بازدید 14942

قابلیت ۶۰ نقطه تهران برای تبدیل شدن به شهر

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۶۰ نقطه در پایتخت این ظرفیت را دارند که به شهر تبدیل شوند.
کد خبر: ۱۱۱۸۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲ 14 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، جعفر بندی شربیانی در نشست خبری اولین اجلاس همکاری کمیسیون‌های معماری و شهرسازی شورا‌های استان تهران با اشاره به چگونگی و چرایی شکل گیری این مجمع گفت: وقتی به آمار و ارقام موجود در شهر تهران توجه کنیم متوجه اهمیت این اجلاس خواهیم شد.

وی افزود: تراکم جمعیتی در استان تهران ۲۰ برابر کل کشور است؛ در هر کیلومتر مربع در سطح کشور به صورت میانگین ۴۵ نفر ساکن است در حالی که در تهران ۹۹۶ نفر است. هشت دهم درصد وسعت کشور به استان تهران اختصاص دارد که ۱۷ درصد جمعیت کل کشور است. با توجه به این میزان جمعیت ناچاریم توجه ویژه‌ای به موضوع شهرسازی در استان تهران داشته باشیم.

شربیانی با اشاره به سرعت فزاینده رشد شهری در تهران، ادامه داد: در سال ۳۵ در استان تهران هفت شهر داشتیم که در سال ۹۵ به ۴۴ شهر رسید. امسال تهران ۴۹ شهر دارد که نشان دهنده سرعت فزاینده شکل گیری نقاط شهری است. امروز ۶۰ نقطه این ظرفیت را دارند که تبدیل به شهر شوند.

وی تاکید کرد: با این میزان تراکم، ضرورت وجود قوانین و مقررات مشترک در کل استان تهران و همچنین هم افزایی کل شهر‌ها و انتقال تجارب آن‌ها احساس می‌شود.

شربیانی با بیان اینکه در دوره قبلی اجلاسیه در شهر‌های بزرگ شکل گرفت که ریاست آن با تهران بود یادآور شد: در بهمن ماه نیز این جلسه در تبریز برگزار شد که مهدی عباسی عضو شورای اسلامی شهر تهران، ریاست آن را بر عهده گرفت. در استان تهران نیز قصد اجلاس این مجمع را داریم که با شورای فرادستی استان تهران هماهنگی‌های لازم انجام شده و دوم خردادماه در ایوان ری با حضور روسای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی شورا‌های اسلامی استان تهران برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما به دنبال شکل گیری شبکه فعالیت‌های مشترک بین کمیسیون‌های معماری استان هستیم و همچنین می‌خواهیم بسترسازی برای تبادل تجربیات را در خصوص مسائل مختلف فراهم کنیم که می‌تواند تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کند.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهر‌ها بر حول قوانین و دستور العمل‌ها و ابلاغیه‌های شهرسازی و نمای آن‌ها در حوزه موضوعات معماری شکل می‌گیرند که این موضوع از حیث قوانین مبتنی بر کیفیت بخشی به زندگی شهروندان در شهر‌های ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است و می‌خواهیم با ایجاد این مجمع آن را تقویت کنیم که منجر به ارتقاء کیفیت زندگی مردم خواهد شد.

وی با بیان اینکه معماری و شهرسازی مختلفی را در نقاط مختلف شهر تهران شاهد هستیم، افزود: مشکلات خاصی به استان تهران در این خصوص تحمیل شده که با همکاری این کمیسیون‌ها به دنبال آن هستیم که به این مشکلات بپردازیم.

نایب رئیس مخبر کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شش هزار و ۱۰۰ هکتار بافت فرسوده و هشت هزار و ۷۰۰ هکتار بافت ناپایدار در تهران وجود دارد، یادآور شد: ۴.۵ میلیون نفر از جمعیت ۱۲ میلیون نفری تهران در این مناطق زندگی می‌کنند. با توجه به این آمار سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده مورد اهمیت است.

وی با تأکید بر اینکه بانک‌ها و دولت باید مشوق‌ها را ایجاد کرده و مدیریت شهری تسهیل گر باشند، خاطرنشان کرد: تهران تعداد قابل توجهی نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. اعتقاد داریم که باید حلقه وصل نهاد‌ها و سازمان‌ها در استان تهران باشیم.

شربیانی با اشاره به تشکیل شورای نظارت بر گسترش شهر تهران در گذشته با حضور وزرا و بالاترین مقام اجرایی دولت وقت، گفت: در این شورا به دنبال این بودند که گسترش شهر تهران قاعده‌مند پیش برود، اما تعطیل شد. یکی از پیگیری‌های مجمع، احیای شورای نظارت بر گسترش شهر‌ها خواهد بود و باید یک مجمع جهت جلوگیری از گسترش‌های بی قاعده تشکیل شود که امیدواریم با برگزاری مجمع، شورای نظارت شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: ما باید بتوانیم در مرحله اول مدیریت درستی را در حرائم و محدوده شهری تهران ایجاد کنیم. از هم گسیختگی در تدوین قوانین معماری و شهرسازی باعث شده با تعارض بین بخشداری ها، فرمانداری‌ها و شهرداری حرائم را از دست بدهیم. یکی از مشکلات اصلی تهران موضوع حرائم شهری است.

شربیانی با بیان اینکه چالش‌هایی در حوزه بازآفرینی وجود دارد، گفت: رشد فزاینده، مسائل و مشکلات شهر تهران، گسترش قارچ گونه تهران و مشکلات قانونی ساختاری از جمله مسائل در زمینه بازآفرینی است که باید آن را مورد توجه قرار دهیم.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: در راستای بازآفرینی، باید بتوانیم جذابیتی را برای مردم ایجاد کنیم تا مشارکت فعالانه داشته باشند و در این زمینه باید تسهیلات تشویقی ایجاد کنیم و اجرای پروژه‌های محرک توسعه را در دستور کار قرار دهیم. برای احیای محله نفرآباد اقداماتی در گذشته انجام شده بود که مورد توجه مردم قرار نگرفت و پس از بازبینی‌های صورت گرفته، این اقدام شکل گرفت تا در کمیسیون ماده پنج مورد تایید قرار بگیرد تا یک طرح ۳۰ ساله روی زمین مانده را به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به بافت ایرانی- اسلامی در معماری و شهرسازی، تصریح کرد: قوانین مشوق و ایجاد جذابیت برای مردم جهت ساخت و ساز به شکل بافت ایرانی-اسلامی شفاف و روشن نیست. در این زمینه در مرحله عملیات موفق نبودیم. در خصوص معماری غیر ایرانی-اسلامی خاص که منظر شهر را مورد تعرض قرار می‌دهد قوانینی وجود دارد و کمیته نما با همین نیت در دوره چهارم مدیریت شهری شکل گرفت. باید در زمینه این بافت نیز قوانین و بسته‌های تشویقی داشته باشیم که به سمت این نوع از معماری حرکت کنیم.

شربیانی با اشاره به ایجاد انسجام در توسعه سکونتگاهی و همچنین ایجاد روابط افقی و داوطلبانه بین نهادی در منطقه کلانشهری استان تهران، تصریح کرد: ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، ایجاد منابع درآمدی پایدار و تعادل بخشی به سرانه درآمدی آن‌ها و ایجاد ساختار قانونی برای اداره و برنامه ریزی تهران از اهداف نهایی این مجمع است.

سلام پرواز
بلیط اتوبوس
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# فطریه # جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # کفاره روزه # جهش تولید با مشارکت مردم