یک صدا با این موضوع مخالفت کردند. در مجلس تلاش کردیم هیجانی و غیر منطقی به موضوعات ورود نکنیم اما گاهی شاهد هستیم که این تلاش با برخی اظهارات سطحی و نسخه پیچیدن‌های شخصی تحت شعاع قرار می‌گیرد.

وی گفت: خواهش ما از رسانه‌ها این است که نظر یک نفر را به کلیت مجلس تعمیم ندهند.

فاطمه قاسمی پور رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست خبری، گفت: امروز فراکسیون زنان یکصدا نسبت به مسئله‌ای که از سوی یکی از نمایندگان درباره ازدواج بانوان ایرانی با اتباع بیگانه مطرح شده بود، اعلام موضع کرده است باید تأکید کنیم توصیه آقای بانکی پور نظر کل مجلس نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع در کمیته نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی خواهد شد، گفت: در فراکسیون زنان پیگیر طراحی اقداماتی هستیم تا واکنش مناسبی به اتفاق امروز داشته باشیم و تصمیمات خود را پس از نهایی شدن اعلام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست، فاطمه مقصودی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: یک اظهارنظر شخصی، سطحی و دور از واقعیت اتفاق افتاده که متأسفانه از سوی یکی از آقایان نیز صورت گرفته است. باید بدانیم نیازی نیست برای رفع برخی مشکلات کشور، چنین نسخه‌هایی بپیچیم و به نحوی صحبت کنیم که غیرت، اعتقادات، احساسات و باورهای ما را جریحه دار کند، این گونه سخن گفتن بازتاب‌های بدی دارد و ما به عنوان نمایندگان زنان غیور ایرانی صحبت‌های خارج از عرف را به شدت محکوم می‌کنیم، البته صحبت‌های سخیف و دون پایه به جایگاه زنان لطمه‌ای نمی‌زند.

همچنین پروین صالحی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با این موضوع گفت: مقام معظم رهبری فرموده اند در مجلس باید آرامش ناشی از عقلانیت حکمفرما باشد، اگر به این آرامش برسیم، در تمامی موضع گیری ها اظهارنظرها و مصاحبه‌ها انعکاس آن را شاهد خواهیم بود. امید است آنچه توسط آقای بانکی پور مطرح شده سهوی بوده باشد و ما منتظر عذرخواهی هستیم. نظر مجلس درباره افزایش جمعیت و جوانی جمعیت مقدس‌تر از چنین مضامینی است که از بعضی تریبون‌ها اعلام می‌شود.

بانکی پور چه گفته بود؟

او در همایش «ایران جوان» که در یکم خرداد در جامعه الزهرا شرکت کرده بود برای ازدواج دختران با سنین بالا ایده‌هایی مانند ازدواج بین‌المللی و ازدواج هم سالان را مطرح کرده بود که در زیر بخشی از صحبت های او را می خوانید:

تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زیر ۳۰ سال ما فعلاً به هم می‌خورد؛ اما در خصوص نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای ۳۰ سالی هستند که آمار آنها با توجه به سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ چیزی در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را نشان می‌دهد و خانم‌های بالای ۳۰ سال مجردی که در این سن یا مطلقه هستند و یا به هر دلیل همسر خود را از دست داده‌اند هم بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر هستند، یعنی روی هم دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مجرد ۳۰ تا ۵۰ ساله وجود دارد که اگر بخواهند طبق عرف ازدواج‌ها با فردی متوسط پنج سال بزرگ‌تر از خود ازدواج کنند، این تعداد پسر مجرد وجود ندارد، بیشترین نگرانی ما مخصوص این گروه سنی از جمعیت است. وگر نه نگرانی برای دختران ۱۶ تا ۳۰ سال که عموماً با پسران ۲۰ تا ۳۵ سال ازدواج می‌کنند چون نسبیت وجود ندارد.

برای این گروه دو پیشنهاد وجود دارد؛ اول ازدواج هم سالان است، به این مفهوم که بنا به گفته روان‌شناسان که پایبند به این مسئله هستند که سن شناسنامه‌ای ملاک تصمیم نیست، بلکه ملاک سن ظاهری و عقلی افراد است، افراد به ازدواج هم‌سالان که از گذشته نیز وجود داشته و اتفاقاً ازدواج موفقی هم است روی بیاورند. دختر حتی می‌تواند با فردی یک یا دو سال کوچکتر خود نیز ازدواج کند به شرط آنکه شکسته نشده باشد و نشاط خود را حفظ کرده باشد.

و توصیه دیگر هم می‌تواند ازدواج بین‌المللی باشد، به این معنی که این قشر از دختران مجرد با توجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقه‌مند به ایران ازدواج کنند؛ از این طریق نه تنها توسعه فرهنگی اتفاق افتاده است و ارتباطات بین‌المللی تقویت می‌شود، بلکه این نسبیت به هم ریخته در کشور نیز بر طرف می‌شود.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵۳
در انتظار بررسی: ۴۰۷
انتشار یافته: ۵۸
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
در جنگ تحمیلی هر دو طرف مسلمان بودند ، ما جنگیدیم که خاک و ناموس ندیم آقای به ظاهر نماینده
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
نه اینکه الان دختران ایرانی همسر یک غیر مسلمان در کشورهای دیگر نمیشوند!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
ای خدااااااااااااااااااااااااااا به کی پناه ببریم؟؟؟؟!!!!!! اینا با این تفکرات واقعا" نماینده مردم هستن؟؟؟!!!!!!!!!
بوی مرگ
|
United States
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
استعفا بده با غیرت
اون طرح قشنگت هم از خانواده نجیب خودت شروع کن
با غیرت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اگر بی غیرت می گفتی بهتر بود .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
عااااالی.....نظرت عااااالی هموطن،.............
البته خیلی هاشون هم همین شرایط رو برای بستگانشون ایجاد کردن ....البته با شوهرانی در آمریکا و اروپا.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
باید از مجلس اخراج شود. بعنوان یک پدر مبهوت ماندم. بد نیست یک تست روانشناسی قبل از تایید شورای نگهبان برای کاندیدهای نمایندگی مجلس گذاشته شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
هیچی میخواستم یک حرفی بزنم بهش گفتم ولش کن همون تذکر مجلس خداکنه کارساز باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حرفت رو بزن دوستم....اینا هر چی بگی هم حقشونه....تازه سر سوزنی هم بر نمیخوره بهشون......مطمئن باش.........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این بابا نماینده مردم کجاست .
نماینده مردم ایران است یا دلال محبت کشورهای منطقه
حاج علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اقای نماینده اول عذر خواهی کن و بعد استعفا بده
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این نناینده بهتر است اول دختر و خواهرش خودش را به عقد بین المللی در اورد.
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
کاش یه قانون کلی اجرا بشه که تمامی قوانین مطرح شده قبل تصویب به صورت آزمایشی روی نمایندگان مطرح کننده طرح اجرا بشه!!!این جور نقاط ضعف و قوت طرح مشخص میشه و از اون بهتر اینکه هر کسی هر حرف سبک و بی مغزی به زبون نیاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حالا یکی هم اومد برای دخترها شوهر پیدا کنه بقیه مخالفن غیرتی شدن میگه شوهر نمیگه که کار غیر شرعی کنن.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این کار شرعی را تو کن و فضولی دیگران را هم نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
لازم نیست کسی برای دختر های شوهر پیدا کنه
ناشناس
|
Australia
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مگر چه اشکالی داره !؟

چطور سام اصغری و ... همه وقتی زن خارجی میگیرن به به چه چه میشه ولی نوبت به دخترا میرسه اخه میشه؟

بزارید هرکس با هرکجایی که خواست ازدواج کنه و خدا بهمراهش
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
نفهم بفهم
سید اسماعیل سبحانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این جماعت چرا وقتی گیر میکنند میگن صحبتهایم تقطیع شده بود حرفی زدی شهامت داشته باش پاش بایست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
دوست من....وقتی میبینه کل مسئولین از همین روش استفاده میکنن.....پس این چرا استفاده نکنه؟؟؟!!!!
ناشناس
|
Norway
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
بنطزم این شحص را باید از مجلس بیرون کنند خانه ملت نباید جای بی غیرت ها باشد
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حال اگر گفته ازدواج سفید رایج بشه در ایران، شما تشویق میکردید و میگفتید باغیرت!! مشکل دقیقا دورویی شما جماعت به اصطلاح روشنفکرنماست
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
آقای ناشناس شما برای اینکه تن به ازدواج سفید ندهی سومالی و نیجریه در انتظار شما و آن نماینده است
ناشناس
| France |
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
خانم ناشناس، پس تو ترجیح میدی ازدواج سفید داشتی باشی با هر کسی چه مسلمان و غیر مسلمان ، ایرانی غیر ایرانی، اما ازدواج مذهبی نداشته باشی!! در این صورت فرق انسان و حیوان در چیست؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
هردم از این باغ بری می رسد...............
تازه تر از تازه تری می رسد.........................
.........چی فکر می کردیم چی شد.............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اینها نماینده نیستند. مشتی بیسواد که فقط برای تامین خود و خانواده دست و پا می‌زنند. این همه مشکلات در این مملکت که نادیده گرفته می‌شود و این همه وقت و هزینه مملکت صرف چه مباحثی می‌شود. هیهات، هیهات، حیف این همه خزانه که به پای این افراد به ظاهر نماینده مصرف می‌شود.
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
خدایی حذف نکن
سه ملت تو دنیا مشکل دارن
۱-هندی ها که هر موجودی رو می پرستند
۲- چینی ها که هر موجودی رو می خورند
۳- ایرانی ها که به هر شخصی رای میدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
ما مردم هم جزو همون موجودات هستیم. چون اگه از عقل و شعورمون استفاده می کردیم، به این افراد رأی نمی دادیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این شخص یکی از نمایندگان تحمیلی اصفهان است از خودش بپرسید با چند تا رای رفتی مجلس درست کپی عبد الملکی است
با این طرح نام مجلس را عوض کنید
آیا خودش اگر اعتقاد دارد با دختر خودش چنین می کند
بی شرمی تا کجا نماینده انقلابی
علی
|
Luxembourg
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
شیعیان افغانستان، بحرین، نیجریه، عراق، عربستان و ....... در جامعه هدف این نماینده مجلس قرار می گیرند. بخصوص که در بسیاری از این کشورها فرهنگ چند همسری به شدت رواج دارد. البته همین الان در کشورمان بسیاری از کودکان با پدر غیر ایرانی شناسنامه ندارند. امثال این نماینده برای ملت شریف ایران راهکار برای رفع مشکل پیدا می کنند و نتیجه می شود مشکلات امروز.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
منظور نماینده محترم مسلمان نژاد سفید و برتر اروپایی بودن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این مجلس در تاریخ جهان بی نظیر است!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
خیلی خندیدم عجب طرحی است واردات شوهر از خارج؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
واردات اگر از مرد نژاد سفید و قدبلند اروپایی باشد از نژاد دماغ گنده و بدن پوشیده از پشم ایرانی بهتر خواهد بود
ناشناس
| United States |
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
خنده ندارد باید گریست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
تورا بخدا نگاه کنید که سرنوشت این ملت دست چه کسانی هست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
تذکر کافی نیست. باید با لگد بندازنش بیرون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
به اعتقاد من ایرادی ندارد که زن ایرانی با ژن های خارجی و سفید اروپایی ازدواج و در ایران زندگی کند تا مگر نژاد دماغ گنده و بدن پوشیده از موی ایرانی اصلاح شود
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
عقده آدم را به کجاها میرساند
عبدالقهار
|
United States
|
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
ناموس مردم رو بازیچه نکنید. ایرانی به غیرت و ناموس پرستی شناخته میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
تو اين مملكت باب شده هر كي هرچي ميخواهد ميگه بعد يا تكذيب ميكنن يا ميگن صحبت هام تقطيع شده يا منظورم اين نبوده الي آخر
ميگن صاحب ملك متروپول بازداشت شد بعد تكذيب ميكنن
ميگن رئيس جمهور دستور داده 8 تا هواپيماي مسافري بسازن بعد تكذيب ميكنن
ميگن بنزين گرون مبشه و كارت سوخت جايگاه دارها جمع ميشه بعد تكذيب ميكنن
ميگن دخترها برن با شيعيان ديگر كشورها و جامعه المصطفي ازدواج كنن بعد ميگن صحبت هاش تقطيع شده
ميگن تو حادثه قطار 22 نفر كشته شدن بعد تكذيب ميكنن
الي آخر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
نمایندگان باید خود مجلس را پاکسازی کنند.
رضا ه.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
هنوزم خیلی از مردم مثل همین نماینده مجلس بخاطر ازدواج با خارجیها رگ گردنشون باد کرده و‌غیرتی شد‌ن!!! غافل از اینکه این نشانه نژادپرستی و شایدم خودکم‌بینی ایشون هست.
اینها نمیدونن دوران قبیله‌پرستی و محدودیت ازدواج‌های نسبی گذشته ...
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حیف از آن رأیی که به تو داده شد و آن انگشتی که برای رأی دادن به تو کثیف شد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مشکل این ادم نیست مشکل تفکر حاکم در جامعه است که هر کس بخود با اندک عقلی اجازه میدهد در حوزه اجتماعی و... اراجبف ببافد
البته حسنی هم دارد عیار این افراد زود مشخص میشود
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مجلس انقلابی و نماینده انقلابی!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
این کلمه تقطیع وجود نداشت اینا میخواستن چطوری بهانه بیارن؟
یک نفر ملت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اونوقت مردای بین المللی رو تو کشور پلاک میکنن یا باید برن منطقه آزاد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
تازه این موجود چقدر هم فکر کرده رو این طرحش و در نهایت به اینجا رسیده!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حالا مردم کدوم کشورها راضی به ازدواج با دختران ما هستند؟؟
عابد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
نیاز یه پیشنهاد نماینده برای ازدواج دختران ایرانی با جارجی ها نیست.دختران ایرانی خیلی وقت است به خارج و مردان جارجی رو آورده اند.از مرحوم میرزاخانی بگیر بیا ترکیه و افغانستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
فقط می توان گفت متاسف هستم بابت خوش بینی که به این مجلس و دولت داشتم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
ظاهرا وی منکر این حرف شده است ولی اگر در حافظه نه چندان دور مان مراجعه کنیم می بینیم دیگران هم همین سخن به مراتب بدتر گفته اند و هیچ کس هم حرفی نزد فقط لازم است کمی فکر کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مجلس که کلا تکلیفش معلومه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
حالا پیشنهاد مخالفین برای 700 هزار بانوی مجرد چی هستش ؟
1 - بشینن و زندگی بقیه رو تماشا کنن 2 - همسر دوم بشن 3 - خدای نکرده لغزش داشته باشن 4 - ...
خداییش پیشنهاد نماینده هم قابل بررسی هستش
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
من این آقای بانکی پور را میشناسم
از بچگی ش هم همه حرف هاش زیر ناف بود..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
با این اوضاع بد اقتصادی مجلس طنز خوبی داریم
پیشنهاد می شود جلسات مجلس و طرح های آقایان را به عنوان برنامه طنز در تلویزیون پخش کنید
مجلسی با نمایندگانی ضعیف و بسیار سطحی نگر، خدا به فریاد ملت برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
مجلس انقلابی !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی
وب گردی