بازدید 40588
دومین ماه سال

تورم مسکن دوباره مثبت شد/ علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن چیست؟

سرانجام جدیدترین گزارش مسکن بانک مرکزی پس از چند روز وقفه منتشر شد؛ گزارشی که از بازگشت روند افزایشی تورم بازار مسکن حکایت دارد. این در حالی است که با گذشت چندین ماه از فعالیت دولت سیزدهم، متقاضیان مسکن، همچنان چشم انتظار رونمایی از واحد‌های نهضت ملی مسکن هستند.
کد خبر: ۱۱۲۳۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵ 08 June 2022

محمدرضا مقامی فرد؛ به گزارش تابناک؛ بررسی جزئیات آمار معاملات مسکن در دومین ماه سال نشان می‌دهد، در اردیبهشت ماه سال جاری، بر خلاف فروردین ماه، نرخ تورم ماهانه مسکن از روند منفی به مثبت بازگشته است، به گونه‌ای که متوسط قیمت هر متر مربع خانه در شهر تهران نسبت به ماه قبل، ۶.۱ درصد گران‌تر شده و به رقم ۳۶ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که این رقم در نخستین ماه سال، در محدود ۳۴ میلیون تومان قرار داشت.

از سوی دیگر، تغییر میانگین قیمت مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۲۶.۲ درصد بوده که نسبت به تغییراتِ ۱۶.۹ درصدی در فروردین امسال، روند افزایشی داشته است.

رکوردشکنی حجم معاملات در ایستگاه اردیبهشت

در این میان، افزایش قابل توجه تعداد معاملات مسکن شهر تهران از نکات مهم گزارش اخیر است، به گونه‌ای در این ماه، بیش از ۱۰ هزار فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسیده که نسبت به ماه قبل، با رشد بیش از ۲۰۶ درصدی همراه بوده است، در حالی که پیش از این، در تیرماه ۹۹ حدود ۱۲‌هزار فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید و پس از ۲۲ ماه، دوباره شاهد رکوردشکنی حجم معاملات مسکن هستیم.

از سوی دیگر، افزایش بیش از ۲۰۶ درصدی تعداد معاملات در شرایطی رقم خورده است که تعداد معاملات مسکن در فروردین ماه نسبت به اسفندمه ۱۴۰۰، با افت حدود ۵۰ درصدی مواجه شده بود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران در اردیبهشت ماه پس از ۲۲ ماه، پنج رقمی شده  و در سطحی غیررکودی و نزدیک به رونق قرار گرفته است. البته رونق واقعی در بازار مسکن شرایطی است که در آن حجم معاملات خرید آپارتمان از ناحیه تقاضای مصرفی رشد کرده باشد، اما در اردیبهشت ماه وزن اصلی خریداران را متقاضیان سرمایه‌ای (کوتاه مدت و اغلب بلندمدت) تشکیل داد.

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه ۱۴۰۱ حاکی است، از مجموع ۳ هزار و ۴۲۷ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا پنج سال ساخت با سهم ۲۸.۷  درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با وجود این، سهم مذکور در مقایسه با فروردین ماه سال قبل از آن، حدود ۶.۳ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بالا در گروه‌های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

تقاضا برای نوساز‌ یا کهنه‌ساز؟

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۱۰ هزار و ۴۹۰ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا پنج سال ساخت با سهم ۲۹.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با وجود این، سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل از آن، حدود ۶.۱ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بالا در گروه‌های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است. از سوی دیگر با توجه به اطلاعات جدول زیر، تعداد معاملات خانه های بالای بیست سال ساخت در اردیبهشت امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل، با رشد قابل توجه ۳۱۴ درصدی همراه بوده است.

تورم مسکن دوباره مثبت شد/ علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن چیست؟
 

عقب نشینی میانگین قیمت خانه در گران‌ترین منطقه تهران

در حالی که اولین ماه سال، میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه یک تهران به عنوان گران‌ترین منطقه به رقم بیش از ۷۵ میلیون تومان رسیده بود، این رقم در اردیبهشت ماه با افت نسبت به ماه قبل، به بیش از ۷۴ میلیون تومان رسید. از سوی دیگر، میانگین قیمت در ارزان‌ترین منطقه تهران با افزایش همراه شده و به رقم بیش از ۱۸ میلیون تومان رسیده است؛ هرچند میانگین قیمت خانه در گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۲۳.۶ و ۵۳.۴ درصد رشد دارد.
 
تورم مسکن دوباره مثبت شد/ علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن چیست؟
همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اریبهشت ماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را از آن خود کرده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۰ و ۹.۳ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

چند رصد از معاملات به خانه‌های زیر ۲.۵ میلیارد رسید؟

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در دومین ماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۵.۳ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. (این رقم در فروردین ماه امسال ۵۶.۳ درصد بود)

همچنین ۵۸.۸ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه (۳۶  میلیون و ۳۵۰ هزار تومان) معامله شده و ۵۱.۳ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۲.۵ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

مستأجران همچنان زیر فشار تورمی اجاره بها

بر اساس اطلاعات منتشره توسط بانک مرکزی، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده رشد (به ترتیب) معادل ۴۶ و ۵۰.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است. لازم به توضیح است، رشد ماهانه شاخص مزبور در اردیبهشت ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری ۱.۹ و معادل ۲ درصد است.

تورم مسکن دوباره مثبت شد/ علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن چیست؟
 

خروج از پساجهش؟

علائم دریافتی از بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت، نشان‌دهنده تغییر فاز بازار مسکن در میانه بهار و خروج بازار اردیبهشت ماه از فازپساجهش است. به نقل از دنیای اقتصاد، مهم‌ترین دلیل این موضوع به فعال شدن بازیگردان قدیمی جهش ملکی یعنی تغییرات محسوس نرخ دلار مربوط می‌شود. در واقع علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن در این ماه پس از گذشت بیش از یک سال از ورود بازار مسکن به فاز پساجهش، به آرایش ارزی معامله گران بازار مسکن تهران در این ماه مربوط می‌شود. معامله گران بازار در واکنش به افزایش محسوس قیمت دلار، حجم خرید‌های سرمایه‌ای از بازار ملک را افزایش دادند. این رشد محسوس در قیمت دلار به عنوان متغیر برون زا یا نیروی خارجی اثرگذار بر بازار مسکن وارد عمل شده و نه تنها بر وضعیت قیمت‌ها که بر حجم معاملات مسکن در ماه میانی بهار اثر گذاشته است. در واقع بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه تحت‌ تاثیر شارژ ارزی و رشد انتظارات تورمی، با افزایش قیمت و افزایش تقاضای سرمایه‌ای مواجه شده است.

همان گونه که جهش در بازار مسکن شهر تهران در سال ۹۷ نیز تحت‌تاثیر افزایش ریسک‌های غیراقتصادی، رشد انتظارات تورمی و جهش ارزی آغاز شد، هم اکنون نیز یک بار دیگر و بعد از گذشت بیش از یک سال از ورود بازار ملک به فاز پساجهش، با مشاهده ردپای انتظارات تورمی ناشی از رشد قیمت دلار، بار دیگر متغیر برونزا و این عامل خارجی موثر بر بازار ملک فعال شده است.
 
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۳۸
قانون بازار قانئ عرضه ئ تقاضا است
در زمان دولت نخست و نیمه نخست دولت روحانی ساکن مسکن تقریبا متوقف شده بود
خود دولت نیز هرگز در اهدافش ایجاد انگیزه و یا تشویق به افزایش ساخت مسکن را بیان نکرده بود
نتیجه افزایش بیش از ده برابری قیمت مسکن طی چند سال شد...

تا عرضه کافی نباشد
و پول های سرگردان باشد
اوضاع درست نخواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
این همه زمین دولتی داخل شهرها و هم بسیاری وقفیات هست که مردم به آن نیاز دارند
چرا زمین های وقفی را اجازه ساخت در این وضعیت دشوار مردم و کشور نمی دهید اکثر این زمین های وقفی داخل شهرها هستند و باعث آمرزش روح آن وقف کننده
...هم می شود
این ملک ها وقفی آزاد شود قیمت ملک در بسیار از شهرهای کشور از بین می رود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
ناشناس 10:42 منابع طبیعی و امکانات شهرهای بزرگ دیگر تحمل افزایش جمعیت و ساخت و سازهای بیشتر را ندارند فقط زمین خالی نشان دهنده امکان ساخت خانه نیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
ناشناس 10:42 با سلام.زمین و ملک وقفی هیچ گاه آزاد نخواهد شد.این پنبه را از گوشتان بیرون بیاورید و روی زمین وقفی هیچ سرمایه گذاری انجام ندهید چون در نهایت اون زمین متعلق به شما نبوده و نیست و نخواهد بود
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
امروز یا فردا که در آژانس قطعنامه علیه ایران میخواهند بدهند همه آمارهای اقتصادی در ۲ الی ۳ روز اخیر مثبت شده اتفاقی!!!!منتهی سفره ها خالی و درگیر جوردن هزینه های وحشتناک اجاره
و زندگی و ثبت نام اولاد

با عرض شرمندگی این آمار مسکن را در آن تردید است و اجاره نشینی آرزو شده !!!!!! ان وقت امار رشد خرید مسکن!!!!!فیک است
ناشناس
| United States of America |
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
جواب ۱۱۴۶:
دقیقا این هفته بازارها مثبت و همه چیز ارام بوده
اگر پرونده برود سمت سازمان ملل احتمالا آمارهای بیکاری صفر میشود
علت افزایش قیمت احتمالا عدم رعایت حجاب و سگ گردانی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
تکبیر
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
جهان چون چشم و خط و خال و آبروست
که هر چیزی به جای خویش نیکوست
سلام
1- حقوق قانونی بازنشستگان 1400 صادره طبق قانون را پرداخت ننمودند
2- تورم سال 1401 براساس آمار بانک مرکزی 38 درصد است دولت ده درصد برای بازنشستگان فقیر ومتوسط تا 10 میلیون تومان است برای استادان پزشکان و نمایندگان مجلس و دولت رقم 40- و60 درصد افزایش حقوق دارند و سایر مزایا دارند مثل اضافه کاری ماموریت مسکن کارانه و....... ولی بازنشستگان متوسط و فقیر این مزایا را ندارند یارانه شان را قطع نمودند و سایر کالاها قیمت سر سام آور افزایشی دارد و فرزندان بیکار یا دانشجو دارند . تبعیض و بی عدالتی مشهود و واضح است.بازاریان و مغازه داران و مشاعل آزادگران می خرند و گران می فروشند وضرر نمی کنند
مسئولان به قانون عمل نکردند اعتراضات خیابانی در حال شکل گیری است. مثل تبریز اهواز و رشت و...... رسانه هادر انعکاس موضوع به مسئولان سانسور می کنند در حالیکه می توانند به مسئولان کمک کنند و دولت در جریان نیست ولی وزیر تعاون به جای مداخله از حل آن فرار می کند و بازنشستگان با حقوق کم جوابگو زن و بچه ها نیستند و30 سال کسورات دادند اطلاع رسانی بفرمایید نترسید انتقاد سازنده است کمک به دولت است.تا فرمایشات مقام معظم رهبری وقانون را برای بازنشستگان کشوری و.... اجرا نمایند
ممنون
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
دوست عزیز، برای ما اساتید دانشگاه هم 10 درصد افزایش حقوق منظور شده. لطفا در مورد چیزی که اطلاع ندارید اظهار نظر نکنید.
انتظار دارید با افزایش هزینه های شهرداری و مالیات ها و عوارض و قیمت مصالح ساختمانی و آهن و هزینه های کارگری و .... محصول نهایی افزایش قیمت نداشته باشد!!!! ربط دادن این افزایش قیمت ها فقط به دلار اشتباه است
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
مسلماًربطی به افزایش دلارنداردو قیاس مع الفارق است ولی افزایش دلاریعنی کاهش ارزش پول ماوگرانی بیشترولی افزایش بیحساب هزینه های شهرداری یعنی شریک شدن شهرداری در مال شما وگرفتن سودبیزحمت ودردسر اززحمات شمایعنی شماسرمایه گذاری کن و شمازحمت بکش بخشی ازدرامدت را بناحق بدیگری بده
کاملا بدیهی و طبیعی بود که به دلیل افزایش نرخ بهای کالاهای اساسی و دلار قیمت طلا و مسکن هم دستخوش افزایش شود. این هم در پاسخ به کسانی که عقیده داشتند قیمت مسکن به سقف رسیده و بازار کشش افزایش قیمت مسکن را ندارد. هر قدر دلار بالاتر برود مسکن هم به دنبال آن حرکت خواهد کرد و فقط باید قیمت دلار و تورم عمومی مهار شود و دولت چاره دیگری ندارد!
تورم منفی بود؟؟؟ که حالا دوباره مثبت شده،
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
بله فروردین تورم ماهانه منفی 2.4 درصد بود
سیدمهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
11:26
یعنی میخوای بگی اجناس در فروردین 2 درصد ارزان شدن؟ میانگین 2 درصد ارزان شدن؟
تو یک مورد فققققققط یک مورد جنس مثال بزن که قیمت 1401 از 1400 پایین تر باشه
چرا وقتی اطلاعات ندارید صحبت میکنید؟ تورم منفی یعنی کاهش قیمتها
منظور شما کاهش نرخ رشد تورم هست که اونم بدون شک مثبت بوده و سرعت تورم به طور بی سابقه ای رو به افزایشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
آی کیوی عزیز
آسید مهدی
تورم ماهانه مسکن منفی بود
نه تورم مواد غذایی
قیمت اقلام خوراکی درطرف یکی دوماه اخیر از۸۰ تابیش از۱۰۰ وحتی بیشترترقی کرده دستمزدهانزدیک بدوبرابر شده عوارض شهرداری وعوارض ساخت وسازچندبرابرشده بدیهی است که مسکن هم باید رشدکند البته همه میدانندکه سرعت رشدقیمت مسکن نسبت به تورم لاک پشتی است ولی بلاخره اگردردرازمدت به حدتورم نرسد نزدیک به آن خواهدرسید فعلاًازتورم پائین تراست بدیهی است انکه میخواهدبخرد دیگر
صبرنخواهد کرد آخرمگرمیشودهمه چیزگران شودومسکن تغیرنکند ارزش پول وقتی کاهش میابدروی تمام قیمتهااثردارداین اواخرهم که شهرداری سازندگان مسکن رانقره داغ میکند درهرحال هنوزساخت مسکن بعلت کمی تقاضا وسودآوری کم وزحمت ودردسرزیاد دررکوداست اگردولت کمک کند و به شهرداریهافشا بیاوردکه پولهای سنگین برای ساخت مسکن نگیرند ومردم رابخصوص آنهائیکه ملکی کلنگی دارندوبرای خودشان میخواهندبسازتدباکرفتن پول بیحساب ومعطل کردن بیمورد گرفتارنکنندهم ساخت وسازبیشترمیشودوهم عرضه بیشتر که میتواندجوابگوی تقاضابرای اینده باشد
گرسنه ایم و بی خانمان مسکن طی چند سال اخیر هزار و پانصد درصد رشد کرده و دولت فقط نگاه می کند نه کنترلی نه تعزیراتی نه واکنشی و من کارمند حقوقم ده درصد اضافه شده چرا ؟ چون دولت فقط زورش به گوساله بسته ملانصرالدین می رسد بقیه جامعه هر چه را گران کنند مشکلی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
دوست عزیزمسکن خوراکی نیست که شکم گرسنه کسی راسیرکندبنظرمیآیدجنابعالی اهل کاروتلاش نیستید وهمه چیزرارایگان وراحت میخواهیدولی خداوندهم افرادزحمتکش رادوست دارد وبرعکس ، هیج دولتی هم درهیچ کشوری پول ومسکن مفت ومجانی بکسی نمیدهدمگربه تلاش گران که خودشان تلاش کردندآنهم باشرائط بسیارسختی کمی کمکشان میکندکه بدردشمانمیخورد کاروتلاش کنیدوکمترشکوه ازروزگار
هرچیزی روز بروز کرانتر میشود غیر از حقوق بازنشستگان کشوری که 10 درصد اضافه شده است
فعلا مدیریت ۶ کلاسه جهادی میدانی مقاومتی حاکم شده بر کشور
لوله آب از پارسال تا حالا هشتاد درصد گرون شده و مسکن فقط سی درصد
لطفا قیمت اجناس و لوازم ساخت مسکن را نگذارید گران شود.
لوله آب سال گذشته هفت بار افزایش قیمت داشت.
مگه مملکت وزارت صمت نداره؟
تشکر ویژه از سید محرومان آقای رئیسی
نفسمون رو بریدی سید
این چه نظر سنجی ه که طراحی کردید؟ ("نظر شما در مورد افشاگری برخی از بازیگران ... ") همه گزینه ها میگن که کار قربانی اشتباه بوده. شرم آوره این نگاه.
مفت خوری. کار نکردن و الکی پول در آوردن.
شما هم با درج این خبر، در تلاش برای افزایش قیمت مسکن هستید.
علت رشد محسوس قیمت و حجم معاملات مسکن چیست؟علت بانک ها هستند والا تو بازار خبری نیست.
تمام این مشکلات و مصائب و گرونیها انشالا بزودی حل میشه
منتظر یک زلزله 10 ریشتری در تهران در سه شنبه شب و ساعت 3 نیمه شب و به مدت 3 ساعت باشین ...
و 50 تا پس لرزه 8 ریشتری در هر هفته یکی
تا هیچ آجری روی آجر نمونده باشه توی کل تهران ...
صد در صد گارانتی که قیمت ملک میاد پایین
وعده خدا نزدیکه !!!

ممنونم تابناک
بهترین نظارت برای کنترل قیمت این است که درآمدها هم سطح درآمدهای جهانی شود و تعرفه واردات کالاها منطقی و بالا نباشد
مسلما در این وضعیت تولید کننده داخلی مجبور خواهد شد برای رقابت با بازار هم قیمت کالاها را واقعی و هم کیفیت آنرا بالا ببرد و مثل خودرو محصول آشغال تحویل مردم ندهد
ه بخواهد کالای اشغال را در دست مردم قرار دهد و کلاهبرداری را در کشور نهادینه کند و استقلالی ارزشمند است که محصول با کیفیت و بدون غل و غش در اختیار مردم قرار دهد

برای همسطح کردن درآمد ها بادرآمد جهانی دو راه وجود دارد یا اینکه دولت ارزش پول داخلی را بالا ببرد تا درآمدها با افزایش پول ملی بالا رود که البته راه حل های آسانی برای آن وجود دارد اما مدیریت اقتصادی فعلی بعید است عرضه این کار را داشته باشد چون بدلیل برخی مسائل حاشیه ای نه جرات آنرا دارد و نه سواد آنرا دارد
و یا اینکه درآمدها را بطور واقعی بدون آنکه کاهش ارزش پول ملی اتفاق بیفتد افزایش دهد که نیاز به ساماندهی اقتصادی و اصولی کردن دخل و خرج دارد
متاسفانه کشور انضباط مالی در آن وجود ندارد و اصطلاحا رفع مشکلات اقتصادی که در دولت و مجلس مطرح می شود بر اساس حوادث و رخدادها بررسی و تحلیل می شود و در اصطلاح عامیانه تا کسی کشته نشود و تا زلزله ای رخ ندهد در سیستم کسی به فکر نیست (شبیه حادثه متروپل) و اگر انضباط مالی داشت کشور دچار بحران تورمی نمی شد
انضباط مالی یعنی اینکه دولت دو تا هزینه دارد یکی خرج است و یکی برج است خرج باید انجام شود چون واجب است اما برای برج باید نگاه به دخل کرد و اگر دخل پر است برج شود
ما بکررات مشاهده می کنیم که برج دولت واجب تر از خرج او است
نمونه کوچک آن این است که ما هزاران جاده خراب در کشور داریم ولی از طرف دولت خرج هایی می شود که اکثر مردم نسبت به آن یا بی اهمیت هستند و یا از آن تنفر دارند
قرار بود با قرار داد با کشورهای پیشرو در انبوه سازی مسکن مثل چین سرعت ساخت مسکن را افزایش دهید چه شد آیا یک سرمایه گذار خارجی جذب کردید؟؟؟ قرار بود هر سال یک میلیون مسکن تحویل دهید برای سال اول چه تعداد تحویل داده اید؟؟؟ قرار بود همه سازمانها با استفاده از اراضی تحت مالکیت خود مشکل مسکن کارکنان خود را حل کنند چه شد؟؟؟؟
چرا با طراحی شهرک هایی در محدوده تهران و حمل نقل عمومی با قطارهای سریع سیر مشکل مسکن پایتخت را برای همیشه حل نمی کنید برای مثال در مرز استان قم تهران 40 تا 60 کیلومتر یک شهرک ایجاد کنید و با قطار سریع و سیر ارتباط ان را با مرکز تهران مثلا میدان امام خمینی یا ولیعصر برقرار کنید و حتی اکثر سازمانها را به انجا انتقال دهید
مردم کور که نیستن دارن میبینن دیگه با این قیمتها کسی نمیتونه بسازه ،ساخت و ساز خوابیده به زودی کوهی از املاک فرسوده میمونه رو دست مردم
هرچیزی روز بروز کرانتر میشود غیر از حقوق بازنشستگان و کارمندان مظلوم کشوری که 10 درصد اضافه شده است؟
شرم بر کسانی که وعده دلار ارزان دادند و نان مردم را بریدند
وعده بهشت دادند و جهنم را بمردم دادند
همین که بانک مرکزی آمار کاذب و جعلی اش را که از املاکی های کلاش می گیرد چند روز بعد از نیمه ماه اعلام می کند در حالیکه باید نهایتاً ششم تا هشتم ماه اعلام کند نشان دهنده اینست که بانک مرکز با املاکی های کلاش به جمع بندی خوبی برای آمار دروغ تعداد معاملات فروش و قیمت توهمی نرسیده بود وگرنه نیازی به اینهمه تأخیر در اعلام آمار کاذب ماهانه نبود!
مسکن راهی جز سقوط آزاد قیمت راهی ندارد!
بیش از 5 سال است که کسی با چنین قیمتهای توهمی خانه نمی خرد و نخواهد هم خرید
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی