بازدید 14345
سرتیپ «عبدالغنی الزبیدی» مقام و تحلیلگر نظامی یمنی در گفت‌وگو با تابناک
 سعودی‌ها که در سال ۲۰۱۵ با حمله به یمن تصور می‌کردند، می‌توانند در مدت کوتاهی به پیروزی بزرگ دست یابند و اهداف خود در این کشور فقیر عربی را محقق کنند، پس از شش سال جنگ در قالب یک ائتلاف نظامی و حمایت تسلیحاتی غرب، وارد یک بن بست سیاسی و نظامی شده اند. در همین رابطه، تابناک در گفت‌وگو با سرتیپ «عبدالغنی الزبیدی» تحلیلگر امور سیاسی و نظامی یمنی به تحلیل وضعیت فعلی جنگ یمن و تحولات پیش روی پرداخته است.
کد خبر: ۱۱۲۰۰۹۷
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷ 21 May 2022

یمنی ها چه چیزی دارند که منجر به شکست ائتلاف سعودی شده است؟/ تغییر نقشه ها و راهبردها چگونه به تحول میدان نبرد منجر شد؟

بین الملل تابناک: تجاوز نظامی عربستان سعودی و متحدان به یمن، ششمین سال خود را پشت سر می گذارند و دورنمای مشخصی برای حل بحران و پایان تجاوز ائتلاف سعودی وجود ندارد. سعودی‌ها که در سال ۲۰۱۵ با حمله به یمن تصور می‌کردند، می‌توانند در مدت کوتاهی به پیروزی بزرگ دست یابند و اهداف خود در این کشور فقیر عربی را محقق کنند، پس از شش سال جنگ در قالب یک ائتلاف نظامی و حمایت تسلیحاتی غرب، وارد یک بن بست سیاسی و نظامی شده اند.

به گونه ای که در ماه رمضان، سعودی ها، یکجانبه آتش بس دو ماهه ای را اعلام کرده اند؛ آتش بسی که البته بدان پایبند نبوده و شاهد نقض مکرر آن بوده ایم.

در همین رابطه، تابناک در گفت‌وگو با سرتیپ «عبدالغنی الزبیدی» تحلیلگر امور سیاسی و نظامی یمنی به تحلیل وضعیت فعلی جنگ یمن و تحولات پیش روی پرداخته است.

تابناک: بزرگترین دستاورد نظامی-امنیتی انصارالله یمن در مواجهه با تجاوز رژیم سعودی چه بوده است؟ 

عبدالغنی الزبیدی: بزرگترین دستاورد نظامی، مقابله با هفده کشور است و این یکی از بزرگترین دستاوردهای نظامی بود که توسط نیروهای ملی به رهبری انصارالله در مقابله با رژیم سعودی به دست آمد.

 شاید می دانید که ما در ابتدای تجاوز کجا بودیم و امروز کجا هستیم و امروز قدرت ما به کجا رسیده و نیروها و تسلیحات ما در منطقه جغرافیایی داخل عربستان به کجا می رسد؛ بنابراین این در چارچوب کلی است.

تابناک: چرا سعودی ها نتوانستند به اهداف نظامی خود در یمن دست پیدا کنند؟

عبدالغنی الزبیدی: زمینه های بسیاری توسعه یافته که منجر به شکست های ائتلاف سعودی شده است؛ چه در زمینه بازدارندگی استراتژیک، چه در زمینه قدرت موشکی و چه در زمینه پرواز پهپاد.

یا در سطح حوزه نظامی، تغییر نقشه ها، ابداع نقشه‌های جدید در مقابل ماشین نظامی و مزدوران فراوان و در مدیریت ۴۷ جبهه نظامی در داخل یمن تحولات زیادی اتفاق افتاده که توانسته ضربات مهمی به عمق عربستان و امارات وارد کند. نیرو‌های نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی نیرو‌های نظامی صنعا توانسته اند در مناطق وسیعی با ائتلاف سعودی مقابله کنند.

عربستان سعودی شکست خورد زیرا به مزدورانی متکی بود که هیچ تصمیم و اراده ای نداشتند، متفرق شدند و در بیش از یک جا جاه طلبی داشتند. در نتیجه، شبه‌نظامیان زیادی، چه عربستان سعودی و چه امارات متحده عربی، تأسیس کردند که باعث شد در بسیاری از مواردی که روی آنها شرط بندی می‌کردند، شکست بخورند؛ چه در سطوح نظامی، سیاسی و یا حتی اقتصادی.

 منظورم این است که مردم یمن را محاصره کرد، اما شکست خورد و امروز بخشی از آن در بعد نظامی و اقتصادی قابل مشاهده است.

تابناک: به رغم محاصره همه جانبه صنعا و انصارلله، مهم ترین عوامل حفظ توازن نظامی انصارالله در برابر ائتلاف سعودی چه بوده؟ 

عبدالغنی الزبیدی: مهمترین عوامل حفظ موازنه نظامی در برابر ائتلاف سعودی و اماراتی این است که ابتدا یک دیدگاه ملی و یک رهبری وجود دارد که می داند برای دفاع از کشور به دنبال چه چیزی است، یک دیدگاه استراتژیک دارد و هیچ کشور خارجی آن را کنترل نمی کند، تصمیمش داخلی است، ائتلاف گسترده و بزرگی دارد، مردم آن را باور دارند و واقع بینانه با مردم برخورد می کند؛ ضمن اینکه، اراده سیاسی و نظامی وجود دارد که توانسته پیروزی های زیادی به دست آورد و اهداف ائتلاف سعودی را خنثی کند؛ این چیزی است که طرف مقابل ندارد.

تابناک: چرا حملات علیه امارات متوقف شد؟ 

عبدالغنی الزبیدی: در مورد امارات هم باید گفت تا حدودی عقب نشینی کرده باشد،اما ممکن است بار دیگر مداخلات خود را تشدید کند. شاید امارات پیام‌های سیاسی و نظامی داده است که در مناطق تحت کنترل نیروهای ملی دخالت نخواهد کرد.

حداقل به نظر می رسد که مستقیم به جنگ بازنمی گردد و ممکن است به دلایل تاکتیکی متوقف شده باشد. با این حال، ما یک هدف راهبردی داریم و آن این است که امارات را مجبور به توقف حملات به یمن کنیم و عقب نشینی کند. در غیر این صورت، احتمال و امکان ضربه زدن به امارات در هر زمان و نقطه ای خواهد ماند.

تابناک: انصارالله در صورت تهدید از سوی رژیم صهیونیستی، ابزارهای نظامی لازم برای هدف قرار دادن سرزمین های اشغالی مانند آنچه در امارات شاهد بودیم، دارد؟

عبدالغنی الزبیدی: آقای عبدالمک بدرالدین حوثی در مواجهه با رژیم صهیونیستی به این موضوع اشاره کرد و گفت که اگر صهیونیست ها مردم یمن را هدف قرار دهند یا نسبت به مسجد الاقصی حماقتی کنند و اگر یک جنگ منطقه ای آغاز شود، یمن بخشی از این نبرد خواهد بود.

بنابراین ما توانمندی های نظامی داریم که به خوبی شناخته شده است و شاید خیلی ها آن را لمس کرده باشند. پیام هایی هم که آقای عبدالملک گفته است را دریافت کرده اند که با سخت ترین توانایی های موجود ضربه خواهیم زد.

ما توانایی دستیابی به اهدافی در عمق سرزمین های اشغالی در فلسطین را داریم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
یمنی ها همان چیزی رو دارن که باعث شکست روسیه در اوکراین شد آمریکا و اروپا
یمن .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
همین روسیه که سنگش رو به سینه میزنید چرا سکدونه جنگنده سوخو قلابی بهتون نداد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
يمني ها پول و اسلحه دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
یمنی ها پول‌های ایران را دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
یمنی ها ایران دارن که عربستان کاری نکردهبه و تمام.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
شعار و گنده گویی دم از پیروزی زدن و رفاه برای مسوولان یمنی، بدبختی و فلاکت و جنگ برای مردم عادی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
برای ما مردم ایران چه فرقی میکنه که عمال عربستان در یمن حکومت بکنند یا مثلا یک حوثی‌ تروریست بیاد بر یمن حکم برانه‌ ؟!
هردوی اینها‌ غرب هستند و از یک نژاد و تبار و فامیل‌ ما ایرانیها را سنه نه‌ ؟!
یمن حیاط خلوت عربستان سعودی است و عربستان کشور بزرگ و همسایه بزرگ ماست‌ چرا ما بایستی در امور حیاط خلوت دخالت بکنیم‌ که البته نتیجه ای هم نداشته و نخواهد داشت جز ایجاد دشمنی برای مردم‌ کشورمون‌ !
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
فعلا که روسیه دستور اتش بس داده چون خودش درگیر تا بعدا دوباره‌ درگیری تو خاورميانه راه بینداز ،مگر نه الان چه موقع اتش بس بود
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
میشه توضیح دهید .کدوم شکست
منوچهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
"یمنی‌ها چه چیزی دارند که منجر به شکست ائتلاف سعودی شده است؟" یمنی ها اخلاص دارند و برای رضای خدا فعالیت می کنند، چیزی که آلان من در ایران نمی بینم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
موقعیت ژئوپلیتیک در جغرافیای سیاسی منطقه دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
تیترهای خبری در جهت به حاشیه بردن نتایج مذاکرات ایران و عربستان
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم هوشنگ ابتهاج سلمان رشدی سامانه سماح بازگشت آزادگان مذاکرات وین
وب گردی