بازدید 9556
۵

دولت در محاسبه دهک افراد با نگاه باز تصمیم بگیرد

رسول فرخی میکال گفت: در این شرایط حساس و در جراحی اقتصادی کنونی باید مراقب باشیم که با اطلاعات غلط و داده‌های ناکافی حق‌الناس زیرپا گذاشته نشود.
کد خبر: ۱۱۱۹۹۶۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵ 21 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا، رسول فرخی میکال (عضو کمیسیون شوراهای مجلس) با اشاره به ناکافی بودن داده‌های بانک‌های اطلاعاتی کشور در زمینه پرداخت یارانه طی فرآیند هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: این مشکل تا قبل از این وجود داشت که در این سال‌ها بسیاری از افرادی که نباید مشمول دریافت می‌شدند، یارانه می‌گرفتند و افرادی که باید یارانه می‌گرفتند، مواردی بود که مشمول دریافت نشده بودند.

وی با بیان اینکه «در این جراحی اقتصادی سخت باید مراقب باشیم که با اطلاعات غلط و داده‌های ناکافی حق‌الناس در این شرایط حساس زیرپا گذاشته نشود» ادامه داد: ما سه نوع درآمدی داریم. یک نوع درآمد مستمر است (مانند فیش‌های حقوقی ثابت) که ورودی و خروجی درآمدشان به‌طور شفاف مشخص است، نوع دوم افرادی است که از طریق عملیات مالی و بانکی مثل گرفتن وام یا سایر تراکنش‌ها زندگی می‌کنند. نوع دیگر درآمد، معامله اموال و تجارت است.

فرخی با اشاره به اینکه در برخی مشاغل که مربوط به معاملات است اجحاف می‌شود، اظهار کرد: بسیاری از افراد به خاطر یک خودروی مدل پایین از شمول یارانه حذف شدند یا مثلا اموالی وجود داشته که به نوعی با آن وام گرفتند و با احتساب بازگشت اقساط آن وام فقیر هستند، اما این‌ها در محاسبات دهک‌ها گنجانده نمی‌شود. لذا باید دقیقا اموال و محاسبات روابط مالی و بانکی افراد احصا شده و سپس دهک‌بندی آن‌ها اعمال گردد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس با تاکید بر این نکته که «دولت باید در شرایط حساس فعلی درباره دهک‌بندی با روی گشاده و نگاه باز اعلام نظر کرده و دست تنگی نکند» گفت: پس از طی این دوره می‌توان به مرور نگاه دقیق‌تر و ریزبینانه‌تری در شناسایی افراد غیر مستحق در دریافت یارانه داشت، اما در شرایط فعلی صلاح در این است که دولت اصل را بر پرداخت یارانه قرار دهد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با انتقاد از رویه دولت قبل در دفاع از مخفی ماندن حساب‌ها و تراکنش‌های بانکی، اظهار کرد: این کاملا بی‌جا است که ما برای بسیاری از امور مثل اخذ مالیات و یا بهره‌مندی از پرداخت‌های دولتی، نتوانیم اطلاعات حساب‌ها را استفاده کنیم. مگر برای دریافت وام تمامی حساب‌ها مورد بررسی قرار نمی‌گیرند؟ فردی که خانه خریده یا صدها میلیون وام گرفته است، به هرحال باید محاسبه شود. اگر خانواده‌ای واقعا فاقد مال و ثروتی باشد، عدم شناسایی چنین خانواری حق الناس است. همچنین محل درآمد افراد باید کاملا شفاف باشد. این امر نیاز به یک بسیج اطلاعاتی و آماری دارد که باید فراهم آید.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۳
انتشار یافته: ۵
ثروت با در امد فرق می کند خانه من گران شده ولی بدرد من نمی خورد باید با همان حقوق نا چیز دست و پا بزنم
چه عجب یکی از اینها دلش به حال ملت سوخت یا نکنه خودش هم حذف شده و دست و پا می زنه؟ مالیات تصاعدی و افزایش حقوق زیر نرخ تورم که از زیر دست همین مجلسی ها بیرون اومده!
چرا از پایین به بالا می روید بهتر است از بالا به پایین دهک را مشخص کنید ابتدا همه مقامات کشور بعد همه کارخانه داران همه شرکت داران همه مالکان بیش از 5 هزار متر زمین همه دارندگان بیش از چند آپارتمان بنگاه داران مغازه داران و ...
نه اینکه یک نفر که سالها تلاش کرده پولی برای خرید یک آپارتمان جمع کند ولی به دلیل تورم نتوانسته و حالا در حسابش است را به دلیل حساب بانکی مرفه بشناسید یا یک کارمند که در تهران زندگی می کند و خودش بدبخت است را مرفه بشناسید
بهتر چشمانتان را خوب باز کنید چون دهکها یک پله پایین امده اند یعنی خانواری که دهک دهم بود شده نهم ونهم شده هشتم همینطور یه پله امده پایین پس باید چشمتان را خوب باز کنید که اجحاف نشود مدیران ونمایندگان وغیره یارانه بگیرند کارمند بدبخت بی خانه دارای یک ماشین واز بدبختی زنش را نیز وادار بکار کرده وعضو بیماران خاص است را از یارانه حذف کنید ؟...
اصلا دهک بندای صحیح نیست پسر من خانه اجرایی یک ماشين قسطی وحقوق کارگر 300 تومان دادن وخودم کارگر بازنشسته 300 تومان دادن ولی یکی از آشنایان اینکه من میدونم خانه 3 طبقه 3باب مغازه 400 تومان به او دادن فردا قیامت شرمنده نشوید
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم