بازدید 10835

رئیس سازمان انرژی اتمی: ایران هیچ سایت فعالیت هسته‌ای پنهان و نانوشته‌ای ندارد / این اسناد کذایی، یک حرکت سیاسی برای تداوم فشار حداکثری است / با قطعنامه شورای حکام به اول خط برمی گردیم/کمالوندی: اقدامات دیگری در نظر است

موارد اتهامی آنها ۲۰ سال است که به ایران نسبت داده می‌شود، اگر ایران برجام را پذیرفت به این دلیل بود که این اتهام‌ها رفع شود و اعتمادسازی صورت گیرد. البته تفاهمی صورت گرفت که طرف مقابل به آن عمل نکرد و ایران هم‌پذیرفته محدودیتی در بیشتر برنامه هسته ای خود داشته باشد، اما اکنون با این قطعنامه به اول خط برگشته‌ایم و دوباره همان داستان‌هاست.
کد خبر: ۱۱۲۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸ 08 June 2022

تابناک ـ رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ فعالیت هسته‌ای پنهان و نانوشته‌ای ندارد و هیچ سایت و فعالیت معرفی نشده‌ای هم وجود ندارد؛ این اسناد کذایی، یک حرکت سیاسی برای تداوم فشار حداکثری است.

«محمد اسلامی» در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در پاسخ به خبرنگاران در خصوص گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ فعالیت هسته‌ای پنهان و نانوشته‌ای ندارد و هیچ سایت و فعالیت معرفی نشده‌ای هم وجود ندارد؛ این اسناد کذایی، یک حرکت سیاسی برای تداوم فشار حداکثری است.

وی ادامه داد: این حرکت اخیری که سه کشور اروپایی و آمریکایی انجام داده‌اند و ارائه پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران، یک حرکت سیاسی در راستای سیاست فشار حداکثری است که اهداف اصلی آن با پشتوانه فکری و رهبری رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود.

اسلامی ادامه داد: موارد اتهامی آنها ۲۰ سال است به ایران نسبت داده می‌شود، اگر ایران برجام را پذیرفت، به این دلیل بود که این اتهام‌ها رفع شود و اعتمادسازی صورت گیرد. البته تفاهمی صورت گرفت که طرف مقابل به آن عمل نکرد و ایران هم‌پذیرفته محدودیتی در بیشتر برنامه هسته ای خود داشته باشد، اما اکنون با این قطعنامه به اول خط برگشته‌ایم و دوباره همان داستان‌هاست.

رییس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: ایران ماه‌ها مذاکره کرده و متن توافق تمام شده و در مورد تحریم‌ها گفت‌وگو شده است، اکنون رژیم صهیونیستی با عملیات تروریستی و تخریبی و با زیاده گویی و یاوه‌گویی کشور را تهدید می‌کنند که اگر دیپلماسی برنامه هسته ای ایران را متوقف نکنید ما متوقف می‌کنیم؛ مگر قانون جنگل است؟!

وی تاکید کرد: این یک حرکت سیاسی در تداوم فشار حداکثری است، ایران حداکثر همکاری را با آژانس داشته است. ما دو تا سه درصد ظرفیت هسته‌ای جهان را داریم؛ اما حدود ۲۵ درصد بازرسی‌ها را از ما دارند. این اتهامات نخ نما شده و مزاحمت‌های بیشمار آنها پایان ندارد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: این حرکت روانی و فشار به مردم ایران است. ما دقیقا بر اساس ضوابط آژانس کار می‌کنیم و هیچ گونه فعالیت ما نیست که تحت نظارت آژانس نباشد. ما این اتهامات را نمی‌پذیریم و از این عملیات روانی سنگین آنها عقب نشستی نمی‌کنیم. باقی مانده حسن نیتی در برجام داریم که اگر نخواهند به تعهدات خود عمل کنند، ما در حسن نیت خود تجدیدنظر می کنیم.

اسلامی گفت: ما در چارچوب پادمان حرکت می‌کنیم؛ نه یک کلمه کمتر و نه بیشتر آنچه در قالب برجام تعریف شده بود.

وی درباره روند غنی سازی و بیانیه احتمالی شورای حکام گفت: جریان صنعتی تولیدی ایران برقرار است و ما احساساتی رفتار نمی‌کنیم. ما یک برنامه داریم و قانون اقدام راهبردی مجلس تکالیفی را برای ما تعریف کرد و بر اساس آن حرکت می‌کنیم که پنهان نیست.

کمالوندی: اقدامات دیگری در نظر است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که گزارش مدیرکل آژانس منعکس کننده همکاری‌ها و حسن نیت نبوده است و امیدواریم رویکرد خود را تغییر دهند.

بهروز کمالوندی در حاشیه نشست فوق العاده امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اطلاعیه سازمان انرژی اتمی، اظهار کرد: امروز یک اطلاعیه ای از سوی سازمان انرژی اتمی صادر شد بر این مبنا که ما همکاری های گسترده ای با آژانس داشتیم اما متاسفانه رفتار آژانس بین المللی انرژی اتمی مناسب این همکاری نبوده است.

وی افزود: از طرف دیگر کشورهای غربی به خصوص سه کشور اروپایی و آمریکا تحرکاتی علیه کشور ما آغاز کرده‌اند لذا تصمیم بر این شد تا بخشی از همکاری های فراتر از پادمان که جزو تعهدات ما نبود و بر مبنای حسن نیت انجام می شد، متوقف شود مثلا ضبط برخی از فعالیت ها توسط دوربین های آژانس و دستگاه سنجش غنای بر خط و فلومتر آژانس در ایران.

کمالوندی گفت که امروز دستور داده شد تا فعالیت این دوربین ها قطع شود، البته در گذشته هم قرار نبود اطلاعات این دوربین ها مگر در حالت پذیرش شرایط ایران، به آن ها داده شود. مبنای این کار هم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران است.

وی ادامه داد: اطلاعات را به آن ها نمی ‌دادیم و از امروز هم این اطلاعات ضبط نمی شود. امروز در یکی از این سایت ها حضور داشتم و از نزدیک برای قطع فعالیت این دوربین ها نظارت کردم. مردم در جریان باشند این اقدام عملی انجام شد و اقدامات دیگر هم در نظر است. امیدواریم به خودشان بیایند و جواب همکاری‌های ایران را با همکاری دهند؛ نمی شود ایران همکاری داشته باشد اما از آن طرف رفتار نامناسبی از خودشان نشان دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: ۸٠ درصد از دوربین‌های موجود آژانس دوربین‌های پادمانی هستند که ما متعهد به پادمان هستیم و آن دوربین‌ها کماکان فعالیت خود را ادامه می دهند. دوربین‌هایی که قرار است فعالیت‌شان قطع شود مربوط به دوربین‌های فراپادمانی است که اطلاعاتی را ضبط می کردند که بعدا قابل استفاده برای آژانس بود. ما دیگر این اطلاعات را در اختیار آژانس نمی گذاریم. امیدواریم با این اقدامات ، به خودشان آمده و روش و منش خود را تغییر دهند. با این رویکرد نمی توانند انتظار داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران در قبال عدم همکاری و سوءنیت شان همکاری گسترده داشته باشد.

وی با اشاره به جلسات گذشته با آژانس گفت: گزارش مدیرکل آژانس منعکس کننده همکاری ها و حسن نیت نبوده است و امیدواریم رویکرد خود را تغییر دهند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴۲
انتشار یافته: ۲۰
در برجام آزانس باید جایگزین کمیته ای شود که مسائل راستی آزمایی فنی و رفع تحریم ها را در یک قالب ببیند.
حضور ایران در آزانس صهیونیستی مضر منافع ملی است
فقط ما راست می گیم و همه دنیا دروغ. صدای رعد و برق در روز آفتابی هم شنیده میشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
بیخیال بابا چرا دکلمه میگی
همین آزانس باراها راستی آزمایی و تایید کرده
و ترامپ هم جلوی چشم همه از توافق خارج شد
الان دارن فشار سیاسی میاره
بهترین کار خروج ار ان پی تیه
شما البته چیزی رو گه پولشو گرفتی مینویسی
راحت باش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
چند میگیری گریه کنی
شماها که اوضاع و احوالتان خوبه ثروت و قدرت و سیاست کشور دست شماست ... بی اذن و اجازه ملت هر تصمیم که لازم میدانید میگیرید....ومهم هم نیست که چه بلایی سر این مردم فلک زده می آید ...از نظر معاون اول رییس جمهور خوردن نان بربری و سفره در پارک کنار خیابان انداختن زندگی لاکچریست ...فرصت های ناب را از دست میدهید و برای فرصت های سوخته چاپلوسی روسیه را میکنید.........چه کردید با این ملک و ملت ...؟؟؟؟؟
پاسخ ها
یک شهروند دیگر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
اگر کمی تفکر و تامل داشتی میفهمیدی که باعث این بدبختی ها آمریکا است که از برجام خارج شده نه ایران که پایبند به قرار داد یک طفه است . پس کمی تفکر لطفا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
جناب شهروند
چند میگیری که بنویسی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
زمان مصدق نه جمهوری اسلامی بود نه خمینی ....چرا ایران و تحریم کردن ....اقا یا خانم شهروند بهتره سوال کنی انگلیس و امریکا و...چی می خوان از جون مردم ایران ..جوابش وپیدا کردی جواب همه ی سوالات و میگیری
الان وقت خوشحالی حسین شریعتمداری و کریمی قدوسی و کوچک زاده و عباسی و دیگر مخالفان برجام هست!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
الان وقت آن است که پذیریم این هایی که نام بردی تحلیلشان درست بود و از اول این ها راست می گفتند
و امثال شما اشتباه می کردید
الامن بهترین زمان برای خروج از ان پی تی است
بیست ساله آژانس داره با ایران بازی می کنه . چیز جدیدی نیست . ما اگر کل اتمی مون رو هم تعطیل کنیم یه بامبول جدید سر هم می کنن . همون طور که هسته ای رو گره به موشکی ما زدند .
قطعنامه شورای حکام
زدوبندباروسیه وچین برای وتونکردن
رفتن پرونده به شورای امنیت
بازگشت تحریمهای بین المللی
ودرآخرفقیرترشدن ملت ایران
باید یک نفر مسلط به زبان انگلیسی است به اینها بگه ما قبلا فعالیت های هسته آیی پنهان داشتیم . ولی الان نداریم . خدا نیامرزد مجاهدین خلق را ، اونها مکانهای پنهان را به آژانس روز اول ، لو دادند .(طبق گفته های خودشان ) ، به انگلیسی بگید ما حتی مرحوم آقای خلعت بری که وزیر خارجه حکومت طاغوت بود و قرارداد احداث نیروگاه بوشهر هم بود اعدام کردیم ، بندهای محکومیت مرحوم همین بود که کشور ما به اتم نیاز ندارد . مشکل ما در ترجمه و مکالمه انگلیسی است . باور کنید . تو رو خدا نزارید تمام دنیا بر علیه ما متحد بشوند . ما اهل جنگ و شهید شدن هستیم ولی مطمن بشیم مسیر را درست میریم .
شما تصمیم می گیرید تاوان آن را مردم با افزایش قیمت ها و کوپنی شدن کالاها و...... پرداخت می کنند
به جای این شعارها و فرافکنی ها پاسخ کامل و مستند به سؤالات فنی آژانس بدهید. این حرافی هاتون دیگر حتی در ایران خریدار نداره، چه برسه در سطح جهان.
موقعی که وزیر راه و شهرسازی هم بودی گند زدی !!!
همه کسانی که به بهانه های واهی و برای منافع حزبی و محفلی و جناحی فرصت سوزی کردن و نگذاشتن برجام در دولت روحانی به سرانجام برسه باید محاکمه بشن و پاسخگو باشن.
به ویروس کرونا هم می گفتین کذایی !!!!!! تورقوزآباد هم قالی شویی بود بعد اورانیوم پیدا شد حالا ازتون پرسیدن قالی شویی چرا اورانیوم توش پیدا شده جواب نمی دین دیگه این دفع الوقت ها فایده ای نداره دنیا فهمیده و امروز استارت رفتن پرونده به شورای امنیت کلید می خوره
یاد جناب آقای دکتر صالحی عزیز به خیر. شما برادر محترم برای این منسب کمی تا قسمتی بی تجربه تشریف دارید. بهتر بود آقای صالحی در جای خود می ماندند.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی