بازدید 4328
۶
شهرداری‌ها در ایران عموما از ضعف سیستم کنترل و نظارت رنج می‌برند و این موضوع ارتباط مستقیمی با دخل‌وخرج شهرداری‌ها و عدم تطابق هزینه‌ها و درآمدها (کسری بودجه) دارد.
کد خبر: ۱۱۲۱۴۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸ 29 May 2022

به گزارش «تابناک»، پیروز حناچی شهردار سابق تهران در روزنامه شرق نوشت: اگر از ارتفاع بالا به پروژه متروپل نگاه کنیم، متوجه می‌شویم بنایی با این حجم، در بافتی متراکم، در بین ساختمان‌های دوطبقه و در خیابان‌ تنگ و شریان‌هایی با عرض محدود، بارگذاری شده است. همین تصویر به ما نشان می‌دهد کسی که مجوز چنین ساختمانی را گرفته، ارتباطاتی نامتعارف داشته که بقیه مالکان آن محدوده، از آن برخوردار نبوده‌اند. این عارضه شهرسازی رانتی است.

واقعیت این است که پیدایش احجام نامتجانس در شهرها، نتیجه وابستگی درآمد شهرداری‌ها به ساخت‌وساز بدون حساب‌وکتاب و کنترل و برنامه است؛ خصوصا اگر در ساخت و طراحی آنها، مقررات ملی دقیقا مورد توجه قرار نگرفته باشد و کنترل لازم در اجرای آن از سوی ناظران بی‌طرف و مسئول، انجام نشده باشد؛ پروژه‌هایی ناقص به جهت فنی ولی با ظاهر پرزرق‌وبرق که هر لحظه امکان بروز فاجعه در آنها وجود دارد.

لازم به ذکر است که اصلا مخالف جذب سرمایه برای شکل‌گیری طرح‌های بزرگ در شهرها نیستم؛ اما این‌گونه برخورد که همه چارچوب‌های قانونی را نادیده گرفته و منجر به صدور مجوزهای خاص و مسئله‌دار از مسیرهای میان‌بر می‌شود، برباددهنده همه سرمایه‌های اجتماعی، مادی، معنوی و فنی است.

شهرداری‌ها در ایران عموما از ضعف سیستم کنترل و نظارت رنج می‌برند و این موضوع ارتباط مستقیمی با دخل‌وخرج شهرداری‌ها و عدم تطابق هزینه‌ها و درآمدها (کسری بودجه) دارد. نظام مدیریت شهری و شهرداری‌ها نیازمند کنترل دقیق درآمد و هزینه و ایجاد نظام خزانه واحد و انضباط مالی هستند؛ شاید اصلی‌ترین وظیفه شوراهای شهر در مقیاس محلی، شهرداران در مقیاس مدیریت و وزارت کشور در مقیاس حاکمیت، همین است. بی‌توجهی به این امر مهم، به رانتی‌شدن شهرداری‌ها سرعت می‌بخشد؛ درست مانند دولت‌ها که کسری بودجه خود را با چاپ اسکناس جبران می‌کنند و تورم و گرانی از تبعات این اقدام است.

تأکید بر تأمین منابع مالی سالم و پایدار و کنترل جدی هزینه‌های جاری و غیرضروری شهر، برای تحقق تعادل بین درآمد و هزینه شهر ضروری است و این نکته ارتباط مستقیمی با شکل‌گیری کالبد شهر و ساخت احجام سنگین در مناطق پرتراکم و گران شهر دارد.

نکته دیگر آنکه قطعا ساختمان متروپل برخلاف روح طرح جامع و تفصیلی مصوب شهر شکل گرفته است و بعید می‌دانم این ساختمان، مجوز کمیسیون ماده ۵ شهر آبادان را هم گرفته باشد. در واقع طرح‌های شهرسازی به دلیل توجه به ارتباط مستقیم جمعیت، فعالیت و فضا، به‌ طور طبیعی اجازه چنین بارگذاری را در نقاط متراکم نمی‌دهد. این عدم صدور مجوز، دلیلش روشن است؛ در فیلم‌های پخش‌شده از ساختمان متروپل شاهدیم که خودروهای سنگین امدادرسان و آتش‌نشانی به‌سختی به ساختمان نزدیک می‌شوند و قدرت مانور آنها محدود است. همچنین در شرایط عادی شریان‌های شهری، کشش چنین بار ترافیکی را ندارند. به‌علاوه با توجه به سوابق مکاتبات موجود، علت ریزش، عدم رعایت مقررات ملی در اجرا و طراحی ساختمان بوده است. البته لازم به ذکر است که به‌کارگیری مجریان ذی‌صلاح در اجرا و کنترل پروژه‌هایی با این حجم، ضروری است که به نظر می‌رسد در ساخت متروپل آبادان به این مهم توجه نشده است.

گزارش‌های ناظر پروژه نیز حاوی نکات مهمی است. اطلاعات فنی نشان می‌دهد سازمان نظام مهندسی استان و وزارت راه و شهرسازی نسبت به کیفیت ساختمان معترض بوده‌اند و در چنین شرایطی تا برطرف‌شدن اشکالات فنی، هرگونه بهره‌برداری از ساختمان نباید صورت گیرد و با تعارف و توصیه و صرفا مکاتبه و تذکر مشکل حل نمی‌شود.

نکته دیگر اینکه متروپل هنوز به صورت کامل به بهره‌برداری نرسیده بود؛ در غیراین‌صورت احتمالا میزان تلفات بیشتر می‌شد. رعایت‌نکردن مقررات ملی، آیین‌نامه ۲۸۰۰ طراحی ساختمان، کنترل حریق و... می‌تواند دوام، کیفیت و بهره‌وری و ایمنی و پایداری ساختمان را پایین آورد. این حادثه نشان‌دهنده وجود مشکل جدی در نظام مدیریت شهری است. شهرداری‌ها به ویروس شهرداری رانتی مبتلا شده‌اند که این ویروس، تأثیر خود را در کنترل ایمنی ساختمان نشان می‌دهد.

نباید ایمنی و مقرارت ملی و قانون با سرمایه مالکان قابل دادوستد باشد. این رویکرد مولد مشکلات بعدی است. از سوی دیگر زیر پا گذاشتن مقررات و ضوابط شهرسازی می‌تواند باعث جذب پول کثیف به سمت شهرداری‌ها شود.

ضوابط قانونی برای همه و بدون ملاحظه باید رعایت شود. مسیرهای تجدید نظر قانونی در طرح تفصیلی نیز باید شفاف باشد؛ یعنی تصمیمات، پشت درهای بسته گرفته نشود و اگر از مدیران مربوطه پرسیده شود چرا این تصمیم را گرفته‌اید، بتوانند با جرئت از تصمیم خود به‌ صورت فنی دفاع کنند.

حادثه متروپل زنگ خطری است که به ما هشدار می‌دهد باید به داد نظام مدیریت شهری برسیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۶
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
مشکل اصلی در ناظرین و نظام مهندسی است بررسی شود چه کسانی با شغل چندم در این قسمتها هستند و چه سمتی دارند و اصلا میرسند به نظارت و بر نوع ساخت نگاه کنند
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
متاسفانه درشهرداریها رشوه ورانت بیداد میکنه یکیش ماده 100 است چرا بایستی خلاف بکنیم بعد پولش رابدهیم خب وقتی نقشه ساختمان میسازیم میشه این بماند نظارت ضعف در طراحی نقشه وبقول کم کردن هزینه هم در این خصوص نقش دارد وبهترین راهکار اصلاح ماده 100 شهرداریها است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
سلام،
باید از این حادثه عبرت بگیریم. نگاهی به ساخت ساختمانهای بلنددرشهر تهران که در کوچه های تنگ شمال شهر تهران در حال رویش هستند، گرفتن مجوزهای رانتی را آشکار میسازد. اگر این سازه ها کاملا ایمن هم باشند در زمان حوادثی مانند آتش سوزی و یا زلزله چگونه کمک رسانی خواهند شد. طرح جامع شهری کجاست.آیا در آینده با آمدن زلزله های نه چندان بزرگ باید شاهد زنده به گور شدن جمعیت عظیمی ا زاین شهر ها باشیم. ترا به خدا رانت بازی را کنار بگإارید و به داد شهر ها برسید. بدتر از اینها تقلید شهرهای توریستی و شمالی و شهر های کوچک از این فاجعه ساختمان سازی است. اگر اخیرا سفری به بابلسر، سرخرود، فریدونکنار و محمود آباد داشته باشید، برج سازیهای عظیمی را در نوارهای ساحلی میبینید که نه ضوابط شهری را رعایت کرده و نه امکان تردد سالم و امکانات ایمنی در آنها فراهم شده و نه در هنگام زلزله و آتش سوزی امکان کمک رسانی به آنها وجود دارد. خواهش اینجانب از مسئولین شهری این است که درست است که تهران و شهرهای بزرگ از نظر ساختمان سازی شهری و ایمنی سازی تخریب شده اند، ولیکن ترا به خدا از مشکلات ساخت این سازه ها در شهر های بزرگ عبرت گرفته و در شهرستانها مکانی برای تنفس ساکنین آنها باقی گذاشته و جلوی تخریب آنها را بگیرید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
دقیقا درست است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
خاطیان متروپل را به عبرت فراموش نشدنی بدل کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
افسوس که خاطی اصلی متروپل در حاشیه امن قرار دارد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه
آخرین اخبار
وب گردی